Utekl jsem z Osvětimi

Utekl jsem z Osvětimi

Příběh slovenského Žida za okupace působivě líčí především jeho zážitky z koncentračního tábora. Hlavní hrdina Walter Rosenberg (Rudolf Vrba) byl při druhém pokusu o útěk za hranice Slovenského štátu transportován do vyhlazovacího tábora v Majdanku a posléze do Osvětimi. Podstatná část knihy je tvořena líčením jeho zážitků a pozorování z táborů. Roku 1944 s jedním ze spoluvězňů z Osvětimi uprchl. Ve zprávě, kterou s sebou přinesli, podávají první ucelené, podrobné a zároveň otřesné informace o situaci, která ve vyhlazovacích táborech panovala. Děj knihy končí ve chvíli, kdy hrdina jde poprvé do boje proti Němcům....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/13570/utekl-jsem-z-osvetimi-cCP-13570.jpg 4.9645

44070: The Conspiracy of the Twentieth Century (2007)

Biografie a memoáry
Vydáno:, Sefer

lenka9993

Vyjadřuji svůj obrovský obdiv Rudolfu Vrbovi a všem židovským i ostatním vězňům koncentračního tábora Osvětim i všech dalších příšerných táborů. Můj mozek jen těžko dokáže pochopit, jak se taková ohavná zvěrstva mohla dít. Často si stěžujeme na to jak se máme Co dělají politici, že máme nedostatek financí a podobné, Ve srovnání s holocaustem maličkosti. Přála bych si setkat se alespoň s jedním člověkem který prošel období války a dosud žije. Tak ráda bych mu, nebo jí vyjádřila svůj obrovský obdiv a účtu. Četla jsem už více knih Na toto téma a nikdy se nepřestanu divit, Jak se to mohlo stát. Obdivuji obrovskou odvahu Rudolfa Vrby i jeho přítele. A je mi líto, že mu to nemohu říci osobně.
Už nikdy se nic takového nesmí stát ! Niky !

dadako

Nestává se často, aby někdo kdo něco takového prožil, dokázal i své zážitky poutavě popsat. Spolu se Smrt je mým řemeslem, tato knížka patří k mým top 2, věnujícím se tomuto tématu.

Zanynka

Jeste doporucuji Utek z Treblinky. Ty dve knihy z hlavy uz nikdy nevymazu. Hruzne dejiny.

Owain

Neuvěřitelné, mrazilo mě . Nejlepší kniha, jakou jsem zatím na toto téma četla.

sovic

Dobra kniha. Neuveritelny pribeh (jaky mel ten clovek skoro celou dobu strasne stesti... a jake veci se tam lidem dely jako kdyby to bylo naprosto normalni) ... ze kdyby se o koncentracich nevedelo vubec nic.. tak bych si po precteni knihy rekl, ze je to dobre vymysleny pribeh, ale neco takoveho se prece ve svete nemuze stat.
Proste nechapu.
Budme radi za dnesni dobu

vmatusko

Veľmi dobra kniha, kde z úst Rudolfa Vŕbu presne opisuje pobyt v Osvienčime a útek na Slovensko. Kniha sa veľmi dobre čítala, nemohol som sa od nej odlepiť. Spolu s autorom som prežíval tie strašné momenty.
Človek sa potom zamýšľa ako môžu byť ľudia takí krutí - veď to bolo len pred pár rokmi.

Melancholie

Pokud se nepoučíme z minulosti, budeme nuceni ji opakovat. Je moc důležité aby se k této knize popisující jedno z nejčernějších období našich dějin dostávali stále další čtenáři. Z knih na toto téma se mi spolu se Smrt je mým řemesel zapsala do srdce nejhlouběji.

