Zlý začátek

Milí čtenáři, mrzí mne, že kniha, kterou Vám předkládám, je tak nesmírně smutná. Vypráví truchlivý příběh tří dětí, které neustále pronásleduje neštěstí. I když jsou sourozenci Baudelairovi milí a chytří, jejich život je plný utrpení. Od první stránky knihy, kdy se děti procházejí po pláži a dozvídají se strašnou nov... celý text

Milí čtenáři,
mrzí mne, že kniha, kterou Vám předkládám, je tak nesmírně smutná. Vypráví truchlivý příběh tří dětí, které neustále pronásleduje neštěstí. I když jsou sourozenci Baudelairovi milí a chytří, jejich život je plný utrpení. Od první stránky knihy, kdy se děti procházejí po pláži a dozvídají se strašnou novinu, se dostanou do vleku nešťastných příhod. Dalo by se říci, že je přitahují jako magnet.
V této útlé knížce se sourozenci postupně setkávají se zničujícím požárem, škaredým oblečením, studenou ovesnou kaší k snídani, chladnokrevným zlosynem a úklady, které je mají připravit o majetek. Je mou smutnou povinností tyto neradostné příhody zaznamenat, ale vám, kteří dáváte přednost šťastným koncům, nic nebrání v tom, abyste tuto knihu včas odložili a přečetli si raději něco veselejšího.
S veškerou úctou
Lemony Snicket méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/73_/734/zly-zacatek-734.jpg 4.2335

Řada nešťastných příhod (1.)

A series of Unfortunate Events, Book the First: The Bad Beginnig (1999)

Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno:, Egmont (ČR)

theale

Ke knížce mě přivedl film, který se mi moc líbil, tak jsem byla zvědavá na předlohu. Bohužel musím říct, že knížka se mi nelíbila. Nepřišla mi ani vtipná ani smutná, jen jednoduše a naprosto nezajímavě napsaná. Škoda.

silvara

Jsem špatný člověk, když se při čtení tragického životního příběhu sourozenců Baudelairových tolik směji? Vážně, těm dětem se nic hezkého nepřihodí, zažívají doopravdy řadu nešťastných příhod, ale ten styl, kterým je to napsáno! Tomu se nelze nesmát! I když je to určeno především pro děti a mládež, já se četbou prvního (a dalších dílů) bavím, i když jsem z dětských a mládežnických let vyrostla. A s přibývajícími roky mi Snicket přijde vtipnější a vtipnější. :D

Laviii

Přestože je řazená do knih pro mládež, nebála jsem se pro ní sáhnout. Film byl výborný, a když jsem zjistila, že je natočen podle knih, neváhala jsem. Výborné čtivo, doporučuji! :-)

Edona

I když už nejsem ve správné věkové kategorii, tak si Řadu nešťastných příhod přečtu velice ráda. Jako malá holka si pamatuji, jak jsem si Zlý začátek půjčila z knihovny a nikdy nečetla další díly, protože je u nás neměli. Později jsem chtěla knížky sesbírat do vlastní knihovny, ale už se nedaly sehnat. Konečně po letech, kompletuji svou sbírku. První díl je vskutku nešťastný, ale víte, tomu stylu vyprávění Lemony Snicketa se prostě nedá odolat. :-)

dudunka

krása četlo se jedním dechem :)

YellowBean11

Taková jednohubka na hoďku ve vlaku :) líbila se mi

kyticka152

Kniha se mi líbila. Byla tak akorát smutná, a tak akorát dokonalá, že se krásně a lehce četla. Doporučuji k přečtení!

Slovanka

Kniha je dozajista začátek naprosto úžasné série. Jde o krátké a jednoduché čtení, které je však také neuvěřitelně kreativní a inovativní - mnoho knih jako je tahle, teprve pak sérií, v dětských knihovnách nenajdete.
Co mi ale přišlo neuvěřitelně rušivé, byla překladatelova potřeba naprosto nevhodně tlačit do vět nevyjádřený podnět děti a ve slovesech pak koncovku "-y", což působilo např. u 13-letého Klause naprosto směšně: "Pamatuješ, jak jednou celý den pršelo a my se nudily, a tak jsme si všechny nabarvily nehty na nohou na červeno?" (doslovná citace) No které dítě/který klučina by něco takového řekl? :)

vodopad152

Kniha byla velmi dobrá, ale někdy mi připadalo jako by si autor myslel, že jsme úplně blbí, ale možná je to styl psaní. Ale bylo to dobré.

Sarfias
07.12.2016

Tohle je jedna z těch knížek, kterou přečtete za pár hodin, ale vyloudí vám úsměv na tváři. I když je to kniha pro děti, dospělý člověk se k ni rád vrátí. Jsem zvědavá na další díly :)

Život-s-Kačí
20.07.2016

Nádherný příběh. K této knize snad nemusím ani nic jiného psát. Strašně se těším na další díly.

