A dost! – Francouzské děti nedělají scény

Toužíte vychovat vyrovnané, soběstačné a spokojené dítě? Inspirujte se francouzským způsobem výchovy dětí, který ve své vtipné a výstižné knize popsala americká žurnalistka Pamela Druckermanová. Když se americké novinářce Pamele Druckermanové narodilo v Paříži dítě, neměla v úmyslu stát se „francouzskou matkou“. Koneckonců, přístup k výchově není nějaká „věc“, jako třeba francouzská móda nebo francouzský sýr. Dokonce i sami francouzští rodiče tvrdí, že nedělají nic zvláštního. Jenže francouzské děti, které Druckermanová poznala, spaly celou noc ve dvou nebo třech měsících, zatímco dětem jejích amerických přítelkyň to trvalo rok nebo i déle. Francouzské děti spořádaně jedly zdravá jídla, která daleko častěji obsahovala dušený pórek než kuřecí nugety. Když přišli na návštěvu američtí přátelé, většinu času řešili problémy svých ratolestí, kdežto ti francouzští v klidu upíjeli kávu, zatímco si děti hrály. Autorka se proto rozhodla odhalit tajemství francouzské výchovy. Zjistila, že francouzští otcové a matky jsou mimořádně přísní v několika málo věcech, ale ve všem ostatním nechávají potomkům celkem volnou ruku. A uvědomila si, že aby se člověk naučil vychovávat děti jinak, nepotřebuje jinou rodičovskou filozofii. Potřebuje úplně jiný náhled na to, co jsou děti zač. A když se sama naučila pevně říkat NE, zjistila, že děti – včetně jejích vlastních – dokážou věci, jaké si vůbec neuměla představit....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/139321/a-dost-francouzske-deti-nedelaji-sc-Hm0-139321.jpg 4.168

Bringing up bébé (2010)

Literatura naučná, Rodina
Vydáno:, Lucka Bohemia

Kniha A dost! – Francouzské děti nedělají scény

irskádívka
předevčírem

Spíše než o přesný návod na výchovu se jedná o knihu esejů a zážitků, které popisují střet americké matky s francouzskou výchovou.
Spisek mohu popsat několika přídavnými jmény: veselé, milé a osvobozující. Rozhodně pomůže maminkám dívat se na výchovu a dítě z jiného pohledu.

FofrNožka

Prostě zdravý selský rozum. Děti jsou "středobodem" našeho života, ale nemusí to vědět na první dobrou, ne? :-) A když se jim vymezí hranice v nichž se naučí pohybovat, jsou z nich príma parťáci. A mít doma nějak povinnost a práci není důvod ke hroucení. Já respektuji tebe, ty mě.

rreegg1
19.11.2018

Aby clovek nezesilel a predevsim nebyl uplnym otrokem ditete, musim rict, ze se celkem s francouzskou vychovou ztotoznuji. Takto nejak byla vychovavana ma generace a opravdu si nemyslim, ze by se to na me nejak vic podepsalo. Rodic je taky clovek a ma sve potreby:) V porovnani s tim, Americka vychova ( kde dite= kral) zni opravdu silene. Kniha se mi libila, docela ctiva, autorka vypravi sve postrehy se sympatickou sebekritikou.
Pro mne osobne:
- Mirne znovunabyti rodicovske sebeduvery pomoci vety:"Tady rozhoduju ja!" a uvedomit si to. Chci-li aby dite poslechlo, mluvit opravdu sebevedomym duraznym tonem bez pochybnosti, abych tomu i ja sama verila (pripadne "valit oci":))).
- Ze by dite melo mit rezim pri stravovani - tri hlavni chody plus odpoledni svacinka. Mezi jidly moc nejist, at se pak naji pri spolecnem jidle. Koneckoncu na tohle dojde dite i ve skolce, tak je dobre to zajet uz od zacatku. Nedavat diteti na vyber z vice chodu. Vsichni budeme jist stejne jidlo....Nezavadet si , ze budu pripravovat nekolik jidel, az co mu zachutna.
- Aby dite spalo a usinalo samo v urcitou hodinu - to jsme ocividne uz prosvihli a vecery rozhodne volne pro sebe nemame. Skoda, ze jsem tohle necetla drive. Jestli se to povede, tak to ted bude stat mnohem vice usili. My k diteti vstavali pri kazdem zaknourani.... neucili jsme ho trpelivosti , coz byla jedna ze zakladnich rad v teto knize.
- Trpelivost - v klidu pozadat dite aby v klidu pockalo, naleha-li na neco ci vyzaduje-li si pozornost. Samozrejme se spravnym vyhodnocenim situace...
Pravdou je, ze dusledna vychova v jistych pravidlech je jiste ze zacatku velmi narocna, nicmene verim , ze se pozdeji rodici vyplati.

