Utekl jsem z Osvětimi

kniha od:

Utekl jsem z Osvětimi https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13570/mid_utekl-jsem-z-osvetimi-cCP-13570.jpg 4.8 1084

Příběh slovenského Žida za okupace působivě líčí především jeho zážitky z koncentračního tábora. Hlavní hrdina Walter Rosenberg (Rudolf Vrba) byl při druhém pokusu o útěk za hranice Slovenského štátu transportován do vyhlazovacího tábora v Majdanku a posléze do Osvětimi. Podstatná část knihy je tvořena líčením jeho zážitků a pozorování z táborů. Roku 1944 s jedním ze spoluvězňů z Osvětimi uprchl. Ve zprávě, kterou s sebou přinesli, podávají první ucelené, podrobné a zároveň otřesné informace o situaci, která ve vyhlazovacích táborech panovala. Děj knihy končí ve chvíli, kdy hrdina jde poprvé do boje proti Němcům. ISBN 80-85924-50-1 (chybné)... celý text

Žánr:
Literatura faktu , Biografie a memoáry , Příběhy

Vydáno: , Sefer
Originální název:

44070: The Conspiracy of the Twentieth Century , 1998


více info...

Komentáře (211)

Komentáře 211 Recenze 0

vslc66
vslc66
10.09.2023 5 z 5

Dopodrobna popísaný útek dvoch slovenských židov, ktorí ani v najneľudskejších podmienkach aké môžu nastať, nestratili chuť do života, a robili všetko preto, aby sa o zločinoch proti ľudskosti, ktoré boli vykonávané nacistickými vojakmi, dozvedel celý svet (len keby svet reagoval oveľa, oveľa skôr). Kniha sa v niektorých pasážach čítala veľmi ťažko. Odporúčam prečítať každému, koho zaujíma táto tématika.

DeaverRhyme
DeaverRhyme
09.09.2023 5 z 5

Kniha, která nezklamala. Poučení v přímém přenosu. Doporučuji všem, kdo si chtějí nebo potřebují osvěžit dobu, kterou zažili naší předci.


Benny215
Benny215
26.08.2023 4 z 5

Ačkoliv je to poměrně tenká kniha tak se to nečetlo moc rychle a dobře , rozhodně za to ale nemůže autor.

Analnivetrelec
Analnivetrelec
21.05.2023 5 z 5

Spolu s knihou Co Dante neviděl. To napsal ten druhý účastník pravdivého příběhu.

Analnivetrelec
Analnivetrelec
21.05.2023 5 z 5

Tohle by měla být povinná četba na základní škole, střední škole i na vysoké škole. Nejlepší a zároveň nejhorší kniha v mě bibliotéce.

Shirako
Shirako
24.04.2023 5 z 5

Dle hodnocení velká očekávání a opravdu naplněna. Přečetl jsem mnoho knih na toto téma a tohle je jeden z nejhlubších vhledů do této tématiky, navíc napsaný tak čtivě, že ihned po dočtení jsem ji četl znovu.

Josh
Josh
13.02.2023 5 z 5

Konečně kniha znovu vydána. Neuvěřitelné, že v ČR byla vydána až r.1998!! poté r.2007 a pak nesehnatelná…. Co jsme to za národ??

Nejen děti, ani dospělí často neví alespoň základ o r.1968 nebo 1989, natož 1939-48. Vždyť TEHDY nešlo jen o přežití, útěk, ale dva naši!! chtěli varovat svět…. Máme za VIP herce, zpěváky a kdekoho, ale opravdové hrdiny o těch ani zmínka, a pokud ano tak na „vybraných kanálech“. Čemu se tedy DNES divit, když ani jim nikdo ty hrůzy nevěřil a ještě zjistili, že se už dost ví, jenže tam kde se rozhoduje o krocích války není bolest obyčejných lidí tak důležitá jako moc….

Musím říci, že 17 kapitol příběhu bylo opravdových tak, že se vědomí, že to někdo prožil hlásilo vždy úlekem „co dalšího hrozivějšího“ (např. Na smrt od Kariky je dost síla). Co teprve přílohy – děkuji, že tam jsou – to bylo tedy něco !! V nich zjistíte reálné reakce, kulisy doby, získáte náhled z mnoha úhlů pohledu. Nebudete se divit, budete se děsit, aby se nestal nějaký konflikt, protože je otázka na čí straně bude naše země a my. Jak aktuální....

PS: Děkuji človíčkovi, co sem do „zajímavosti“ dal odkaz na dokument :o)

Peter74
Peter74
01.02.2023 5 z 5

Kniha, z ktorej by sme sa mali poučiť.
A nezabúdať, čo sa dialo.

Lokina
Lokina
11.10.2022 5 z 5

Netřeba psát dlouhý komentář k této knize. Kniha je jedinečná svou autenticitou a hlavně odvahou autora. Četlo se to ne zrovna lehko. Tyto typy knihy jsou plné krutosti, bolesti a utrpení.
Za mě jedna z nejlepších knih o holocaustu.

čef
čef
11.10.2022 5 z 5

Další popis toho jak to chodilo v koncentračních táborech Majdanek, Osvětim a Brzezinka a proč se vlastně miliony Židů nechali vést do plynových komor jako ovce na porážku. Na skutečném příběhu člověka, který přežil, je ukázaná všechna ta hrůza kolem. Připojeny dokumenty upozorňující na holocaust vlády ještě během války a také něco o dalším životě našeho hrdiny po válce. Není to četba pro každého a mladí knihy vlastně skoro nečtou a to je hodně špatné.

Sjuzana
Sjuzana
15.07.2022 5 z 5

Jedním slovem hrůza, nechápu jak se tohle mohlo dít. Skvělá kniha.

