Byla jsem tu

Cody a Meg spolu vyrůstaly téměř jako sestry. Byly nejlepší kamarádky, věděly o sobě všechno… nebo si to Cody alespoň myslela. Megan je totiž mrtvá. Spáchala sebevraždu. Zdrcené Cody zůstane jen hluboký smutek a plno nezodpovězených otázek, protože nemá nejmenší ponětí, co se muselo dít, aby to Meg donutilo k tak tragickému, definitivnímu činu. A co víc – jak je možné, že ona sama neměla nejmenší tušení, co kamarádka prožívá? Pouští se tedy do složitého rozplétání motivů, které Meg k sebevraždě přiměly. Postupně vycházejí najevo nové skutečnosti, s nimi se však vynořují i další otázky. Kdyby Meg věděla, jak její sebevražda zasáhne rodinu, spáchala by ji? A může vůbec člověk v tak bolestném stavu, kdy mu možnost, že si vezme život, připadá jako jediné řešení, pochopit následky svého činu?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/304808/byla-jsem-tu-IKr-304808.jpg 3.9256
Literatura světová, Detektivky, Romány
Vydáno:, Yoli

I Was Here (2015)

Kniha Byla jsem tu

gnocchi

Komentáře ke knihám píšu málo a kniha mě musí něčím dostat. Tahle mě dostala tím, že pro mě byl vůbec problém ji dočíst. Děj by vystačil na povídku. Úplně mám na jazyku "nemastné, neslané". Za mě **.

Cleo De Nile

Tahle kniha pro mě byla velkým zklamáním. Velice zajímavé téma, které má velký potenciál, ale autorka ho nevyužila ani náhodou. Vůbec nic převratného se tu nestalo, chyběla jakákoliv pointa... Do hlavní postavy jsem se nedokázala vžít, a stejně tak jsem nedokázala litovat mrtvou Cody, která se vlastně zabila jen tak pro nic za nic. Obvykle mě příběhy sebevrahů (ať už skutečných, nebo fiktivních) dojmou a částečně chápu, proč to udělali, ale tady ne. Ale přečetla jsem to rychle, a obálku to má krásnou. To je ale tak vše.

Damonka12

Autorka píše úžasně, kniha se krásně čte. Doporučuji.

adellk28

Po knize jsem sáhla díky nádherné obálce a taky autorce. Kniha se četla rychle, ale celou dobu jsem nemohla přijít všemu na chuť. Téma bylo zajímavé a děj pěkný, ale čekala jsem, že se v knize toho stane víc a bylo jasné jak vše skončí. Z jiného pohledu se mi kniha líbila, ale asi si ji znovu nepřečtu. Pro mě to bylo takové průměrné čtení a nijak mě nazaujala. 3/5

Anna 13

Tuto knihu jsem si koupila ze dvou důvodů: jméno autorky a téma knihy, kterým je sebevražda.
Od autorky jsem četla její nejpopulárnější sérii If I Stay... První díl je něco fakt neskutečného, četla jsem to asi ve třinácti a doteď si knihu velmi pamatuji a ráda na ni vzpomínám. Proto jsem od ní chtěla zkusit něco nového...

Avšak přišlo ohromné zklamání. Já očekávala hluboké myšlenky, filosofické úvahy, těžkost a temnost. Ne, že by mi hlavní hrdinka Cody byla výslovně nesympatická, ale příliš mě nezaujala. A jak píše pode mnou BlueTer - milostná zápletka je v tomto příběhu spíše na škodu.
SPOILER - Nikdy by mě nenapadlo obviňovat z Meginy sebevraždy někoho jiného, než ji samotnou. Proto mě pátrání po tom, kdo jí "pomohl" příliš nebavilo. Byla to prostě ona a jen ona. - KONEC SPOILERU

Myslím, že autorce se problematika sebevražd mladistvých nepovedla příliš uchopit. Znám o mnoho lepší knihy, pokud vás tato tematika zajímá. Mezi všemi kraluje bestseller Odpusťte mi, váš Leonard. Z YA literatury je dobrá Všechny malé zázraky, Tady končí svět nebo Moje srdce a jiné černé díry. A absolutně dokonalá je i Veronika se rozhodla zemřít.

Lidé, kteří nikdy neměli sebevražednou myšlenku knize uvěří. Ti druzí se jen usmějí.
Tohle není kniha, která jde do hloubky, ale jen tančí po povrchu a odbíhá od tématu ke zbytečným situacím, jakým je v tomto případě třeba pár koťat. No vážně, bylo tohle nutné paní Formanová?

Slabá kniha. Velmi slabá. Nedoporučuji.

Terez2002

Od této autorky jsem již jednu knihu četla a to Zůstaň se mnou, tato kniha mě vůbec nebavila, byla pro mě špatně napsaná a měla nezajímavý děj, ale přesto jsem se rozhodla, dát autorce druhou šanci, i přes to, že jsem se trochu této knížky obávala.
Ale naštěstí kniha Byla jsem tu předčila má očekávání. Děj je svižný a ubíhá rychle, díky krátkým kapitolám jsem knihu přečetla za chvilku, což mě poté dokonce mrzelo.
Kniha je vyprávěna z pohledu hlavní hrdinky Cody, která mi byla hrozně sympatická. Celou dobu sledujeme její život a zkoumání, proč to její nejlepší kamarádka udělala, vzhledem k tomu kniha obsahovala velmi emoční a silné momenty.
Děj měl trošičku romantickou linku, ale autorka ji dala více stranou a nezaměřovala se přímo na ni, právě kvůli tomu to nebyla ta "slaďárna", která v takových knihách občas bývá.
Seznamování se všemi postavami a zjišťování více o Megině životě na koleji a i o dvojici Meg a Cody, mě bavilo a právě kvůli tomu jsem se více přiblížila k Meg samotné.
Nemůžete očekávat nic veselého, přece jen to je příběh o sebevraždě a zaměřuje se na pocity hlavní hrdinky a okolnosti Megiiny smrti.
A když jsem na konci zjistila, že kniha je inspirovaná opravdovým příběhem o sebevraždě, mě emočně dostalo ještě více. Takže pokud stojíte o nějaký emočně napínavý příběh, můžu vám knihu jen doporučit, protože já si ji užila a nemohla jsem od ní odtrhnout oči.

MartulkaS

Zpětně bych příběh hodnotila jako méně zajímavý, takový nijaký, ale líbil se mi styl, kterým je kniha psaná. Příběh utíkal svižně, krátké kapitoly, oddychové čtení. Hlavní hrdinka Cody, mi nebyla příliš sympatická (vedla zvláštní a dost nudný život, její pohled na svět mi přišel trochu depresivní).

oblakaknih

Úžasná kniha. Jedna z nejoblíbenějších. Celý příběh jsem prožívala.