belldandy
03.07.2018

Napřed si je třeba přiznat, že jsem jako matka nepochybně produktem své doby a mnoho malých příčin mě nutí věci řešit jinak než doporučuje autorka této knihy. Ne zas tak principiálně, ale přesto v důsledcích podstatně. Například pokud jde o spaní jsem došla k tomu, že zdaleka nejjednodušší je miminko nechat spát hned těsně vedle vlastní postole a pokud začne pofňukávat prostě ho přitáhnout blíž, dát mu pít a sama v klidu spát dál. Nedělala jsem to tak proto, abych trpěla a dokazovala si tak, že jsem správná matka, jak v jedné chvíli lehce podsouvá autorka této knihy, ale protože to tak pro mě bylo nejjednodušší. Naopak jsem se proklínala, že kvůli tomu, abych to dělala dle názoru o generaci starších rodinných příslušníků SPRÁVNĚ, tedy abych nedovolila proboha dítěti něco tak strašlivého jako spát s rodiči v jedné posteli, jsem víc jak půl roku vstávala a odkládala dítě, které po první části noci (cca čtyři až šest hodin), kdy spalo relativně dlouho, mně nad ránem budilo tak po půl hodině a já padala nedospalá únavou. Prakticky totéž bych mohla napsat o kojení. Než zahřívat mléko a dezinfikovat lahve je mnohem jednodušší dítě nakojit. Pochybuji, že mě při nepravděpodobné možnosti, že si ještě pořídím další dítě, něco přinutí se k tomuto problému stavět jinak.

Nicméně třebaže jsem tedy evidentně někde jinde než ideální čtenář této knihy, námět knihy mi připadá zajímavý a podnětný. Oceňuji třeba autorčinu schopnost sebeironie a sebekritiky. Osvěžující to vlastnost v rámci tohoto typu literatury. Dovolila bych si jistý ostych před tím nazývat fakta, v knize prezentovaná, za vědecká. Pokud jde o výchovu dětí dokáží lidé zaujímat neuvěřitelně protichůdné postoje velmi dogmaticky. Doporučení typu, zda je dudlík vhodný či nevhodný, třebaže se často o mnohé vědecké výzkumy opírá, lze zřídkakdy sama o sobě za skutečně vědecké považovat. A třebaže se Pamela Druckermanová pokouší o racionální postoj, dovolila bych si její doporučení z tohoto tvrzení nevyjmout.

Spíš než o vědecké knize, lze mluvit o knize esejů, která srovnává americký a francouzský přístup ve výchově. Činí tak vtipně a s nadhledem, což právě člověk od esejistické knihy očekává. To, že se ocitla v zemi jako cizinka je pro autorku příležitostí vidět pro místní "neviděné", pro ně příliš normální. Z druhé strany to vzbuzuje určité podezření, nakolik skutečně rozumí logice toho, co se před ní odehrává. Pro mě osobně byl v tomto smyslu zajímavý třeba článek od ve Francii žijící Češky (odkaz dole), která podobná fakta jako Pamela dává do poněkud jiných souvislostí a na francouzský systém hledí evidentně kritičtěji. Člověk si jasněji uvědomí, že velmi podobně byl vychováván sám. Tímto si prošla ve velké míře má generace, při čemž se to samozřejmě dalo celkem v pohodě přežít, ale nic moc super to taky nebylo. Rozhodně nemám pocit, že bych si vyloženě přála u svých dětí opakovat totéž.