Juki-RoseMary
28.11.2015

Kniha mého dětství, která se mi ze života vytratila a před několika lety zase vstoupila a jsem za to ráda. Během pár týdnů jsem přečetla celou sérii a musím říci, že ve mě kniha vyvolala více otázek než odpovědí. Přesto jí považuji za poklad. Je mi hrozně líto že již nejde koupit v knihkupectvích a já musím lítat po bazarech. Ale co, až se bude na mé poličce skvět všech 13 dílů, všechno to trápení přinese sladké plody... Jako to sourozenců Baudelairových. :) Tak či onak, vsadím se, že příběh skrývá plno tajemství a souvislostí, které po prvním čtení stále zůstávají skrytá.

bibi.r
01.11.2015

Bylo to něco trochu jiného než jsem očekávala, ale určitě bych to doporučila řekněme trochu nezkušeným čtenářům okolo 10 let (prostě těm, kteří knížkám moc nedají), protože tohle by z nich mohlo udělat zanícené knihomoly :).

romankrasa
20.10.2015

Tuhle téměř dvou set stránkovou knihu, jež mají dospělí přečtenou klidně během jednoho dne, bych doporučil všem rodičům a jejich dětem na zkrácení dlouhé chvíli i poučení a následný rozbor jednotlivých pasáží, v nichž mohou děti pátrat po příčinách a zapamatovat si důležité aspekty k životu podané inteligentní formou.

Elis.n
29.07.2015

Řada nešťastný příhod je moje srdcovka. Pokaždý jsem dětem Baudelairovým přála šťastný konec, ale nakonec jsem byla ráda, že jsem se ho nedočkala. Už kvůli tomu byla tahle série tak originální. Líbilo se mi, že každý ze sourozenců měl nějakou dovednost, která jim pomohla z nějakého průšvihu. :) No a hrabě Olaf, prostě senzační záporák. Jeden Olaf mě na gymplu učil informatiku :D. (Ten účes byl přesnej).

Dinosaur
01.07.2015

(8,5/10) "Pokud se vám, milí čtenáři, líbí příběhy se šťastným koncem, pak si raději přečtěte nějakou jinou knihu. V téhle nejenže nenajdete šťastný konec, ale ani šťastný začátek ..."
Tohle je pro mě nostalgie, protože jsem to kdysi dávno četl ještě v době, kdy jsem chodil do dětské knihovny :) Je to taková příjemná jednohubka, která se dá přečíst zhruba za hodinu a je napsána osobitým stylem, který se mi moc líbí, ač je děj knihy (pravděpodobně schválně) občas až absurdní. Takže hurá na další díl! (27. 7. 2013)

Nerolinka
17.05.2015

Moje chyba byla v tom, že jsem poprvé viděla film, který se mi líbíl o trochu víc ale v knižce je zase pár zajímavých detailů které osvětlují děj. Každopádně se na další díl těším.

dragonslayer
24.10.2014

Naprosto skvělé čtení, jak pro děti, tak i pro young adult. Už se těším na druhý díl, a to jsem té knížce ze začátku moc nevěřila, ale styl psaní a kompozice autora a příběh samotný mě přesvědčil, abych se dověděla něco víc o dětech Baudelairových. :)

Ellkarka
18.06.2014

- Kniha se velice dobře a rychle četla. Má velké písmena a rozložení textu na stránku je minimální.
- Není určena jen pro mladé čtenáře. Je psaná s lehkostí, aby děj pochopili i ti nejmenší a zároveň pro starší čtenáře může být odlehčením a přitom zkoumat různé metafory a jinotaje.
- Skvělé čtení se kterým začít, když jste malý!

A bokem, ve filmu Řada nešťastných příhod byl Jim Carry v roli hraběte Olafa opravdu famózní!

brčko-A
20.05.2014

Knížka byla vynikající, těším se na další díly.

jacquelineFF
19.03.2014

Dobrá knížka, krátká, rychle se čte.

Lodja
03.03.2014

Nebudu to rozepisovat ke každé knize zvlášť, protože tato série je naprosto úžasná, moje snad úplně nejoblíbenější. Jistěže, musíte být tak trošku zvrhlík s odporným černým humorem, mít hodně rádi steampunk a počítat s tím, že některé motivy se prostě omílají pořád dokola. A přestože kniha někdy vypadá jako výkladový slovník a někdy slouží jako vyznání lásky fiktivního spisovatele fiktivní osobě, je prostě skvělá a každá věková skupina si tam najde své. Děti své úžasné hrdiny a jejich hororový příběh a ti starší úžasný černý humor se spoustou narážek a temným nádechem. Hrozně doporučuju!