ERIK 2

Právě ležím doma nemocný a tak jsem si říkal co by asi se mnou bylo kdybych tak za popisovaných podmínek měl chřipku.No asi by to se mnou dopadlo velice špatně.Horečka,zimnice a ještě tvrdá otrocká práce k tomu rovná se plynová komora a nebo smrt vyčerpáním.Jen některé pasáže mi docela připadali jako kdyby hlavní hrdina měl na lidi neuvěřitelné štěstí a vždy vyvázl ze všeho kličkováním a že by byli kápové a dozorkyně tak nevšímaví?!

Rade
31.12.2017

Po tolikáté čtu o holocaustu a pokaždé si říkám – nechápu…
Ano, utrpení, mučení, zabíjení to se odehrávalo a bohužel odehrává stále – ale tady ta dokonalá organizace, ta preciznost, ta masovost, plánovaná likvidace milionů lidí v továrním měřítku a do detailů vymyšlená kamufláž k tomu… to je ta největší hrůza.
Pro mě nové informace – o Vrbově a Wetzlerově zprávě a její pomalé a často nepochopitelně mařené cestě na veřejnost, to bylo hodně depresivní, smutné podrobnosti o likvidaci českého rodinného tábora a taky o až neuvěřitelné vztahové hierarchii mezi vlastními vězni.

Damato
12.12.2017

Proč je na světě takových dobrých spisovatelů, kteří dokáží tak opravdově popsat tehdejší dobu, ze které nás mrazí a věříme, že bychom nic podobného nedopustili a proč je na druhé straně na světě tolik magorů, kteří po něčem takhle ponižujícím a podobném touží dál a neustále vystrkuje růžky na nás normální lidi, co chtějí jen jediné - žít v klidu a v míru se svými rodinami na tomhle už tak neveselém světě.? Je to podivné, že vždycky zvítězí lidská blbost a chamtivost nad klidem a mírem. Tak proč nám byl dán do vínku rozum? Kniha za to ovšem nemůže, je napsaná velice čtivě a chytne za srdíčko.

kdu
20.11.2017

Fascinují mě opravdové (ale i fiktivní) příběhy lidí, kteří prošli koncentračními tábory. Nevím proč. Knih na toto téma jsem přečetla asi víc než je zdrávo a stejně mě vždy znovu dostanou.
Pan Walter/Rudolf, si 5 hvězd zaslouží nejen za to, co prožil a dokázal, ale i za to, jak svůj příběh dokázal srozumitelně, stručně a výstižně napsat.
Nepochybuji o tom, že i jeho mlíkaři došlo, že toto svědectví není výmysl.

Guzzi
31.10.2017

Jedna z nejlepších knih na toto smutné téma.

VladkaBU
16.10.2017

silný příběh, četl se dobře, i když při tom opět mrazí. O těchto zlých dobách už bylo napsáno hodně, ale pokaždé jsou ty příběhy v něčem jiné. Každý viděl, slyšel, potkal, někoho a něco jiného prožil. Velmi povedená kniha

Bravery
12.10.2017

Tohle by mělo být v povinné četbě na středních školách..

Elgin
12.09.2017

Naprosta nutnost pro kazdeho kdo ma pochyby o zvracenych ideologiich.

claudiecarmen
09.09.2017

Netřeba komentovat, je třeba přečíst......

Petroff
30.08.2017

Velice silný materiál. Dobře napsáno. Děsivé, reálné, alarmující, stále aktuální.

JIVaJaH
11.08.2017

Tak krutý může být život a takové odhodlání může mít chuť po životě! Kniha, která mě překvapila svou podrobnou výpovědí, ať šlo o činy vězňů, kápů, vedoucích mužů SS, lidech, kteří pomáhali nebo pomáhali jsen na oko! Strašné, neuvěřitelné a bohužel skutečné. Čtěme a poučme se....

lucik2773
06.08.2017

Tuhle knihu mi doporučil brácha. Pár knih o nacismu, válce a koncentračních táborech jsem už četla, ale tahle se mi zatím líbila ze všech nejvíc. Četla jsem ji se staženým žaludkem a někdy i se slzami v očích. Také zastávám názor, že tohle by nemělo být zapomenuto.

