RichardvonT. RichardvonT. komentáře u knih

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

1) Četl jsem po operaci apendixu, ačkoliv se právě pacientům v pooperačním stavu naopak vůbec nedoporučuje.
2) Před Antonínem Přidalem smekám, v podstatě musel napsat skoro novou knížku a povedlo se na výbornou.
3) Chválím i atmosféru, ta vytopená útulná školní třída, zatímco venku je zima a sněží, jako bych tam byl taky....
"Sestavte větu se slovem PRÁŠKY." "Mám kufr od mýho prášky."
"ŠIšbardón, ustupte o píďu, pšíde doba a odpory vyhrajou."

31.12.2016

Mach a Šebestová Mach a Šebestová Miloš Macourek

To víte, doba ledová je doba ledová:-))
Jedna z nejlepších českých dětských knížek, navíc podpořená podařeným Večerníčkem.
Již od roku 1982 všichni víme, že Horáček prostě nemůže být prezidentem:-)))
Taky jsem chodil do III. B., takže plný počet!

23.02.2017 5 z 5

Dva divoši Dva divoši Ernest Thompson Seton

Přečteno před více než 30 lety a nerad plýtvám slovem KULT, ale tady nelze jinak. Drsný Raften, který nechával dožít v klidu staré koně ("chudák hovado už se dost nadřelo a vydělalo si na živobytí do konce svých dní...) a který tvrdě trestal každé týrání zvířat, prostě sympaťák.
Hoši v lesích, první noc a ráno, Caleb, který byl vším, čím mohl, stará "čarodějnice" se zlatým srdcem a Emmy Granti nebo Cestující.
Za půldruhé hodiny je krmení prasat, takže končím.

17.05.2019 5 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Pomalý úvod ve stylu "děcka si hrají atd.", nenápadné zmínění nějaké budoucí "katastrofy"...a pak se to celé slušně rozjelo, celkově dobrá knížka, přes větší rozsah lehce čtivá...můžu doporučit. Nic jiného jsem zatím od autora nečetl ani neviděl, tohle byla čistokrevná premiéra.
Mám rád knihy vyvolávající otázky - co bych dělal v takové situaci já? Bránili bychom náš činžák nebo panelák úplně stejně? Víceméně bez zásob, s kočkami a psy místo koní a krav?
Jak se rodí vůdce? Dokážou komunity dlouhodobě fungovat? Místy jsem si připomínal Tmu od Neffa s hodně podobným námětem. No prostě bez ohledu na světskou moc pánem odteď bude majitel zbraně, hromady konzerv, léků nebo dopravního prostředku,...
Až dojde k takové situaci, prý je užitečné především vylomit dveře od vašeho bytu nebo domu a naaranžovat dojem, že už ho dávno někdo vyraboval.
Snad to nikdo z nás nebude muset jednou udělat. Ale to jsem hodně odbočil, konec:-)

19.11.2020 5 z 5

Pocházím z maloměsta na průmyslové severní Moravě a číst od Hájíčka naopak o jižních Čechách je příjemný zážitek. Ti lidi jsou tam stejní Češi ... a přece tak jiní, exotičtí:-) Dík za nahlédnutí do této krajiny. Třeba ten starý doktor je perfektně vykreslená postava, i ta jeho zmínka, že před 50 lety se alergici museli pro vědecké účely pracně shánět na inzerát...

17.07.2018 4 z 5

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Originálního Saturnina umím takřka nazpaměť a teď jsem se dostal tedy k pokračování.
Cením si snahy autora to zkusit. Tu možnost měl každý, to není jako vytunelovat Knižní velkoobchod:-) Ale to jsem odbočil a hodnotíme přece dílo, ne jméno na obálce.
Kladné body dávám za odvahu a inspiraci k myšlenkám, jak bych pokračoval sám, kdybych to chtěl zkusit.
Občas jsem se zasmál, občas mi lezly na nervy návraty k originálů, který podle mého názoru znají Češi velmi velmi dobře a nebylo nutné pořád vysvětlovat staré známé záležitosti.
Není to tak úplně ono, ale vstoupit do jedné řeky podruhé opravdu nelze, jak by dodala teta Kateřina.

