PeťkaW. PeťkaW. komentáře u knih

Rozvaliny Gorlanu Rozvaliny Gorlanu John Flanagan

Rozvaliny Gorlanu jsou opravdu psané pro mladší čtenáře, kteří třeba s fantasy teprve začínají. Děj je jednoduchý, předvídatelný, s jasnou zápletkou, bez extrémních zvratů a je založený na pouhých pár postavách s čitelným charakterem. Předchozí věta není myšlena nějak kriticky, spíš jsem vyjmenovala zřejmá fakta. Člověk zkrátka na knihu musí pohlížet tak, jak byla psaná - pro mladší generace - a že nemůže za to, že ji vezme do ruky i někdo starší :) . Každopádně - čtení ubíhá hladce, děj je poutavý a krásně u něj utíká čas. Jako oddechové čtení můžu určitě doporučit. Navíc podobně ironického člověka, jako já, určitě potěší zvolený styl kousavého a rýpavého humoru, který četbu nádherně oživuje.

24.03.2017 3 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Děj knihy vlastně není nijak převratný. Nemá spád, utíká pomalu, zápletka neoplývá akčností ani zvraty, jazyk je zbytečně strojený, až místy kýčovitý a na někoho již zastaralý. Prostředí na mě občas působilo až nereálně pohádkově... a i přesto je to úžasná kniha, jejíž čtení jsem si neskutečně užívala. Má zkrátka kouzlo. Všechny "zápory", které jsem vyjmenovala výše, jsou totiž zároveň i její nesporné přednosti. Pýcha a předsudek není o ději, ale o postavách. Normálně upřednostňuji knihy, kde dominuje spíše děj nad charaktery, ale tady ráda udělám výjimku, protože všechny postavy jsou bravurně propracované a krásně napsané. Určitě po Pýše a předsudku v budoucnu sáhnu znovu, protože její čtení je parádní relax... Neskutečně nadčasová kniha.

24.03.2017 4 z 5

Pronásledovaná Pronásledovaná Kristin Cast

Ehm... tohle bylo... dosti přitažené za vlasy. Celkově se mi tato sága líbí, ale některé její prvky, jsou prostě otravné. Nechápu, proč se autorky pořád drží linie s několika obdivovateli Zoey. I když pominu fakt, že je přinejmenším dost zvláštní, aby se do ní pobláznil každý chlap na světě, pořád tu ještě zůstává její neobyčejná schopnost všechny stejně milovat. Nezlobte se na mě, ale občas se chovala hůř než profesionálka z E55. A o to horší mi přišlo její chování, že vlastně nešlo o sex (alespoň většinou), ale že je měla opravdu ráda. Tímhle mě první polovina knihy naprosto vytáčela. Tím + prázdnými místy o ničem, které jenom měly knihu nafouknout. V další půlce se vše naštěstí trochu srovnalo a některé dějové linky se uzavřely, ale i tak hodnotím tenhle díl, jako zatím nejhorší.

24.03.2017 2 z 5

Probuzení Probuzení Lisa Jane Smith

Jen opravdu zřídka prohlásím, že filmová adaptace je lepší, než knižní předloha, ale Upíří deníky jsou toho zářným příkladem. Děj nezáživný, psaný čtivě, ale hodně zmateně a jaksi... nevyzrále. Z knihy je cítit autorčina nevypsanost. Porovnávání Upířích deníků se Stmíváním mi přijde trochu zcestné, i když si jsou knihy opravdu hodně podobné. Nevím... mám půjčené i další díly, ale moc se mi do nich nechce. Na druhou stranu ale mám zkušenost s tím, že další díly bývají propracovanější.
Sečteno podtrženo: Probuzení mě zklamalo a znovu ho rozhodně číst nebudu.

24.03.2017 2 z 5

Pád Pád Lauren Kate

3/4 knížky omílá autorka jedno a to samé, používá ta samá schémata a vůbec se neposouvá nikam dál, což, celkem pochopitelně, začne docela brzy nudit. Nápad je to určitě zajímavý, ale zpracování a promyšlení mi přišlo nulové. Postavy jsou hodně ploché, skoro nic se o nich nedozvídáme. Stejně tak nevíme krom letmých náznaků nic o andělské tématice, se kterou si tu mohla autorka skvěle vyhrát. A to ani nemluvím o pouhém náčrtu oněch předchozích životů, ze kterých se dalo vytřískat asi nejvíc. Být mi 14, tak jsem asi spokojená, ale takhle sáhnu po dalších dílech jenom proto, že z hloubi duše nesnáším rozečtené série a budu doufat, že všechny mínusy, které jsem tu vyčetla, se autorka rozhodla napravit a objasnit v dalších dílech.

