Pražský hřbitov

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

V románu-labyrintu proslulého autora se příběh s detektivní zápletkou prolíná s literaturou faktu. Ve svém bytě v nevábné pařížské čtvrti se v březnu 1897 probouzí starší muž a snaží se rozpomenout, kdo vlastně je. Metodou doktora Freuda, se kterým párkrát pojedl, si začíná vybavovat vlastní minulost italského a později francouzského policejního konfidenta, autora fiktivního konspiračního plánu, který pak v rukou jiných začal žít vlastním životem. Téměř všechny postavy (např. Alexandre Dumas) jsou historické, neméně skutečný je i hrdinou sepsaný pamflet....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/86803/big_prazsky-hrbitov-OzM-86803.jpg 3.9607
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Argo
Originální název:

Il Cimitero Di Praga, 2010


více info...
Nahrávám...

Komentáře (118)

Kniha Pražský hřbitov

boticelli
dnes

Odkládám po 120ti stránkách. Nepřehledná, nezáživná politicko-válečná situace Itálie před stopadesáti lety mě ničím neupoutala.

jaryn
05.10.2022

Sakra práce, ještě nejsem ani v půlce, ale už mi to prostě nedá... Copak nechápete, že to celé je spiknutí pseudointošů (možná trochu líznutých komunisty, Židáky, karbonáři etc)? Když autor píše např. o tom, jak chce někdo něco vyhodit do povětří, a na několika stranách popisuje, jak má být dlouhá zápalná šňůra a jak si ji má ten "zbojník" (před akcí) ovázat okolo pasu, a že místo těchto šňůr se kdysi používaly tzv. lunty, a jak se tyto lunty plnily střelným prachem... je to skutečně báječná četbička, ale jen pro vyvolené, vy ostatní se předem omluvte "elitě" za své komentáře... anebo když už autor neví, coby, tak dostane "ten svůj hlad" a kniha se zase na několik stran promění na kuchařku, a to je ono! To je přece pošušňání!! Pak nastoupí Garibaldi a kulky (ne jeho!) začnou lítat: sem... a tam... a tam... a sem... atd... A co teprve ty úchvatné červené košile! Autor by jim evidentně nejraději věnoval aspoň 15 kapitol, aby jeho vyvolení řádně pochopili z čeho se vlastně vyrábí a jestli jsou to vůbec košile, a ne náhodou nějaká oděvní konspirace...

Jestli tohle dočtu (ne slovo za slovem, protože to by se musel zbláznit i robot!!), tak se ještě, bohdá, vrátím... ať žije republika!


KapitánSmrt
21.01.2022

Z Foucaltova kyvadla jsem byl nadšen. Hřbitov je čtení dost podobné, schéma vyprávění je zachováno. Opět jde o pečlivé propojení historických faktů a osobností s fikcí. Opět zde máme konspirace všeho druhu, tajné služby, prapodivné historické postavičky. Rozdíl je zejména v tom, že hlavní hrdina si moc sympatií nezaslouží a čtenář si k němu jen těžko vybuduje nějaký vztah. Kvůli jisté repetetivnosti a kvůli ne tak zajímavému hrdinovi dávám jen 4 hvězdy. Čtivo je to ale opět kvalitní a dechberoucí. Jen ta představa, kolik práce muselo dát sestavit všechna ta historická fakta dohromady do jednoho smysluplného celku...

000nugatovej
31.12.2021

Prostě Eco: falsa ovlivňující skutečnost, konspirační teorie, tajné služby, rozdvojená osobnost, a do toho ještě magická scéna na magickém místě... Co víc si může čtenář přát!
Jenže, přiznávám, ten Ecův profesorský tón vyprávění mi tentokrát nesedl. Ne a ne se začíst.

Stepka1989
05.12.2021

Ke kniham i jejim autorum mam uctu a snazim se vzdy knihu docist, i kdyz me nebavi. Prazsky hrbitov je pro me prvni kniha v zivote, kde jsem sve premahani po 150 strankach vzdala a knihu nedocetla. Pevne doufam, ze nekdy v budoucnu najdu odvahu knihu docist, prolouskat se kvetnatymi vetami, recepty na jidlo, vsemi dlouhymi rozhovory, uvahami a popisy udalosti, ale asi nejsem v te spravne zivotni/ctenarske fazi a pro tentokrat to zbabele vzdavam :)

ber-tram
02.11.2021

Zjevně jsem “přespříliš komisní čtenář s trochu delším vedením”, ale jelikož cituji až ze závěru, dokazuji, že jsem dočetl. S přemáháním. Eco měl enormně načteno a enormně rozepsáno. Takže v ilustracemi vyzdobeném svazku mele páté přes deváté, živě, ironicky, s nadhledem, jenže ústřední nit se mlžně klikatí ba kamsi vytrácí. Pokud vůbec existuje a má nějak fungovat. Po památném Jménu růže a užvaněném Baudolinovi tudíž s Ecem beletristickým končím (s vědeckým jsem vlastně ani nezačal). 20/21

blackisis
17.10.2021

Chvíli to trvá se začíst, pak další chvíli, než pomaličku začnu chápat, a pak nádhera až do konce. Prostě další Ecův skvost.

Lubošovo
21.09.2021

Přibližně do strany 100 jsem absolutně nechápal, o čem tahle kniha má být, ale pak se všechno spojilo a zapadlo do sebe jako geniálně propracovaná skládačka. Nenechte se odradit nejasným začátkem. Opravdu to stojí za to.

1