Vystěhovalci I.

1. kniha zahrnuje romány Vystěhovalci a Přistěhovalci z tetralogie o osudech švédských emigrantů v polovině 19. století. V popředí bohaté galerie postav s postaviček tohoto díla stojí silný a sebejistý Karl Oskar Nilsson, který od svých šestnácti let nikdy nepochyboval, že jen on sám může a musí rozhodovat o svém osudu i o osudu své rodiny, a jeho krásná žena Kristina. U všech vystěhovalců jde především o vzpouru proti útisku, bídě a beznaději. Je to příběh těch, kdo plni života opouštějí zemi svých předků a jistot, aby v novém, vzdáleném a neznámém prostředí uskutečnili své představy o svobodném a spravedlivém životě. Autor klade důraz na lidské hodnoty, které dělají život snesitelnější. Různorodé osudy prostých, obyčejných lidí a jejich zápas se životem jak ve staré vlasti, tak cestou do Ameriky i budování nové existence jsou vsazeny do toku vyprávění, kterému nechybí napínavost a dramatičnost, tragedie i štěstí a které je prodchnuto člověčinou. Celá tetralogie vycházela postupně v letech 1949 - 1959....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44557/vystehovalci-i-VR0-44557.jpg 4.888

Vystěhovalci

Vydáno, Svoboda

Utvandrarna a Invandrarna, 1949

Kniha Vystěhovalci I.

RichardvonT.

Komentář platí pro celý tlustý román a jakkoliv se snažím nejvyšším hodnocením šetřit, tady ho prostě musím napálit:-)
Postavy, děj, krajina, atmosféra, vývoj v čase, všechno hraje, všechno sedí.
Jakožto pokřtěný a formální evangelík mívám tendenci k růžovým brýlím vůči "své víře" oproti katolíkům, tady jsem viděl, že obě strany této mince jsou stejní tmáři, zotročovatelé lidí, holota a fujtajbl.
Žít v té době bych fakt nechtěl a je vidět, jaký jsme od té doby jako lidstvo udělali pokrok, možná více v technice, než ve vztazích jeden k druhému, ale chvála Pánu za to:-)

boxas

Úžasná kniha! Kvůli Kristině jsem brečela. A to se mi fakt často u nějaké knihy nestalo.

Katka2382
24.12.2020

Moooc pěkné čtení,kdo má rád výpravné rodinné ságy bude spokojen.Už se těším na druhý díl,až se budou usazovat v Americe.

danka13
07.08.2020

Tak nějak jsem si to představovala a jsem moc ráda, že se opravdu nemusím stěhovat na jiný kontinent, i když by to v dnešní době bylo asi podstatně jednodušší. Opravdu to neměli v roce 1850 lehké, je úplně jedno, který národ to byl. Ale tady se píše hlavně o Švédech. Už se těším na druhý díl.

Han-nah
19.06.2020

Všechny čtyři knihy Vysěhovalci, Přistěhovalci, Usedlíci a Poslední dopis do Švédska popisují těžký život obyčejných lidí. Bída, beznaděj, víra v lepší život je vede k opuštění své rodné vlasti, svých rodin a vypravit do Nové země - Ameriky. Příběhem nás provází nebojácný a odvážný Karl Oskar Nilson se svou milující manželkou Kristínou a dětmi. Plni nadšení s dalšími odvážlivci vstoupí na loď, kdy po útrapách se jim podaří v r. 1850 vystoupit v New Yorku na pevnou zem.

zuzad
05.03.2020

Téměř ohromující kniha svým rozsahem a tématem. Díky tomu se nedá přečíst za jeden večer, ale pokud ji čtete, do tohoto celkem unikátního tématu se velmi snadno ponoříte s díky, že je takový letopočet, jaký je. Člověk opravdu vydrží všechno...

Atrament
27.02.2020

Jediné co se tomu dá vytknout je autorova tendence se občas opakovat, někdy tam bylo i pět šest po sobě jdoucích vět, říkajících každá totéž jenom jinými slovy. Ale jinak výborné čtení. Neskutečná odvaha těch lidí, co se prostě sebrali a vyrazili, aniž vlastně věděli co je čeká...

Simi
01.09.2019

(Audiokniha). Spolučtenář Loginus to napsal tak, že mne skoro nenapadá, co dodat. Skvěle napsaný román o vystěhování pár desítek Švédů, z nichž jich známe blíže 16, do Ameriky v polovině 19. století. Nemám moc ráda rozvláčněné popisy, ale do této knihy to prostě patří. Díky všem těm drobným a běžným skutečnostem s našimi vystěhovalci opravdu žijeme. Moc se těším na další díl. Vůbec si nedokážu představit, jak bude naše skupinka dál žít, jak si najdou půdu, po které tak touží, jak tam dojedou a jak dokáží z ničeho vybudovat domov. Jsem ráda, že mám možnost, prostřednictvím autorova poutavého vyprávění, poznat mentalitu tak odlišného národa. Navíc při těžké pouti, na kterou bych stěží našla odvahu. A pět hvězd si za skvělé načtení zaslouží i rétor Jiřík.