Utekl jsem z Osvětimi

Příběh slovenského Žida za okupace působivě líčí především jeho zážitky z koncentračního tábora. Hlavní hrdina Walter Rosenberg (Rudolf Vrba) byl při druhém pokusu o útěk za hranice Slovenského štátu transportován do vyhlazovacího tábora v Majdanku a posléze do Osvětimi. Podstatná část knihy je tvořena líčením jeho zážitků a pozorování z táborů. Roku 1944 s jedním ze spoluvězňů z Osvětimi uprchl. Ve zprávě, kterou s sebou přinesli, podávají první ucelené, podrobné a zároveň otřesné informace o situaci, která ve vyhlazovacích táborech panovala. Děj knihy končí ve chvíli, kdy hrdina jde poprvé do boje proti Němcům....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/13570/utekl-jsem-z-osvetimi-cCP-13570.jpg 4.9734

44070: The Conspiracy of the Twentieth Century (2007)

Literatura faktu, Biografie a memoáry, Příběhy
Vydáno:, Sefer

Kniha Utekl jsem z Osvětimi

monika4684

Ohromující. Víc k tomu snad nemám.

Kovajda

Silný příběh, silného člověka o slabé době...

*Poznámka pod čarou...
Mám podezření, že A. Lustig napsal knihu, dle které se natočil film Colette:dívka z Antverp, právě na motivy Utekl jsem z Osvětimi od Rudolfa Vrby :)
Viděl jsem nejdříve Colette, než četl Útěk, ale při přečtení pár stran jsem věděl, že je to totožný příběh

Kamchaa

Nechce se mi věřit, že se tato zvěrstva vůbec děla. Zcela na očích, zcela beztrestně. Nemohu uvěřit, že se něco takového stalo a utéct se z tohoto pekla podařilo. Určitě doporučuji.

Mr.Pajek

Tohle by měli číst děti ve školách, povinně!! Aby se už nikdy nedopustilo něco podobného.
Knížka super, jen musím říct, že mi nebyl "hlavní hrdina"úplně sympatický, nedokážu říct proč..Místy až k nevíře, že se opravdu něco takového dělo a že někdo mohl mít ,neuražte se, v některých chvílích takovou "zpredelekliku"...

Lucissia

Knížka, kterou budu číst určitě ještě jednou. A nejen kvůli tomu, že jsem přelouskala nějaké mizerně opsané PDF v mobilu. Doteď si pamatuju, jak před asi pětadvaceti lety ji pouštěli v rozhlase jako četbu na pokračování... Na tuto knížku nejde zapomenout.

lenik284

Strhující příběh, nezapomenutelný, přečetla jsem spousty knih na toto téma, ale tuto knihu nelze vymazat z paměti

RenoPi

Knihu jsem povýšil na ve svém portfoliu do seznamu doporučených knih pro 9. ročníky. Zakomponoval jsem ji s dokumentem na youtube do projektu, který končí exkurzí do Osvětimi a Březinky. je to jedna z prvních knih, kdy mě žáci vybízeli; prosím, ještě nám o knize vypravujte! Co více si dnes můžete u dětí (puberťáků) přát? Snad aby se ji sami přečetli.

barbora0749
16.12.2018

knihu by si mal precitat povinbe kazdy! Nevedela som prestat citat..pacili sa mi detailne cisla a datumy, neskutocna kniha

prochajda
04.12.2018

Strhující výpověď jednoho z mála uprchlíků z největšího střediska masového vyhlazování. Důležité svědectví Vrby a Wetzlera, které v roce 1944 prolomila zdi mlčení o rozsahu nacistických zvěrstev.
"Němců se neboj. Je jich hodně, každý jednotlivě je však malý. Tady v Osvětimi se tě snaží zlomit, psychicky i fyzicky. Snaží se tě přesvědčit, že jsou nadlidé, neporazitelní. Já však vím, že můžou umřít stejně rychle jako kdokoli jiný."

