Rosemary má děťátko

Slavný román balancující na pomezí psychologického příběhu a hororu. Odehrává se koncem šedesátých let dvacátého století v New Yorku. Novomanželé Rosemary a Guy se nastěhují do velkého bytu v Bramfordu - starém velkém domě s temnou pověstí. Guy je začínající herec a Rosemary se svědomitě připravuje na roli matky, i když dítě zatím nečeká. Zakrátko se mladý pár seznámí s trochu vlezlými sousedy - manžely Castevetovými a přes lehký odpor Rosemary se Guy spřátelí s Romanem Castevetem. Zakrátko Rosemary za podivných okolností otěhotní a Guy dostává velkou hereckou šanci, když jeho konkurent náhle oslepne. Castevetovi se mezitím stále více vtírají do přízně mladého páru a nepokrytě Rosemary organizují život. Postupem času začne mít nastávající maminka z řady náznaků a podivných náhod podezření, že jejich sousedé praktikují čarodějnictví a chtějí její dítě pro své temné obřady. Jestli jde o chorobné vize, které v citlivé Rosemary vyvolává samota milionového velkoměsta a tísnivý dům, nebo jde o skutečné děsivé události už Ira Levin nechává na zvážení čtenáři. Rosemary má děťátko je nevšední a velmi sugestivní příběh, který pravděpodobně zůstane dlouho vryt do paměti každého čtenáře. Román se dočkal i úspěšného filmového zpracování....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1543/big_rosemary-ma-detatko-961-1543.jpg 4.31340

Kniha Rosemary má děťátko

TeriLin1111
dnes

Vzhledem k tomu, že je to starší kniha, jsem se bála toho stylu psaní. Ale bylo to opravdu čtivé, a obzvlášť u konce jsem knihu nemohla odložit. Mě tyhle témata baví, takže pro mě to bylo opravdu super. Svým způsobem kniha patří do hororů, ale byl to spíš takový mrazivý příběh s hororovým nádechem. Atmosféra je rozhodně temná a skvěle vykreslená o tom žádná. Sice jsem tak nějak věděla k čemu se ke konci bude schylovat, ale i přesto jsem nevěděla jak to tedy vlastně všechno dopadne. Doporučuji a moc se těším na film.

MadamC

Kniha o tom, co se vám všechno může stát, když budete mít štěstí a narazíte na nejbáječnější a nejstarostlivější sousedy. A když se k tomu přidá přítel, na kterého se můžete spolehnout, je to úžasná kombinace. Ale proč je v této skvělé lokalitě více sebevražd než je obvyklé, to už musíte zjistit sami.
Nápad, který funguje, dobře psychologicky rozložené, čtenáře kniha rozhodně vtáhne a příjemně ho mrazí, někdy až děsí (mě nejvíce děsil Rosemaryin přítel teda).
Nemůžu se dočkat na paničky.
Taková jednohubka. Ideální na pochmurné večery.

Livilla

Jo a ještě P.S.: toto vydání z r. 1976 obsahuje i velmi zajímavý doslov od Radoslava Nenadála, skvělého překladatele i autora (především) povídek a novel. Najdeme v něm lehký politický nádech ve smyslu, jak se v Americe žije zle, k čemuž RN zřejmě donutila normalizační doba, ale také řadu jiných, pozoruhodnějších postřehů. Musím zdůraznit, že s tím, jak podle RN Rosemary vyznívá, vůbec nesouhlasím, ale jeho úhel pohledu každopádně poskytuje (další) námět k přemýšlení.

Livilla

Kniha je doslova úchvatná i pro člověka jako já, který na horory coby žánr kašle. :) A přitom to v podstatě čistokrevný horor je! Četla jsem mnohokrát a pokaždé oceňuju, jak nenápadně dokáže autor do zprvu zdánlivě banálního příběhu vplétat náznaky, ke kterým se po dočtení nejspíš vrátíme. :) Vypadá to jednoduše, ale podle mých zkušeností to takhle účinně dokáže opravdu málokdo. Slavný film jsem neviděla, ale tu adaptaci Českého rozhlasu jsem poslouchala a souhlasím se svou předřečnicí :) že ta volba hudby i jiné zvukové efekty působily trochu divně; jinak to špatné nebylo, i když román byl z pochopitelných důvodů poněkud očesán.

666Jitka

Vynikající psychologicko-hororový román Iry Levina jsem tentokrát poslouchala na Rozhlasu Dvojce v rámci Strašidelného léta v podání Martina Pechláta. Jediné, co mi poslech rušilo, byly podle mého názoru nevhodné hudební vsuvky veselých hitů z 60. let - ty mi k příběhu vůbec neseděly. Příběh začíná rozhodnutím dvou mladých manželů najít si pěkný byt a začít svůj pohodový život. Postupně děj graduje, přes různé podivnosti, náhody, nehody až k překvapivému - nebo pro někoho možná očekávanému - konci. Této strašidelné story nechybí napětí a specifické momenty, které člověka udržují v touze vědět, jak to celé dopadne. Doporučila bych vynikající filmové zpracování Romana Polanského z roku 1968.

jiri4861

Posloucháno jako audiokniha, drželo mě to napjatého, ale konec až příliš satanistický.

Ookmalej

Teda tyhle typy mysterioznich a psycho thrilleru mam rada. To rozuzleni jsem fakt necekala. Je to vyborne napsane. Drzi vas to napnuty jak ksandy do podledni stranky.

lapagerie

Poslouchala jsem jako rozhlasový seriál a užívala jsem si to. Rosemary je přesvědčená, že se jí plní sen, přehlíží podezřelé okolnosti. A když jí dojde pravda? Co může dělat? Je máma. Může jen milovat své děťátko a doufat.