Ristridin Ristridin komentáře u knih

Jizva Jizva Danuta Chlupová

Kdybych nejdřív nečetl Životici od Lednické, bylo by to na 4/5. Asi bych byl zmatenej, co se to tady děje, protože kniha životickou tragédii příliš nevysvětlí a nezasadí ji do kontextu. Rozvíjí se zde román, který má životickou tragédii spíše jako podpůrné téma. Takže nejdřív si dejte Lednickou a navažte Jizvou, protože pak tato kniha zasáhne úplně jinak. Není to nejlepší kniha, jakou jsem četl, ale je velmi zajímavá.
Paradoxem je, že originál Jizvy vyšel pár let před Životicemi od Lednické, hlavně na základě výzkumu Mečislava Boráka. Inspirovala se Jizvou Lednická k sepsání své vlastní knihy?

01.05.2024 5 z 5

Sběratel sněhu Sběratel sněhu Jan Štifter

Po Café Groll (které mi velice přirostlo k srdci) druhá kniha od Štiftera. A musím říct, že pro něj začínám mít vážně slabost.
Příběh tří generací (30. léta, 50. léta a rok 2017) by mohl napovídat, že se jedná o generační román jedné rodiny (s těmi se roztrhnul docela pytel), ale není tomu tak úplně. Jedná se o různé příběhy a situace různých lidí, které jsou navzájem ovlivněny a na konci se vše sejde dohromady. Završení mi přišlo super. Moc mě baví jazyk, výrazy a myšlenky, které Štifter používá.
Je vhodné číst opravdu pozorně, aby si člověk samotné čtení ještě více užil v místech, kde se drobné zmínky a detaily spojují.
Jako stavaře mě více než duchové děsila zmínka o tom, že Dominik ze současnosti (rok 2017) chodí pro dřevo na topení odřezávat kusy krovů na střechu činžáku, jelikož tyto krovy jsou dle jeho názoru předimenzované :D To mě strašilo ještě dlouho, že by tohle mohl někdo dělat.
Autorovi se podařilo ve mně probudit zájem o lepší poznání Českých Budějovic, uliček a staveb, která jsou zmíněná v jeho knihách (i těch míst, která už byla bohužel zbořena a zničena).

04.09.2023 5 z 5

Prameny Vltavy Prameny Vltavy Petra Klabouchová

Detektivka, která není tou klasickou detektivkou, na kterou jsou asi všichni zvyklí. Řekl bych, že je to takové sloučení románu s detektivní zápletkou, a to vše s historickým podtextem na motivy skutečného koncentračního tábora Prameny Vltavy a blízké nacistické továrny v oblasti Františkova. Základ námětu je skutečný, obojí na Šumavě bylo a málo se o tom vědělo a doteď nejsou žádné další osvětlující informace. Továrna je stále opředena tajemstvím a existují i nyní lidé, kteří se ji snaží najít se vším, co by uvnitř teoreticky mohli (ale taky nemuseli) nalézt.
Kriminální zápletka je pak už samozřejmě čirou fikcí, osudy dalších postav současných a historických převážně také. A nebo taky zas tak úplně ne, to člověk vlastně neví, protože autorka čerpala kromě historického námětu a pár ověřených informací především z ústně předávaných povídaček a legend. A u těch je to vždy s otázkou, do jaké míry se zakládají na pravdě, ale něco na nich být může.
O to je to vlastně celé ještě kouzelnější a kniha mi nedala spát, protože byla jednoduše strašně zajímavá!
Krásná Šumava je vykreslena netypicky ve značně ošklivých barvách, kdybych ji trochu neznal, tak mě tam na základě knížky vůbec nic neláká :) Lidské trosky, úpadek, zmařené osudy. Ale ke knize to zde sedí a možná v některých oblastech úplně nepřehání, přes pohraničí se toho ve 20. století prohnalo hodně.
V knize tak jsou válečné i poválečné osudy v jednom, něco o Králích Šumavy, zápletka, která se najednou otočí tak, že mě to upřímně překvapilo. Nečekal jsem to, ač k tomu vše logicky směřovalo, autorka mě prostě napálila.
Každý měl ve výsledku nějaké své vlastní motivy, některé mi až vyrazily dech. Vítězem mi nepřijde prakticky nikdo až na jednu méně očekávanou postavu, u které je to ale taky takové hořkosladké.
Doktor s OCD na hygienu byla slušná úchylárna :)
Autorka sama v kraji vyrůstala, takže téma jí bylo o to bližší a přiblížila touto fikcí alespoň něco, co zůstává vlastně dosud zahaleno a je takovým trochu veřejným tajemstvím.
Za mě skvělé a knihu doporučuji, pokud vás zajímá se něco i dozvědět mimo klasické mordovačky.