23.03.2017 2 z 5

Město ztracených duší Město ztracených duší Cassandra Clare (p)

Bez dlouhé předehry musím uznat, že tohle se autorce povedlo. Předchozí díl byl prakticky o ničem a víc než na děj, byl zaměřený na chování a myšlenky hlavních postav, takže působil dost utahaně. Díky tomu se mi do pokračování ani moc nechtělo, ale naštěstí jsem se zapřela. Město ztracených duší je totiž přesně takové, na jaké jsme od Clare zvyklí. Napínavé, čtivé, poutavé, překvapivé, výborně podané a stránky se louskají skoro samy. Sem tam se autorka už maličko opakuje, ať už jde o zápletky nebo o volbu slov (je ale možné, že je chyba v překladu), ale ve výsledku to není nic tak hrozného, aby to zkazilo dobrý dojem z knihy. Série o Nástrojích smrti je opravdu jednou z nejvydařenějších ve svém žánru.

23.03.2017 4 z 5

Město z kostí Město z kostí Cassandra Clare (p)

Nebýt traileru na připravovaný film, tak bych po knize asi ani nesáhla. Po prvních 15 stránkách jsem měla sto chutí se čtením přestat, protože se mi nelíbilo, jak je čtenář do děje bez jakéhokoliv varování hozený. Pak se ale celý příběh překvapivě slušně rozjel a ustálil. Je čtivě napsaný a najde se tu plno zajímavých momentů. Líbilo se mi, jak si autorka pohrála s klasickými nadpřirozenými osobnostmi a dala jim nový nádech. Mohla ale o něco víc rozvinout podsvětí a víc ho čtenáři přiblížit, to mi tam docela chybělo. Na druhou stranu oceňuju, jak propracovala postavy a vztahy mezi nimi. Mám ráda, když jsou hrdinové v knihách propracovaní a mají své vlastní osobnosti, takže v tomhle vidím rozhodně plus. Mínus dávám za průhlednost děje a plochost příběhu. Sečteno podtrženo - nebylo to vůbec tak špatné, jak tu někdo píše. Je to opravdu čtivý příběh, u kterého se dá skvěle vypnout a žít v jiném světě. Má své mouchy, ale po dalších dílech jsem i tak sáhla.

23.03.2017 3 z 5

Kuře melancholik Kuře melancholik Josef Karel Šlejhar

Pokud chcete mít jasnou představu o tom, jak vypadal naturalistický směr u nás, sáhněte po téhle knize. Žádný přesnější titul nenajdete. Depresivní, kruté, realistické a hodně drsné čtení. Svým způsobem jsem si čtení vůbec neužívala a kniha se mi nelíbila. Na druhou stranu nejde jinak, než jí dát 4 hvězdy, protože ten příběh si je zkrátka plnou měrou zaslouží.

23.03.2017 4 z 5

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Za sebe tuto knihu zatím hodnotím jako nejlepší ze série. Uvidím, jak laťku posunou další díly. Konečně je tu méně politiky (nebo je alespoň méně popisovaná). Co mě mrzí je, že máme tak malý přehled o tom, co se děje s Ciri, ale doufám, že další knihy nám všechno objasní. Děj je sice táhlý a občas až moc dlouhý, ale čtivý a čtenáře neustále drobné náznaky a otázky, nutí číst dál. Jsou tu pasáže, které pobaví,jiné ho zase donutí k zamyšlení. Jsem ráda, že se tu objevilo několik nových postav, které děj neskutečně oživily a posunuly dál. Hlavně Rigis a Milwa.

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Jedna z mála knih, u kterých jsem viděla první seriál. Díky tomu odpadlo takové to klasické těšení se na to, co bude dál, protože seriál byl zpracovaný opravdu velmi, velmi dobře a věrně a člověk tak věděl, co bude následovat. Na druhou stranu jsem byla opravdu ráda, že si díky němu můžu přiřadit k některým jménům obličeje, protože čtenáře hned zpočátku zavalí příval lordů, serů a jejich historie a myslím, že bez toho, aniž bych viděla seriál, bych se asi občas mezi jmény dost ztrácela. Nicméně kniha je to opravdu čtivá. Navzdory rozsáhlosti nenudí. Přechody mezi jednotlivými postavami a jejich liniemi jsou nenásilné a hezky na sebe navazují, což se málokdy podaří. Postavy, prostředí i historie světa jsou výborně propracované a ději nic nechybí - zvraty, láska, boj, dobro, zlo, smrt... Těším se na další pokračování.

22.03.2017 4 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Za sebe hodnotím dvojku jako nejslabší díl z celé série. Nevím přesně, čím to je, možná tím detektivním pojetím příběhu, ale zkrátka... Tajemná komnata mi nějak nesedla. Ale v případě téhle autorky je i "slabší" kniha stále dobrou knihou.

