roso.mak roso.mak komentáře u knih

Kniha zvláštních nových věcí Kniha zvláštních nových věcí Michel Faber

Je strašné jak se vám Faber dokáže dostat pod kůži a pak vám nenabídne na konci rozhřešení. Ač příběh sám není nijak strašlivý, přesto z něj mám těžkou hlavu. Pokud chcete něco lehkého na čtení sáhněte třeba po Encyklopedii Britanice a Fabera nechte na jindy.

Stroncium Stroncium Jiří Kulhánek

He...chtěla jsem to dočíst a dočetla, chtěla jsem, vědět jak to dopadne, aby to nakonec nedopadlo. Nevím, četla jsem abstraktnější díla i díla s otevřenějším koncem. Asi mě rozčílilo, že to hrdina nakonec, nevím co, vzdal? Nebo to byl prostě jen pokus autora o něco netradičního? Nejsem s tou knihou spokojená.

10.07.2017 2 z 5

Dítě... A co teď? - 100 triku francouzské výchovy Dítě... A co teď? - 100 triku francouzské výchovy Pamela Druckerman

Nevím, četla jsem A dost a to mi připadá lepší, ale na druhou stranu je tam zbytečného textu, tenhle výtah je určitě velmi užitečný. Je to stručné a přehledné. Jen možná to nemá takový přesvědčovací účinek.

10.07.2017 3 z 5

A dost! – Francouzské děti nedělají scény A dost! – Francouzské děti nedělají scény Pamela Druckerman

Výborná kniha, kterou jsem četla už po druhé. Čtivý příběh se spoustou poučení, nad kterými je dobré se zamyslet, i když se s nimi neztotožníte.

10.07.2017 5 z 5

Bonsai nejen v paneláku Bonsai nejen v paneláku Jaroslav Pišl

Velmi užitečné, konečně kniha, kde berou ohled také na to, že ne každý má k dispozici zahradu a že většina z nás začíná stejně s těmi pokojovými. Kapři koi mohli být klidně vynecháni, ale chápu, že to psali v Libčanech a tam jsou kapři dost nepřehlédnutelní. Jestli je budou ještě víc krmit, budou jim muset pořídit přehradu.

Popel a prach Popel a prach Jarosław Grzędowicz

Už jen hvězdička navíc za to, že se dá v žánru fantasy najít samostatný román. I když uznávám, že na Ledové zahradě se autor vyřádil dost. Hrdina osamělý vlk, ale ne úplně superman a spousta nakopaných zadků. Přesně jak to mám ráda.

Mikro Mikro Michael Crichton

Odloženo. Autor si dal takové práce s tím, aby mikrosvět byl pravděpodobný, že hlavní hrdinové jsou možná vzdělaní, ale naprosto blbí a děj se dá předpovídat na několik stránek dopředu. Něco mezi Dickensem, Nezvratným osudem a Jiráskem.

10.07.2017 odpad!

Kázání ohně Kázání ohně Francesca Haig

Kdybych měla dvojče mrzáka, který kdyby zemřel, pak bych šla s ním, byl by to ten nejopečovávanější mrzák celého světa. Tady je pošlou do pr...pustin chcípat hlady. S touhle taktikou by měli už dávno vymřít. Ale pokud vám to nebude bránit ve čtení, je to jinak docela fajn kniha. Možná dám šanci i pokračování.

10.07.2017 3 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Ach ti uživatelé, jak hodně je kniha věcí vkusu. Nesbo k nám jako bestseller klopýtal dlouho, až z 90. let, o to víc se divím, že k nám vůbec doklopýtal. A tato kniha, že má být z jeho nejlepších? Netopýr měl alespoň od půlky trillerový odpich, ale takto si to pomalu plyne, až se tedy záhada vyřeší. Fajne, nečekané rozuzlení se konalo, ale takových knih musí být napsáno a já se ptám, proč zrovna on?

26.06.2017 3 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Do poloviny obyčejná detektivka, ale pak se to rozjede;-)

12.06.2017 4 z 5

Zahrádka v květináči Zahrádka v květináči Anita Blahušová

Líbí se mi uspořádání této knihy. Já jsem zde žádné nové tipy nenašla, ale já už jsem protřelejší hlínomilný vlk. Ale poradí, jak si doma udělat tématický truhlík, nemíchat páte přes deváté, které bylinky k sobě nesesazovat, protože by mohla zvítězit jen jedna a to všechno doplněné hezkými obrázky. Pokud jsou vaše zkušenosti zatím takové, že jste úspěšně nezahubili žádnou ze svých pokojových rostlin, je to kniha pro vás.

