Plativa Plativa komentáře u knih

Stručné odpovede na veľké otázky Stručné odpovede na veľké otázky Stephen William Hawking

Řekla bych, že je kniha o něco méně náročná a čtivější, než Stručná historie času, ale informacemi stejně nabitá. Zajímavý vědecký nadhled na problémy dnešní doby, opět si odnáším spoustu hodnotných poznatků.

Sněhulčiny Vánoce Sněhulčiny Vánoce Kristen McKanagh

Perfektní knížka na zimní adventní večery pod dekou při svíčce a s linoucí se vůní cukroví. Tahle knížka je nacpaná vánoční atmosférou, jemná oddychovka, žádné náročné čtení jen jednoduchý motiv lásky dvou lidí a jednoho kotěte. Pro kočičí milovníky hezká knížka, části příběhu jsou popisovány samotnou kočičkou, což je lehce úsměvné.

Spát v moři hvězd. Kniha I. Spát v moři hvězd. Kniha I. Christopher Paolini

Jako malá jsem horlivě četla od Paoliniho všechny díly Eragona, a proto jsem po této knize sáhla hned s nadšením a plnou zvědavostí. I přesto, že nejsem fanoušek scifi, se mi kniha hrozně líbila, byla velmi čtivá od první stránky, neměla jsem problém se začíst ani u příběhu vydržet, naopak jsem si to musela dávkovat, jinak bych knihu přečetla za pár dnů. Neskutečně detailní popisy nejen technického rázu, nechápu, kde takový rozhled autor bere. No prostě méně než 5 hvězdiček si kniha nezaslouží, dlouho jsem nic takhle skvělého nečetla.

Mělas to vědět Mělas to vědět Jean Hanff Korelitz

Neměla jsem od knihy velká očekávání, samotný název mi úplně nesedl, ale musím říct, že mě celý děj knihy opravdu dostal. Příběh skvěle eskaloval, musela jsem se držet, abych se nedívala na stránky dopředu, jak jsem byla zvědavá. Celá pointa knihy se mi líbí, jak je to neotřelý příběh a přitom si myslím, že se v něm spousta žen najde.

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

Velice čtivá kniha, nemohla jsem ji odložit dokud jsem se nedozvěděla, jak dopadnou osudy všech žen a postav. Místy to na mě bylo trochu drsnější, ale taková ta doba prostě dřív byla. Autorka dokázala úžasně popsat tehdejší dobu i prostředí. Mírek mi byl silně nesympatický, ale postupně jsem vlastně pochopení i lítost měla pro něho. Nástup komunismu mě možná dostal daleko víc, než druhá světová válka. Strašná doba. Kniha mě zas posunula někam dal, díky za ní.

Schovej mě v dešti Schovej mě v dešti Jojo Moyes

Knížka se mi velmi líbila hlavně proto, že to není obyčejná romantika, postavy a jejich chování jsou velmi reálné vzhledem k situaci a okolnostem z minulosti. Hrozně se mi líbily části příběhu odehrávané v Hongkongu, to jsem slova naprosto hltala a četla jedním dechem. Není to nijak idealizované ani příliš sladké, naopak se mi líbí právě ta nedokonalost všech postav.

04.11.2023 5 z 5

Od stejné autorky jsem již četla Pobrdské ženy, které si mě ihned získaly, takže pokračuji ve čtení všech titulů od Jany Poncarové. Opět povětšinou smutný příběh české hoteliérky, který se odehrával na pozadí našich českých dějin a převážně v Plzni, v mnoha ohledech jsem si doplnila souvislosti některých historických událostí. Příběh se mi líbil natolik, že se do Plzně na hotel Continental musím jet podívat. :)

Úplně cizí lidé Úplně cizí lidé Liane Moriarty

Kniha byla čtivá, líbila se mi, ale nepatří mezi mé nejoblíbenější ani mezi nejlepší knihy této autorky. Zajímavý námět, byla jsem zvědavá během čtení, jak se příběh vyvine. Ale koneckonců kniha ani silný příběh nemá, je spíše oddechová i když napětí taky nechybělo. Každopádně doporučuji přečíst, je to zajímavý náhled do psychiky postav i do prostředí takového.

Mé nepálské lásky Mé nepálské lásky Michaela Gautam

Velmi inspirativní čtení, obdivuju lidi, kteří mají takovýhle zápal a i přes všechny překážky pokračují za svým cílem dál.

Všechny barvy nebe Všechny barvy nebe Amita Trasi

Tahle kniha mi nedala spát. Neskutečně silný a emotivní příběh, kniha se četla sama i když místy to bylo velmi drsné a surové. Autorka i ta nejtemnější prostředí, kam se nikdy sama určitě nepodívala, popsala bravůrně. Úžasné, doporučuju všem, nedá se nic vytknout.