21.02.2020 2 z 5

Hrozny hněvu Hrozny hněvu John Steinbeck

Skvělá záležitost v pomalém tempu, ale žádný Jirásek. Ohledně formy bych vypíchl třeba ten "monolog" obchodníka s ojetejma auťákama, tam prostě zvoní každé slovo a každá cihla nakonec najde své místo ve zdi:-) Skvost.
A takhle, milí čtenáři, začíná socialismus, komunismus. Na začátku je hněv hladových, nespravedlnost, dolar jako alfa i omega života....na konci v České republice komunisté, kteří drží u moci velkopodnikatele a oligarchu /psáno na podzim 2019/ a o obětech okupace roku 1968 mluví jejich představitel jako o obětech "dopravních nehod", předtím byly pracovní tábory, uran, popravy a ostnaté dráty na státní hranici. Ale to už je jiný příběh.

29.10.2019 5 z 5

První osoba jednotného čísla První osoba jednotného čísla Haruki Murakami

Z pana Harukiho by se mohl na stará kolena vyklubat docela dobrý existencialista...
Je to vskutku globální autor - už dopředu lze očekávat, že když si půjdete na "jutub" najít nějakou pro vás neznámou skladbu, může už tam dávno být nějaký komentář ve stylu: taky jste tady díky Murakamiho knížce? :-)) Mně osobně se to stává docela často.
Musím přiznat, že "Opice" mi zprvu přišla skoro uvěřitelná. Protože v Thajsku přece dílujou drogy taky opice:-)

01.08.2022 4 z 5

Možnosti milostného románu Možnosti milostného románu Jan Němec

Stručná historie 1 vztahu napsaná havloidem z Brna, má štěstí chlapec, že není přímo z Prahy, hned by vyfasoval nálepku floutka z proslulé "pražské kavárny", viz narážky na uprchlíky, Respekt, atd. I ta kavárna je koneckonců důležitou součástí děje:-)
Četlo se to dobře, mám rád vícevrstvé knihy, cením si nevelkého počtu postav.
Body navíc za Balabána, Milence ze severního pólu a jiné odkazy a vzpomínky.
Až poslední člověk na zemi rozbalí kartón a v návodu z Ikei budou nakreslení dva panáčci, bude to fakt "velký špatný."

19.10.2020 4 z 5

Blackout Blackout Marc Elsberg (p)

Blackout - rakouská odpověď na Tmu od Neffa:-)
Jak píší kolegové, možná zbytečně moc postav, každopádně se mi líbil ten suchý styl psaní, který se k tématu hodně hodí. Je to vlastně "sci-fi" a zároveň vůbec není. Spíš takové varování:-))

06.01.2018 4 z 5

Malý Bobeš Malý Bobeš Josef Věromír Pleva

Nejromantičtější kniha mého života:-) Na prvním stupni ZŠ jsme ji četli kolektivně v hodinách českého jazyka. Seděl jsem tehdy s nejhezčí spolužačkou v jedné lavici a měli jsme jen jednu knížku. Dodnes si vybavím vůni hnědovlasé B. J. - ale o čem byl Malý Bobeš fakt nevím:-)))

28.12.2016

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Viděl mockrát, četl ještě víckrát. Pak stačí jen projít kolem tenisových kurtů a v hlavě mi naskakují věty jako: "Servírujete jako babička..." Případně "Toto je cvičná stěna" ".......kterou bude potřeba zvýšit."
Výtečné. Skvělé.
"A nešlo by to zařídit i bez toho střílení?"

