Plativa Plativa komentáře u knih

Co vás v dějáku nenaučili Co vás v dějáku nenaučili Markéta Lukášková

Knížku jsem začala číst v době, kdy jsem měla naposlouchané související epizody podcastu Příběh, který se opravdu stal a tedy musím přiznat, že spoustu informací jsem už zaslechla z podcastu a nebyly pro mě nové, kniha tyto epizody defacto kopíruje, což není určitě špatně, ale pro posluchače podcastu je kniha lehce nadbytečná. Co musím vyzdvihnout jsou jednotlivé příběhy lidí, kteří tu popisovanou dobu zažili, to bylo velmi přínosné. Celkově je kniha velmi povedená a čtivá a určitě doporučuji přečíst všem pro doplnění si znalostí z hodin dějepisu ze střední (sjednocení horního a dolního Egypta 3000 let před naším letopočtem, ještě teď mi to hraje v hlavě, ale kdo byl Rudolf Slánský jsem fakt nevěděla).

Bubny podzimu Bubny podzimu Diana Gabaldon

Dávám 4 hvězdičky z 5 a to protože předchozí díly nasadily laťku vysoko. Byla jsem překvapena že na prvních cca 350 stránkách se vlastně nic neděje kromě všemožných rozhovorů a popisů krajiny a činností. Za to od půlky knihy šlo všechno strmě a velmi rychle z kopce, tahle nesourodost mě na knize asi vadila nejvíce. Obsahově jinak zajímavé a poutavé, jsem taky velký fanoušek Skotska, ale prostředí Severní Karolíny v Americe se mi taky svým způsobem velmi líbilo. Kniha byla vždy mnohonásobně lepší než související série seriálu, ale u tohoto 4. dílu se obávám, že seriál zpracováním lehce knihu předčil. Uvidíme, jak to bude dál, určitě si přečtu i další díly.

Sama v Tokiu Sama v Tokiu Marie Machytková

Knihu jsem dostala jako dárek, samotnou by mě nenapadlo si ji koupit, ale musím říct, že mě velmi mile překvapila. Kniha je velmi čtivá a vyprávění rychle plyne, musím říct, že mně se zhmotnění vášně v podobě Plamínka strašně líbilo, a to hlavně proto, že jsem s tím zosobnila a sama chápu, jaké to je, když se do něčeho bezhlavě zblázníte a najednou už pro vás nejsou ty logické a racionální rozhodnutí na prvním místě. "Nejsem doma ani v Japonsku ani v Česku", tak to mi promluvilo do duše. Tento sepsaný životní příběh mě prostě moc bavil až mám trochu pocit, že by to možná vydalo na další díl, kde budu spisovatelce moc přát třeba tu červenou knížečku. :)

Děvčata první republiky Děvčata první republiky Dita Pepe

Kniha je bohužel už všude vyprodaná, a už další dotisk nebude. Naštěstí se ke mně dostala z druhé ruky z bazaru, moc jsem po ní toužila. A předčila má očekávání! Popisek k hodnocení pěti hvězdičkami je "Přečteno jedním dechem". Ale právě že vůbec, každý příběh jednotlivých žen jsem si vychutnávala a přidělovala postupně, abych jej právě najednou nezhltla. Neskutečné a zároveň obyčejné příběhy žen za minulého století. Fotografie knize dodávají hlubokou atmosféru, celá grafika knihy je parádní. Vypíchnu Hanu Gerzanicovou, kdo tuhle paní nezná, přečtěte si o jejím životě, je to barvitější než hollywoodský scénář!

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Další skvělá kniha od Aleny Mornštajnové a znovu se musím opakovat, že tolik opěvovaná Hana zdaleka nezastíní jiné knižní skvosty této spisovatelky. Já si prostě libuju ve spletitých osudech rodin, že do poslední chvíle si člověk není jistý, jak která postava dopadne. Je fajn sledovat příběhy a osudy lidí, ve kterých lze najít povahové rysy lidí ze svého okolí.

05.11.2023 5 z 5

Zaslíbená země Zaslíbená země Erich Maria Remarque (p)

(SPOILER) Remarque je prostě klasika, ale i když jsem se od Třech kamarádů nemohla odtrhnout, u této knihy jsem měla problém se začíst a trvalo mi dlouho, než jsem ji přelouskala. Hlavní postava Ludvíka zezačátku jedná jako robot, nelze si k ní vytvořit citové pouto, emoce má velmi osekané a vlastně jen sleduje děj postav okolo ní. Až závěrem knihy, poté co si Ludvík najde práci a rozjede se zápletka s Marií, mi konečně přijde, že má Ludvík nějakou osobnost a názory, ale poté kniha bohužel končí. Z poznámek lze jen těžko odhadnout, jak chtěl autor v knize pokračovat dále.