Peleus
27.07.2017

Škoda, že se kniha pravděpodobně nedočká náležitého filmového zpracování. A tím "náležitým" myslím Hollywoodského. Mít tak rozpočet a vizualizaci jako Polanského Pianista! Doufám ale, že se ji nikdy neujme ČT (s financováním, které bohužel stačí maximálně na mini série a recyklované herce). Prostě škoda.

terezcz
22.07.2017

Vyborna kniha. Do precteni knihy jsem byla touto tematikou nepolibena. Po precteni knihy uz patram po dalsi. Rozhodne doporucuji!!!

Jacck
20.07.2017

toto je prostě mazec, to by měla být povinná četba na všech středních školách. Čte se to jedním dechem jak najnapínavější thriller a děsivé je to, že je to skutečnost

martina2704
09.07.2017

Můj komentář asi neřekne o knize nic nového. Hodně krutá kniha, která se i navzdory své čtivosti nečte lehce. Celou dobu mě mrazilo a měla jsem stažený žaludek. I tak bych její přečtení doporučila každému, protože holocaust a nacistické zločiny by nikdy neměly být zapomenuty.

Monika1180
04.07.2017

Tohle je jedna z těch knížek, které by si měl přečíst každý. Hodně čtivá, ale krutá...tím víc, že se to opravdu stalo....chvílema jsem musela přestat číst a rozdýchat to...a ano, občas i brečet... Každopádně DOPORUČUJU!

stovice
14.06.2017

Myslím, že vše už bylo řečeno v dřívějších komentářích. Velmi silná kniha o strašné části naší historie. musela jsem některé části dlouho rozdýchávat a lovit kapesník. Je to mimo moje chápání co lidi dokáží dělat jiným lidem.

urla
13.06.2017

Povinná četba pro všechny, opravdu čtení, při kterém děkujete, že žijeme v době, jaké žijeme.

pedroK
08.06.2017

Mrazivě brutální autobiografie. Je to těžká kniha pro odvážné lidi, co se chtějí dovědět maximum o tom, jak se ne-žilo v koncentračním táboře za války. Narazila jsem na ni náhodou kdysi v knihovně, dodnes si ji pamatuju a pamatovat budu. Syrový náhled na člověka, čeho je schopen pro záchranu vlastního života. Doporučuju všem.

druzickaster
30.05.2017

Šílená doba. Neuvěřitelné hrdinství autora a jeho společníka. Kniha je kruté svědectví doby ne zase tak minulé. Nemůžu pořád uvěřit co jsou lidé schopni provádět druhým, bez ostychu, bez kapky svědomí nebo soucitu. Je dobře že Rudolf Vrba nic nepřikrašloval a nepřekrucoval, že podal svědectví o svém osudu tak jak bylo a jak se stalo. Je velmi smutné politizování a liknavost po předání svědectví o hrůzách v Osvětimi po tom všem čím si prošli. A když jsem nakonec četl, že se Vrba přidal k partyzánům a riskoval život dál, nemůžu jen než říct: "Smekám a opravdu Hluboká poklona pane Vrba."

Lotka
29.05.2017

Taková kniha by mohla být i v povinné četbě. Vypráví velice poutavým způsobem o zvěrstvech které se děly za 2. světové války v koncentračních táborech. Psáno velice poutavě. Člověka pekně mrazí.

kní
26.05.2017

"Za stolem seděli dva vězňové, Francouz, známý jako Leo tetovač, a Slovák Eisenberg. Byli to veselí hoši, kteří žertovali a zdvořile se dobytka ptali, kde chce mít číslo vytetované - na levé ruce nebo na pravé, dole nebo nahoře. Bylo na tom něco podivně komického... Bylo to skoro, jako když se někoho před popravou ptáte, na které straně chce mít pěšinku. Vybral jsem si horní část levého předloktí a své znamení (44070) nosím dodnes."