My proti vám

od:

My proti vám https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/388548/bmid_my-proti-vam-cwi-388548.jpg 4.5 1227
Koupit Koupit eknihu Bazar

Do Medvědína přišlo násilí a jeho obyvatelé musejí ukázat, zač vlastně stojí. Pokračování románu Medvědín líčí měsíce následující po událostech, které otřásly městečkem v lesích na sklonku zimy. Nejlepší kamarádky Maya a Ana tráví léto na odlehlém ostrově a snaží se nechat celý svět za sebou, jenže nic nedopadne tak, jak doufaly. Řevnivost mezi Medvědínem a sousedním Hedem tiše přerůstá v boj o peníze, moc a příležitosti. Konflikt vypukne naplno ve chvíli, kdy se střetnou oba hokejové kluby. Na povrch navíc vypluje jedno překvapivé tajemství a celé město musí ukázat, zač vlastně stojí. Bude se říkat, že násilí přišlo do Medvědína až v létě, ale není to pravda. Už tam totiž dávno bylo. Román My proti vám empaticky popisuje ničivé lidské vztahy na malém městě. Je to vyprávění o oddanosti, přátelství a lásce, která se nebojí čelit ničemu. A taky o hokeji, jak jinak.... celý text

Série:

Medvědín / Medveďovce 2.


Žánr:
Literatura světová , Romány

Vydáno: (ekniha) , Host
Originální název:

Vi mot er , 2017


více info...

Komentáře (338)

Komentáře 338 Recenze 8

Lucienka220
Lucienka220
05.09.2023 4 z 5

"Na dobrých a zlých lidech je složité, že jsou to většinou tytéž osoby."
Podruhé jsem se vypravila do Medvědína, malého švédského města, ve kterém se vše točí kolem hokeje.
Příběh se dále rozvíjí, tentokrát se točí nejen kolem hokeje, ale i kolem politiky a politika, který všemi manipuluje ve svůj prospěch.
Skoro každý z hrdinů udělá něco, co je dost škaredé a ovlivní osudy druhých. Přemýšlím o tom, jak zkratovité jednání či prkotiny dokáží vést k tragédii.
Celkově se mi druhý díl líbil o trochu méně než díl první. Možná to bylo tím, že jsem od knihy Medvědín nic neočekávala a byla pro mne velkým, příjemným překvapením. Jsem zvědavá, jak to s hrdiny dopadne, proto se těším na setkání s nimi v posledním díle trilogie Vítězové.

99jana99
99jana99
21.08.2023 5 z 5

A opět mi chybí hvězdičky na hodnocení. Bála jsem se, že druhý díl nebude tak dobrý, ale omyl a třetí díl už je na cestě ke mě domů. Vůbec se mi Medvědín nechtěl opustit, jako bych s těmi lidmi tam žila. Pan Backman opravdu umí popsat charaktery, pocity vtáhnout vás do děje, vžít se do každé postavy a pochopit je. U knihy se smějete, dojímáte se, máte slzy v očích. Určitě doporučuji.


Meginho
Meginho
12.08.2023 5 z 5

Backman je úžasný autor, o tom žádná. Ale rozhodně musí být i skvělý posluchač lidských příběhů, trablů a zraněných duší. No a potom to umí bravurně "hodit na papír", že jo :)
Druhý díl nezklamal, třetí mi už samozřejmě leží na nočním stolku. Tak nějak vám ty medvědínské postavy přirostou k srdci a vy si říkáte, že byste v jejich situaci asi nebyli lepší. 5*

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka
03.08.2023 5 z 5

No, tak tohle bylo hodně. Ve všech směrech a ve všech ohledech.

My proti vám.
Příběh o tom, co bylo potom.
Příběh o tom, co je nenávist.
A už jenom zbývá zjistit, kdo je ten skutečný "my" a "oni" tohohle příběhu.

