Temné znamení

Oblíbený dětský lékař v sobě objeví úchylku děsivější než cokoli jiného... zlomený otec musí stanout tváří v tvář magickým bytostem tajemného světa, aby se vyrovnal s rodinnou tragédií... muž při vědeckém experimentu v sobě nešťastnou náhodou začne nosit myšlenky a vzpomínky tisíců lidí... parta pohledných zombíků se vydá na lov do nočního klubu. Temné znamení je jedinečný soubor hororových povídek z českého, zejména pak moravského prostředí....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/273440/temne-znameni-VsE-273440.jpg 4.169
Horory, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, X-media servis

Kniha Temné znamení

Pedias

Zvrhlé, místy nechutné, přesto geniální!

NikolSeven

Letošní čtenářská výzva mě motivovala k tomu, abych četbu Temného znamení, které jsem v loňském roce odložila do šuplíku „někdy si přečtu“, dále neodkládala. A tak jsem se do toho s jistou dávkou zvědavosti pustila.
Kniha mě zaujala především proto, že se částečně odehrává v Ostravě a zejména na místech, která se nachází blízko mého bydliště. Posilovalo to ve mně jakousi autentičnost. V tomto ohledu bych měla autora pochválit, že se nebál vyhrát si i s naprostými detaily, které jednotlivé povídky oživily.
Rovněž musím přiznat, že autorův styl psaní mi přišel čtivý, a jistý talent a cit mu také nemohu zapřít.
Ačkoli z mých předchozích řádků vyplývá jisté nadšení z knihy, opak je krutou pravdou. Zhruba od poloviny jsem se pomalu modlila, abych se dostala ke konci. Sexuální scény a fakt, že se v každé povídce vyskytuje kluk/muž, který má nejspíš problém s neustálou erekcí, mi v průběhu knihy začaly dost vadit a přišly mi jako pěst na oko. Rovněž tomu bylo i u některých dosti nechutných scén. Nepopírám, že děs a nechutnosti k žánru hororu zkrátka patří, ale zastávám názor, že čeho je moc, toho je příliš.
Oproti čtenářům, jejichž komentáře se tady objevují přede mnou, jsem četla novější vydání, které prošlo jazykovou korekturou, takže většina chyb byla již eliminována a já tak nemusím strhávat hvězdičku. Nicméně jsem během čtení zjistila, že si autor tak trochu plete pojmy s dojmy a sousloví „masový vrah“ a „sériový vrah“ užívá ledabyle a bez ohledu na jejich skutečný význam.
Shrnuto a podtrženo – jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, protože jsem si alespoň utvořila vlastní názor a nemusím nadále podléhat doporučování či nedoporučování známých. Jste-li čtenáři vyžívající se v satanismu, bizarnostech a scénách typu 50 Shades of Grey, Temné znamení vás zajisté zaujme. Já ale byla vcelku zklamaná a místy až znechucená.

Geatas

Zajímavé příběhy, zápletky velmi pěkně rozpracovány a přesto, že se jedná o povídky - celé to působí jako kompletní celek.
Rád bych si od Franty přečetl pořádně dlouhý, děsivý román - slušný potenciál tam bezesporu je:-)

KuroHaru

Upřímně mě tento počin zas tak úplně nenadchnul. Náměty zajímavé, fantazie autorovi také běží na plné obrátky, ale má to dle mého slabiny, které z toho dělají trošku "pokleslou" literaturu. Přijde mi, že se autor snaží psát takovým tím "západním" stylem hororových autorů (Stephen King, Clive Barker), kde je to pro mě však všechno tak nějak uvěřitelnější. Ve Šmehlíkově knize mi to přijde jalové, jako když si teenager hraje na dospělého a světaznalého. A například ty zmiňované erotické pasáže, kdy má 90% mužských postav téměř neustálou erekci a oplzlé myšlenky, působí tak trochu jako pěst na oko. Nemůžu si pomoct.
A ty chyby? Od studenta bohemistiky bych asi čekala korektnější text.
Na druhou stranu, v českých vodách, kde moc hororů nevzniká, je to docela originální počin, který stojí alespoň za zkoušku. A doufám, že do příště už to autor vypiluje k dokonalosti.

P.S. Povídka Temné znamení je opravdu nejlepší a stojí rozhodně o úroveň výše než ostatní povídky. Kdybych měla hodnotit jen ji, dám jí 4,5 hvězdičky. Mohlo by jich být pět, jenže...neustálé erekce a vlhké kalhotky to zase zabíjejí...

FlexiMZ
20.09.2017

Musím říct, že tohle bylo něco! Nemůžu říct, že se mi líbily všechny povídky (Černý pasažér v tramvaji č.5 se mi moc nelíbil, bylo to na mě moc sci-fi), ale všechno bylo bravurně napsané a vymyšlené. Autorova fantazie je opravdu neskutečná.

cinapo
08.07.2017

Stále ještě rozdýchávám první povídku "Oběť". Pravda, horory čtu málo, bojím se pak vystrčit v noci palec z pod peřiny, natož pak si zajít na záchod, takže načteno moc nemám. Ale budu statečná a dám si další. A další...

Hell_Rihova
20.06.2017

Po přečtení první povídky jsem si říkala, kam autor na tyto nápady chodí, popravdě mi to nepřišlo úplně normální, trochu zvrácené, ale za mě skvělé! Mám ráda Stephena Kinga a tato kniha bylo něco podobného, nenudila jsem se, napětí skoro na každé stránce. Akorát povídka, v níž figuroval pejsek se mi (ne)líbila, protože když nějakým způsobem v knize vystupují zvířata (nechci spoilerovat), tak mě to zasáhne. Z této povídky mi bylo smutno, ale i tak nebyla špatná. Nejvíce se mi líbila poslední, ta byla fakt top.

Veríňák
20.03.2017

Na Temné znamení jsem se strašně moc těšila, mimo jiné i dík velmi kladným recenzím tady. Ovšem bohužel, bylo to obrovské zklamání.
Několikrát jsem musela knížku vysloveně zhnuseně odložit (neustále se opakující metafory - "černý jako obsidián" je spojení, které je vhodné použít skutečně jen jednou, naprosto nevhodné vsuvky - dokreslení strašidelné atmosféry fakt nepomůže popis, jak hrdina něco pařil na Playstation). No, toto bych ještě přešla s tím, že se autor musí vypsat a vyvarovat takových chyb. Ale co se bohužel přejít nedá je skutečně velké množství gramatických chyb (korektura??) a neustálé cpaní sexu do každé povídky. Kdyby to jakkoliv pomohlo příběhu, postavám... ale tady se bohužel nemůžu zbavit nějaké interní psychologické otázky, co k takové přemíře autora vede?
Ale abych jen nehanila - některé pasáže byly velmi čtivé, se zajímavým námětem a měly super našlápnuto.