Stručná historie času

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Od velkého třesku k černým dírám. Stručná historie času se stala světovým bestsellerem a byla přeložena do více než čtyřiceti jazyků. Jaká je povaha prostoru a času? Kde se vzal vesmír a kam směřuje? Mohl se na jeho vzniku podílet Bůh? Dá se cestovat časem? Co se stane astronautovi v černé díře? Na takové otázky se pokouší co nejsrozumitelněji odpovědět jeden z nejvýznamnějších vědců současnosti, britský matematik a astrofyzik Stephen Hawking....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15915/big_strucna-historie-casu-YqL-15915.jpeg 4.3698
Žánr:
Literatura naučná, Vesmír, Přírodní vědy

Vydáno: , Argo, Dokořán
Originální název:

A Brief History of Time, 1988


více info...
Nahrávám...

Komentáře (123)

Kniha Stručná historie času

evismaior
27. února

85% - Jedna z prvních knih, která se pokusila laické veřejnosti vysvětlit věci tak abstraktní a složité, jako je velký třesk, černé díry, rozpínání vesmíru a možná i jeho následný kolaps, pokusy o sjednocení teorie relativity a kvantové mechaniky, a jelikož jde o pojednání o času, tak samozřejmě i jeho povahu - co to vlastně je čas, jaká je jeho souvislost s druhou termodynamickou větou o narůstání entropie, jak jinak, než že si my lidé i naše počítače pamatujeme jen minulost a nikoli budoucnost, lze dokázat, že čas může plynout právě jen jedním směrem, jak to souvisí s rozpínáním vesmíru (a běžel by čas v případě jeho kolapsu pozpátku? Byla by v době kolapsu vůbec možná existence bytostí, jako jsme my?) a třeba také to, zda všude pro všechny pozorovatele plyne čas stejnou rychlostí. Dnes již existuje na toto téma mnoho podrobnějších publikací zahrnujících i poznatky, k nimž se dospělo od roku 1988, kdy Hawkingova kniha vyšla, takže nemohu říct, že bych se dozvěděla něco nového. Co mě ale zaujalo hodně, byl ten přesah do náboženských otázek - člověk tak nějak automaticky považuje vědce za ateisty, protože přece vše lze vysvětlit vědou a není třeba žádného zásahu shůry. Hawking se tomu ovšem nebrání a hledá možnou přítomnost Boha málem za každou černou dírou - ať už rozebírá důvody, proč má vesmír shodnou teplotu všude, a to i v místech, která jsou zkrátka příliš daleko od sebe na to, aby si mohla informaci o své teplotě vyměnit a teplotu vyrovnat (- není to náhodou způsobeno tím, že už soubor fyzikálních zákonitostí v době velkého třesku byl natolik přesný, že teplota zůstala všude stejná - a kdo tato pravidla vytvořil?) anebo dává Bohu dostatečný prostor v prvku neurčitosti, který do vědy přináší kvantová mechanika. Inu asi pořád lepší nějaká ta neurčitost a naděje, že snad můžeme rozhodovat o svém osudu, než opačná deterministická teorie, podle níž by s dostatečnou výpočetní kapacitou a znalostí všech vstupních informací bylo možné přesně vypočítat, jak bude naše budoucnost vypadat, a nikdo by na ni nemohl mít vliv...

"Dokud má vesmír počátek, můžeme předpokládat, že má i stvořitele. Je-li však vesmír uzavřen zcela sám do sebe, nemá-li hranici či okraj, potom nemá ani počátek, ani konec, prostě je. Jak potom máme chápat úlohu Stvořitele všehomíra?"

johnny01
30. ledna

Skvěle napsaná populárně naučná kniha, bez vzorečků a velmi přístupná laikům, přitom si zachovává mnoho odbornosti. Mimořádné!