Bórborka
21.11.2018

Tahle kniha se mi hrozně těžko hodnotí. Obsahově byla vynikající (doufám, že můžu použít zrovna tohle přirovnání, ačkoliv ty hrůzy, opravdu vynikající nebyly), ale narazila jsem na tak příšerný překlad, že se kniha nedala skoro číst. Poslední stránky jsem musela už jen zběžně prolistovat, protože jinak by se mi dlouho do jiné knihy ani nechtělo.
Příběh už jsem ze začátku znala a to z knihy Osvětimská knihovnice, ale zažít ho opravdu z pohledu, který si to sám zažil, bylo úplně něco jiného. Vždy mě na příbězích tohoto typu udivuje, jak se to mohlo stát a jak to mohlo vůbec procházet.

coppacabana
14.11.2018

Slova pořádně nedokáží vystihnout, co se mi během čtení honilo hlavou, a jaké pocity se mě zmocňovaly. Věřte mi, že mluvím pravdu, když řeknu, že jsem četla s otevřenou pusou. Byl to naprosto nový zážitek!
Zkrátka si při čtení pořádně uvědomíte, že jedna věc je číst o té době fikci, a druhá věc je číst skutečný svědectví z té doby. Během čtení neustále přemýšlíte a uvědomujete si, že všechno, co jste přečetli, je skutečné a opravdu se to stalo.
Dle mého názoru si nestačí o tom jen přečíst v učebnicích, maximálně se podívat na dobové fotografie (i když ty v mnohých případech také stačí), neboť člověk si uvědomí váhu těch zvěrstev, co byly během druhé světové války napáchány, teprve když si o nich přečte nějakou tu knihu. Je to něco úplně jiného, než si to unaveně pročítat v učebnicích a sem tam si udělat nějakou poznámku.
A musím pochválit skvělé podání pana Vrby. Krásně píše, líbí se mi ten jeho nadnesený humor. A hlavně jej obrovsky obdivuji, že se tak rychle a dobře naučil chodit ve hře o přežití, kterou s ním a dalšími miliony Židy nacisté hráli, až se mu nakonec povedlo uprchnout a otevřít oči celému světu. Klobouk dolů!

Lucckah
21.10.2018

Knihu doporucuji precist, i kdyz me pri prvnich strankach nenadchla potom jsem se zacetla a nemohla se odtrnout, velmi silny pribeh a pan Vrba ma muj obrovsky obdiv.

Sarriii
16.10.2018

Hrůzy holocaustu, silný příběh a šťastný konec. Útěk se nakonec podařil. Výborná knížka ;)

tobiik
29.09.2018

Človek si po prečítaní takejto knihy viacej váži hodnoty ktoré boli týmto ľudom odopreté. Všetky generácie by mali vedieť o týchto hrozných činoch, aby sa už viacej nezopakovali.

nikikostadinova
29.08.2018

Obyčejně bych takto obsáhlou knihu četla daleko déle. Ale tohle se mi podařilo sfouknout za tři dny. Nádhera, nekompromisně, upřímně vyjádřený příběh.

kakaba4818
21.08.2018

Četla jsem, když mi bylo 17 let. Pravdivý příběh jsem přečetla jedním dechem, děj byl velice zajímavý a napínavý, nutil mě číst dál a dál. Pan Vrba má můj hluboký obdiv, jak za knihu, tak za své činy. Určitě si ji ještě někdy přečtu znovu. Doporučuji všem!!!

oladnb
08.08.2018

Četla jsem asi asi ve 22 letech a velmi, velmi mě oslovila. Zajímalo mě a stále zajímá válečné téma a kniha pro mě byla velmi zajímavá. Jednou si rozhodně přečtu znovu a všem doporučuji. Vyprávění opravdu autentické, uvěřitelné a bohužel děsivé.

K032y
03.08.2018

Strhující příběh o tom, jak to tehdy chodilo v koncentračních táborech, neskutečné odvaze, štěstí a touze přežít. Upřímně smekám před autorem a lidmi, kteří se odhodlali k tomu, aby utekli a informovali tak svět o tom, co se zde dělo a několikrát jsem si při čtení uvědomil, že nebýt štěstí či ostražitosti autora v situacích v jakých se ocitl, tak vlastně tato kniha ani nemusela vzniknout. Příběhy podle skutečných událostí mám snad úplně nejraději a jak již bylo zmíněno - tohle by měla být povinná četba pro střední školy a měl by si ji přečíst každý!

PetaPug
17.07.2018

Moc silný příběh. Toto by si měl každý přečíst.