Asi takhle...do My proti vám mi trvalo o dost déle začíst se, ale potom to bylo už v pohodě. (Lokální krizovka.) Byť uznávám, že se mi líbilo právě to, co dost lidem nejspíš ne. Tady se mnohem déle buduje ten konflikt, který staví na následcích, emocích a touhách lidí v návaznosti na minulé události. Je to jako ta (ne)příjemná půl hodina před bouřkou, kdy si stále říkáte "Jako teď už?". A je pravdou, že to může být možná pro někoho náročné. I na mě text padal trochu jinak, než jsem zvyklá. Jenže potom se to zlomí a všechny ty momenty (kterým věříte, že jsou skutečné) a všechny ty postavy (kterým věříte, že skutečně dýchají) prostě uhodí jako vlna.

Prostě čistá esence příběhů Backmana.

Další skvělá kniha. První díl byl fajn, přesto bych řekla, že My proti vám Medvědín předběhlo o prsa čínské plavkyně. Za mě spokojenost.

FlexiMZ
FlexiMZ
30.07.2023 4 z 5

Pokračování Medvědína vypráví o tom všem, co následovalo po všech těch šílených událostech v prvním díle - přesně jak uvádí anotace. Z velké části je to o nenávisti dvou měst, hokeji (samozřejmě!) a politice. Politiku jsem tu vnímala dost intenzivně v podstatě celou první polovinu knihy. Ani nešlo tolik o hokej jako o peníze a politiku. To mě moc nebavilo. U jedničky mě příběh a děj vtáhly okamžitě. Jakmile se objevily hokejky a první postavy, vtáhlo mě to hned do atmosféry malého města uprostřed lesů kdesi na severu. U druhého dílu si mě musel příběh získávat déle.

Někde kolem sté strany jsem kvůli nemoci přešla z eknihy na audioknihu, kterou načetl Pavel Soukup. Jeho hlas byl příjemný a dobře se poslouchal, takže "čtení" mi i díky jeho přednesu začalo ubývat rychleji. Audioknihu rozhodně doporučuju.

Zpět ke knize! Kolem poloviny se toho začalo dít mnohem víc. Přestalo to být politikaření kolem klubu a začalo se zase víc zaměřovat na postavy a jejich osudy. Od jistého bodu to začala být celkem emoční nálož a děje se tu toho najednou moc. Líbí se mi, že autor dává prostor postavám a zaměřuje se na ně. Každý z něčím bojuje a ti, kteří své boje rozehráli už v prvním díle, v boji pokračují i zde. Mám tyto příběhy tažené postavami ráda. Děj může být sebelepší, ale když tam máte bandu nedůvěryhodných šablonovitých postav, nefandíte jim. To ale naštěstí není případ obyvatel Medvědína. Tady se to všemožnými charaktery jenom hemží! No a ten konec! Ten mě zase dostal do kolen, až mi z toho skoro vhrkly slzy do očí, což se málo kdy stává. Už jednou jsem se během čtení bála nejhoršího, ale tohle, to mě zastihlo naprosto nepřipravenou.

Je škoda, že první polovina byla slabší, ale občas to tak hold je. Medvědín a příběhy jeho obyvatel jsem si ale oblíbila už v prvním díle a těším se až se ve třetím, závěrečném, díle dozvím, jak to se všemi nakonec dopadne.

MoonR
MoonR
20.07.2023 5 z 5

To, ako Backman dokáže pracovať s charaktermi a dejovou líniou, je pre mňa skutočne fascinujúce. Spôsob, akým popisuje emócie bez toho aby z nich "spravil veľkú drámu" veľmi obdivujem. A pritom ich výsledný efekt je pôsobivejší i intenzívnejší než keby boli popísané "veľkými slovami". Odrazu sa len pristihnete, že si hovoríte ", áno, presne tak to je...", lebo nič nie je úplne jednoznačné. Ne/pravda a ne/vina býva komplikovaná záležitosť, tj. málokedy "visí" len na jednej okolnosti, osobe, strane. PS: konkrétne k tomuto dielu trilógie: ..takže takto uvažuje politik.. ;) .. dúfam, že v treťom diely dostane takú "odmenu" akú si zaslúži..

marketa7
marketa7
10.07.2023 4 z 5

Tento díl mne bavil o trošku více než Medvědín. Opět nechyběly dobře vykreslené charaktery hokejového městečka. O čem asi bude 3.dil? Vyslechnuto jako audiokniha.