09.05.2017 4 z 5

Mlhy Ölandu Mlhy Ölandu Johan Theorin

Po téhle knize jsem sáhla, protože jsem začala Mlýny osudu a byla tam malá poznámka o tom, jak se hlavní hrdina podívá na vraha svého vnuka a v klidu si s ním povídá. Tak jsem chtěla vědět, kdo mu toho vnuka zabil a jak to, že si s ním dokáže tak v klidu povídat. A teď musím přečíst další knihy, abych zjistila, jak to, že tento nepohyblivý stařec na umření z Mlh je o 4 knihy dál junák, co si honí vrahy a nechává na sebe padat mlýn.

Jo a ke knize mlhy Ölandu: neurazí. Stejně jako v Mlýnech osudu jsou nejzajímavější části z minulosti, ale i tak se mi to hezky četlo.

09.05.2017 3 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Dobrá četba. postapokalyptický žánr je moje oblíbená kategorie. I když má příběh v sobě lehce logické díry, autorova fantazie to hravě vyrovná. Velmi ruské.

23.04.2017 4 z 5

Něco nádherného Něco nádherného Judith McNaught

Nevím, jak jsem se k této knize dostala, do červené knihovny se nepouštím, neb mě většinou nebaví. Ale tuhle jsem přečetla s chutí. Místo submisivních hrdinek, které nám autorky ČK většinou servírují, jsme dostali, samozřejmě krásnou, ale chytrou a schopnou dívku a hlavního hrdinu, který tam 3/4 knihy není, což knihu samozřejmě dost vylepšuje. Hlavní hrdinka se nakonec sice podvolí, místo toho, aby mu milosrdně dovolila, aby se k ní připlazil na kolenou.... ale nemůžu mít všechno.

23.04.2017 4 z 5

Černá káva Černá káva Charles Osborne

Svižná, čtivá a není tam patrné klopýtání tak typické pro přepisy divadelních her. Méně vycpávkových popisů a dialogů oproti knižním detektivkám (všeobecně, nejen Christie) slouží ku prospěchu, spíš, než aby knize něco ubrala. Jsem spokojena.

23.04.2017 5 z 5

Kvítek karmínový a bílý Kvítek karmínový a bílý Michel Faber

Už dlouho jsem nečetla knihu autora s takovým citem pro jazyk vyprávění. Vtáhne do děje jako nic, nechá vás číst do půlnoci a nakonec vám naservíruje konec, který budete přežvýkávat v hlavě ještě dva dny (a střídavě budete naštvaní a střídavě se budete opájet autorovým umem). To všechno doplněné výborně vykreslenou charakteristikou doby, kdy vládla cudnost, špína a ženy nosily na hlavě vycpané ptáky.

A přesto, že je hlavní hrdinka prostitutkou, čekejte spíš realismus, než erotiku. Řazení tohoto románu mezi erotické mi připadá dost mylné.

23.04.2017 5 z 5

Jestli máte splín, potřebujete si přečíst něco milého, něco, co dobře dopadne, něco, kde hrdinka i ve chvílích, kdy nemá svůj život pevně v rukou, si dokáže poradit. Potřebujete si přečíst něco, kde je bídákům po zásluze nakopána prdel. Ne hlavní hrdinkou, není to Stephen Segal, ale osudem, přesně tak jak by svět měl fungovat. Potřebujete si přečíst Analfabetku.

Tisící patro Tisící patro Katharine McGee

Kupte to svým pubertálním dcerám a pak si to přečtěte sami. Kniha, která se nebojí nehollywoodských konců, kterou zhltnete a nakonec vám zůstane ležet v žaludku, protože o ní budete muset přemýšlet.

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Autorka má velký dar - vykreslit postavy. To je ten důvod, proč se stala kniha bestsellerem. Protože příběh o vraždě dokáže vymyslet kde kdo, ale udělat z něj napínák s postavami, které přímo vidíte před sebou a chápete je, to je opravdový kumšt.

23.03.2017 5 z 5

Osada Osada Kir Bulyčov (p)

Jak to, že jsem dříve o této legendě sci-fi neslyšela? První část velmi dobrá, ta druhá o chlup horší, ale i tak... Je to fajne, je to tenké, s chutí do toho!

23.03.2017 4 z 5