roso.mak roso.mak komentáře u knih

Co v učebnicích dějepisu nebylo Co v učebnicích dějepisu nebylo Jiří Kovařík

Asi jsem čekala více něco jako je například kniha Jak umírá král. Nicméně, dílů je mnoho a i tak jsem si tam našla pár kapitol, které mě zaujaly.

11.04.2018 3 z 5

Květinová kuchařka - Jedlé kvítí a býlí na vaření i zdobení Květinová kuchařka - Jedlé kvítí a býlí na vaření i zdobení Jana Vlková

Spíše herbář než kuchařka. Ale místo toho, aby se z bylin dělaly čaje, jedí se z něj květy. Pár receptů tam samozřejmě ale najdete také.

Spousta z toho, co se dá jíst, se válí (roste) jen tak mimochodem všude kolem. Autorka se u této knihy hlavně zaměřuje na květy, nesnaží se poskytnou komplexní přehled a to se mi na ní líbí.

Není to žádná kuchařka, kterou bych musela mít doma, nejužitečnější se seznam rostlin zezadu z rejstříku, ale jsem ráda, že jsem na ni narazila.

08.04.2018 3 z 5

Dárky z přírody Dárky z přírody Anne Rogge

Kniha mi přijde výborná. Natolik výborná, že silně uvažuji o tom koupit si ji do knihovničky. A to je od člověka, který svého času vlastnil průkaz do čtyř knihoven zároveň, opravdu poklona.

Ve většině knih tohoto typu si člověk najde tak jednu, dvě věci, které chcete opravdu vyzkoušet. Tady v téhle knize chcete vyzkoušet 80% věcí. A skvělé je, že kniha je napsána v Německu, takže žádné návody na zpracování rostlin, které tady nenajdete se surovinami, které tady nekoupíte. Prostě sehr praktisch!

06.04.2018 5 z 5

Perunova krev I. Perunova krev I. František Kotleta (p)

Bratrstvo krve bylo o chlup lepší, ale byl taky správnej nářez.

04.04.2018 4 z 5

Knihu jsem přečetla. Ale jen kvůli hezkému nápadu s městy Chladu a překonatelné nákaze.

Protivně roztomilý expřítel by měl už na dvacáté stránce sekeru v hlavě asi třikrát (toliko k jeho roztomilosti) a styl "za všechno můžou rodiče", které se neubrání celá kniha, mě dojem hodně kazili. Hrdinka leze kam nemá a její sestřička to má těžce po ní.

Hezký nápad, dobré vedlejší postavy, špatní hrdinové.

04.04.2018 2 z 5

Bible v kresbách Bible v kresbách Ivan Steiger

Pokud máte rádi zcela náhodně vybrané citáty s bible s trochou více-méně souvisejících kresbiček, tak prosím. Já se nechala zlákat cizím doporučením a skoupá anotace mě z omylu, že v obsahu najdu něco jako "bible pro začátečníky", opravdu nevyvedly.

04.04.2018 1 z 5

Stručná historie času v obrazech Stručná historie času v obrazech Stephen William Hawking

Jednodušeji už to nejde.

Byť vysoká akademická obec všeobecně nemá ráda popularizátory vědy (protože odborník, co nemluví složitě, přeci nemůže být odborník), zaplať (jakémukoliv bohu v jehož věříte) za ně. Ne, že bych tedy pochopila všechno, ale to už je zamrzlostí mého mozku.

27.03.2018 5 z 5

Nezdolný zahradník: Pěstování potravin a soběstačnost v nejistých časech Nezdolný zahradník: Pěstování potravin a soběstačnost v nejistých časech Carol Deppe

Ach, jo. Docela ráda bych ráda dostala do ruky nějakou knihu, která není situovaná do míst, kde nejnižší zimní teplota je 12° nad nulou.

Z první půlky se dá docela vybrat, zaujal mě tip na ořechy a zdroj dusíku z - hm, řekněme vlastních zdrojů. Určitě si také něco vyberete. Ale druhá půlka je naprosto nepoužitelná - jsme v absolutně jiném podnebném pásmu.

Také si autorka dala docela práci s popisem a doporučováním konkrétních odrůd, které se tady vůbec nedají dostat. Pro lidi, co žijí v Oregonu asi super kniha, ale tady...

Nechápu proč ji na všech permakulturních webech doporučují. Měli by ji před tím nejdřív také otevřít.

24.03.2018 1 z 5

Buddhismus pro zaneprázdněné Buddhismus pro zaneprázdněné David Michie

Po Dalajlamově kočce je to dost slabota. Mám z té knihy neodbytný dojem, že se chtěl autor hlavně vypsat ze svého života. Co se týče buddhismu, bylo tam o něm poměrně málo a to jsem před tím o buddhismu nevěděla vůbec nic, takže mě nemělo co rušit.

18.03.2018 2 z 5

Rozmarné léto Rozmarné léto Vladislav Vančura

Ok, do povinné literatury k matuře se dostala i horší díla. Tohle je alespoň velmi tenké. Ale i tak, pokud budete chtít na něčem trénovat rychločtení, je to přesně kniha pro vás. Obsah je totiž tak nudný, že vám nic podstatného neuteče.