KatkaK13
KatkaK13
07.07.2023 5 z 5

Ještě lepší než Medvědín! Kniha mě dostala, poplakala jsem si, usmívala jsem se a zamyslela se sama nad sebou. Neskutečné jak líčí charaktery lidí a pořád něco přidává a v průběhu knihy měníte na člověka názor.
Přistihla jsem se, že čtu a ani nedutám. Doporučuji! Po dalším dílu určitě sáhnu.

slunicko1958
slunicko1958
03.07.2023 4 z 5

První polovina knihy nebyla příliš strhující, měla jsem pocit, že je to čekání na "něco". Jako když se v dálce na obloze stahují mračna a my čekáme, kdy začne bouřka. Bouřka s hromy i blesky nastala zhruba v poslední třetině románu. Až jsem si říkala, že to pan spisovatel trošku přehání. Příliš násilí i mimo led mě rozhodně nenadchlo. Zápletka sice vygradovala, ne všechno bylo pro mě uvěřitelné.
Přidávám se ke čtenářům, kterým vadí napovídání a "mudrování". Před třetím dílem si budu muset od tohoto stylu odpočinout.

Máčkoun
Máčkoun
03.07.2023 3 z 5

Kniha má stejně jako Medvědín svoji hloubku a poselství k celkem aktuálnímu společenskému tématu. Ale autorův styl, kdy sahodlouze popisuje charaktery a prostředí na úkor většího spádu děje, mi nesedí.

Jitka822
Jitka822
01.07.2023 5 z 5

Báječná kniha! Velmi chladně, ale přesně popsané lidské vlastnosti, a to jak u jednotlivců, tak u skupin. Úžasně čtivé!

adelinka
adelinka
29.06.2023 5 z 5

Medveďovce som čítala strašne davno, ale dejovo som sa hneď dostala do obrazu. Tak ako som pozitívne hodnotila prvú časť, mám dojem, že druhej by som ešte dalsiu hviezdičku pridala. Backman je jednoducho jednička. Skvelý popis osôb a ich osud.... No super,

Kuffenbach
Kuffenbach
18.06.2023 5 z 5

Moje třetí setkání s Backmanem a sice ještě pořád plný knédl, ale už s odřenýma ušima. Pořád ještě je to o hokeji a je tu nová oblíbená postava - Vidar. Nebo spíš duo Vidar/Ana. Jinak už ani nevím, o čem to bylo, a to jsem to četl před půl rokem.

nula87
nula87
18.05.2023 4 z 5

Backman navazuje na turbulentní události v zapadlém Medvědíně jen několik týdnů poté, co se městečko změnilo navždy. Přichází léto a možná i naděje na lepší zítřky. Ale ty naděje jsou falešné, protože lidé se nemění.
Backman i ve druhém díle skvěle vykresluje jednotlivé postavy, nahazuje jednotlivé střípky celého příběhu, které se navzájem ovlivňují a proplétají. A umí rozesmát, vyděsit i dojmout.

bookcase
bookcase
14.05.2023 5 z 5

Jak to ten chlap dělá, že umí tak zaujmout a dojmout? Prostě opět skvělé

Janaves
Janaves
02.05.2023 5 z 5

I tento díl je krásný a dojal mě k slzám. Již se těším na knihu Vítězové.

spencer
spencer
19.04.2023 5 z 5

Lhala bych, kdybych řekla, že jsem během čtení nemusela zadržovat slzy Fredrik Backman to totiž opět dokázal. Dostal mě do kolen.