12.07.2023 5 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

I přes nějaké lehké nedostatky a některé příliš veliké náhody v průběhu příběhu je tato knížka opravdu skvělá!
Nelíbí se mi srovnávání s Foglarem, ač ho trochu chápu. Foglarovky jsem přečetl všechny a jediná podobnost je v tajemné čtvrti. Spisovatel byl určitě do jisté míry ovlivněn, pochází snad prý i ze stejného prostředí, takže je to pochopitelné, ale o žádnou vykrádačku se nejedná, naopak se zde rozjíždí velice zajímavý příběh, který má poměrně slušně našlápnuto a to hlavně po dost napínavém začátku! Zhruba od půlky knihy se již tempo zmírnilo, děj začal být poměrně předvídatelný, nicméně závěr mile překvapil a alespoň ve mně vyvolal dejme tomu “hlubší otázku” :) Jsem zvědavý na další směrování děje, protože půda je zde pro něj poměrně zajímavě připravena.

15.11.2021 5 z 5

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Tohle je prostě klenot mezi knihami pro mládež a nic na tom nemění to, že příběh byl napsán za 2. světové války a je mu více než 80 let. To prožívané napětí si ještě jako malý pamatuju. Po několika letech můžu tvrdit, že mě to stále bavilo. Sem tam se vyskytují malé nelogičnosti a klišé, ale to čtenář Foglarovi musí odpustit. Nemohu si ale pomoct s tím, že mi přišlo do očí bijící, jak se zde vykreslují čestní a vzorní hoši, kteří ale kvůli tomu, aby měli co psát do TAM-TAMu, strkají čumák do věcí, do kterých jim ale opravdu nic není a vnikají do objektů, kam by neměli. Asi jiné dobové vnímání soukromého majetku a beztrestnosti takového počínaní :))
Ve výsledku ale krásná záhada a čtení, které mě kdysi ovlivňovalo společně s filmem, který vznikl v roce 1993. Zopakoval jsem si ho i s původním seriálem z roku 1969. Ač je novější snímek barevný a kratší, tak je podle mě určitě lepší (a nehleděl bych v tomto na ČSFD). Kulisy a atmosféra omšelé Prahy (ještě tolik nezměněné z doby devadesátých let) dává filmu tu správnou atmosféru a herci mi přijdou o dost lépe zvolení. Seriál z roku 69 ztrácí na kulisách a především na postavách, kde se mi líbil asi jen Rychlonožka, na Mirka Dušína s užvejkanými nehty a obličejem prostoduchého chlapce je hodně smutné pohledět. Navíc tento seriál tak nějak divně sebral nápady i z druhého dílu Stínadla se bouří, přetvořil jej k obrazu svému a udělal z toho všeho mírný paskvil. Nicméně postava Široka v podobě Jana Třísky byla úchvatná.

15.04.2024 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Jaká existuje lepší recenze, než že jsem tuhle knížku slupnul jak malinu za pouhý jeden den (cca 380 stran)?
Velmi zajímavý koncept o možné budoucnosti, kdy lidé již dosáhli vlastně všeho na poli vědění, mají nad sebou dozor v podobě dokonalé a bezpečné umělé inteligence (bude se náš vývoj ubírat podobným směrem??) a hlavně a především dokázali ošálit smrt a stali se tak zdánlivě nesmrtelnými. To přináší ale přirozeně růst populace, a tak jsou vybráni lidé "nadřazení", tzv. smrtky, které stojí nad zákony a náhodně vybraným lidem odebírají životy dle předepsaných pravidel, v předepsaném množství. Už to je samo o sobě hustý a autor to dokázal opravdu poutavě a mrazivě popsat. Líbilo se mi uvažování nad konceptem nesmrtelnosti a dosažení všeho, co lidstvo potřebuje - vlastně se nemá nyní za čím hnát a často dochází ke stagnaci a ztrácení smyslu života (něco, co bylo už tolikrát nastíněno ve fantasy u elfů).
Místy působilo něco ohledně tohoto budoucího světa trochu nedomyšleně, ale nelze vše podat na ani ne 400 stranách.
Deníkové zápisy slavných a důležitých smrtek na začátku kapitol sloužily jako velmi chytrý doplněk světa a propojení s příběhem. Též v nich byly úvahy o morálce, samotných zákonech, smrti, lidech. Ale až tak před půlkou knihy mi došlo, že C. s. je Ctihodná smrtka, pořád jsem za tím čekal nějaké jméno... :)
K příběhu nic nenapíšu, jen že mě bavil a přede mnou jsou ještě další 3 knihy o Smrtkách a už teď dovedu odhadnout, že tuhle sérii si oblíbím.

18.03.2024 5 z 5

Vetřelec Vetřelec Kristýna Trpková

(SPOILER) Z celé trilogie nejlepší kniha, ačkoliv považuji za nešťastné, že pachatel byl do konce úplně neznámý člověk. Jinak případ dost zajímavý a vztahující do děje.
Závěr dost nečekaný, o to víc kniha překvapila. Jsem si jist, že čtvrtého dílu se již nedočkáme

09.02.2024 5 z 5

Vánoční prasátko Vánoční prasátko J. K. Rowling (p)

Velmi hezké čtení pro děti, u kterého se těším, až ho budu jednou těm svým číst.
K hračkám by se mělo chovat hezky, ostatně jako ke všem Věcem, a vážit si jich.

23.12.2023 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Milé čtení o "problémech" obyčejných lidí žijících v kraji, se kterým je autorka spjata. První a čtvrtý (poslední) příběh byly slabší než delší dva prostřední. V druhém jsem úplně dokonale poznával osobu, kterou znám a která také žije na "dědině". Jazyk nepůsobil nepřirozeně a nějak na sílu. Líbí se mi, že nějaká taková oddechová kniha vznikla. Super je taky mapka obce na vnitřní straně obalu, kterou jsem stále studoval, protože postavy se v knize občas míhají rychle.

17.10.2023 4 z 5

Počkej na moře Počkej na moře Veronika Opatřilová

Na první dobrou zaujme krásná obálka, poté vysoké hodnocení, zajímavé téma a nakonec se jedná opravdu o skvělou knihu.
Velmi poetické čtení s hezkým vyjadřováním a myšlenkami. Většinou mě irituje psaní v du formě, ale zde to dodalo na pocitech ještě větší hloubku.
Vztah studenta a učitele v Anglii 60. let, kdy homosexualita byla veliké tabu (u nás stále bohužel trochu je) a coming out by byl společensky devastující. To vše psáno českou queer autorkou, která nad očekávání promítla do příběhu skvěle popis prostředí, přírody (jako kdyby tam člověk právě byl), přemýšlení a pocitů z pohledu zamilovaného a určitě i sama něco ze sebe.
Hodně se mi líbily odkazy na různou tehdejší hudbu, pouštět si ji ke čtení navodí ještě lepší atmosféru.
Nepatřím k těm, kteří stojí v LGBT průvodech, kniha osloví svým citem spíše ženy, ale mě našla ve vhodném období a velmi mě oslovila.
Kvůli práci a nedostatku času jsem četl celé dva týdny, takže jsem si chtěl zopakovat úvod knihy, který časově předbíhá hlavní děj. Po dočtení knihy zapůsobí úvod úplně jinak i s možnými náznaky, takže povinně otočte knihu po poslední stránce (ale ne dřív, opravdu!).

13.08.2023 5 z 5

Jiné místo Jiné místo Kateřina Karolová

Toto měl být thriller plný napětí a mrazivého děsu? Nepřišlo mi to tedy ničím děsivé, v půlce jsem samou nudou usnul. Paradoxně od části, kdy Moniku našli, mi to přišlo aspoň trochu zajímavé směřováním, které to celé nabralo. Ale jinak zklamání. Nesympatická hrdinka, která mluvila ke čtenáři asi záměrně stylem, jakým mluvila, ale byla mi krajně nemilá.
Spousta otazníků, na které nebylo odpovězeno a celá kniha vyzněla jako marný pokus, který vyzněl do ztracena.
Podle mě se zde nejedná o otevřený konec, závěr mi přijde jasný. Jestli ale bude pokračování, tak by mělo být o dost lepší a mělo by vše pořádně vysvětlit. Pak by možná tahle kniha měla svou opodstatněnost, kterou nyní postrádám.
Ani slohově se nejedná o žádný zázrak. Odbočka v lesích byla taky mírné zklámaní, ale aspoň na mě nějak zapůsobila.

