Skořápka

Trudy podvádí Johna, svého manžela. Bydlí stále v domě, v němž John kdysi vyrůstal a kde mladí manželé strávili první měsíce svého svazku. Vila je zchátralá, ale v lepší londýnské čtvrti má i tak nedozírnou hodnotu. Snílek a básník John zde však už nebydlí. Trudy se místo něj schází s jeho bratrem, naprosto banálním Claudem, a spolu vymyslí jednoduchý plán, jak se Johna zbavit. Jejich intriky však sleduje nečekaný svědek: zvídavý, chytrý a všetečný devítiměsíční obyvatel Trudina lůna…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/349491/big_skorapka-Qxf-349491.jpg 3.7168
Literatura světová, Romány, Thrillery

Vydáno: , Odeon

Nutshell, 2016

Kniha Skořápka

Fialka78

Hezky se četlo, zajímavý nápad a zajímavé některé myšlenky.

Dani25
08.05.2021

Zaujímavý nápad, rozprávanie z pohladu nenarodeného dieťaťa. Ale tie jeho filozofické úvahy ma až tak nebavili. Táto kniha vo mne bohužiaľ nezanechala žiadne emocionálne odozvy. A to mám McEwana veľmi rada.

uzivatel6780
08.04.2021

Zklamání - myšlenka výborná, ale upadne do monotónnosti. Nevyužitý potenciál.

LahoferRose
07.04.2021

Ač audio knihám zrovna moc nefandím, poslechla jsem si tuto knihu a musím vyzdvihnout herecký přednes pana Ivana Trojana! Má velký podíl na tom, jak moc mne téma zaujalo.

Ale k samotnému příběhu. Každého určitě překvapí vyprávějící. Jeho úvahy mne zajímaly a bavily. Z jiných postav mi bylo vyloženě špatně. Příběh nebyl nový, jeho však naprosto.

Ironie, že jsem ten den kupovala fridex.

Aykiru
17.03.2021

Vždy když otvírám nějakou knihu od McEwana si říkám, že už mě znovu nemůže napálit. Že na šok už jsem příliš protřelá, sečtělá a cynická, a přesto mě vždy dostane.
Tenkrát se jedná o klasický příběh jedné lásky a vraždy. Žena a milenec se rozhodnou zabít manžela pomocí jedu. Nepřipomíná vám to něco? Třeba Shakespeara? A co kdyby princ Hamlet v tomto dramatu byl vnímavé inteligentní, ale přesto stále jen nenarozené dítě? Dítě-vypravěč zabývající se filozofií, psychologií a stavem světa, snobsky milující luxusní vína a poezii, dítě nevinné a přesto nekonečně cynické?
Dítě-vypravěč je odsuzujícím obrazem dítěte naší doby. Obrané o dětství, bezpečí a lásku rodičů, kteří ho nechtějí, ale zároveň nemají dostatek zodpovědnosti, aby s tím něco udělali. A tak přežívá. Přehlíženo, ohrožováno, odstrkováno v přehlídce sobeckosti jednotlivých postav. Nemilované, přesto milující, neschopno nenávidět se utápí v bezmoci a snech.
Román Skořápka je moderní adaptací Hamleta, který stejně jako dítě-vypravěč je sobeckostí rodičů (ale opravdu Hamlet toužil po pomstě? Nebo k ní byl "dokopán?") dohnán k děsivé volbě.

poulet
14.03.2021

Mělo to nápad, mělo to nadhled, zároveň se to koukalo po vážných tématech. Dobrý!

JP
29.12.2020

Není to špatný. Jednohubka, stejně banální jako plán hlavní dvojice záporáků. Asi nejvíc mě pobavil moment během sexu, kdy se vypravěč, dítě v děloze, vyjadřuje k dění okolo sebe: "Málokdo ví jaké to je, když vám sok vašeho otce strká penis přímo pod nos." A dobré připomenutí toho, že někdy prostě nejste dost dobří, i když jste lepší, než člověk, co je na vašem místě. 6/10

bosorka
29.12.2020

Jeden McEwan na začátku roku, druhý na jeho konci. A ač jsou Švábi a Skořápka každá o něčem jiném, pořád je u obou hmatatelný McEwanův styl. Každá kniha je zajímavá svým zpracováním. Skořápka je vlastně taky vcelku jednohubka, vypráví o vztazích několika lidí, dalo by se říct omletých a banálních vztazích, ale autorem vykreslených tak nějak hustě, až je z toho člověku nanic. Vše vyprávěno pohledem (či poslechem) ještě nenarozeného dítěte, dlícího v té době v matčině břiše.