Skořápka

Trudy podvádí Johna, svého manžela. Bydlí stále v domě, v němž John kdysi vyrůstal a kde mladí manželé strávili první měsíce svého svazku. Vila je zchátralá, ale v lepší londýnské čtvrti má i tak nedozírnou hodnotu. Snílek a básník John zde však už nebydlí. Trudy se místo něj schází s jeho bratrem, naprosto banálním Claudem, a spolu vymyslí jednoduchý plán, jak se Johna zbavit. Jejich intriky však sleduje nečekaný svědek: zvídavý, chytrý a všetečný devítiměsíční obyvatel Trudina lůna…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/349491/skorapka-Qxf-349491.jpg 3.8146
Literatura světová, Romány, Thrillery
Vydáno, Odeon

Nutshell, 2016

Kniha Skořápka

JP
29.12.2020

Není to špatný. Jednohubka, stejně banální jako plán hlavní dvojice záporáků. Asi nejvíc mě pobavil moment během sexu, kdy se vypravěč, dítě v děloze, vyjadřuje k dění okolo sebe: "Málokdo ví jaké to je, když vám sok vašeho otce strká penis přímo pod nos." A dobré připomenutí toho, že někdy prostě nejste dost dobří, i když jste lepší, než člověk, co je na vašem místě. 6/10

bosorka
29.12.2020

Jeden McEwan na začátku roku, druhý na jeho konci. A ač jsou Švábi a Skořápka každá o něčem jiném, pořád je u obou hmatatelný McEwanův styl. Každá kniha je zajímavá svým zpracováním. Skořápka je vlastně taky vcelku jednohubka, vypráví o vztazích několika lidí, dalo by se říct omletých a banálních vztazích, ale autorem vykreslených tak nějak hustě, až je z toho člověku nanic. Vše vyprávěno pohledem (či poslechem) ještě nenarozeného dítěte, dlícího v té době v matčině břiše.

sgjoli
10.12.2020

Skořápku jsem poslouchala v dramatizaci pro Český rozhlas s lákavým obsazením. Provedení samotné se mi líbilo hodně, dramatizace samotná mne do příběhu vtáhla hned a pomohla mi si toto dílo vlastně užít.
Námět sám o sobě je zajímavý, bavil mne. Forma, kdy je příběh vyprávěn z pohledu nenarozeného dítěte, se mi zdála originální. Neumím říct, jak moc by mne to bavilo číst ve fyzické podobě, ale jako poslech při práci mi to přišlo jako příjemné zpestření a já jsem ráda, že jsem si rozšířila literární obzor.
Dějově to bylo dost drsné drama plné intrik, zvrácených vztahů, zvráceného myšlení, plné emocí (láska, nenávist, strach, výčitky, bolest, žárlivost) a vlastně to bylo i svým způsobem dost napínavé. Pro mne to ve výsledku bylo vcelku příjemným překvapením.

Anette99
09.12.2020

Hodně zajímavá kniha. Je vyprávěna z pohledu ještě nenarozeného dítěte, které naslouchá, jak jeho matka se svým novým přítelem plánují vraždu. A to knihu dělá výjimečnou. Ze začátku jsem se nemohla úplně začíst, bylo to jiné, ale postupně se mi to začlo opravdu líbit. Potomek chce zabránit vraždě, ale samozřejmě je bezmocný. Jediné, co může udělat, je přijít na svět ve správnou chvíli a aspoň tak umožnit spravedlnost.

kanitsuj
09.09.2020

Velmi originální příběh vyprávěný z pohledu nenarozeného dítěte. Zpočátku jsem se nemohla začíst a knížku jsem odložila, ale na druhý pokus jsem se od čtení nemohla odtrhnout.
Některé vsuvky v podobě různých komentářů a zamýšlení nad stavem současného světa mne nebavily, ale o to víc jsem ocenila důmyslný styl vyprávění a vtipnou nadsázku, s níž autor hojně pracuje.

mone
04.08.2020

Hrozně moc se mi to líbilo! Mám přečtenou cca polovinu jeho tvorby a Skořápka se mi líbila snad nejvíc. Originální, syrový, ten jeho styl, jazyk, postřehy... Prostě fakt pěkná literatura.

ZÓNA
25.07.2020

Krátký příběh, komorní drama několika osob.
Vyprávěný laskavě a odvážně.
Primární není pointa, ale především tempo s jakým McEwan porcuje čtenáři psychologii hlavních postav. Účastníci krkolomného počínání jsou velice dobře vykresleni. A proto si je oblíbíte a čekáte na cokoliv, co ještě udělají. I když je nezdobí morálka, máte je rádi.
McEwanův styl je charakteristický. Možná jsem již kdysi tuto větu použil.
Nečekejte strhující drama. Naopak. Odhodlání autora, napsat i v tak krátkém rozsahu impozantní román, je velice hmatatelné...
On umí rozbít na kusy kohokoliv. Jeden ze skutečných umělců své doby...

soukroma
02.07.2020

První setkání s autorem a hned hamletovské téma (což mi naštěstí došlo tak pozdě, že mně to dovolilo neomezeně se soustředit na samotný děj). Velmi originální úhel pohledu a nekonformní vypravěč - ještě se totiž nestačil přizpůsobit světu (originalitu, za kterou jsem udělila většinu hvězdiček, mi pak ale vyvrátil doslov - škoda). Ale samotný příběh hrozný, hrůzný, nechutný, všichni hrdinové hnusní, po všech stránkách. A vyústění bezvýchodné. Tedy s východem alespoň pro vypravěče, tam to jinak nešlo ...
Takže dojmy smíšené, spíš negativní, ale opravdu nic podobného jsem nečetla, tak aspoň tak.