Konec

Poslední svazek nešťastných příhod sourozenců Baudelairových. Než však budou smět uzavřít svůj příběh, budou ještě muset čelit nebezpečné bouři, podezřelému nápoji, stádu divokých ovcí a obrovské ptačí kleci. A bohužel se také seznámí s opravdu strašlivým tajemstvím, jež se týká jejich rodičů

https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/746/konec-746.jpg 4.3156

Řada nešťastných příhod 13.

Dobrodružné, Pro děti a mládež

Vydáno: , Egmont (ČR)

A series of Unfortunate Events, Book the Thirteenth: The End, 2006

Kniha Konec

LilKure
předevčírem

Upřímně jsem čekal velké rozuzlení, kterého se mi nedostalo. Jako závěr série celkem zklamání.
Za hrátky s (anglickým) jazykem musím ale autora znovu pochválit.

anet8843
19.01.2020

DROBNÉ SPOILERY
Poslední díl série dokonale dokazuje, že se jedná o mistrovské dílo.
Poslední díl byl opět o dalším nešvaru společnosti, jako každý díl - tady to byli lžiproroci, a jejich nebezpečném vlivu. Úžasné!
Jsem ráda, že jsem si sérii přečetla znova, myslím, že ne naposledy, protože mnohé mi došlo až při tomto druhém čtení. Věřili byste, že mi nedošlo, jak to bylo s Beatricí při prvním dočtení série? Věřím, že mi toho nedocvaklo ještě spousta, stejně jako spousta věcí vůbec nebyla vysvětlena. Dle zdejších komentářů to hodně čtenářům vadilo, ale to byla pointa této knihy. Série nebyla dobrodružná, ani tragikomická - série, tedy alespoň byla nejen to - pro mě je hlavně série filosofická. Tolik úchvatných motivů dotažených do konce... Hrabě Olaf byl úžasný postava, zlosyn, ale nebyl jenom to, což je prostě dechberoucí. Co se stalo Beatrice se nikdy nedozvíme, ani jak to bylo s Lemonym (proč by se Violet měla jmenovat Lemony, když se dávají jména jen po mrtvých členech rodiny?). Filosofie "řady nešťastných příhod" - že je prožil každý, což bylo krásně řečeno Olafem, že i on si zažil svoje, než se mu děti připletli do života. Věta "to si o mě myslíte", když ho obvinili z vraždy rodičů je prostě skvost, proč by zlosyn, který se vychloubá vším zlým najednou cítil urážku, když je obviněn z vraždy někoho dalšího? A v neposlední řadě neukončitelnost Konce...
Doporučuji sérii všem mladším čtenářům, ale i dospělým, tohle je hodně podceňovaná záležitost, protože je mylně interpretována jako rozvleklá, dětská záležitost. Je to úchvatné, prostě si to přečtěte!

P.S. Po několika dnech mi to docvaklo! Beatrice si myslela, že je Lemony mrtvý! Proto se měla jmenovat Violet Lemony! :)

pink_ivy
04.02.2019

Po překonání všech dosavadních nástrah se sourozenci Baudelairovi dostávají na volné moře, kde jsou pouze v doprovodu jejich největšího nepřítele - hraběte Olafa. Bouře je zavane na ostrov, kde na ně čeká konečné rozuzlení.

Musím říct, že tahle knížka mě neuvěřitelně zklamala. Celá ta lokace a zápletka z ostrova mě vůbec neoslovila. Z Olafa se tu najednou stal skorokámoš a celé mi to přišlo hrozně divné. Vysvětlení žádné. Jasně, dá se pochopit, že se nevysvětlí úplně všechno, ale tak jsem předpokládala, že se vysvětlí aspoň něco, takhle jsme se vlastně nedozvěděli fakticky vůbec nic a ve mě to akorát zanechalo dojem, že to autor neměl domyšlené a prostě to jen zapatlal tak, aby to vypadalo jakože takovýhle konec vlastně celou dobu plánoval. Styl jeho psaní už se mi definitivně přejedl a některé pasáže jsem až musela přeskakovat (konec Konce apod.). Ve výsledku tak má pak člověk pocit, že ztratil čtením celé ságy čas a že stačilo, aby si přečetl jen první knížku a zbytek si domyslel a byl by na tom asi lépe než po Konci.

tanya139
13.11.2018

Knihu nelze hodnotit jednotlivě, dost můj pohled ovlivňují další díly. Sérii jsem si zamilovala hlavně pro specifický humor, který se mi ještě více líbil v anglické verzi. Bohužel úroveň upadá s dalšími díly.

