Souostroví Gulag: 1918-1956

První české úplné vydání autorova stěžejního díla, odhalujícího a popisujícího poměry v sovětských komunistických koncentračních táborech, které se stalo synonymem politické a lidské obžaloby stalinismu. A. Solženicyn čerpá jak z vlastních zkušeností politického vězně, který prošel hrůzami Gulagu, tak z dobových dokumentů a mnoha autentických svědectví. Osud jednoho vězně, sledovaný a popsaný od zatčení přes vyšetřování, soud a transport do tábora, i další příběhy jednotlivých vězňů vedou pak autora k úvahám o nesmyslné krutosti a absurditě sovětského zákonodárství a poměrů ve Stalinově éře. Komplet tří svazků v kartonovém pouzdře. Komplet obsahuje: 1. díl. část I a II. - ISBN 978-80-200-1660-7; 2. díl. část III a IV. - ISBN 978-80-200-1661-4; 3. díl. část V až VII. - ISBN 978-80-200-1662-1....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/91_/91547/souostrovi-gulag-1918-1956-4KS-91547.jpg 4.6189

Souostroví Gulag

Literatura světová, Biografie a memoáry, Historie
Vydáno, Academia

Архипелаг ГУЛАГ (Archipelag Gulag)

Kniha Souostroví Gulag: 1918-1956

engelbert

Čtvrt století jsem měl knihu doma a odhodlával jsem se do ní pustit. Zbytečně, četla se mi sama. Napadají mě k ní zejména slova jiného autora: " ...a neuvěřitelné se stalo skutkem." Měl jsem za to, že největší zlo uplynulého století bylo v německých koncentračních táborech, ale tam alespoň vězni tušili proč jsou likvidováni. V Sovětském svazu se jen plnil plán.

Lector

Jednoznačně můj největší čtenářský počin tohoto roku.
Většinu knih lze a je nutno hodnotit z hlediska jejich literárních kvalit. Jsou však knihy, u nichž to lze bez ostychu opomenout. Mezi ně patří „Gulag“. Ne snad proto, že by u ní měl čtenář na literární kvalitu rezignovat, ale proto, že ta zdaleka není tím nejdůležitějším.
Souostroví Gulag s sebou nese jednu z nejsilnějších výpovědí o člověku a jeho schopnostech být nositelem zla.
Patřím k té generaci, která zažila komunistickou propagandu v plné síle (a v malé míře i její zlovůli), a patřím k té její části, která měla a má potřebu vědět, jak to bylo doopravdy tam, kam jsme nedohlédli. GULAGy jsem znal z různé četby a dokumentů, ale Solženicynova výpověď je komplexním a souvislým svědectvím o celé mašinérii sovětské vnitřní bezpečnosti.
Je obdivuhodné, jak autor dokázal v sobě nalézt odstup a čtyřicet let stalinského běsnění popsat věcně až reportážním stylem. Kolik přitom musel zažít hrůz.
A je zarážející, jak obludných rozměrů celý systém dosáhl. Je to v podstatě hlavní hybná síla „hospodářského zázraku“ SSSR 20., 30. a první poloviny 50. let. Hlavním cílem GULAGu byla „ochrana společnosti před sociálně zvláštně nebezpečnými zločinci prostřednictvím jejich izolace spojené se společensky prospěšnou prací“. Pomiňme předpoklad, že podle počtu lidí uvězněných v GULAGu Rusko obývalo přibližně 10 milionů „zvláštně nebezpečných zločinců“, a přikloňme se k praktické myšlence, že GULAGy byly efektivní cestou, jak získat přibližně 10 milionů otroků pro výstavbu revolučního impéria.
Osudy mnohých z nich a podmínky, ve kterých byli nuceni tito otroci 20. století pracovat, velmi systematicky a věrohodně Solženicyn čtenáři překládá.
Jako čtenáři hltáme knihy typu „1984“ nebo „Konec civilizace“ a běhá nám mráz po zádech při pomyšlení „co kdyby“. Ale ono to tu bylo - a mnohem horší, než si Orwellova fantazie mohla představit.

