Po práci legraci

Lexikon lidové tvořivosti z dob socialismu. Víte, čemu se za socialismu říkalo moč mrtvé asfaltérky? Co to byl šedý mor, štrougalky, buzertaška, Leninovy sáně či bakelitový jaguár? V době před revolucí jsme zažívali zlatou éru lidové tvořivosti – a to nejlepší z ní najdete právě v této knize. Dostáváte do ruky jedinečný přehled historie, v níž minulost ožívá skrze vtipy a žerty. Zábavný i poučný bedekr na cestu do hlubin totality ilustruje dobový obrazový materiál....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/319362/big_po-praci-legraci-Igq-319362.jpg 4.255

Kniha Po práci legraci

Vesmich
12.04.2020

Jako dítě narozené koncem šedesátých let, jsem si připomněla mnohé, mnohé si vůbec nepamatuji, že bych kdy slyšela nebo si nevybavuji, že by se to kdy používalo. Četla jsem tři z těchto lexikonů a autoři byli schopní skutečně stále někde vydolovávat cosi nového starého. Celkově to na mě překvapivě dýchlo spíše mrtvým dechem márnice, než že bych se nějak třeskutě bavila. Taková jedna velká ubohost kolem, koncentrovaná do vtípků o režimu, přisprostlých hlášek a snahou se vypořádat s životem v kleci. Naštěstí mě normalizace zastihla v dětství a to člověk dává všechno snadno. Graficky je to zpracované retro - parádně, včetně toho papíru, na kterému je text vytištěný.

Radka1911
10.07.2019

Sbírka lidového humoru z dob socialismu. Některé hlášky jsou chronicky známé, některé méně. Zajímavé retro, které pobaví.

Corso
08.07.2019

Bezny "ludo" ma na tazke casy tendenciu reagovat s humorom. Je to taky obranny mechanizmus ako mentalna hrosia koza. To je znama vec. Vtipy, posmesky, pesnicky, basnicky zozbierane v tejto trilogii pokryvaju dobu socrealizmu, normalizacie, proste, nase retro. Ako Husakovo decko, tie zle veci ma minali, zil som uz v dost "krasnej budovatelskej dobe" radostneho detstva tych cias. Je pre mna dodnes az sokujuce, ze hoci som byval blok od ruskych kasarni u nas v meste, az po revolucii som sa zacal dozvedat nieco o roku 68. A to je dokaz ze ta zhovadilost a prekrutena realita uz na nasu generaciu vplyvala naplno. (narodeny v roku 1974)
Kniha mozno dalsim generaciam uz nevycari usmev. Bez aspon zakladnych znalosti kontextu tento humor straca na opodstatneni. Avsak pre ludi ktori zazili vycari nostalgicky usmev, spomienky, a mrazenie! Pomedzi riadky vtipov tu objavujete tie stopy zlocinnosti, obludnosti, neprava, manipulacie. Krutite hlavou nad tym, kto nam vobec mohol vladnut, aka banda nekompetenych nadludi. (No, to sa nemeni... Menia sa len menovky na dverach.) Tento humor straca na sile, ale svojim sposobom tieto tri knihy su kvalitnou kronikou. A nakoniec aj velmi zabavnou. S tym odfuknutim, ze "fuj este ze je to uz prec".

maryska09
19.06.2019

Vtipná kniha o smutné době. Spousta hesel přežívá i v dnešní době a jsem ráda, že jsem poznala souvislosti. Je vidět, že lidový člověk si nakonec dokáže udělat legraci ze všeho. Jen tak dál.

gemi
08.04.2018

Almanach dobových fórů a vtípků, které přeneseně vykreslují atmosféru doby. Čtivo vhodné na cesty MHD či do vlaku, protože obsahuje krátké statě a nehrozí, že čtenář "ztratí nit". Nerozumím některým komentářům o tom, že jsou vtípky příliš vulgární. Takoví prostě jsme - děláme sprosté vtipy a nevidím jediný důvod, proč by tento fakt měli autoři publikace cenzurovat.

roso.mak
09.01.2018

Nevím jak pro lidi, kteří to ještě zažili, nebo nedejbože přesvědčené komunisty, ale pro mě velmi poučné.

Martina99
28.12.2017

Čekala jsem, že to bude něco na způsob Retra, ale jsou to jen hesla a jejich vysvětlení. Občas jsem se zasmála, ale jinak mě kniha nenadchla.

hopla
16.11.2017

Jsem také z generace "Novotného dětí", takže jestli někomu připadá, že si autoři vybírali příliš vulgární texty, mohu ho ujistit, že existovaly i hrubší verze. Ale on pro to přece existoval důvod! Ten humor nám pomáhal tu schizofrenní dobu přežít. A čím tvrdší absurdity se děly, tím drsnější na ně musely přicházet reakce. Člověk se potřeboval aspoň na chvíli takovýmito šidítky zbavit frustrací, bezmocnosti a vzteku. A že se kniha zaměřuje jen na onu lidovou tvořivost a nedává ji do kontextu toho, že spousta lidí za papírky s podobnými texty trávila noci u výslechů nebo končila ještě hůř...? Tahle odlehčená forma je přece uvedena v podtitulu a vysvětlena i v předmluvě.
Mne, jako čtenáře i pamětníka, potěšilo, že jde o poctivou sbírku textů, zachovaných ve skvělé autenticitě a zároveň nejde o žádnou nostalgii, kterou si ta doba opravdu nezaslouží. Jo, a díky za "OLLOK"! :-) Netušil jsem, že to byl známý pojem. Bydlel jsem kousek od něj a sledoval jeho stavbu. Toho nápisu jsme si s bráchou brzy všimli a neřekneme mu jinak dodnes :-)
Těším se na druhý díl...