05.11.2023 2 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

(SPOILER) Příběh se mi líbil možná více než tolik opěvovaná Hana. Spisovatelčin styl psaní je návykový, mám chuť hned si koupit i všechny její další knihy. Co bych vypíchla je téma komunismu zpracované z úplně jiného úhlu pohledu, a to někoho, kdo sám socialismus budoval, nebyl obětí tohoto režimu, ale naopak jejím strůjcem, který to vlastně myslel všechno dobře, a nic špatného si na tom připustit nechtěl. Vtipné je, že až ke konci knihy jsem pochopila, že Bohdana vlastně vůbec nemluví, ne-li je téměř němá.

05.11.2023 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Přečetla jsem knihu jako ebook při cestování. Čekala jsem asi cokoliv, ale ne tohle, všeobecně jsem samozřejmě věděla o čem to je, ale nevím proč, čekala jsem happy end. Klasické hodnocení jako nadčasová kniha výborně popisující praktiky totalitních režimů. Mimo to si pamatuju, že nám ve škole říkali, že se v knize popisuje to, že režim sledování obyvatel to dotáhl tak daleko, že sleduje i myšlenky lidí. S tím dle mého názoru nesouhlasím, podle mně se ty lidi prozradí sami pod tím neskutečným tlakem z pronásledování a v případě hlavního hrdiny i za použití mučení a drog. Určitě by si knihu měl každý přečíst, chápu, proč je zařazena v povinné četbě.

Hana Hana Alena Mornštajnová

Knížku mi půjčila kamarádka a já jsem ji přečetla posedle za dva dny. Přistupovala jsem k ní s vyššími nároky kvůli všeobecnému vysokému hodnocení knihy a vůbec mě nezklamala. I když jsem si říkala, že už mám dost příběhu z 2. světové války, tenhle byl zas trochu jiný a zanechal ve mně další rozměr zničených životů, které válka zpustošila. Příběh plyne svižně, takže čtenář hltá každou stránku, mezi jednotlivými postavami je dobrá orientace, a na rozdíl od jiných autorek nemám pocit jakési naivity k dřívější době

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Musím uznat, že jsem nikdy nic podobného nečetla. Jak strukturou tak chronologií, to že velká část příběhu je popsána skrze úřední záznamy, dopisy a sdělení, které hlavní postava Dora získává z archivu. Velmi zajímavé zároveň mi to poskytlo náhled na práci archivářů a na hodnotu, s jakou přináší informace do společnosti. Příběh sám o sobě je spíše nostalgický a smutný, zároveň ale tak nevšední a zajímavý, především jak na pozadí popisuje společenské reformy a režimy minulého století (to je prostě nevyčerpatelné téma, jestli si někdo myslí, že už vše ví o hrůzách nacismu a komunismu, mýlí se).

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Přistupovala jsem k druhému dílu opatrně, ale od prvního dílu Medvědín jsem nebyla vůbec zklamaná. Naopak si myslím, že obě knihy jsou stejně chytlavé a zajímavé, možná pro někoho bude druhý díl ještě lepší, neboť osudy některých postav se zde dobírají jakéhosi příběhového konce. Autor zde opět velmi citlivě zpracovává některá ožehavá témata společnosti. Stejně jako předchozí díl mi i tento přišel trochu místy jako beletrie pro náctileté, ale možná to bude jenom autorovým stylem psaní. Pokud jste četli Medvědín, určitě doporučuji přečíst i tento druhý díl My proti vám.

Vzdelaná Vzdelaná Tara Westover

Neuvěřitelný a silný příběh, občas místy nelze uvěřit, že se to skutečně děje v té tak dokonalé Americe. Je to retrospektivní vyprávění životního příběhu autorky, chápu, že pro někoho jsou situace a události nepřehledné a napřeskáčku, ale je to naprosto logické, že vyprávění svého života a ještě tak citlivých věcí nejde jednoduše napsat v jedné dějové lince. Obdivuju autorku za to, že zvládla vystudovat tak prestižní univerzity, muselo to být neuvěřitelné těžké i pro někoho, kdo je celý život zvyklý dřít. Úchvatný příběh, místy velmi těžký a surový ale jedním slovem inspirující.

Jedenáct minut Jedenáct minut Paulo Coelho

Coelho opět nezklamal, tenká knížečka a příběh, který se hltavě čte. Pro někoho možná kontroverzní ale to je to, co mě na tom nejvíce baví, autor otevřeně mluví o sexu a některých sexuálních praktikách. Upřímně by mě zajímalo, kde jako muž vzal takový náhled do ženského přemýšlení.Hlavní postava děje se postupně vyvíjí tak jak se vyvíjí příběh a celá pointa, kterou se autor snaží vylíčit se postupně vykresluje. Je to super, víc takových upřímných knih.