Připadá mi zřejmé, že hlavním důvodem, proč se Francouzi uchylují k tomuto způsoby výchovy, není jejich vyšší inteligence nebo národní povaha, ale z podobných důvodů jako o pár generací dříve Češi. Třebaže nepopírám, že jistá místní zabarvení tu jsou (například to jejich "Sois sage!“ = "Buď rozumný" nebo zvyk vysvětlovat dětem vše už od miminkovského věku pod vlivem názorů Francoise Doltové), vidím rozhodující příčinu francouzského typu výchovy ve státní politice, která velkoryse podporuje zaměstnanost žen a pobyt dětí v předškolských zařízeních, na druhé straně dává jen minimální podporu jevu, kterému jsme si u nás zvykli říkat mateřská nebo také rodičovská dovolená. Pročež francouzští rodiče přes veškerou svou lásku a starostlivost prostě nemají čas zabývat se svými dětmi přespříliš. Oproti tomu v USA je minimální podpora k obojímu, takže platit chůvu nebo pobyt v jeslích se vyplatí jen matkám s nejvyššími platy. A pobyt doma matky nepřímo navádí, aby se mateřství stalo jejich povoláním na plný úvazek

Tím se dostávám k jedné myšlence, která kdesi na pozadí jednotlivých pasáží knihy, prosvítá celou knihou. Připadá mi přínosná a já se s ní po svém ztotožňuji. Totiž, že my rodičové (a matky zvlášť) se v této době pod vlivem mnoha jevů - přes o něco více času a mnohem více informací než měli předchozí generace rodičů po to, že žijeme ve věku kultury strachu (jako je hustá doprava v ulicích a až moc zpráv o možných nebezpečích) a zároveň máme lepší možnost se zabavit doma pod dozorem než kdykoli dřív - dáváme dětem pozornosti a dohledu v míře, která je vlastně kontraproduktivní. Nedopřejeme dětem prožít žádnou skutečnou svobodu a nedopřejeme jim pocit zvládnou něco sám. Přes obecně sdílený pocit, že si toho dnešní děti mohou dovolit víc než ty dřívější, se domnívám, že ve skutečnosti mají mnohem méně možností jednat podle vlastní vůle, než kolik jsme jí měli jako děti my. A není to kvůli tomu, co si rodiče o výchově myslí, ale spíše proto, jak moc jim na výchově jejich dětí záleží.

Odkaz: https://www.national-geographic.cz/clanky/francouzske-deti-nezlobi-maji-tvrdou-vychovu-ktera-by-ale-v-nasich-koncinach-neprosla-34713.html

Wargo
19.10.2017

Čítal som to počas "nášho" tehotenstva, aby som získal prehľad o tom, čo sa má, a čo nemá, čo je dobré a čo zlé... a zistil som, že na to asi treba prísť postupne sám. Toľko rôznorodých metód, názorov a teórií, že som občas nevedel, ku ktorej sa skôr prikloniť. Porovnať mentalitu amíkov a franzúzov je ako porovnať výsledky IQ testov vysokoškolského profesora a 3 mesačného mimina, pričom verím že netreba vysvetlovať kto je tu to mimino (...len pre istotu, sú to tí amíci) Američania sú vo všeobecnosti národ hlúpy, čiže tam netreba hľadať inšpiráciu v ničom, naopak niečo z tých francúzskych metód som si zapamätal a snáď aj použijem..

lucievach
06.10.2017

Všechny bio, eko matky postižené mateřskými vzbouřenými hormony povinně přečíst pro obnovu zdravého selského rozumu :)

Hanulce
24.09.2017

Naprosto skvělá kniha. Už jsem na ni komentář někde psala, ale nemůžu ho najít. Škoda že jsem ji nečetla hned jak se mrňous narodil, ušetřila by mi pár chyb a zbytečných porblémů (kapitola jak naučit spát dítě celou noc, přišla jsem na to až náhodou a mnohem později). Je zcela ze života a čte se jedním dechem.
I přesto že ne se vším ve Francouzské výchově souhlasím (jesle od půl roku), tak tuhle knihu jednoznačně zbožňuju.

roso.mak
10.07.2017

Výborná kniha, kterou jsem četla už po druhé. Čtivý příběh se spoustou poučení, nad kterými je dobré se zamyslet, i když se s nimi neztotožníte.

pavlina8938
11.02.2017

Velice vtipné pojetí, poučné a inspirující zároveň.

zacatecnice
16.01.2017

Hodnoceni by bylo vyssi, kdyby autorka neomilala porad to same dokola..