22.03.2017 4 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Na čtvrtém dílu je znát, že JK trochu bojovala s tím, kam dál děj posunout a přemýšlela, jak se bude celý příběh vyvíjet. V mých očích je tahle kniha taková... pro autorku odpočinková. Nemusela řešit žádnou velkou zápletku, jako tomu bylo u dalších dílů. Vymyslela novou velkou věc a to soutěž o Pohár tří kouzelníků, čímž si vytvořila spoustu prostoru a zabila tak celou jednu knihu jen soutěží. Vlastně to byl od ní velmi dobrý tah, když se to tak vezme :) Každopádně to bylo hezké oživení oproti předchozím dílům, které měly všechny stejnou strukturu - krušný život v Zobí ulici, přesun do Bradavic, život v Bradavicích, problém, vyřešení problému. Tenhle se konečně v něčem liší a dal tak celé sérii nový vítr do plachet :)

22.03.2017 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Tenhle díl jsem mívala ze všech nejméně ráda, stejně jako kupa dalších lidí (podle zdejších komentářů). Přišel mi nudný, zbytečně politický a Harryho jsem doslova nesnášela pro jeho ukňouranost a sebestřednost. Teď, s odstupem času, si ale uvědomuju, že všechny ty nudné pasáže, které mi tolik vadily, byly nezbytné pro další vývoj děje i pro vývoj postav a můj náhled na pátý díl se dost radikálně změnil. Četla jsem ho už asi 3x a s každým dalším přečtením se nudím méně a méně. Je na něm krásně vidět postup od pohádky, k opravdovému temnému fantasy. Všechno se od předchozích dílů liší a já beru tenhle díl jako zlomový prvek celé série.

22.03.2017 5 z 5

Ezopovy bajky Ezopovy bajky Ezop

U rodičů jsme měli krásné, bohatě ilustrované, vydání s velkými písmeny, takže by se dalo říct, že tohle byla asi první knížka, kterou jsem přelouskala sama. Krásné příběhy, které ani po staletích neztrácí na pravdivosti a stále mají své opodstatnění a místo.

21.03.2017 5 z 5

Divergence Divergence Veronica Roth

Po přečtení zdejších komentářů jsem čekala, že budu knihu hltat jedním dechem a budu z ní unešená. Bohužel žádné extra nadšení se nekonalo, čtení jsem přetrhávala bez problémů a celkový dojem je takový... vlažný. Těžko říct, jestli za to může fakt, že jsem dřív viděla film, ale myslím, že ne. Příběh je zajímavý, čtivý, má spád, nápad je poměrně originální (ještě jsem nečetla Hunger Games), ale stejně jako ve filmu, i tady mi chybělo větší vykreslení prostředí a propracování příběhu - proč jsou frakce, co se stalo v minulosti a tak dál a tak dál... je tu prostě příliš mnoho neobjasněných otázek. Je možné, že na některé najdu odpovědi v dalších dílech, ale to je podle mě už pozdě, protože jsou určitá fakta, která by čtenář potřeboval vědět už od začátku, aby si mohl na některé věci udělat lepší názor. Takže jako oddechovka a pro mladší generace - dobré. Já čekala víc...

21.03.2017 3 z 5

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Na můj vkus bylo v knize až moc politiky. Občas jsem se ztrácela v tom, kdo koho zradil, kdo je s kým ve spolku... Hodně postav, hodně jmen, málo místa na zapamatování si všech. Ale ve výsledku se dalo v knize docela zorientovat a i když člověk na pár stránkách tápal, o několik stránek dál pochopil, nebo si alespoň udělal dobrý přehled. Těším se, až se pustím do dalšího dílu. Jsem zvědavá, jak se všechno vyvrbí. Sapkowského styl vyprávění mi opravdu sedí a užívám si ho, stejně jako příběh samotný.

21.03.2017 4 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Na knihu jsem četla poměrně dost názorů, ze kterých vyplynulo, že to bude buď hop, nebo trop. Naštěstí u mě to byl hop :) ! Mám zkrátka pro podobné typy knih slabost, i když už nepatřím mezi cílovou skupinu young adult. Kniha má pomalejší rozjezd a chvíli trvá, než si pospojujete z náznaků jakous takous historii. Věčné opakování některých motivů a spojení taky nebyla nejlíp zvolenou taktikou, zvlášť, když někdy se jim opravdu těžko věří - ano Celaena asi umí zabíjet a dost možná i je tím největším zabijákem země, ale občas se tomu chtělo spíš smát, když jste četli pasáže o tom, jaké má obyčejné starosti dospívající holky a jak prožívá svou garderóbu :D Uznávám, jsou tu chyby a kupu věcí člověku dojde tak 70 stran před tím, než to autorka napíše jako velké překvapení, ale jinak... to byla jízda... Skvělý styl psaní, který opravdu drží a nepustí. Dobře vykreslené postavy, které vám sice občas jdou na nervy svým chováním, ale jinak si je prostě musíte oblíbit. A v neposlední řadě akční a tajemný děj, u kterého zkrátka životně potřebujete vědět, jak to bude probíhat dál! ;)