Tento autor je jedním z nejnadanějších vypravěčů, které znám. Při čtení jeho knih máte pocit, jako kdyby k vám promlouval nějaký dávný přítel. I tentokrát má příběh několik vrstev, které postupně odkrýváte. Nejenže si na své přijdou sportovní fanoušci, ale bude spokojen každý, kdo má srdce na svém místě.
Jako většina malých měst, i Medvědín má své problémy, tajemství a předsudky. Zatímco se předešlý díl zabýval tematikou znásilnění, tentokrát se děj věnuje sexismu, šikaně a politice.

Jsem velmi vděčná za to, že knihy jako je tato existují, neboť právě ony nám dokazují, proč stojí za to číst.

Kackac77
Kackac77
11.04.2023 5 z 5

Backman mě opět donutil ponocovat, když už jsem totiž knihu začala poslouchat, nemohla jsem přestat. Pokračování Medvědína je výborné čtení. Backman něco naznačí a nechá to být, udržuje to čtenáře/posluchače v napětí, co se vlastně stane. Nejvíc mám ráda, jak dokáže vylíčit postavu. Netvoří ve svých knihách černobílé lidi. Jsou dobří i zlí a známe jejich motivace a důvody - teda většinou. Ale autor to nehodnotí, jenom to tak předloží čtenáři, ať si to přebere sám. Ukazuje, že ne všechno, co se nějak jeví, takové opravdu je. Bylo to prostě znovu skvělé, napínavé, dojemné, citlivé i drsné. Taky úžasně namluvené panem Soukupem.

veriszv
veriszv
04.04.2023 4 z 5

Návrat do Medvědína mě opět zničil.
I když byl první díl beze sporu lepší, stejně mě My proti vám zasáhlo.
Jasně, dá se namítnout, že už je to trochu překombinované. Ale tenhle díl utáhnul Benji a mě fakt zajímá, jak to bude dál.
Obzvlášť v této trilogii potom oceňuju, že se dokáže věrohodně vcítit do mužů i žen a zachytit různé nuance mezilidských vztahů.
Jinak je to prostě klasický Backman, kterého buď máte rádi nebo ne.

pedroK
pedroK
03.04.2023 5 z 5

Příběh vás pohltí. Jste strženi emoční vřavou dvou měst,rivalů. A celou dobu tušíte, že to nemůžu dopadnout dobře, že už to zašlo moc daleko. A když už se aspoň něco trochu povede, zasáhne osud nebo kdo a zas donutí někoho truchlit. Jakoby v Medvědíně nic nemohlo dopadnout dobře jen tak. Musím říct, že maloměšťáckým smýšlením se mi ta městečka už tak zprotivila, že než sáhnu po Vítězích, musím si dát pauzu.

jirina3500
jirina3500
14.03.2023 4 z 5

Nikdy mne nenapadlo,že budu číst o hokeji,ale tady stejně jako v prvním díle jde o mezilidské vztahy.Přesto,že v knize vystupuje tolik postav,obdivuji autora jak se dokázal vcítit do postav mužů i žen jak v pozitivním tak negativním světle.Láska ke sportu,k přátelům i nenávist nejen mezi protihráči.Těším se na 3.díl.

Bergie
Bergie
06.03.2023 2 z 5

Příliš překombinované, ke konci vyloženě nevěrohodné a násilně se domáhající slz dojetí. Pro mě je mnohem lepší je "Babička pozdravuje..." i "Brit-Marie" a samozřejmě "Ove".

packlik
packlik
16.02.2023 5 z 5

Nevěřila bych, že druhý díl může mít takový drive. Super, moc jsem si to užila, jen těch nervů, co jsem s Benjim měla.