13.05.2016

Vystěhovalci I. Vystěhovalci I. Vilhelm Moberg

Komentář platí pro celý tlustý román a jakkoliv se snažím nejvyšším hodnocením šetřit, tady ho prostě musím napálit:-)
Postavy, děj, krajina, atmosféra, vývoj v čase, všechno hraje, všechno sedí.
Jakožto pokřtěný a formální evangelík mívám tendenci k růžovým brýlím vůči "své víře" oproti katolíkům, tady jsem viděl, že obě strany této mince jsou stejní tmáři, zotročovatelé lidí, holota a fujtajbl.
Žít v té době bych fakt nechtěl a je vidět, jaký jsme od té doby jako lidstvo udělali pokrok, možná více v technice, než ve vztazích jeden k druhému, ale chvála Pánu za to:-)

03.05.2021 5 z 5

Na Chesilské pláži Na Chesilské pláži Ian McEwan

Dílo malé rozsahem, velké obsahem. Naprosto živé postavy, které bych v realitě asi popadl za krkem, zatřásl s nimi a poslal rychle svlékat a do postele...dokud se neozve rytmické bušení.
Sakra, jak to ten chlápek dělá, že dokáže napsat něco tak věrohodného? Asi nemá ty ceny, o kterých se píše na přebalech, jen tak náhodou.
Ale pozor, fakt to není veselá četba, i takové knížky jsou...

09.09.2018

Přesně! Měl to být ráj pracujících, ten Sovětský svaz. Jenže se proměnil v pravý opak.

07.06.2016 5 z 5

Mladý muž & bílá velryba Mladý muž & bílá velryba Vladimír Páral

Příjemné čtení. Doslova ze života. Kulisy se možná změnily, chemičky zprivatizovaly, lidské vlastnosti stejné zůstanou.

11.11.2018

Srdce v Atlantidě Srdce v Atlantidě Stephen King

Když mám sentimentální náladu, venku se pořád drží sníh a jaro jaksi ne a ne přijít, do setkání s přítelkyní zbývá dlouhý týden, rána jsou mrazivá a temná...je nejlepší sáhnout po Srdci v Atlantidě. Ostatní povídky jsem přečetl už dávno a stačil je skoro zapomenout, jen SvA jsem teď přelouskal znovu o přestávkách v práci a na školení a líbí se mi pořád. Něco z těch vět ve mně prostě úspěšně rezonuje a já vím, že to třeba nepůsobí na každého.
Ani nemůže. Za mně však plný počet a díky za magický výlet TAM a s Carol.

19.02.2018 5 z 5

Havran (14 básní) Havran (14 básní) Edgar Allan Poe

Never more složil i Jarek Nohavica, Havrana "zfilmovali" pro Simpsony...co dodat?
"Prosinec byl mrazný tmavý, mroucích uhlů reflex žhavý odrážel se od dlaždic" !!!!!!!!!!!!

12.01.2017 5 z 5

Naprostá klasika. Tak jako mají Simpsonovi skvělý český dabing a americký uječený originál mi tahá uši - je mi 40 a dodnes jsem četl jen převyprávěného Robinsona od pana Plevy. Tlustý originál jsem vždy odložil po pár stránkách a už to zřejmě nedoženu:-)) Možná se vám taky nabízí srovnání s Tajuplným ostrovem od J. Verna. Tam jich bylo víc, Crusoe byl mladší, sám a rozhodně žádný inženýr. Nejde mu nedržet palce.

28.12.2016 5 z 5

Memento Memento Radek John

Brzo se zapomene, že Radek John byl dokonce ministrem vnitra, zapomene se na cirkus zvaný Věci veřejné i na zjevy typu Kristýny Kočí v parlamentu - jen Memento tady bude stále s námi:-)
Pan John si prošlapal vlastní cestu, sbíral inspiraci po feťáckých doupatech, získával cenné informace, v zájmu autenticity prý sám tvrdé drogy na vlastní kůži zkoušel.
Líbil se mi styl psaní, stavy, kdy pro "věci" uděláte všechno, brilantní popisy vězení, nemocnice, mejdanů, pubertální touhy po holce, průjezdu přes hranici do NDR a ta heroická historka s opiátovou bednou - opravdu by to šlo tak lehce???
Trošku mě mrzí, že tento skvělý námět nikdo zatím nezfilmoval, ale možná je to tak nakonec dobře.

07.06.2016 5 z 5