petra1394 petra1394 komentáře u knih

Stalker Stalker Arkadij Strugackij

V prvé řadě obdivuji jakousi skromnost autorů. Z tohoto tématu, z Pásma, by se dalo vytěžit mnohem mnohem více. Umím si představit, že kdyby někdo s touto myšlenkou přišel dnes, kniha by měla 400 stran + další dva díly, jeden film v Hollywoodu a my všichni bychom byli Pásmem přehlceni. Věděli bychom od A do Z jak vlastně vzniklo, co vše se tam děje, kdo všechno tam je, jak to funguje, co je s Agnes, co je s ostatními z Pásma, jak žijí lidé z dané oblasti atd atd. A my to nevíme, lámeme si nad tím hlavu, chceme od autorů vědět víc a nemůžeme! Výborné dílo, mohlo z toho být mnohem více, ale autoři si svou skromnou myšlenku nechali pro sebe. Doporučuji!

07.01.2020 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Úžasná kniha, která mi svým způsobem otevřela oči, protože jsem hlavní postavu soudila ze začátku stejně nespravedlivě jako ostatní. A taky je to jedna z velmi mála knih, která mi zlomila srdce.

13.02.2020 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Od tohoto autora jsem četla už sérii o Medvědínu a jeho styl psaní je velmi specifický. Někdy mi přijde i trochu otravný - nevím jak to úplně popsat. Napíše třeba dva dlouhé odstavce plné životního moudra a pak to celé rozseká jedinou samostatnou větou. Většinou to dodá grády, ale občas už je toho moc.

Anebo možná ne tak úplně.

(Už chápete? :-D ).

Každopádně přímo ke knize: bylo to vlastně něco úplně jiného než bych čekala, ale stejně jsem nebyla zklamaná. Typicky kniha pohladila po duši, tak jak to autor umí. Zároveň to bylo lehce napínavé, nemohla jsem přestat číst dokud jsem nevěděla, jak to dopadne. Je to příběh hlavně o vztazích, dětech, rodičích, životě. Opravdu super kniha, přečetla jsem ji za dva dny. Nic náročného, ale přesto to mělo hloubku a dojemný konec, stejně jako asi u každé autorovy knihy :-)

11.07.2023 5 z 5

V originále by to asi bylo lepší, překlad mi přišel takový zvláštní. Každopádně ke konci mi přišlo až zvláštní se s Tomem Feltonem loučit :) Byla to má první autobiografie, tak možná časem se poohlédnu po další.

23.09.2023 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Kniha pro mě byla hodně filozofického charakteru, kdy si člověk nemůže pomoct a zákonitě musí přemýšlet i nad vlastním životem a všemi důsledky svých rozhodnutí. Vyčítáme si jednu volbu, ale nedomýšlíme veškeré detaily jejího dopadu. Konec se mi ale moc nelíbil, byl až příliš sentimentální. Nicméně stojí to za přečtení, obzvlášť pokud máte tendence k sebemrskačství :-D

09.12.2022 4 z 5

Dobře se dívej Dobře se dívej James Carol

Z knihy jsem nadšená, i když závěr byl pro mě nepodstatný, jelikož nejlepší na knize bylo to napětí během vyšetřování. Vlastně nevím jestli jsem byla zvědavá víc na vraha nebo na Taylorovo jméno, přičemž jsem se občas i hlasitě zasmala, když ho Winter oslovoval náhodnými jmény :D Líbí se mi, že obě autorovy knihy si nejsou v ničem ve struktuře podobné a obě knihy jsou velmi originální.

03.11.2016 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Jako rodák z Karvinska nemůžu jinak než 5 hvězd. Děkuji, že taková kniha je. Díky paní autorko.

20.07.2020 5 z 5

Rosemary má děťátko Rosemary má děťátko Ira Levin

Tak tohle bylo BOŽÍ! Vůbec jsem nečekala, že až tak mě to chytne, dokonce v práci jsem chodila pořád pít vodu, abych si u toho mohla přečíst 2 věty :D Byla jsem napnutá jak kšandy a pořád nevěděla, které verzi věřit díky perfektně zpracovaným postavám. Klobouk dolů, tohle mě prostě bavilo od začátku do konce, do poslední věty!

07.06.2018 5 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Tato trilogie byla jedna z nejlepších věcí, co jsem vůbec četla. Vím, že se mi do ní moc nechtělo, když jsem zjistila, že to není úplně detektivka, ale spíš román týkající se mezilidských vztahů a minulosti. Já blbec jsem to čtení odkládala snad rok, ale třeba byla správná chvíle začít se čtením až teď :) Prostředí a příroda mě nadchlo natolik, že bych se tam ráda jednou podívala. Tento díl se mi asi líbil o trochu méně než druhý, který je podle mě z celé trilogie nej, ale stále to není důvod ubírat byť jen jednu hvězdičku, protože tyto knihy jsou všechny jednoduše skvělé.

12.01.2018 5 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Boží! Moje první kniha od Patrika Hartla a určitě ne poslední :))

16.09.2021 5 z 5

Hovor se smrtí Hovor se smrtí Chris Carter

Už to byla trochu nuda a to čtu Cartera s velkými rozestupy. Nevím, jestli mě ještě dokáže překvapit.