Ermisuck
22. ledna

Skutecne strucne, ale dostatecne vypravne. Laicky jednoduche, ackoliv znalost aspon stredoskolske fyziky velmi napomuze pochopeni. Prikladna navaznost temat, kniha se prijemne linearne posouva.

Hall3006
30.09.2022

Základní práce slavného fyzika Stephena Hawkinga pro laiky, kteří chtějí poodhalit tajemství Vesmíru. Velmi pěkně strukturovaný a logicky navazující text se čte velmi dobře, aniž by jste se ztráceli v nějakých složitých matematicko-fyzikálních poučkách o marko i mikrokosmu. Doporučuji

Janizoun
12.08.2022

Jeden ze skvostů knih. Můj oblíbený autor, který byl jedinečný a je dle mého názoru i nenahraditelný. Tuto knihu jsem četla vícekrát a ještě se k ní dál budu vracet.

Kochy84
02.05.2022

Kdysi jsem slyšel jeden hodně černý vědecký vtip.
Kolik astrofyziků potřebujete na výměnu žárovky? No jestli je jeden z nich Hawking, tak minimálně dva..
Věřím, že on by se mu taky zasmál, měl velký smysl pro humor, dokázal to mimojiné svým vstupem do "popkultury", učinkováním v různých seriálech atd. Ale v první řadě byl vědec. A to ne jen tak ledajaký.
Knížku jsem léta odkládal. Pořád jsem si říkal, že to nemůžu v životě pochopit. Fyziku jsem měl na gymplu stabilně za tři a víc energie než snaze něco pochopit jsem věnoval snaze vymyslet různé kreativní způsoby jak sabotovat laboratorní práce. A přitom kdybych se snažil, přinejmenším bych hodně věcí dokázal pochopit.
Knížka se ke mně dostala v audiopodobě načtená Filipem Švarcem. To je ono, řekl jsem si, když se budu nudit, zavřu oči a budu si představovat Hammonda z Top Gearu. Nebylo potřeba.
Hawking byl vědec, který když něco řekl, většinou to tak bylo. A když tedy knížku pojmenuje "Stručná", bude opravdu předpokládat, že čtenářovi musí věci vysvětlit trochu polopaticky. Díky tomu jsem mimojiné asi poprvé v životě pochopil, co se skrývá pod onou tajemnou teorií strun.
Teď mám tedy hlavu jako pátrací balon, ale hrozně bych chtěl ve studiu pokračovat. Vidím, že toho Hawking napsal víc, nastal čas doplnit si obzory.

stanislav0373
21.04.2022

Skvělá kniha, kterou každý nadšenec do vesmíru (u mě především v dokumentární verzi) ocení. Ano, jsou tam některé pasáže, u kterých musí mít čtenář určité znalosti a představivost, ale nemyslím si, že je to velký problém.

Krásně shrnutý vesmír jak od počátku lidské vědy, tak od počátku vesmíru jako takového.

Kurt_Teplice
21.03.2022

Do knížky jsem se ponořil s tím, že se dozvím a pochopím spoustu zajímavého z kosmologie. Po jejím přečtení jsem však dost na rozpacích. Témat je v knize dost a Hawking jako jeden z nejuznávanějších fyziků posledních padesáti let určitě má co lidem říct, nicméně vůbec mi nesedlo jeho podání. Přišlo mi, že snad pokaždé problematiku předložil, ale pořádně nevysvětlil, resp. leccos vynechal, ať už úmyslně nebo náhodou, vršil na/za sebe teorie a nechával se jimi unášet, ale proč a jak, to mi často unikalo...

Znáte ten pocit, kdy jste měli na vysoké škole profesora, o kterém jste věděli, že je bedna ve svém oboru, ale jeho přednášky vám toho moc nedaly? Tak to jsem měl nad touto knihou já. Hawking byl zajisté extraligový akademik, ovšem jako pedagog měl dle mého názoru, alespoň v této knize, značné rezervy...

Časem dám knize druhou šanci, ale letos to asi nebude.

1