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Úžasná knížka s poutavým příběhem. Na začátku jsem se bála, že pro mě bude těžké knížku číst, protože mě hokej nezajímá ani nebaví, ale autor si dal záležet s popisem tohoto sportu tak, že i jako laik jsem se pro hokejového prostředí naprosto nadchla. Místy mi trošku vadilo, že mi to připomíná literaturu pro nactileté i některými se opakujícími motivy u více postav, ale je to jen drobnost a knihu jinak velmi doporučuju.

Vážka v jantaru Vážka v jantaru Diana Gabaldon

V některých částech knihy jsem měla vážně pocit, že Vážka v jantaru předčí první díl Cizinky. Možná ano, možná ne. Začátek pro mě byl velké rozčarování, až jsem z knihy byla smutná, že příběh musí dopadnou zrovna takto. Ale jak se děj rozvíjel a příběh se vrátil zpět do 18. století, opět jsem celé knize propadla. Potřebuji se nutně podívat do Skotska, už tam plánuji dovolenou. Knize dávám 10/10 a těším se neskutečně na další díl!

Moreplavec Moreplavec Diana Gabaldon

(SPOILER) Měla jsem strach, jak budu třetí díl pokračovat, ale nebyla jsem zklamaná. Na můj vkus zde bylo hodně bojových akcí a celý konec mi přišel už trochu méně uvěřitelný a docházelo na můj vkus až k moc velkým náhodám, ale na čtivosti knihy to nijak neubralo. Líbila se mi hlavní část knihy, kde je popisován život Claire a Jamieho odděleně po Cullodenu. Opět doporučuji i seriál, dokresluje scény a prostředí z knihy, které jsem si nebyla schopna představit.

Byla jsem tu Byla jsem tu Gayle Forman

Zajímavý námět, kniha byla čtivá i když místy jsem čekala asi něco trochu jiného.

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Úžasná kniha, nečekané zvraty. Nemohla jsem se od ní odtrhnout, začátek byl pro mě těžší trochu ale stalo to za to. Skvělý popis postav a hlavně ženských vztahů.

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Knížku jsem koupila na základě doporučení jako dar k Vánocům, neodolala jsem a sama jsem si ji nakonec přečetla taky a trochu toho lituju, protože teď jsem celou knižní sérií Cizinka posedlá. :D Velmi čtivé a dechberoucí, těším se, až si přečtu další díly. Jinak jsem se začala dívat na seriál Outlander, který je natočen podle knižní série Cizinka, a musím říct, že se mi taky velmi líbí, hlavně jak je autentický s knihou. Doporučuji.

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Vzhledem k barevnosti a ilustracím jsem ke knížce přistupovala s mírnou skepsí, že to bude moc alternativní. Ale kniha mi fakt hrozně sedla, přesně můj vkus humoru, parodie snad na úplně všechno na co lze, politika, technologie, mezilidské vztahy, reklamační oddělení... Je to celé vážně úsměvné, dívat se na lidstvo takto s nadhledem a dávkou výsměchu.

Stoprocentní riziko Stoprocentní riziko Jean-Michel Guenassia

Cca 100 stran velmi rychle ubíhalo, člověk se ani na moment nenudil naopak, spíš měl tendenci a to především ke konci očima předbíhat text, aby se dozvěděl, jak to vše skončí. Velmi napínavé a moc zajímavý námět, i když konec mě tedy zklamal. Myslím, že by se příběh dal skončit jinak a čtenářsky zajímavěji. Ze začátku byl příběh a události velmi uvěřitelné, ke konci skoro vůbec.

Otrocká krása Otrocká krása Ilka Pacovská

Budu se muset opakovat stejně jako u hodnocení minulého dílu ságy Sedmý smysl, ale to je prostě skvělá kniha. Celá zápletka točící se okolo otrockých kamenů byla velmi chytlavá, nechybí drama a dokonce ani první intimní zkušenost, což jsem od autorky nečekala. Tohle je možná můj nejoblíbenější díl z celé série.

Vrať drakovi, co je jeho Vrať drakovi, co je jeho Ilka Pacovská

Ani čtvrtý díl této série není zklámání, děj je opět velmi čtivý a zajímavý. Stále si stojím za tím, že kniha vůbec není jen pro děti a dospívající, nevinné scény o cestování a kouzelných zvířátkách střídají scény o obchodování s lidmi. Při čtení tohoto dílu mi opět ukápla slza, jsem zvědavá, jak se příběh bude odehrávat dál.