Psát recenzi takové knihy považuji za opovážlivost, ale zároveň považuji za nedostatečné knihu tohoto kalibru okomentovat 2 - 3 odstavci. Tudíž:

Janadvorackova

Audio načteno dobře, komentář ještě upraven.
Autor psal tuhle knihu údajně deset let. Dobře, za tu dobu si mohl sepsat koncept, podle něhož to mohl napsat srozumitelněji (vida, v doslovu sám přiznává, že si je jakési rozmělněnosti vlivem času a problémů při psaní vědom).

Nemám totiž díky tomu z knihy pocit plynutí času, a to má v názvu letopočet, což výrazně kazí nejen dojem z celého tohoto oceňovaného, přeceňovaného, nedoceňovaného díla (souhlasím se vším), ale způsobuje to, že text s obsahem, který tak působit nemá, působí místy až nudně.
Je mi to líto, ale jo, těžko jde ovšem o obsahovou chybu. Obsah totiž chybu nemá.

Autor se bohužel místy rozvláčně vykecává a všechna fakta, která by třeba chtěl uvést, se v tom ztratí. Stejně jako oběti lidí, kteří prostě neměli šanci podobnou knihu napsat, protože umřeli. A že jich bylo. Popisované podmínky by vězňům mohli závidět snad i vězni Druhé války. Nesmyslné tresty za nic a promarněné životy vám můžou připomenout naše vězení v padesátých letech. Můžete si říkat, že u nás to tak dramatické nebylo? A kdo to posoudí?

Ačkoli dokážu ocenit sílu touhy o přežití v nepřirozených podmínkách za stupidního režimu, Souostroví na mě působí rozmělněně, přestože určitě obsahuje obsáhlé informace o dění v Rusku ze všech stran a stává se tak jedinečným svědectvím.

"Klasici" pro mě mnohdy nejsou zárukou kvality a ani tady výjimečnost autora necítím. Měla jsem bohužel místy pocit, jako by čtenář měl jen přijmout to, co nabízí a dál neuvažovat. Možná věc hrdosti národa, dojem pod tíhou utrpení, kdy autor lidem vzkazuje, že nemíní víc vysvětlovat, protože my si knihu čteme v teple a bezpečí, zatímco on tohle v životě pocítil minimálně? Možná.
Místy mi vadily i takové jakési hanlivé narážky na podobná díla jiných autorů. Nebyla jsem si jista, na kolik všichni ti literáti psali pod vlivem toho, co zažili, nebo spíš pod nátlakem, protože nechtěli prudit "vládu."
Kde jsem to už slyšela?

kahuda01

Uf to byla kláda... téměř 2200 stránek na čtečce. Musím se přiznat, že některé pasáže jsem přeskakoval, ale jiné jsem hltal očima. O existenci těchto táborů jsem věděl, ale rozsah a délka jejich trvání mě překvapila. Doporučuji přečíst.

dadako

Některé pasáže se četly obtížněji, ale u jiných jsem se nedokázal odtrhnout. O existenci tohoto, jsem věděl, ale rozsah jsem si nedokázal uvědomit, dokud jsem si nepřečetl tuto trilogii.

JoeSurikata

Drsná, ale pravdivá kniha. Syrová výpověď o zrůdnosti bolševismu.

LOLYJA
10.09.2018

Tak toto som nedokázala dočítať. Písané pútavo, čítalo sa ľahko, ale ten obsah - na to ja nemám žalúdok. Každopádne je dobre, že takéto svedectvo existuje, ale nerobilo mi to dobre.

mfe
27.07.2018

Je to hrůza, co se v totalitním režimu dělo. Jak v masách probudil ty nejhorší lidské vlastnosti. Kéž by se to už nikdy neopakovalo...