Termaap
Termaap
12.02.2023 5 z 5

S měsíčním odstupem od prvního dílu medvědínské série dočítám “MY PROTI VÁM”. Moc jsem se na něj těšila, protože “MEDVĚDÍN” mě opravdu dostal. Ne že bych to nečekala, pan Backman to se čtenářem umí a já u jeho knih celkem pravidelně pláču a směji se zároveň. S hlavními hrdiny jsem opět prožívala jejich peripetie, vzestupy i pády a těch 15 hodin s nimi, v interpretaci Pavla Soukupa, uběhlo jako voda.

V březnu 2023 vyjdou “VÍTĚZOVÉ”; závěrečný díl trilogie a ačkoli se trochu obávám, že už to nebude mít kouzlo oněch dvou dílů (jak už to tak u pokračování chodí), rozhodně si ho pořídím.

mončičák42
mončičák42
30.01.2023 4 z 5

Tak jsem se znovu ocitla v Medvědíně s lidmi, které již znám a prožívala jejich trápení, každodenní starosti i radosti. Fandila jim nejen na tribuně. Opět velmi "živě" psáno, napovídání, co se bude dít, bylo pro mě příliš okaté a vadilo mi. V knize jsem nalezla hodně zajímavých myšlenek. Těším se další díl, který brzy vyjde.

roman9276
roman9276
27.01.2023 5 z 5

MI-LU-JU Backmana! Objevil jsem tohoto autora až s Medvědínem, ale ty kráso, ten mi dává. Jak jsem si myslel, že mě rozšvihala jednička, tak dvojka mě rozmetala úplně na cucky. Většinu knihy jsem byl v lehké tenzi, co se bude dít. Poslední stránky jsem hltal jednu za druhou, což se mi už dlouho nestalo a konec ve mě toho hodně zanechal. S určitým časovým odstupem musím říct, že tahle série je jedna z těch nejlepších, co jsem kdy četl.

Lucciella_L
Lucciella_L
23.01.2023

Druhý díl mě bavil mnohem víc, než ten první. Zde to mělo náboj od samého začátku, konec byl dost překvapivý. Jsem ráda, že jsem to nevzdala a druhý díl jsem četla s podstatně větším nadšením. Pro milovníky hokeje určitě parádní čtení

laker4life
laker4life
15.01.2023 5 z 5

U druhých dílů se tak nějak očekává, že budou slabší než jednička. Tady to platí taky, ale jen o chlup. Žádné nastavování děje, ale jeho rozvinutí v zajímavou studii, jak vzniká agrese, jak je přiživovaná populismem, jak je každá odveta tvrdší, až dojde k tragédii. Temné téma, chápu, že není pro každého. Opět skvěle propracované postavy, někdy jednající zmateně, ale to se dá pochopit. Spousta myšlenek o manželství, o přátelství, o homofobii, o zradě a odpuštění.
Trochu mi vadilo to okaté upozornění, že se něco stane, jako by autor čtenáře upozorňoval, že tyhle postavy se žádného šťastného konce nedočkají… Pak vlastně nepřichází žádné překvapení.
Jednička byla zjevení. Sociální sonda do komunity městečka v lesích, sportovní fanatismus, sny o lepší budoucnosti. Dvojka je daleko méně o hokeji, zato více o politice, o nenávisti, o strachu, o násilí. Ale i o lásce, manželské i milenecké. Ubral bych půl hvězdy oproti jedničce, ale pořád je to dobrá kniha.

Čand@
Čand@
08.01.2023 5 z 5

Asi milujem Fredrika Backmana. On proste vezme na pohľad obyčajný príbeh, lenže vie ho napísať tak, že vás to úplne dostane. Musíte o ňom rozmýšľať… na čiu stranu sa postaviť? Dobrí sa zdajú byť zlými a tí na prvý dojem zlí sú zas dobrí. Ten jednoduchý príbeh je zrazu plný nejednoduchých postáv a jeho linka vás okúzli, dojme, nadchne, naštve… to všetko v jednom. Veľmi sa teším na 3. pokračovanie.
“Kolik je toho potřeba, abychom byli dobří rodiče? Nijak zvlášť moc. Jenom všechno. Jenom úplně všechno.”