Adelix
11.09.2016

Zajímavé srovnání americké versus francouzské výchovy. Autorka vychází nejen z vlastní zkušenosti, ale i z různých studií a statistik, takže něco na tom opravdu bude. Pro mě k inspiraci - svoboda uvnitř cadre,goûter v 16h, petits plaisirs...

poetree
26.05.2016

Docela příjemné počtení, brala jsem to jako vyprávění o životě, neboť některé rady mi při představě uvedení do života připadají jako lehké scifi, a tak docela záleží, jak na dítě působí i okolí a rodiče nemohou mít kontrolu nad každou minutou dítěte... nicméně, při popisu prvního roku s druhými dětmi jsem se nad tou tragikomedií fakt zasmála... tak snad něco uvedu do skutečnosti...

Radhus
25.05.2016

Výborné tipy, jak na výchovu, ale hodně slabý překlad.

Roman_T
05.05.2015

Začátek knihy mě velmi zaujal. Nacházel jsem shodné prvky, jak ve francouzkém, tak v belgickém systému jeslí. Později mé zaujetí ochabovalo, až jsem nakonec knihu nedočetl.

Brockchen
17.03.2015

Je škoda, že tuhle knihu nedávají maminkám jako povinnou četbu klidně ještě před porodem. Víc věcí by neřešily a určitě by jim v mnoha ohledech i pomohla. Skvělá četba.

zuzi1162
06.01.2015

No, místy mě to nebavilo, ale pak zas jo a našla jsem v tom pár originálních myšlenek. Pro přemýšlivé rodiče je to jedna z těch povedenějších knih. Takže já doporučuji.

Dejvid
03.05.2014

Kniha je poučná, kulturní rozdíly mezi Američany a Francouzi, zde promítané do výchovy dětí, jsou opravdu obrovské. Neubránil jsem se ale pocitu, že se spousta věcí v knize omílá neustále dokola; podle mě by kniha mohla být o polovinu kratší, aniž by ztratila cokoliv na své informační hodnotě.

čika
13.03.2014

ku knihe som pristupovala s miernym despektom, co to bude, ci dake demagogie alebo dojmologie a ono je to naozaj putava skoro-vedecka sonda. super. len ten preklad, strasne! jazykova korektura zjavne tiez neprebehla. hanba vydavatelovi, co nemame dobrych francuzstinarov? /aj ked podla niektorych "zvratov" podozrievam, ze kniha bola prekladana z cestiny/

geby.maruska
10.09.2013

Jsem ráda, že jsem knihu objevila (náhodou). Ráda si ji opět přečtu a snad zavedu nějaké intervence i u svých budoucích dětí. Přece jenom, bych řekla, že za pár let v Česku bude převládat výchova typu americká. Vždyť je naprosto normální jít nakoupit a sledovat bezradnou maminu, jak se snaží dítě dostat z obchodního domu, kde se rozmazlený fakan (omlouvám se za výraz, ale jiný snad ani nelze použít) snaží vydubat co bych chtěl.

MBubu
21.05.2013

Skvělé srovnání americké a francouzské kultury. Ještě by tam mohly být české matky, to byl byl teprve mazec :) Rozhodně jsem se pobavila a dost nasmála. Jako návod na výchovu je to také dobré. Určitě je to mnohem přirozenéjší a rozumnější způsob výchovy než např. ve zmíněné Americe.
moje recenze

danuska
04.05.2013

Kniha je perfektna, skutocne dobre rady, ktore funguju. Velmi zaujimave je najma porovnanie vychovy deti v USA a vo Francuzsku (skor v celej EU). Mnoho veci ma prekvapilo, najma v USA.Zial slovensky preklad uz standardne otrasny, same pravopisne chyby a preklepy, pouzitie slova bizarDny, miesto bizarny...katastrofa

Morsie
24.04.2013

Výborná kniha! Vtipná, poučná a žádná jen tak přiblblá příručka. Hrozně mě bavila a moc se mi líbil ten způsob výchovy, který je v knize popisovaný... je mi tak blízký - sama maminka mě tak vychovávala. Rozhodně bych ji doporučila všem matkám, budoucím matkám, otcům, budoucím otcům a vůbec všem!