21.03.2017 4 z 5

Rudý vlk Rudý vlk Rachel Vincent

Navzdory svému věku mám rettelingy moc ráda. Červená karkulka je navíc tak vděčný typ pohádky, že na něj těch variant jde vytvořit nespočet. Proto jsem se na Rudého vlka moc těšila od chvíle, kdy kniha vyšla. No... začnu pozitivy: Příběh je čtivý. Autorka má příjemnou stylistiku a kupodivu se tu nevyskytovalo ani moc překlepů a chyb. Dokázala udržet pozornost a výborně vykreslila prostředí strachem sužované vesnice. Atmoška byla opravdu správně temná. Jenže... tím to končí. Příběh byl průhledný způsobem, že ani "křišťál křišťálovější být nemůže". Prakticky po první narážce jste věděli, odkud vítr vane a po zbytek příběhu vás vytáčela natvrdlost všech kolem. Bohužel ani postavy moc sympatií nezískaly, protože byly zaprvé natvrdlé (viz věta výš) a zadruhé - co stránka, to změna názorů a jejich chování. Adéla byla v jednu chvíli zamilovaná puberťačka netoužící po ničem jiném, než je svatba a plození dětí a najednou je z ní rázem neohrožená ochránkyně vesnice, kterou vytáčí přízemní a zastaralé názory jejího milého, kterého neváhá ve chvíli krize zradit a přitom ho před pár větami (viz věta výš) milovala až za hrob. Zkrátka... pro nenáročného čtenáře, který třeba s daným žánrem začíná a nemá ještě moc načteno, je asi Rudý vlk dobrou volbou. Já byla ve finále ale bohužel zklamaná, protože po tom obřím poprasku na internetech, jsem čekala mnohem dospěleji vystavěný a zpracovaný příběh. Radši se příště podívám na filmy Červená karkulka a Vesnice, kterými se dle mého, autorka víc než jen inspirovala.

01.11.2022 3 z 5

Palác zrady Palác zrady Jason Matthews

U většiny druhých dílů mám velký strach, jak se s nimi autoři poperou. Obvykle totiž skončí u zbytečného plácání, tlachání a natahování děje vatou o ničem. Ovšem pan Matthews mi vypálil rybník na celé čáře. Tenhle chlápek prostě očividně umí a má všechno moc dobře spočítané. Rudá volavka byla v mých očích bomba. Ale Palác zrady je ještě o stupínek lepší. Je dravější, akčnější, brutálnější... autor už kolem vás opatrně nenašlapuje v bačkůrkách jako v prvním díle, aby vás náhodou nevystrašil přehršlem termínů, politických machinací a pletichařením. Nene... v druhém díle vás bez pardonu udupe vojenskými bagančaty. Pálí na vás jedno jméno za druhým, komplot za komplotem, zradu za zradou. V první půlce knihy je tak hodný, že vás třeba během čtení nechá i najíst nebo se vyspat... v té druhé s tím ale nepočítejte. Prostě musíte vědět, jak to bude dál a jak to dopadne a já jen můžu říct, že čekání na třetí díl bude očistec. Jediné mínus vidím v nejrůznějších odbočkách od hlavního děje, kdy autor vysvětluje například minulost nově se vyloupnuté postavy a v opakujícím se motivu - hodné svaté USA x zlé prohnilé Rusko.

21.03.2022 5 z 5

Meč a ptáček Meč a ptáček Amy Harmon

Typická YA oddechovka se všemi klady i zápory tohoto žánru. Klady jsou neskutečná čtivost, dobrý námět, slušné zpracování, věk hlavní dvojice vyšší než -náct, schopnost vyvolat emoce i bez zbytečného patosu a to, že si autorka nesnažila hrát na nic většího. Mínusy pak zbytečná předvídatelnost a použití některých klišé, i když snaha vyhnout se alespoň některým, se cení + poslední kapitola, která bila do očí. Během čtení máte pocit určitého déja vu, protože všechno tu už v určitých obměnách někdy bylo, ale jinak se autorka s příběhem poprala dobře a mně zkrátka sednul a čtení jsem si užívala. Meč a ptáček díru do literárního světa rozhodně neudělá (už jenom kvůli jménu Skřivánek, i když v původní verzi to určitě nevypadá tak hrozně), ale jako příjemná knížka na odreagování poslouží víc, než dobře. Zvlášť těm, co mají tento žánr rádi.

16.03.2022 4 z 5