Jo a kamarád David Pokora nechápe, proč mu závidím jeho jméno. Vy ano? :)

Bunburistka
16.02.2014

Velice poutavá knížka. Když se začtete, budete chtít vědět, jak sourozenci dopadnou, doporučuji :)

akzena
05.01.2014

Aluze:
Beatrice (z Božské komedie Danta Alighieriho, symbol dokonalého ženství)
Baudelairovi (Charles Baudelaire, symbolistický spisovatel, prokletý básník)
Poeovi (Edgar Allan Poe, spisovatel romantismu, zakladatel hororu)
soudkyně Straussová ( rodina Straussových, skladatelé vážné hudby)

Vsuvky, které možná něco znamenají:
-nejdražší věci L.S. jsou akordeon, spisy o Baudelairových a fotka Beatrice
- L.S. se k jednomu městu nesmí přiblížit na 5km

petrisca
15.10.2013

Skvěle napsaná kniha nevím co k ní dodat :)

AWKWARD.
08.10.2013

Tak tohle byli knížky přesně pro mě ! Konečně něco co neni obvyklé :D Nic nebylo zase tak hezké jak se zdálo ~ Mě se hodně líbilo jak se pokaždé něco stalo když už si člověk myslel, že je po všem :) Díky bohu, že jsemměla tu možnost tohle si přečíst, jen škoda, že jsem nikdy nedostala do ruky poslední díl :D

Lenna75
27.07.2013

Hluboce uchvacující příběh o třech sirotcích Baudelairových, kteří přišli k prvnímu pěstounovi - Olafovi. Je zlý a nutí děti v jeho domě uklízet a vařit pro jeho divadelní společnost. Všechno to dělá jen proto, aby se sirotků zbavil a získal jejich dědictví. DOPORUČUJI!

Belatris
21.07.2013

Výborný začátek série, která táhne čtenáře dopředu tím víc, čím důrazněji se vypravěč snaží od čtení odradit. Je to první věc svého druhu, co se mi dostala do ruky, a byla jsem nadšená. Zaslechla jsem slova jako "steampunk", což jsem zatím v literatuře nepotkala, ale ve Snicketově podání to beru, ať je to co je to!

Tom Riddle
26.06.2013

Znáte to, jak někdy máte den blbec? Budík se porouchá, takže zaspíte, při ranním spěchu si pak o postel ukopnete malíček, venku prší, těsně před nosem vám ujede autobus a pocáká vás, zafouká silnější vítr a rozbije vám deštník, a nakonec po příchodu do práce/školy a pohledu do zrcadla zjistíte, že i ten/ta neznámý/á kluk/holka v autobusu se na vás usmíval/a jenom proto, že se vám na bundu/sako vydělal holub.

Sourozenci Baudelairovi by snad za takový den byli i rádi. Jejich příběh začíná v den, kdy se na procházce po pláži z mlhy vynoří otylý bankéř Poe, aby jim sdělil, že oba jejich rodiče zahynuli při záhadném požáru rodinného sídla. Ze sourozenců Baudelairových jsou rázem sirotci Baudelairovi, a to je jen zlý začátek celé řady nešťastných příhod. Ta opravdová polízanice začíná teprve ve chvíli, kdy jsou svěřeni do péče vyžilého herce s obočím jak Brežněv, zlotřilého hraběte Olafa. Ten ve své snaze získat jejich pohádkové dědictví připraví sirotkům nejedno příkoří. To by ale bylo, aby si s nimi neporadili. Vždyť čtrnáctiletá Violet je nejnadanější vynálezkyní svojí generace, dvanáctiletý Klaus má načteno víc knížek, než mnozí přečtou za celý svůj život, a batole Sunny svými ostrými zoubky směle přehlodá třeba i ocelové lano, když je to zrovna potřeba.

Byť se primárně jedná o dílo pro mladší čtenáře, já jsem se celou knížku od začátku do konce kochal, ať už nad nádhernou, byť jednodušší angličtinou autora, nebo nad rozkošným stylem vyprávění. Daniel Handler jakožto eponymní vypravěč Lemony Snicket zasadil příběh Baudelairových do světa hotových steampunkových orgií plného bizarních pravidel a zákonů, a nezastavitelně sype z rukávu jednu absurdní a jízlivou hlášku za druhou. Upřímně bych nejradši dal pět hvězd, ale přece jenom je to teprve začátek, a tak si šetřím plné hodnocení na později. Tuším totiž, že Lemony zdaleka nevyložil svoje největší trumfy.

pakoshka
22.05.2013

Ach, dodnes si pamatuju ten pocit při čtení první Snicketovy knihy...