JancaMia
17.07.2018

Pan Vrba i pan Weiss mají můj neskonalý obdiv, z knihy místy až mrazí a chvílemi brečíte a nemůžete přestat, nejsmutnější je že taková je naše historie a je třeba jí připomínat mladším generacím .

lenka9993
06.06.2018

Vyjadřuji svůj obrovský obdiv Rudolfu Vrbovi a všem židovským i ostatním vězňům koncentračního tábora Osvětim i všech dalších příšerných táborů. Můj mozek jen těžko dokáže pochopit, jak se taková ohavná zvěrstva mohla dít. Často si stěžujeme na to jak se máme Co dělají politici, že máme nedostatek financí a podobné, Ve srovnání s holocaustem maličkosti. Přála bych si setkat se alespoň s jedním člověkem který prošel období války a dosud žije. Tak ráda bych mu, nebo jí vyjádřila svůj obrovský obdiv a účtu. Četla jsem už více knih Na toto téma a nikdy se nepřestanu divit, Jak se to mohlo stát. Obdivuji obrovskou odvahu Rudolfa Vrby i jeho přítele. A je mi líto, že mu to nemohu říci osobně.
Už nikdy se nic takového nesmí stát ! Niky !

dadako
29.05.2018

Nestává se často, aby někdo kdo něco takového prožil, dokázal i své zážitky poutavě popsat. Spolu se Smrt je mým řemeslem, tato knížka patří k mým top 2, věnujícím se tomuto tématu.

Zanynka
17.05.2018

Jeste doporucuji Utek z Treblinky. Ty dve knihy z hlavy uz nikdy nevymazu. Hruzne dejiny.

Owain
26.03.2018

Neuvěřitelné, mrazilo mě . Nejlepší kniha, jakou jsem zatím na toto téma četla.

sovic
22.02.2018

Dobra kniha. Neuveritelny pribeh (jaky mel ten clovek skoro celou dobu strasne stesti... a jake veci se tam lidem dely jako kdyby to bylo naprosto normalni) ... ze kdyby se o koncentracich nevedelo vubec nic.. tak bych si po precteni knihy rekl, ze je to dobre vymysleny pribeh, ale neco takoveho se prece ve svete nemuze stat.
Proste nechapu.
Budme radi za dnesni dobu

vmatusko
06.02.2018

Veľmi dobra kniha, kde z úst Rudolfa Vŕbu presne opisuje pobyt v Osvienčime a útek na Slovensko. Kniha sa veľmi dobre čítala, nemohol som sa od nej odlepiť. Spolu s autorom som prežíval tie strašné momenty.
Človek sa potom zamýšľa ako môžu byť ľudia takí krutí - veď to bolo len pred pár rokmi.

Melancholie
04.02.2018

Pokud se nepoučíme z minulosti, budeme nuceni ji opakovat. Je moc důležité aby se k této knize popisující jedno z nejčernějších období našich dějin dostávali stále další čtenáři. Z knih na toto téma se mi spolu se Smrt je mým řemesel zapsala do srdce nejhlouběji.

ERIK 2
22.01.2018

Právě ležím doma nemocný a tak jsem si říkal co by asi se mnou bylo kdybych tak za popisovaných podmínek měl chřipku.No asi by to se mnou dopadlo velice špatně.Horečka,zimnice a ještě tvrdá otrocká práce k tomu rovná se plynová komora a nebo smrt vyčerpáním.Jen některé pasáže mi docela připadali jako kdyby hlavní hrdina měl na lidi neuvěřitelné štěstí a vždy vyvázl ze všeho kličkováním a že by byli kápové a dozorkyně tak nevšímaví?!

Rade
31.12.2017

Po tolikáté čtu o holocaustu a pokaždé si říkám – nechápu…
Ano, utrpení, mučení, zabíjení to se odehrávalo a bohužel odehrává stále – ale tady ta dokonalá organizace, ta preciznost, ta masovost, plánovaná likvidace milionů lidí v továrním měřítku a do detailů vymyšlená kamufláž k tomu… to je ta největší hrůza.
Pro mě nové informace – o Vrbově a Wetzlerově zprávě a její pomalé a často nepochopitelně mařené cestě na veřejnost, to bylo hodně depresivní, smutné podrobnosti o likvidaci českého rodinného tábora a taky o až neuvěřitelné vztahové hierarchii mezi vlastními vězni.

Damato
12.12.2017

Proč je na světě takových dobrých spisovatelů, kteří dokáží tak opravdově popsat tehdejší dobu, ze které nás mrazí a věříme, že bychom nic podobného nedopustili a proč je na druhé straně na světě tolik magorů, kteří po něčem takhle ponižujícím a podobném touží dál a neustále vystrkuje růžky na nás normální lidi, co chtějí jen jediné - žít v klidu a v míru se svými rodinami na tomhle už tak neveselém světě.? Je to podivné, že vždycky zvítězí lidská blbost a chamtivost nad klidem a mírem. Tak proč nám byl dán do vínku rozum? Kniha za to ovšem nemůže, je napsaná velice čtivě a chytne za srdíčko.