pedroK pedroK komentáře u knih

Utekl jsem z Osvětimi Utekl jsem z Osvětimi Rudolf Vrba

Mrazivě brutální autobiografie. Je to těžká kniha pro odvážné lidi, co se chtějí dovědět maximum o tom, jak se ne-žilo v koncentračním táboře za války. Narazila jsem na ni náhodou kdysi v knihovně, dodnes si ji pamatuju a pamatovat budu. Syrový náhled na člověka, čeho je schopen pro záchranu vlastního života. Doporučuju všem.

08.06.2017 5 z 5

Stará dáma vaří jed Stará dáma vaří jed Arto Paasilinna

Knihu jsem zhltla rychle, neboť mě fascinovala svým obsahem, staré dámě jsem moc fandila a čekala napjatě, jak bude své trable řešit. Nicméně kniha mě zaujala spíše svým sociálním obsahem než humorem, který jsem tam nenašla. Zasmála jsem se třeba jednou, takže za humoristickou bych ji já osobně neoznačila. Nicméně byla výborná a tak nějak typicky finská. Takže kdo má rád tento žánr, doporučuju.

02.03.2017 4 z 5

Skořápka Skořápka Ian McEwan

Velice originální pohled na zločin. Chvílemi mě mrazilo, sem tam ironický vtip. Oceňuji ten nápad, tady nikdy McEwan nezklame. Četlo se velice dobře. Otevřený konec..více či méně otevřený, proč ne.
Kdybyste někoho chtěli otrávit nemrznoucí směsí, "zmrzlina nepřipadá v úvahu. Kdo by se dělal se zmrzlinou z nemrznoucí směsi.."

22.09.2023 5 z 5

Vlaštovčí kopec Vlaštovčí kopec Donna Everhart

Ani ne v půli jsem odložila a jdu si vybrat hlubší četbu. Anotace nám čtenářům tvrdí, že existuje podobnost mezi Raky a touto knihou. Ovšem podobnost je pouze v růžové obálce. Tento příběh má zajímavý námět a začátek. Tečka. Dál už se rozjíždí nereálná červená knihovna plná chyb, překlepů. Hrdinka uvažuje někdy jak vyděšené koťátko, které je třeba chránit a objímat, někdy jak neohrožená, ale moc nemyslící, pistolnice Calamity Jane. Úplně uvěřitelné nebylo chování nikoho z postav krom Sweenyho, agresivní sviňák se chová stejně dnes jako před sto lety. Nejsem fanoušek plytkých romancí, takže nemarním čas a knihu vracím do knihovny.

16.09.2023 2 z 5

Slib Slib Sharon J. Bolton

Tak tohle bylo dobré! Bavilo mě to, čtivě napsané, žádný krvechrlič. Když už máte dramat a psychodryjáků příliš, toto jako oddechovka byl dobrý nápad. Příběh se odehrává v Anglii, furt tam prší, stejně jako zde, takže atmosféra jak hrom. Doporučuji a vezmu od madame Bolton zase další kus.

03.08.2023 5 z 5

Aristokratka pod palbou lásky Aristokratka pod palbou lásky Evžen Boček

Pobavilo, ačkoli ze začátku jsem se nějak nemohla začíst. Josefovy povídky byly ovšem skvostné!

19.01.2023 4 z 5

Myslete na děti! Myslete na děti! Ian McEwan

Za mě opět dobré čtení, první půle chytlavější. Bohužel jsem očekávala, že hoch vytržený z naučené jistoty si s dávkou svobody neporadí, a rodiče naučení žít podle stejně předepsaného vzorce mu nepomohou. Smutné, nikoli překvapivé.

26.12.2022 4 z 5

Ledová princezna Ledová princezna Camilla Läckberg

Má první kniha od Läckberg. Detektivka mi přišla vystavěna tak akorát dobře. Erika mi přišla chvílemi jako zmíněná Bridget Jonesová, což mi v detektivce vadilo. Ale nakonec se mi příběh líbil a četlo se to dobře. Asi si po čase další autorčinu knihu klidně vezmu.

03.05.2022 4 z 5

Spálená křídla Spálená křídla Karla Kubíková

Takový ženský román. Čte se dobře, ale není třeba se k němu vracet. Četba na oddech, která ukazuje, že ať je doba jakákoliv, jsou stále mezi námi lidi dobří a špatní, že sobecké srdce nadělá škody, odcizí blízké, odsoudí nespravedlivě a ke štěstí stejně přijít nemusí.

05.04.2022 4 z 5

Poklad kapitána Kida / Jak se chodí do pohádky Poklad kapitána Kida / Jak se chodí do pohádky Ljuba Štíplová

I moje děti se naučily číst Čtyřlístek...tato kniha je taky supr! Fifi je prostě nej postavička!!

06.09.2021 5 z 5

Ostrov Duma Key Ostrov Duma Key Stephen King

Prvních třista stran je to dobrý a baví vás to. Dalších 417 to prostě už nemůžete odložit!! Supr příběh! Možná sí, možná no, ale muchacho, jdi do toho!