Safienka
19.04.2013

Mnoho rodičů a nejenom rodičů hledá často knihy o tom, jak co nejsprávněji vychovávat své dítě. Toto dílo by mohlo být tím pravým právě pro ty, kteří hledají něco jiného, nového a dle názoru autorky i fungujícího. Kniha, možná spíše učebnice, vypráví o tom, jaké jsou výchovné rozdíly mezi Američany a Francouzy. Lidé, kteří se o mentalitu těchto dvou národností více nezajímají, mají možná jen v podvědomí, jak jsou kde děti vychovávány. Dílo, které držíte v ruce, je psané Američankou, ženou a zároveň matkou, která čtenáře seznamuje a dává jim představu o tom, jak vychovávají jinde.
Samotnou mě překvapilo, jak je dílo obsáhlé a doplněno všemožnými statistikami, poznatky a názory z jiných odborných publikací. Pamela Drucknermanová, sympatická žena, která nám přibližuje nejen svůj život, ale též i životy ostatních francouzských rodin, vypráví o tom, jak se stala manželkou, matkou, spisovatelkou a rádkyní. S manželem se stěhuje do Paříze, kde vychovává své tři děti. Ocitá se tak na poli novém, neznámém a pro ni možná frustrujícím. Přesto je pilnou žačkou snažící se zapadnout co možná nejvíce. Její rodné americké návyky jsou těžko odnaučitelné, přesto zjišťuje, že ty francouzské jí jsou v několika směrech mnohem bližší.
V úvodu nás autorka seznamuje s nejčastěji využívanými slovíčky a výrazy, které v knize uvádí a které bychom měli znát. Jsme tak obohaceni o jejich výslovnost a skrytý význam. Následně nám na několika málo stránkách představuje svůj život před otěhotněním. Jelikož se to stane v Paříži, kde se téměř celý obsah knihy odehrává, máme tak možnost zjistit, jak to „chodí“ u francouzských těhotných žen. Kniha je psána postupnou formou, stejně jako prožívá život její dcerka Leila jinak zvaná Fazolka. První úsměvy, krůčky, jesle, školky a školy - vše a i něco víc je dopodrobna srováváno v obou kulturách. Máme tak možnost přihlížet k svérázné výchově francouzské populace, které má dle mého názoru hodně co do sebe. Je tu položen extrém na extrém, černá a bílá, která ale plodí stejný výsledek – spokojené dítě. V Americe rozmazlené, kde je mu dáno privilegium ve všem, ve Francii spořádané, zdravě a pravidelně se stravující a respektující své rodiče.
Jelikož se nacházím v podobném stavu jako sama autorka, stala jsem se matkou, je mi toto téma víc než blízké. Slovo od slova, řádek po řádku jsem četla a měla pocit, že bych si měla dělat poznámky. Tolik zajímavých, užitečných informací, které jistojistě zařadím i do svého stylu výchovy. Styl psaní je velice čtivý. Je zde spojen odborný text spolu s humorným vyprávěním. Autorce se podařilo vytvořit poučné dílo, které by si měla přečíst každá matka. Dostane tak možnost rozhledu o jiných metodách a věřím, že některé z nich s radostí zapojí do svého života.
Ráda bych Vás obeznámila se vším, co mě nadchnulo a co bych taktéž ráda vyzkoušela, ale bylo by to na několik stran a možná by to zrovna Vás nezaujalo. Proto byste si měli udělat sami obrázek a knihu si přečíst. Vřele doporučuji každému rodiči.

Lanata
05.03.2013

Kniha se mi líbila. Je psaná čtivým stylem a člověk si může udělat obrázek o tom, jakým způsobem vlastně vychovává děti.
Mě jen utvrdila, že se ubírám správným směrem... Nebrala bych ji jako návod, ale inspiraci a možnost nahlédnout do francouzské společnosti z druhé ruky. Mohu ji doporučit.

Pamela Druckerman

Pamela Druckerman