Stručná historie téměř všeho

Bill Bryson je jedním z nejoblíbenějších a nejprodávanějších spisovatelů na světě. Ve Stručné historii téměř všeho se vydává na vrcholnou cestu k nejzajímavějším a nejdůležitějším otázkám, na něž věda hledá odpovědi. Je to úžasná cesta, celoživotní intelektuální odysea, protože tento nenasytně zvědavý spisovatel se pokouší pochopit všechno, co se událo od velkého třesku po zrození civilizace....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/62_/6277/strucna-historie-temer-vseho-nRU-6277.jpg 4.663
Literatura naučná, Historie, Věda
Vydáno, Pragma

A Short History of Nearly Everything, 2003

Kniha Stručná historie téměř všeho

Per-quiee
12.12.2020

Knihu jsem četla hodně dlouho. Je důležité poznamenat, že se nejedná o historii, jakou jsem si za tím představovala já (tedy průlet významnými událostmi), ale historii vzniku planety a člověka. Dozvěděla jsem se spoustu informací, které jsem nevěděla, ale opravdu je to stručná historie - dodatečné informace si musíte dohledat.

lazarus
26.07.2020

Knížka s velmi zavádějícím názvem. Správně by se měla jmenovat VELMI stručná historie hledání. Čekal jsem i vzhledem k místním komentářům hodně odlišný zážitek.
Pan autor vám nic neobjasní, nového se nic nedozvíte. Jen a "pouze" velice čtivě popisuje osudy objevů a jejich autorů. Předposlední kapitola o dosavadních objevech předků člověka je pak slušně zmatená a nepřehledná. Ostatně jako momentálně stav vědomostí o našich předchůdcích. Závěrečná pak alarmující tečkou, popisující naše devastující chování vůči světu života jež na svém vzestupu míjíme a likvidujeme.
Pokud chcete něco více vysvětlujícího a přehlednějšího, sáhněte po mnohem zajímavějším Příběhu Země od Hazena

Greenfingers
25.05.2020

Knihou jsem se prokousával bezmála tři měsíce. Byla to fuška, ale stálo to zato. Věřím, že nějaký thriller by se mi četl snadněji, ale na druhou stranu by patrně jen minimálně "rozšířil mé obzory" - tak jako se stalo v případě "Stručné historie".
Kniha je doslova nabitá informacemi, a proto nebylo jednoduché je všechny (nebo alespoň většinu z nich) vstřebat. Autor se snažil dostát tomu, co anoncoval v názvu knihu. Opravdu se jedná o historii, která se zabývá téměř vším, co stojí z hlediska vědy za zaznamenání a co je podstatné pro vývoj života na planetě Zemi a ve vesmíru vůbec.
Některé otázky by stály za podrobnější vysvětlení, ale jelikož se jedná pouze o "Stručnou historii", měli bychom se s tím srovnat. Pro mě osobně je 500 stránek textu (navíc non-fiction) je tak " na hraně".
Při četbě jsem si nejednou uvědomil jakým darem je život v jakékoliv formě. A jsem pochopitelně rád,že zázraky, které si příroda pro nás lidi nachystala, mohu dnes a denně pozorovat a prožívat.
Skvělá kniha, kterou všem doporučuji.

lukas9608
06.03.2020

Úžasná kniha zabývající se vývojem geologie, chemie, fyziky, biologie, paleontologie... a prostě tak všeho :) Spolu s knihou Sapiens to nejlepší, co popisuje vývoj světa a lidstva.

jitrnic
17.02.2020

Je mi líto, mám jednu zásadní výhradu. V úvodu nás autor fantasticky navnadí, začne odhalovat podstatu všeho, než náhle odbočí k životním osudům astronomů, fyziků, chemiků či biologů, se zvláštním důrazem na jejich vzájemné vztahy, rodinné poměry, vzhled, především účes, co kde kdo "suše poznamenal", apod.. Obzvláště v první třetině knihy je to osobnost za osobností, pikantérie za pikantérií, už jsem chtěl knihu zahodit.

Bryson se naštěstí stejně náhle vrátí k objasňování nesmírnosti času a prostoru, nicotnosti dosavadního lidského poznání, neuchopitelnosti podstaty a dalším fantastickým věcem, svoje vyprávění pak ještě párkrát rozruší nějakým tím peprným životopisem (detailnost popisovaných situací mě svádí k myšlence, že se ty příběhy slavných odehrávaly především ve fantazii autora).

Kaik
10.06.2019

Odpověď na otázku vesmíru, života a vůbec... existuje! Sice není krátká, zato je zábavná a formulovaná tak, aby ji pochopil i blbec.

Kniha mě nejdříve mírně vyděsila svým rozsahem (čekal jsem obrázky), ale bez problémů jsem se začetl. Několik mých dětských snů přitom vzalo za své (třeba šance potkat UFO), získané informace to však vynahradily. Musela být dřina tolik údajů poskládat dohromady a vymyslet tolik zjednodušujících příměrů pro běžné čtenáře...

Přečteno za pár dní. Už dlouho jsem vynechával naučný žánr a tohle mě fakt bavilo. Člověk si náhle uvědomí, kolik cesty musel život na Zemi ujít, jak křehká je rovnováha a jak MOC toho ve skutečnosti o světě nevíme.

Děkuji mnohokrát za zapůjčení, K! :)

lushi
06.03.2019

Skvělá kniha, která mi vysvětlila mnoho věcí. Kromě toho jsem se dozvěděla hodně nového a zajímavého a do četby jsem se vůbec nemusela nutit. Kniha je napsaná svižně a někdy i dost vtipně. Ve výsledku si sice nepamatuji nic moc konkrétního, ale to je můj problém, ne problém knihy :)

roso.mak
31.01.2018

Vážně pěkné a zajímavé počtení. Kniha je tlustá, moc se mi do ní nechtělo, ale když jsem se začetla, přečetla jsem ji s potěšením. Předloží spoustu zajímavých faktů o dějinách přírodních objevů i o přírodních jevech samotných.