Zlodějíček z pátých hradeb Zlodějíček z pátých hradeb Ilka Pacovská

Další díl z knižní série Sedmý smysl - musím říct, že poprvé u této knihy v celé sérii jsem měla problém se místy začíst a u příběhu setrvat. Autorka má stále skvělý styl psaní a vykreslování postav, já už jen po tolika Hanky dobrodružstvích nemůžu uvěřit její strašné smůle se vyskytnout v každém středu světového problému, který následně se svými náctiletými kamarády vyřeší. Já vím, to se dá od fantasy čekat, ale tenhle příběh i přes jeho vykreslenost a detaily mi prostě už tolik nesedl. Tento díl ale jinak neshazuje čtivost a kvalitu celé série Sedmý smysl.

Deník farářky Deník farářky Martina Viktorie Kopecká

Graficky velmi hezky zpracována knížka, již tradičně autorka boří zažité mýty o tom, jak má vypadat husitská farářka. Jako nevěřící mě i tak kniha bavila a dovolila mi nahlédnout trochu do fungování církve a do běžného dne či do celého roku faráře (což je pro mnoho lidí určitě jedna velká neznámá - pro mě taky stále tak trochu je). V něčem s autorkou naprosto souhlasím, v něčem zase zásadně nesouhlasím, ale to tak v životě již bývá. Například kapitola o vibracích vody je vysloveně úsměvná ezoterika, kterou bych nečekala od někoho, kdo se o pár stran vysmívá lidem, kteří věří čínskému horoskopu.

Život po tobě Život po tobě Jojo Moyes

Nemohla jsme se od knížky od trhnout, byla velmi čtivá a plná nečekaných zvratů. Příběh Willovou smrtí určitě nekončí ani není nijak uměle natažen, mohu jen doporučit. Krásné romantické pokračování.

Spolek Jane Austenové Spolek Jane Austenové Natalie Jenner

Velice mile a příjemně napsaná kniha, nečekejte žádný těžký příběh, kniha se četla velmi hezky i přes některé špatné osudy jednotlivých postav byla celková atmosféra anglické vesničky Chawton pohodová. Hezké podzimní čtení, ze začátku mi přišly postavy trochu strojené a umělé, ale jak se děj rozvíjel, vše už bylo uvěřitelné. Vyčetla bych knize již zde zmiňovanou plochost postav

04.11.2023 3 z 5

Velmi zajímavá a poučná kniha. Autor je vědec, každé své tvrzení podkládá výzkumy a studiemi. Knihu jsem četla s odstupy, nedá se slupnout na posezení jako klasický fiktivní příběh. Ale velmi mě obohatila, nahlížím teď na spoustu společenských zvyků a fenoménů, které spánek ovlivňují, úplně jinak (např. povinná školní docházka od 8h, prášky na spaní, proč teenageři chodí spát jindy než dospělí atd.) Velmi doporučuji, člověk si rozšíří všeobecný přehled. Vytknout se knize dají pouze zmiňované studie na zvířatech, to moje srdce prostě nepřenese, za to bych všechny vědce nejradši profackovala, ale za to kniha nemůže.

04.11.2023 5 z 5

Stručná historie času Stručná historie času Stephen W. Hawking (p)

Nemyslím si, že je to kniha pro každého, ale pokud vás aspoň trochu zajímá fyzika ale nejste odborníci jako já, je kniha velice zajímavá. Popisuje některé události ve vesmíru, princip času tak, jak ho vnímáme, představí vám některé nezodpovězené i zodpovězené otázky fyziky. Ano, kniha je vhodná i pro laiky, pokud jste ochotni se u ní soustředit, není to vždy jednoduché čtení a asi se nedá přečíst jedním dechem, za to je ale kniha obohacující o tolik informací, jako málo která jiná populárně naučná literatura.

Spát v moři hvězd. Kniha II. Spát v moři hvězd. Kniha II. Christopher Paolini

Druhý díl byl stejně čtivý jako ten první, i když některé části mi přišly až moc zdlouhavé jako popisy boje atd., ale to je prostě Paolini. Souhlasím, že se zde objevují až moc sentimentální chvíle, ale konec je zase skvělý, dokážu si představit i třetí díl, i když Kira už není ta Kira, jak ji známe z prvního dílu. Opět obdivuju schopnost autorovi rešerše a znalostí technologie, která se pojí s jeho neskutečnou představivostí.