Vivetkav
Vivetkav
04.01.2023 4 z 5

Nevěděla jsem, že Medvědín má volné pokračování a nejdřív jsem byla zaskočená.. počkat tuhle knihu jsem už četla a potom mi to došlo.. aha to není ona, to je jiná jen pokračuje..a moc hezky navázáno.. vtáhla i když na začátku my dávala zabrat..vše to propojit.. krásně napsáno .. nádherné příběhy lidí i když drsné prostředí a život..myslím, že teď bych si představila i další volné pokračování .. doporučuji

kalinkacz
kalinkacz
02.01.2023 4 z 5

Několik let potom, co jsem přečetla Medvědín od Fredrika Backama, jsem se pustila do pokračování My proti vám. Bála jsem se, jak se v příběhu zorientuju po takové době, ale autor na začátku knihy vše perfektně shrnul.
Nebyla jsem si jistá, o čem Medvědín může být, jelikož mi první díl přišel uzavřený, ale hned na začátku jsem se začetla a nemohla přestat. Tohle městečko má prostě něco do sebe, hokejové prostředí, skvěle vykreslené postavy obyčejných lidí a zápletky, které dokáže každý pochopit a ztotožnit se s nimi.
Opět jsem se utvrdila v tom, že mě tvorba autora baví a těším se na jeho další tvorbu. Stále sice u mě vedou Úzkosti a jejich lidé, ale jakmile v češtině vyjde 3. díl Medvědína, nebudu váhat (byť mě teda těch 700 stran, které má kniha v angličtině, trošku děsí).

nikola6615
nikola6615
29.11.2022 5 z 5

Nepamatuji si, kdy mě nějaká knížka vzala tak, jako My proti vám. A to jsem si myslela, že to bude jako u většiny druhých dílů zkrátka slabší jako jednička. Ty postavy byly tak plastické, až jste měli pocit, že to nečtete, ale žijete. Bylo tam spoustu dojemných momentů, které ale nemačkaly slzy na sílu, jen spíš vyvolaly otázky kdesi uvnitř. No, brzy se ke knížce zase vrátím, opravdu mistrovské dílo.

kramver
kramver
06.11.2022 3 z 5

Je to jako druhá série úspěšného seriálu na Netflixu. Medvědín se povedl, získal si spoustu fanoušků svou autentičností, propracovaností postav a skvělým příběhem. A tak se k němu Backman celkem logicky vrátil. Jenže začal až moc tlačit na pilu. Schématičnost postav bije do očí. Nespoutaný Benji, u kterého je neustále zmiňované, jak je nebezpečný, byť nikdy nic zlého neudělá. Chuligáni, kteří by mohli klidně dělat pro armádu spásy, trochu autistická trenérka a smutná malá holčička, co neváhá utíkat ze školky, aby mohla hrát hokej a příliš mnoho dalších. Nebyl by to možná špatný příběh, kdyby ho autor nenapsal tak pateticky s důrazem na drama. Zajídalo se mi to věčné napovídání, vystupňované drama, kdy máme přestat dýchat, protože tušíme, že se něco stane, abychom po pár řádcích vydechli, že se nic nestalo a za dalších pět řádků opět ztratili dech, protože se to stalo, jenom někomu jinému. Překvapení na druhou? Těžko. Mám ráda, když se mnou autor manipuluje, ale musí to dělat chytře, nesmím to vědět. Ano, v knize je spousta skvělých hlášek i moudrých postřehů, ale nedrží to pohromadě. To kouzlo, které měl Ove je pryč. A zdá se, že série pokračuje. Obávám se, že další díl už mě mine, i když kdo ví, možná si Backman vzpomene, v čem je geniální. A pak si s radostí opět stoupnu na tribunu.