31.07.2021 5 z 5

Dlouhá trať Dlouhá trať Viktorie Hanišová

Jsem z této knihy trochu zmatená. Mám ráda styl paní Hanišové i její otevřené konce, ale tady mi v té krátkosti povídek chybělo porozumění. Fakt jsem se místy nechytala. Škoda, snad příště.

14.06.2021 3 z 5

Baletky Baletky Miřenka Čechová

Nemohla jsem se odtrhnout od první stránky. Přijde mi to strašné, děti od deseti let v takovém psychickém tlaku, nikdy. Už se asi nikdy nebudu na balet dívat s takovým idealistickým nadšením. Toto si teda zapamatuju.

08.05.2021 5 z 5

Najdi mě Najdi mě André Aciman

K této knize nepřistupujte jako k pokračování Dej mi své jméno, pak teprve můžete plně vychutnat poetičnost velké lásky, o které Andre vypráví. Nádherné čtení, jsem dojatá. Elio je můj miláček, nedá se nic dělat. Těším se na další kus lásky od pana Acimana.

03.10.2020 5 z 5

On On Elle Kennedy

Na úvod řeknu, že nejsem young adult, ale byla jsem po těžké knize psychicky naladěná na oddechovku. A tu mi sousedka nabízí tuto knihu se slovy :"hele, to je tak blbý, až je to dobrý". :-D Tedy jedno klišé na druhé, ale je fakt, že je to čtivé a veskrze nenáročné. A mnohdy mě ta prostota sama až rozesmála. Shrnula bych to slovy gay porn harlekýn! :-D:-D
Dávám tři hvězdy za odvahu, nápad a čtivost!

15.05.2020 3 z 5

Běsa Běsa Dita Táborská

Bez výhrad pět hvězd! Bezvadně se čte. Příběh dvojčat a fetu. I slza ukápla.

Spoiler: Víte, mohlo by se otevřít dilema kolem Sabinina postoje vůči Malce. Měla právo od ní dát ruce pryč v takovém absolutním rozsahu? Měla právo Malku tajit před maminkou? Měla právo odmítnout jí informace o Běle? Kde končí její právo na vlastní ochranu jakožto bývalé fetky a kde začíná právo Malky na informace..a tím myslím morální právo opuštěné duše. Jak věděla, že existence vnučky by mamince spíš ublížila než hojila rány po ztrátě Běly? Nakolik v tom hrála roli soutěživost či žárlivost? Nakonec jsem s ní nijak nesympatizovala.

19.04.2020 5 z 5

Sucho Sucho Neal Shusterman

Ze začátku mě ten styl YA trochu nudil. Ale ta představa sucha je tak reálná, že chcete číst dál. Celou dobu se vám trochu svírá žaludek, jak se to vyřeší, jak se lidem pomůže, jaké budou následky.. konec byl strhující. Tak strašně si přejete happyend...

14.03.2020 5 z 5

Je to jinak, mami Je to jinak, mami Tamara Tainová

Téma velmi aktuální, příběh čtivě napsaný. Dopadne to špatně, to mě zdrtilo. Nemohla jsem knihu odložit a po dočtení mi bylo moc smutno. V knize jsou asi dvě erotické scény homosexuálů, někomu by to třeba vadilo, mně se líbilo, že byla autorka až tak otevřená, ukazuje to na normálnost a přirozenost prožívání vztahů homosexuálů. Určitě si od Tamary vezmu další knihu, ikdyby měla být ve slovenštině, která mi bude dělat nemalé potíže;)

16.08.2019 5 z 5

K moři K moři Petra Soukupová

Zpočátku mi dost vadil ten přítomný čas a strohý popisný styl událostí. Zvažovala jsem, jestli v tom chci vůbec pokračovat. Ale příběh mě zajímal. Jak si na to mozek zvykl, zjistila jsem, že i přes nesympatický styl se jedná o poutavou výpověď. Přečetla jsem rychle, bavilo mě to. Ale jednu hvězdu za styl přesto sundávám.

18.07.2019 4 z 5

Nenávidím a miluji Nenávidím a miluji Valja Stýblová

Vztah od začátku odsouzený k problémům nejen kvůli věkovému rozdílu, ale i kvůli povahovým rozdílům. Wernerův vztah k ní byl ten druh lásky, kterému se říká "až za hrob".. taková sebedestrukce láskou. Hodně z nás to zažilo, hodně z nás to chápe. A my se zkušeností vlastní víme, že takovému člověku není pomoci. Strašně jsem držela palce Livii, aby ona kvůli rozhodnutím matky netrpěla celý život.
Kniha je vyprávěna profesorem latiny, fanouškem antické poezie, lidově řečeno. A podle toho vypadá i styl a tempo vyprávění. Takže úplně strhující to není, nicméně obsahem mě to ke čtení přitahovalo. A některé citáty v knize jsou tak bolestně výstižné.. člověk si je vryje do paměti na dlouho.

05.02.2019 4 z 5