07.07.2023 2 z 5

Hoši od Bobří řeky Hoši od Bobří řeky Jaroslav Foglar

Nikdy nezklame, zase mi bylo s touhle knihou 8 let a chtěl jsem začít lovit bobříky :) Pro dnešní dobu již asi hodně idealistické, ale stále se v ní dá mnohé nalézt. Snad bude bavit i další generace.

17.12.2022 5 z 5

Poslední tajemství Jana T. Poslední tajemství Jana T. Jaroslav Velinský

Jedno poslední dobrodružství. Ale jaké dobrodružství a v jakém stylu! Velinský zde oslavuje celou stínadelskou trilogii a v jejím duchu předkládá možné pokračování. Foglar sám chtěl taky napsat další díl, ale už to nestihnul.
Atmosféra knihy je věrohodná, navazání na předchozí díly funguje včetně psaného projevu, který kopíruje a zároveň přidává něco navíc.
Přišlo mi, že je zde méně takového toho patosu a vychvalování charakteru a vzhledu chlapců (což mi u Foglara nevadí, ale někdy toho bylo moc), spíše se šlo po ději. Ten je ucelený, všechny linky uzavřeny, dokonce se autor pokusil o jakési napravení některých mírně nelogických pasáží nebo nedodělků, které jsem u stínadelské trilogie pociťoval už kdysi jako malej. Další záhady jsou skvělé, je tu prostě vše. Dokonce se do popředí dostávají i děvčata a působí to v kontextu knihy dobře, přesto jsou stále hlavními postavami Rychlé šípy.
U těch doufám, že se nezapletli nějak do války (autor vymezil i časovou linii - máme rok 1938, Tleskač umřel v roce 1913 - nad tím jsem vždy uvažoval, v jakých letech se pohybujeme!) a že žili dlouhé, plodné životy a byli přáteli i v důchodovém věku :)
Je až s podivem, jak důstojnou knihu Velinský napsal. Líbila se mi určitě víc než Tajemství Velkého Vonta. Paráda!

09.03.2024

Srpny Srpny Jakub Stanjura

Jako psychicky nejspíš silnější jedinec ze zdravé a bezproblémové rodiny jsem si místy říkal, že příběh zachází až do extrému, který přece není možný.
Zároveň jsem si říkal, kde vlastně leží pravda? Opravdu se vše takto stalo a nebo si část vymyslelo podvědomí Daniely, která trpí (možná nejen) srpnovými úzkostmi a depresemi? Nedovedl jsem se kvůli tomu vžít do příběhu na celých 100 %.
Věřil bych, že za počáteční stav Danieliných psychických problémů může matka, která nevybíravě řešila své vlastní problémy na svých blízkých. Znám jednu rodinu, kde matka funguje trochu podobně (až mě někdy z těch vyprávění mrazí, co si dokážou lidé v rámci rodiny (!) navzájem dělat).
Štěpán také pocházel z prostředí, které mu dalo do života nějaký problém a je zde jasně vidět, že si potřeboval najít nějakou oběť, na které by si léčil své křivdy.
Psychické násilí je také násilí a gashlighting je jeho drsná odnož, která není navenek vidět, ale způsobuje zpochybňování rozhodnutí jedince (oběti) a zvyšuje míru závislosti na zdánlivě nápomocném manipulátorovi.
Což Štěpánovi šlo skvěle.
Lidé jsou hnusní, nechovejme se tak.
Jinak kniha byla napsaná svižně a obdivuji uvažování autora i literární um. O to více, že se jednalo o prvotinu a příběh z pohledu ženy.
Silné čtení, které by mě zasáhlo ještě o to více, pokud bych něco podobného taky sám zažil.

10.09.2023 4 z 5

Poupátka Poupátka Hana Lehečková

Kniha jako taková je svým tématem těžká, je z ní hodně cítit, že si autorka některými věcmi sama prošla a muselo pro ni být psychicky těžké se z nich vypsat. Na začátku mi přišlo, že dokázala autenticky popsat přemýšlení jedenáctiletých dětí a určitě se vracela do svých vlastních vzpomínek.
Atmosféra neradostného dospívání v malém městě v paneláku v nedokonalé rodině byla popsaná tak dobře, až mi nebyla příjemná. Vedoucí dramaťáku byl hajzl a manipulátor, který si užíval vlastní moci nad malými dětmi, které jsou v tomto věku už velice zranitelné, ale neznalé a co se jim řekne, to je pravda a to se má dělat, ikdyž se jedná o něco naprosto společensky nepřijatelného.
Závěr mi po všem tom budování příběhu přišel bohužel takový nijaký.