Pettato
Pettato
03.11.2022 5 z 5

Skvělé pokračování Medvědína. Silné, lidské a plné emocí.
Kniha o obyčejných životech a touze něco dokázat, o přátelství i zradě, o zmařených snech, o vině a odpuštění...
Zdá se, že jsem propadla kouzlu spisovatelského umu pana Backmana. Píše výstižně, zachycuje všechny nuance žití a ani zde nechybí spousty moudrých postřehů a pravd.
V knize najdeme všechno, co nabízí život na malém městě. Sport šel trochu do pozadí, je zde více násilí a adrenalinu. Objevila se politika, s ní spojená manipulace a více životních příběhů.
Děkuji za skvělý zážitek a silné emoce, které ve mně příběh vyvolal.

"Hokej je nejjednodušší sport na světě, pokud sedíte na tribuně. Je vždycky hrozně jednoduché říct, co měl kdo udělat. Když víme, že to co udělal, nezabralo."
"Být generálem po bitvě je lehké, protože hokej je z tribuny hrozně jednoduchý."

Pivísek
Pivísek
02.11.2022 5 z 5

Brilantní! Každá myšlenka, každé slovo má své místo a zasáhne přesně tam kde má, přesně v tu chvíli kdy má. Tolik přirovnání, které člověk skoro místy ani nestačí sledovat nebo se nad nimi zamyslet. Fredrikovy knihy jsou umění, které opravdu stojí za pozornost!

cedricdiggory
cedricdiggory
15.09.2022 5 z 5

Bál jsem se toho, že to bude jen břitké nastavování Medvědína. Ne, vzalo mě to stejně jako Medvědín. Lidské. Autentické. Pravdivé.

Atlantis
Atlantis
14.09.2022 3 z 5

Dobré jako Medvědín? Ne, ani zdaleka. Při čtení My proti vám jsem měl pocit, že se autor dost na sílu snaží dotlačit každou postavu do extrému. Co nejvíc šokovat, co největší hnus. Zatímco v Medvědíně byl jeden hlavní šok, tady tak končí každá druhá kapitola. A ty závěry typu: "To ale ještě netušila, co přijde." byly časem dost otravné. Atmosféra malého města pořád slušná, postavy mě baví, ale čeho je moc, toho je příliš.

Ada0004
Ada0004
03.09.2022 5 z 5

No to byla jízda! Moc jsem si to užila - líbilo se mi více než Medvědín. Skáním se před Backmanovým umem! Tak zaujmout-tak napínat, naťuknout co přijde, ale nakonec je vše jinak... hlavně skrze jedno malé městečko popsat celý život - tak dojemně, citlivě a dát naději v to lepší v nás- paráda! Asi nemám co více dodat-to si musí člověk prožít ...

Hakate
Hakate
01.09.2022 4 z 5

Jako vždy velmi humorné s nějakou tou hlubší myšlenkou.
Kdo zná knihy od Backmana, jeho styl zná.
Co se týká série Medvědín, nejsou myšlenky tak hluboké, jako například v Ovem, ale i přesto tam jsou.

Druhý díl mě osobně více bavil, navazujeme tam kde jsme skončili a pokračujeme dále. I když tady jde hokej spíše v pozadí než v předchozím díle, zase se zaměřujeme na život jiných postav, více politiky, více rivality, ale také plno emocí, přátelství, zrada, láska, nenávist.
Skvělé dílo, jako vždy, těším se na další díl.

jasminecka
jasminecka
22.08.2022 5 z 5

Kniha me tak bavila, ze jsem uryvky predcitala nahlas obetem, ktere se zrovna vyslytly v mem okoli. Byly tedy pouceny i pobaveny proti sve vuli - dobre jim tak!
Autor ma cit pro patos, jakmile se nekdo pokusi dojmout, obratne ho setre nejakym neokoukanym prirovnanim... aby ho ze zalohy dojal nekde, kde to clovek naprosto necekal.