Vzpomínky na jednu vesnickou tancovačku

Dějištěm sedmnácti povídek, které autor napsal v průběhu let 1995—2014, je jihočeský venkov. Většina příběhů z tohoto povídkového výboru jsou všednodenní lidská mikrodramata, někdy jde více o zachycení nálady a atmosféry, jindy o odvyprávění příběhu nebo o záznam životního pocitu či zkušenosti. Čtenář tak v textech objeví podzim v krajině, jaro a kvetoucí trávy, žhavé léto, vánoční příběhy i povídky o vesnickém fotbale. V několika povídkách se Hájíček dotýká témat, ke kterým se později vrátil ve svých románech. Autor záměrně nezakrývá jistý odér regionálnosti, naopak jej používá jako koření a ozvláštnění obecně lidských příběhů. Neokázalost, pokud jde o styl, literární hrdiny i příběhy samotné, důvěrná znalost venkovského prostředí, vykreslení atmosféry — to jsou hlavní atributy Hájíčkova psaní. Návraty k realismu a přímočarému vyprávění jako by u autora nebyly otázkou volby, ale nutnosti či samozřejmosti vyplývající z témat a samotné podstaty a poslání jeho próz. Povídkový výbor Vzpomínky na jednu vesnickou tancovačku dotváří obraz Jiřího Hájíčka jako autora vesnických románů a doplňuje tak jeho dosavadní prozaické dílo....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/207123/vzpominky-na-jednu-vesnickou-tancov-azJ-207123.jpg 4.1184
Povídky, Literatura česká
Vydáno:, Host

Kniha Vzpomínky na jednu vesnickou tancovačku

iveta3689
19.12.2018

Nemam rada povidky, coz ovlivnuje moje hodnoceni. Pribehy jsou fajn, Hajicek pise vyborne. Jen bych privitala, kdyby temata byla vic rozepsana (az na roman :)).

poni
21.09.2018

Hájíček to prostě umí. Krásné povídky.

čekanka13
03.08.2018

Málokdy čtu knihy povídek, tentokrát jsem ale velmi ráda, že jsem po této knize sáhla. Všechny povídky, jedna vedle druhé, se mi velmi líbily, neskutečně dobře četly.

RichardvonT.
17.07.2018

Pocházím z maloměsta na průmyslové severní Moravě a číst od Hájíčka naopak o jižních Čechách je příjemný zážitek. Ti lidi jsou tam stejní Češi ... a přece tak jiní, exotičtí:-) Dík za nahlédnutí do této krajiny. Třeba ten starý doktor je perfektně vykreslená postava, i ta jeho zmínka, že před 50 lety se alergici museli pro vědecké účely pracně shánět na inzerát...

fruitbueno
28.06.2018

Jiří Hájíček mě oslovil také svými povídkami, ačkoli se rozhodně nemůžu považovat za fanouška tohoto žánru. Opakovala bych jenom slova, která již byla zmíněna v předchozích komentářích, soubor je parádní.

katie.k09
03.06.2018

Klasický Hájíček, jak ho známe. Povídky jsou svižné, majím hlavu a patu, zajímavou pointu. Pěkně vykreslené prostředí. Vynikající jako četba na uklidnění večer před spaním.

MaroCZ
26.04.2018

Tyhle povídky - to je skvost! Já jsem si při nich uvědomil, proč je tenhle "jihočeský" autor vydáván i v USA. Amerika má silnou tradici jižanské literatury a přestože ty povídky z českého jihu jsou v mnoha věcech zásadně odlišné, tak Hájíček vlastně tou "základní linkou" splňuje i ty americké jižanské parametry - vypravěčství, pomalé tempo děje, příroda, vztah k půdě, ohlížení se do minulosti, důraz na atmosféru, místy lehké magično, rázovité figurky a jakýsi přirozený antimodernismus (ne ve smyslu používání techniky, ale přístupu ke světu). Žádné hipsterské nebo "hustě avantgardní" čtení. Nádhera. Máme tady zakladatele "české jižanské literatury". Není tam jediná slabá povídka. Jsou jen dobré, ještě lepší a geniální. Ideální na zahrádku, k dobrému pivu

Gabi13
09.03.2018

Čím novější povídka, myslím datem, tím mi příběhy přišly milejší a propracovanější. Je mi moc příjemné číst o obyčejných životech českých lidí. Pěkná kniha.

Jiří Hájíček
česká, 1967

všechny knihy autora

Kniha Vzpomínky na jednu vesnickou tancovačku je: