Pefka Pefka komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Ač jsem Hanu na základě nadšených komentářů doporučovala ve svém okolí k přečtení téměř každému, sama jsem se této knize tak trochu vyhýbala. Stále jsem si říkala, že to nebude nic pro mě, měla jsem obavy, že je kniha napsána složitě a těžce a že se mi nebude dobře číst. Navíc ta moje vysoká očekávání, která většinou končí zklamáním než nadšením. Nakonec jsem se přeci jen odhodlala, knížku si koupila, za dva dny jsem ji přečetla a nemám slov. Silný, do detailu promyšlený příběh, nad kterým budu přemýšlet ještě hodně dlouho. Během čtení jsem měla několikrát slzy na krajíčku. Kolik utrpení dokáže snést jedna lidská bytost? A proč ten nahoře nechá někoho prožít spokojený život bez jediného klopýtnutí a na někoho naloží tolik utrpení a bolesti? Více takových nezapomenutelných příběhů.

11.08.2019 5 z 5

Už dlouho jsem si chtěla přečíst nějakou knihu od Fredrika Backmana. Když jsem tedy v knihovně náhodou narazila na tuto útlou novelu, moc jsem o jejím zapůjčení neváhala, ač mi bylo zcela jasné, že nepůjde po emocionální stránce o vůbec snadné čtení. A měla jsem naprostou pravdu. Autor na pouhých pár stránkách láskyplně a velmi empaticky vypráví příběh o stárnutí a obavách ze ztráty veškerých vzpomínek - toho nejcennějšího, co v životě máme. Kniha mi pomohla uvědomit si, že z vyprávění rodičů a z osobní zkušenosti vím, jak náročný je život s člověkem, jehož mozek odejde dříve než jeho tělo, avšak nikdy jsem se nezamyslela nad tím, jak obtížný je život pro onoho dotyčného. A právě tento druhý úhel pohledu Backman svým čtenářům nabízí.

20.01.2019 5 z 5

Vetřelec Vetřelec Kristýna Trpková

Jednoznačně nejlepší díl série. Napínavé, až děsivé, obzvláště, když jsem knihu četla ve chvíli, kdy jsem byla večer sama doma. Vraha nebylo možné odhalit nijak přehnaně brzy. A závěr? Za mě smutný, ale chválím autorku, že se k tomuto odhodlala.

05.06.2023 5 z 5

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

Skvělý úvod série. Děj byl napínavý a ač jsem vraha odhalila poměrně brzy, vůbec mi to neubralo nic ze čtenářského zážitku.

05.06.2023 4 z 5

Dokážete udržet tajemství? Dokážete udržet tajemství? Sophie Kinsella (p)

Někdy se vyplatí dát některým autorům druhou šanci. První kniha, kterou jsem se rozhodla od Sophie číst, byla Shopaholik za hranicemi. Po 50 stránkách jsem ji odložila. Hlavní hrdinka mi přišla strašně nesympatická. Dokážete udržet tajemství? je ale pro mě něco úplně jiného. Od prvních stránek jsem se smála a smála a skončila jsem až s poslední stránkou :) Nejvíc mě dostávalo, jak se všichni tvářili strašně chytře a na poradách trousili slova a větný spojení, kterým nerozuměli ani oni sami, natož pak někdo jiný. Navíc se opět ukazuje, že fakt, že je někdo neskutečně bohatý, ještě nutně neznamená, že sám sebe považuje za nějakého nadčlověka nebo, že k němu tak máme přistupovat my. Pořád je to jenom člověk, který má své chyby...a svá tajemství :)

04.03.2011 5 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Krásný příběh, který se mi trefil do mé aktuální nálady. Moc se mi líbila Adamova povaha, jeho vysvětlení toho, proč se ke studentům chová tak, jak se chová, proč je "nepřátelský a nepřístupný". I profesor jeho formátu měl však svou slabinu a tou byla Olive - nadaná postgraduální studentka a hlavně obětavá kamarádka, která by se pro ostatní rozdala. Spojení těchto dvou postav fungovalo skvěle po celou dobu příběhu. Líbilo se mi, jaký pozitivní vliv měla Olive na Adama, jak se k ní choval, jak s ní byl úplně jiným člověkem. Co se mi bohužel nelíbilo, bylo velké množství sprostých výrazů, které se v knize nacházely. Nevím, zda se nám autorka snažila ukázat, že i vědci jsou jen lidé z masa a kostí, kteří prostě umí mluvit sprostě, ale tohle bylo za mě přes čáru. A s tím souvisí i popis sexuální scény, která se mi nehodila k celému příběhu. Dala jsem sice plný počet hvězdiček, ale moje hodnocení je tak na 4,5*.

27.02.2023 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Snad poprvé v životě se mi stalo, že jsem si během četby romantického příběhu dohledávala informace k místu, kde se děj odehrává. Popis Kodaně mě absolutně uchvátil a musím se přiznat, že nemít strach z létání, tak už snad sedím v letadle směr Dánsko. Celý děj knihy jednoznačně stojí na atmosféře této dánské metropole a na fenoménu hygge. Jakmile se všechny hlavní postavy vrátili zpět do Londýna, přišel mi děj o dost slabší.

16.06.2019 5 z 5

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

Za mě slabší než první díl. Nesedl mi případ, který se vyšetřoval. Možná i proto, že se vlastně tak nějak vyšetřoval/nevyšetřoval. Těch myšlenkových pochodů Laury bylo v knize na mě až moc. Po přečtení třetího dílu chápu, kam tím autorka mířila.

05.06.2023 3 z 5

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

Knížka se opravdu velmi dobře četla, děj svižně ubíhal. Ale ten konec? Pro mě určitě zklamání, žádné překvapení nebo pořádná gradace děje. Prostě nic.

16.04.2023 3 z 5

Hrad ve Skotsku Hrad ve Skotsku Julie Caplin

Krásný příběh, který na mě úplně dýchl vánoční atmosférou. Izzy a Ross mi byli povahově velmi blízcí. A možná i proto mi závěrečné romantické gesto nepřišlo až zase tak romantické jako spíš trošku zvláštní. V závěru jsem si oblíbila Hattie a jsem ráda, že jsem uhodla správně, že další z řady romantických útěků bude právě o ní. Ideální adeptka na vlastní příběh.

26.11.2022 5 z 5

Není úniku Není úniku Taylor Adams

Za mě je tahle kniha těžkým průměrem a jsem opravdu ráda, že jsem si ji nekoupila a jen jsem ji měla vypůjčenou z knihovny, kam ji zítra vrátím a ani toho nebudu litovat. Děj mi přišel o ničem, dějové zvraty mě nechávaly totálně chladnou a celou dobu mi tu chyběl nějaký pořádný moment překvapení. Bohužel jsem se nedokázala ani vcítit do Darby a Jay, takže mi v konečném důsledku bylo celkem i jedno, jak to s nimi dopadne.

12.05.2019 3 z 5

Chlapec na vrcholu hory Chlapec na vrcholu hory John Boyne

Velmi silný příběh o chlapci jménem Pierrot, který vlivem nešťastných událostí tráví dětství a dospívání v těsné blízkosti Adolfa Hitlera. A jak všichni víme, vůdce dokázal v době svého největšího vlivu zmanipulovat a zfanatizovat miliony lidí. Lze se tedy vůbec divit, že jeho vlivu neodolala ani dětská duše malého Pierrota? Za mě překvapivě ještě lepší, poutavější a čtivější než autorova předchozí kniha Chlapec v pruhovaném pyžamu. Možná i tím, že pro mě byl Pierrot uvěřitelnější než Bruno.

05.05.2019 5 z 5

Hlídej si svou holčičku Hlídej si svou holčičku Zdenka Hamerová

Od poloviny knížky jsem si myslela, že stoprocentně vím, kam příběh směřuje a jaké bude rozuzlení. Trošku jsem se sice zmýlila, ale i tak mě konec nějak nepřekvapil. Ještě bych chtěla dodat, že mít vedle sebe tak otravného partnera, jakým byl Gitin přítel Martin, tak mě z něj asi brzo klepne. Ten chlap neuměl nic jinýho než v jednom kuse fňukat, na něco si stěžovat nebo Gitu neustále z něčeho obviňovat. Absolutně nesnesitelný člověk.

06.11.2011 4 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Poslední kniha, která mi od autorky chyběla k přečtení. A můžu říct, že Shari píše jak přes kopírák. Otevřené konce, méně či více povedené zvraty v ději. Jen tady to bylo takové dost předvídatelné. Nějaký zvrat v poslední kapitole jsem čekala a on přišel, takže ani v tomhle se překvapení nekonalo.

19.08.2023 3 z 5

Láska po španělsku Láska po španělsku Elena Armas

Uf, tak tuhle knížku bych seškrtala tak o polovinu.

06.08.2023 3 z 5

Pomocnice Pomocnice Freida McFadden

Knihy s tématem, které bylo ústředním motivem tohoto příběhu, běžně nečtu. Dokonce bych řekla, že se jim i tak nějak cíleně vyhýbám. V závěru mi jedna situace přišla dost o náhodě a moc jsem to autorce nevěřila.

03.09.2023 4 z 5

Jiné místo Jiné místo Kateřina Karolová

To, že se děj bude ubírat směrem, kterým se nakonec skutečně bohužel ubíral, jsem uhodla po prvních pár stránkách. Ty indicie tam prostě byly a vedly k tomu. První půlka knížky mi přišla docela čtivá, pak už jsem se ale nějak začínala víc a víc nudit. Když mi došlo, že jsem opravdu odhalila hlavní zápletku a směr příběhu, tak už mě čtení nebavilo bohužel vůbec. Asi jsem čekala něco víc, možná něco jiného, víc tajemného. Navíc zůstalo plno nezodpovězených otázek. Za mě hodnocení 2,5*.

15.06.2023 3 z 5

Ztraceni v divočině Ztraceni v divočině Sandra Brown

No uf, tuhle knížku jsem dočetla snad jen silou vůle. Strašně mi vadilo neustálé zmiňování Cooperova knírku. Nebyla jsem schopná vidět v chlápkovi s knírkem nějaký sexy objev. Furt jsem měla v hlavě obrázek "strýce" od vedle. Čtení jsem si neužila rovněž díky neuvěřitelnému množství hrubek, překlepů, špatného skloňování, atd. To bylo snad na každé stránce! Za mě podprůměr a to mám autorku jinak celkem ráda.

12.03.2023 2 z 5

Kámen, nůžky, papír Kámen, nůžky, papír Alice Feeney

Příběh se mi líbil, pokaždé, když jsem si myslela, že mám jasno, jak se vše událo, tak mě autorka vyvedla z omylu a zase jsem byla na začátku pátrání. Jedná se o příběh se vskutku malým počtem postav, z nichž však nikdo není jen hodný nebo jen zlý. A málokoho z nich si doopravdy oblíbíte. Zdání velmi často klame. Konec bych čekala zajímavější, možná napínavější a propracovanější.

19.02.2023 4 z 5

Noc Noc Elie Wiesel

Silný, jímavý a velmi smutný příběh. Příběh, při jehož čtení jsem se až jakoby styděla za to, že bych mohla vstát z pohovky, uvařit si ke čtení kávu a sníst si nějaký zákusek. Bylo mi úplně na nic z toho, že bych si mohla v klidu "hodovat", zatímco všichni ti chudáci v koncentračních táborech trpěli hlady a pro kousek chleba byli schopní i vraždit. Všichni máme štěstí, že jsme se narodili v dnešní době, kdy se máme dobře, ač si to někteří nemyslí. Kniha ve mně zanechala tak silný dojem, že když jsem pár dní po jejím dočtení zaslechla hudbu z filmu Schindlerův seznam, málem jsem se rozbrečela před úplně cizím člověkem.

19.05.2019 4 z 5