18.11.2019 3 z 5

Poslední paní Parrishová Poslední paní Parrishová Liv Constantine

Tak tohle bylo úžasné. Po dlouhé době se mi stalo, že jsem se od knihy tak moc nemohla odtrhnout, že jsem četla i za cenu pouhých 4 hodin spánku :D Část Amber je zajímavá, ale část Daphne celou knihu ještě x násobě vygraduje. Možná ten konec byl už trochu moc (SPOILER - ohledně neplacení daní atd., to s tím Douglasem bylo už moc překombinované), ale jinak bych dala i 6 hvězdiček, kdybych mohla :)

21.10.2018 5 z 5

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Už teď vím, že ji přečtu znova. Zaklapla jsem ji a hned se mi začalo stýskat po Yossarianovi, kaplanovi, majoru Majorovi, Natelym.. prostě ji musím přečíst ještě jednou! U některých pasáží jsem se musela nahlas smát i v kupé ve vlaku. Je to veselé i smutné, absurdní i pravdivé.

05.07.2016 5 z 5

Temné znamení Temné znamení František Šmehlík

Autor mě sám oslovil, zda bych o jeho knihu neměla zájem. Vzhledem k tomu, že je stejně starý jako já a navíc pocházíme ze stejných končin, řekla jsem si, že knihu musím mít. Autor mi ji ještě ten den velmi ochotně donesl i s věnováním. Vzhledem k tomu, že vím, že autor je velmi milý kluk, tak se mi tahle recenze píše docela špatně.

Vím, že jde o prvotinu, ale autor studuje českou filologii, takže ty pravopisné chyby (konkrétně šlo vždy o problém ve shodě podmětu s přísudkem) byly upravdu do očí bijící a občas i docela matoucí, protože jsem dlouho nevěděla, o kom je řeč, než mi došlo, že jde o chybu. Rovněž pod hororovým žánrem si představuji úplně něco jiného, povídky měly skvělý původní nápad, ale pak tam autor zamotal věci, které to jen zhoršily. Například u první povídky jsem vůbec nepochopila zápletku s čarodějnicemi, u druhé jsem přestala chápat hned po tom, co Léfi promluvila.

Další věc je, že povídka je docela krátký útvar a pokud to není nutné, neobtěžuje se zdlouhavými popisy okolí. Což autor dodržel, ale vyloženě otravné byly nesmyslné zmínky o Polreichovi, Kabátech, Vojtkovi, Polívkovi, Danu Brownovi, Bonpari atd., které s dějem neměly nic společného. Chápu, že se nám tím autor chtěl přiblížit, ale působilo to opravdu krkolomě, když vlastně ani nevíme, jak vypadá auto, ve kterém postava sedí, ale víme, že poslouchá Kabáty a z rádia řve Pepa Vojtek. Kamarádka, která knihu čte taky, si dělá srandu, že autor dostal za tuhle reklamu zaplaceno.

A poslední věc...opravdu je nutné aby téměr každá povídka obsahovala masturbaci a ztopořené penisy??

Povídku Andyho pán jsem už ani nedočetla, protože byla hrozně rozvleklá a hodně střelená (speciální droga pro psy, díky které jim může veterinář promlouvat do hlavy??vážně?:D). Zkusím ještě přečíst Temné znamení, což podle recenzí bude asi nejlepší povídka, ale za mě docela velké zklamání..

21.03.2016 2 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Nadčasové!!

17.03.2016 5 z 5

Exodus Exodus Leon Uris

Jedna z nejlepších knih, jakou jsem kdy četla.
Tipy na podobné knihy:

Ch. Potok - Vyvolení, Putování - Dějiny Židů
C. Falconer - Zběsilost

20.03.2019 5 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Řekla bych, že trochu jiné než první díl, ale pořád stejně skvěle napsané. Tady už nejde tolik o minulost Fina a Marsaili, ale někoho jiného. Dokonce jde mnohem více o onu "detektivní zápletku",než v prvním díle, kde nakonec nebyla tak podstatná. Tady důležitá byla a tento díl se více podobal detektivce. Nechápu, proč jsem tuto trilogii tolik odkládala, když je to jedna z nejlepších věcí, kterou jsem za tento rok četla :) Doporučuji všemi deseti a už otevírám třetí díl :)

19.12.2017 5 z 5

Izolovaný Izolovaný Sebastian Fitzek

Tak tohle bylo něco ohromného, vůbec nevím kde začít. Tak skvělou knihu jsem dlouho nečetla, určitě je to jedna z nejlepších knih, ke kterým jsem se tento rok dostala. Nebyl to jen obyčejný thriller, ale měl něco navíc, což čtenáři dojde už na první straně. Pro upřesnění cituji zase z jiné strany: "A nedělejte si starosti. Nezpronevěřil jsem daně, jen jsem zabil člověka. Co se mi tak velkého může stát?" Kniha sice nemá ani 300 stran, ale byla to opravdu jízda od začátku do konce a srdce mi buší ještě teď, jelikož knihu jsem dočetla před chvílí. Aspoň že ten pitevní protokol na konci ze mě to napětí trochu setřásl, ale stejně je to velmi kvalitní dílo a tyčící se vysoko nad ostatními thrillery.

07.11.2016 5 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Napínavé jak kšandy!!

12.07.2016 5 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Přečteno za jeden den! Trochu mě to mrzí, nestihla jsem se s postavami tolik sžít, ale prostě se nedalo odtrhnout :)) Skvělý nápad, konec mě nezklamal. Trochu jsem se bála, aby zakončení nebylo příliš předvídatelné a obyčejné, ale musím říct, že mě to potěšilo. Byla i místa, kdy jsem při čtení překvapením otevřela pusu a při popisu rozpojení jsem si po každém odstavci musela dát pauzu, abych to vstřebala. Skvělá kniha :)

30.06.2016 5 z 5