14.03.2018 1 z 5

Revoluce zevnitř Revoluce zevnitř Michael Neill

Dala jsem této knize 20 minut svého života a stojím si za tím, že více času si nezaslouží.

13.03.2018 1 z 5

Rozsévač větru Rozsévač větru Maja Lidia Kossakowska

Rozečteno, nedočteno. Prostě nesedla.

13.03.2018 odpad!

Zlý začátek Zlý začátek Daniel Handler

Knize nedávám žádné hodnocení naschvál. Nemyslím si, že bych měla nárok hýbat s procenty. Tato kniha byla viditelně psaná pro děti toho věku, kdy já jsem četla Správnou pětku, která mi s odstupem přijde stejně dějově řídká a svým způsobem i hloupoučká.

Tím samozřejmě nechci říct, že by tato kniha byla hloupoučká, to ne, naopak pro děti může být příjemně drsná, ale pro dospělého je příběh poněkud děravý a to, že jsem knihu měla přečtenou (poctivě) za necelé dvě hodiny, také o něčem svědčí.

Takže ano - je to kniha pro děti. Dobrá? Těžko říct, jsem na posouzení už příliš stará.

13.03.2018

Spad Spad František Kotleta (p)

Nevím, kniha přečtená za odpoledne, oddechovka velká, ale že bych na to byla nucena pět nějaké velké chvály... A to mám žánr post-apo moc ráda. Uvidíme, čte se to tak snadno, že se do pokračování pustím. Minimálně u toho člověk opravdu nemusí přemýšlet.

13.03.2018 3 z 5

Zamrzlá evoluce Zamrzlá evoluce Jaroslav Flegr

Takhle by se měla psát populárně vědecká literatura!

Neříkám, že to je lehké čtení, ale vzhledem k tématu to už opravdu jednodušeji napsat nejde. Samotnou myšlenku "zamrzlé evoluce" lze vyjádřit v pár odstavcích, ale bez toho kontextu okolo by se chápala těžko, takže vydržte a vzdělávejte se - k jádru se dostanete.

A pro ty, kdo nechtějí číst "omáčku", doporučuji úvod. Tam vám autor hned naservíruje návod, které kapitoly číst.

Nicméně pro mě, která se o evoluci lehce otřela v biologii a neodarwinismus by nepoznala, ani kdyby na mě upadl z velké výšky, byla omáčka nutná a velmi prospěšná.

A jako malý bonus - velice oceňuji autorovo občasné rýpnutí do způsobu akademického oceňování práce - velice s ním souhlasím.

11.03.2018 5 z 5

Smrtící DNA Smrtící DNA Franck Thilliez

Další z knih, které podléhají "severskému" trendu zničených detektivů s velkou osobní tragédií. Přestože s nimi samozřejmě soucítím, v detektivce mi jde o vraha, nikoliv o osobní problémy hrdinů - ať už jde o lásku nebo tragédii.

Zápletka knihy je velmi čtivá, nápaditá a vzhledem k tomu, že rozplétání genů je ještě v plenkách - tak proč by nemohla být považována i za velmi realistickou?

Čte se to moc dobře, i když se kniha zdá tlustá. Pokud vám nevadí výše zmíněné, tak s chutí do toho!

11.03.2018 4 z 5

Krycí jméno E219 Krycí jméno E219 Terry Shaft (p)

Vlastně vůbec nevím, jak se mi tato kniha dostala do seznamu. Protože těch 48%, které momentálně má, si rozhodně zaslouží.

Hlavní zápletka vypadá dobře, ale děj je děravý jak silnice třetí třídy, logika v mnoha místech veškerá žádná. Hrdina je absolutně nepravděpodobný a konec tomu rozhodně nepřidá.

Rozhodně existuje mnoho jiných knih, které si zaslouží vaši pozornost.

26.02.2018 1 z 5

Syndróm E Syndróm E Franck Thilliez

Originální kniha, která vás udrží v napětí celou dobu. Konec trochu vyšuměl a také by mě vyhovovalo víc, kdyby pořád dokola neopakovali, jak jsou oba detektivové strašně zranění a rozervaní, ale i tak. Dobrá kniha.

25.02.2018 5 z 5

Tlouštíci hoří rychleji & další fatální moudra z krematoria Tlouštíci hoří rychleji & další fatální moudra z krematoria Caitlin Doughty

Vážně pěkná kniha k pobavení i zamyšlení. Rozptýlení nejen pro pozůstalé:-)

25.02.2018 5 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Přestože jsem viděla jen pár filmů o kterých se mluví a v životě nehrála žádnou ze zmíněných her, ta kniha mi přišla dokonalá. Jedna z těch u kterých litujete, že zrovna není víkend a vy ji nemůžete dočíst do konce na jeden zátah. Oddechové, napínavé, hravé. Doporučuji!

19.02.2018 5 z 5