17.06.2023 3 z 5

Slyšet jeleny zpívat Slyšet jeleny zpívat František Šmehlík

Skvělý detektivní příběh od mladšího autora. Přiznám se, že jsem v úplném závěru čekal v některých bodech lepší vysvětlení a mírně tím celá kniha pokulhává v logice, ale není to zas tak přitažené za vlasy, aby se čtenář nemohl aspoň zkusit dovtípit, co jednotlivé náznaky znamenaly a jaké byly motivy různých lidí. Je možné, že jsem se nemusel ve všem dovtípit správně a to mě právě malinko štve, protože bych to měl nejraději přesně naservírované, ale dokážu s tím žít. Především mám totiž radost z toho, jak byl jinak příběh vystaven a jak autor dokázal na stále poměrně malém prostoru vybarvit jednotlivé charaktery i prostředí a vše rozepsat takovým způsobem, aby měla zápletka stále energii a bavila. Já byl teda opravdu hodně napnutý!
Krásná obálka, jednoduchá mapka pro orientaci a hezká grafika v knize.
Velmi dobrá práce a upřímně doufám, že si autor nevyplýtval všechen střelný prach a důvtip už na začátku.

28.05.2023 5 z 5

Café Groll Café Groll Jan Štifter

Tak tohle mi hrozně sedlo. Fenomenální, jak zajímavý příběh dovedl Štifter vybarvit na tak malém prostoru. Barvitě popsáno, velice zajímavé pasáže s moc hezkým jazykem a popisem. Štifterova mysl mě fakt baví. Zcela jsem se do příběhu vžil, to se ne vždy podaří.
Vtip, smutek, melancholie, staré hříchy, to vše zde lze nalézt. Jedna smrt a pak samotný závěr mě navíc zcela překvapily.
A pokud je to podle mnohých zde nejslabší z autorových knih, tak to bude teprve rachota! :)

28.12.2022 5 z 5

Cesta zpátky Cesta zpátky Erich Maria Remarque (p)

Sláva, bída, hrdinství, hnus a otřesné zážitky ze zákopů popsal Remarque ve svém známějším díle a obecně se píše o takových věcech všem autorům snadněji.
Uchopit však a popsat osudy “šťastných” přeživších je něco, co podle mě popsal Remarque v této knize skvěle.
Válce je prostě třeba se vyhnout vždy, následky si její účastníci nesou po celý život. Někdo na situaci následně zbohatne, někdo ne, ale už nic nebude jako dříve.

05.12.2022 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Takový krátký příběh, který stačí pojednat o tom, o čem má, ačkoliv konec je hořký a vlastně bych si vnitřně přál nějaké větší (možná i pro Járu pozitivnější) vyústění.
Docela mi vadí zde autorkou přijatý stereotyp - obtloustlý, zpocený muž, bývalý kněz, který má jakýsi "problém". Asi proč ne, ale s těmito atributy bývá často popsaný "problém" spojován.
Viděl bych to i na 3/5, ale k postavě jsem si dokázal vytvořit vztah a trápil jsem se společně s ní. "Problém" citlivě popsán, každý ho ale z těchto lidí prožívá jinak a je jiný. Někdo si ho užívá, někdo ne, někteří si soucit zaslouží, někteří ne.

22.03.2024 4 z 5

Gazely Gazely Patrik Hartl

Po několika slabších románech mě to tentokrát zase bavilo. Opět hezky napsáno, nepřehnaně vtipné, objevují se i postavy z první knihy. Trochu bych vytknul, že mi přijde trochu na sílu, že v každém románu musí nutně být naše "celebrity". Zde to působilo, že si Hartl připravil (i skrz postavy filmu Prvok) námět na další scénář.
Nejvíce mě bavila druhá příběhová linka Káji s její dcerou Beátou, asi i proto, že jsem stavař, tak jsem se rád začetl do problémů na stavbě.
Mám už delší dobu pocit, že by se měl Hartl se svým vypravěčským umem pustit do trochu jiného žánru, protože poslední knihy mi přišly slabší, ale pokud budou ty následující fajn jako tahle, tak to taky zvládnu.

13.12.2023 5 z 5