Strohá akademie

Kniha pátá
Série o malých sourozencích Baudelairových, která se díky svému černému humoru zařadila mezi světové bestsellery literatury pro děti a mládež.

https://www.databazeknih.cz/img/books/73_/738/stroha-akademie-738.jpg 4.3210

Řada nešťastných příhod 5.

Dobrodružné, Pro děti a mládež

Vydáno: , Egmont (ČR)

A Series of Unfortunate Events, Book the Fifth: The Austere Academy, 2000

Kniha Strohá akademie

LilKure
22.05.2020

Začíná se to pěkně rozjíždět a to se mi na této sérii neskutečně líbí.

anet8843
08.10.2019

Já tu sérii prostě miluju, jsem hodně ráda, že jsem se k ní vrátila. Jsou tam tak úžasné detaily, tajemno, které je nedovysvětleno, ale vyvolává otázky. Miluju ten inteligentní humor, smysl pro ironii a tragikomičnost, až absurdnost. Tenhle díl je prostě hodně vyvedený, přečetla jsem ho za jeden den. Hodně se mi líbil motiv trojčat. Oceňuji tu inteligenci, s jakou autor dokáže vytvářet aluze, náznaky, které dětem sice asi nic neřeknout, ale dospělé potěší. Zástupce ředitele Nero je epická figurka!

pink_ivy
21.01.2019

Po neštěstí, které si sourozenci Baudelairovi museli vytrpět na pile se je pan Poe rozhodne tentokrát poslat do internátní školy, jejíž moto zní "Pamatujte, že zemřete."

Já tuhle knížku nemůžu hodnotit jinak, než kladně. Za mě určitě prozatím nejlepší díl série, prostředí internátní školy je příjemná změna, stejně jako je fajn, že se v knížce protentokrát nevyskytoval žádný přímý opatrovník. Lemony Snicket tentokrát skutečně nešetřil jak s ironií, tak s šíleným množstvím absurdních situací a pravidel, které si sourozenci Baudelairovi museli protrpět. Vůbec poprvé si najdou spojence, trojčata Quagmireovi, což je hrozně příjemné zpestření v ději. Vůbec poprvé konec trochu překvapí.

Navíc oceňuji i to, že se v knížce konečně objevil jakýsi náznak, že je to příběh s větší zápletkou, že to není jen řada nešťastných příhod bez čehokoliv hlubšího.

Percabethka
27.09.2017

Podle mě jsou na celé sérii nejvtipnější ty věnování Beatrici :D Jinak se tu konečně začíná něco dít a očividně přibývají další hlavní postavy, takže se mi knížka moc líbila :)

Život-s-Kačí
26.07.2017

Děj je v podstatě stejný, jako u všech předchozích dílů. Začíná se zde ale rozuzlovat zápletka celé série, což dává knize zcela nový náboj.

bibi.r
22.11.2015

Ačkoli je příběh plný absurdit (a Lemony Snicket by dětem slovo absurdita či absurdní okamžitě názorně vysvětlil) má své nesporné kouzlo, které se dětem bude líbit.
V tomto díle se mi moc líbilo, že hlavní hrdinové měli přátele a spojence, a pevně doufám, že se s "trojčaty" ještě setkáme.

Dinosaur
01.07.2015

(9/10) Tahle kniha se v podstatě opět příliš neliší od ostatních dílů, ale moc se mi líbila. Tentokrát tu nemáme přímo opatrovníka, ale internátní školu s - jak jinak - praštěnými učiteli a ještě horším ředitelem rozdávajícím absurdní tresty. A samozřejmě tu nechybí ani jistá postava, která se v převlečení vydává za někoho jiného, ale sourozence Baudelairovy svým chabým převlekem neošálí ani na vteřinu. Ale také zde vznikne jedno přátelství a vyslovení jistých dvou písmen, které velmi ovlivní děj následujících knih. (5. 8. 2013)

akzena
05.01.2014

Aluze:
ředitel Nero (Nero, římský císař, tyran)
Isadora a Duncan (Isadora Duncanová, tanečnice, která tragicky zemřela, když se jí na přojížďte šál zamotal do kola kabrioletu)

Vsuvky, které možná něco znamenají (ale možná taky ne:)):
- když tuto knihu LS píše, skrývá se na horské chatě
- přítel LS, profesor Reed, pro něj vytvořil triptych obrazů „Co se stalo Beatrici“ : oheň, psací stroj, tvář krásné a chytré ženy
- uprostřed noci ho probudil rozzuřený dav s loučemi, šavlemi a vzteklými psy a pronásledoval ho dlouhých pětadvacet km temnou nocí
- na maškarním bále pořádaném vévodkyní z Winnipegu byl přestrojen za toreadora, dostal se přes stráž ve štířím kostýmu a viděl tu (v kostýmu vážky), k níž měl zakázáno se přiblížit, a předal jí vzkaz, který se pokoušel jí předat dlouhých a osamělých 15 let. „Beatrice, hrabě Olaf je – „
- rodiče Baudelairovi se jednou vrátili z divadla dřív se slovy, že neexistují horší zvuky, než když se někdo pokouší hrát na housle, ale vůbec to neumí
- rodina Baudelairových jednou byla na výletě k Tuřínové řece,kde jedli špagety ve sladkokyselé omáčce rukama, sbírali ostružiny, zkoušeli rybářský prut a Sunny kousala kameny