Ajda300
09.08.2018

Konec konce mě tedy vážně překvapil. Nebyl skoro ukončený a pořádně mě překvapil. Chtěla bych vědět víc o tom jak to se sourozenci dopadlo.

Maedros
04.06.2018

Série zajímavá, knihy až na některé už dokola se opakující varování o nečtení dál atd. vcelku dobré, ale KONEC ve kterém se nedozvíme opravdu vůbec nic? Tak proč to teda psal? Nejraději bych ty knihy vzal a omlátil mu je o hlavu. Hold Business je business.
Aspoň z toho byl pěkný film s Careyem a o něco méně povedená miniserie JETIXU, ale jinak zbytečné....

kamibe
24.03.2018

Některé zdejší komentáře kritizují autora za mnohé nedořečené situace a jevy, o nichž v knihách píše. Například není vysvětleno, co je zač onen útvar, který se objevuje v nejvypjatějších situacích při cestování pod mořskou hladinou, vypadá jako otazník a působí velmi hrozivě. Považuji ho za krásný symbol. V životě nás ohrožuje ledacos, co nemůžeme pořádně rozeznat. Někdy je to něco, co se děje kolem nás, ale často to bývá také něco, co se děje uvnitř nás, a my nemůžeme rozeznat, co se v nás vlastně děje. Podle mého onen útvar buď jejich přátele spolkl, nebo zachránil. Co z toho se opravdu stalo, to je tím skutečným otazníkem. V našich životech je to podobné – to, co nás v první chvíli ohrožuje, se později může projevit jako něco, co nás vlastně před něčím ochraňuje.

Je konec opravdu konec? Toť otázka! Nakonec v této 13. knize s názvem Konec má autor konec konců pravdu, když říká: Je dokonce možné tvrdit, že svět je vždy in medias res, což je latinské úsloví, jež znamená „vprostřed věci“ neboli uprostřed dění, a že tedy není možné vyřešit žádnou záhadu ani nelze najít žádný kořen všech potíží.
Následuje úžasná slovní ekvilibristika se slovem konec, která pojme více než jednu stránku a slovo konec tu autor použije celkem jedenadvacetkrát!

A jestli některý nespokojeným čtenářům připadá, že se spoustu věcí nedozvěděli, bude pro ně dobré připomenout, že sourozenci si při dozvídání se spousty věcí kladli zase další otázky, což je však „neznepokojovalo tolik, jak by se mohlo zdát, neboť člověk nemůže strávit veškerý čas řešením záhad vlastního života“.

Životních poselství je v knihách této řady vskutku nepřeberně. V této poslední knize je jich několik velmi úderných. Za jeden z nejpovedenějších považuji tento ze s. 357: Život je mnohem víc než jen nebezpečí.

Percabethka
07.10.2017

Tak jsem se konečně dostala na konec KONCE :D Na jednu stranu se mi moc líbil - kvůli Lemonyho vtipům, zajímavému prostředí a vůbec, ALE... ten otevřený konec. S každým dalším dílem přibývaly nové a nové otázky a my jsme se nedozvěděli odpověď ani na polovinu z nich. Co je Velké neznámo? Jak to dopadlo s Quagmireovými trojčaty? A s Frídou? A co bude s Baudelairovými a Beatrice? Potkají se někdy s Lemonym - a ujme se jich? Jak je na tom D.P.? Přežil pan Poe, Esmé, Carmelita a ostatní požár hotelu Rozuzlení? A i kdyby na všechny tyhle otázky odpověděl, stejně by nám jich ještě spousta zbývala...
Jinak k celé sérii... :D Hrozně se mi líbila všechna ta jeho věnování Beatrici a dopisy nakladateli na konci každého dílu. A především ty vtipné části... :D Díky nim ten příběh nebyl ani trochu ponurý a já se od začátku do konce smála a obdivovala, jak to mohl vymyslet.
"Konec KONCE najdete na konci KONCE."