Ninushka
Ninushka
05.06.2022 5 z 5

Silný příběh a pohlcující smutná atmosféra. Je to rozhodně jedna z nejautentičtějších knih, které jsem četla, moc se mi líbila.

baty
baty
03.06.2022 5 z 5

Naprosto mě ta kniha odrovnala. Přečetla jsem spoustu knih o koncentračních táborech, ale toto je úplně něco jiného. Rozhodně by tato doba neměla upadnout v zapomenutí, aby se už nikdy nic takového znovu nemohlo opakovat.

RMarkéta
RMarkéta
11.03.2022 5 z 5

Tak toto byl opravdu silný příběh a vlastně o to silnější, že se skutečně stal. Příběh o vůli, vzdoru, odhodlání a velké dávce štěstí. Ta Štěstěna tu hraje opravdu velkou roli, až mě z toho mrazí v zádech a zvedají se mi chloupky na rukách. Asi jim opravdu bylo z hůry dáno, aby informovali svět o tom, co se v osvětimském pekle děje a k čemu sloužil zrůdný nacistický systém. Ale svět se tomu zdráhal uvěřit. Nějak nám to mozky neumí nebo nechtějí zpracovat. Lidé jsou bohužel schopni všeho, dokonce se dopuštět hnusných zločinů a zvěrstev ve jménu zvrácené ideologie. To je pro mě dost nepochopitelné, strašné, šílené a děsí mě to. Panu Rudolfovi se stalo dost zvláštních příhod, které vedly i k tomu, že se mu s přítelem podařilo útéct a podat dost podrobnou zprávu o Osvětimi. V koncetráku se žilo ze dne na den a kolikrát ani to ne. Jakákoliv nenávist založená na náboženských, rasových a jiných netolerantních názorech je nebezpečný a zhoubný hnus, který by měl být utnutý hned v zárodku nebo přinejmenším alespoň odsouzen. Zmíňka o hymně zpívané na poslední cestě mě zdrtila. Ještě teď mám slzy v očích. Myslela jsem si totiž, že jde o pouhou legendu. No, ono je tu víc takových momentů, ale tenhle se nedá vyhnat z hlavy. Nedávno natočený film Zpráva je pouhým odvarem této knihy. Každopádně je vůbec dobře, že se takové filmy točí a knihy stále vycházejí. Je nutné si to připomínat a i poučit se. Kniha by měla být zařazena mezi povinnou četbu. Pod Felsenbergův komentář zde se můžu s čistým svědomím a vědomím rovnou podepsat.

ivoiro
ivoiro
27.02.2022 5 z 5

Právě jsem dočetl tuto závažnou knihu. Co k ní napsat? Zrovna v dnešních dnech? Tohle se už nikdy nesmí opakovat!!!! Je strašné, co umí udělat člověk člověku.

Felsenberg
Felsenberg
26.02.2022 5 z 5

Výjimečná kniha o nezdolné vůli žít. Neuvěřitelné, čím Rudolf Vrba prošel, kolik nebezpečí a zvratů přestál a to i té největší továrně na smrt, jaká kdy existovala. Když smrt sahala znovu a znovu těsně vedle něj a několikrát i přímo po něm. Je nepředstavitelné, co dokáže s nelíčenou radostí a potěšením udělat človek člověku. A po válce ty zrůdy odložily uniformy a staly se opět hodnými tatínky a dědečky, vyráběly mercedesy a bavoráky a dodnes je možná potkáte jako usměvavé důchodce na Kanárech. Stejně jako samotná Zpráva Rudolfa Vrby a Alfréda Wetzlera je zajímavý její pozdější osud. Díky podivnému jednání Rudolfa Kastnera a neochotě Spojenců bombardovat železnici z Maďarska do Polska a tábory Osvětim a Březinka byl potenciál Zprávy využit jen částečně a byly zavražděny další statisíce maďarských židů, což sám Rudolf Vrba nesl těžce. Přesto v jeho osobě a ve Zprávě dál žije a bude žít 1 765 000 zavražděných lidských bytostí. Kniha je plná přesných údajů, přesného popisu, takže čtenář vidí vše v barvách a před sebou a přesto je velmi čtivá a napínavá. Je to příklad neskutečného bestiality na jedné straně a hrdinství Rudolfa Vrby na straně druhé. Pro mě byly 2 nejemocionálnější okamžiky knihy. Když syn rabína Moses Sonenschein zvolal - Žádný Bůh není! A jestli je, buďiž proklet! Druhý, když český tábor z Terezína plný starců, žen a dětí šel do plynu a zpíval československou hymnu. Odhaduje se, že Zpráva po zastavení deportací zachránila život 200 000 maďarských židů. Tím útěk a kniha získali nádherný smysl, protože kdo zachrání jeden život, zachrání celý svět. Takže pánové Vrba a Wetzler darovali život více jak 200 000 lidem...

Dezz22
Dezz22
19.12.2021 5 z 5

Nemůžu říct, že by kniha byla krásná. To nebyla. Byla děsivá, smutná, depresivní, stejně jako ta doba a místa. Ale byla rozhodně silná a zanechala ve mě takové zvláštní pocity. Dost mi otevřela oči.

Nepeta
Nepeta
13.11.2021

Velmi čtivě napsaný příběh.
I když vím, že všechno je pravdivé a opravdu se dělo, část mě nechce uvěřit, že se nejedná pouze o umělecké zpracování. Lidskost ve mě nechce věřit, že lidé jsou něčeho takového vůbec schopni...

Markéta555
Markéta555
24.10.2021 5 z 5

Úžasný příběh odvážných lidí a díky za ně.
Knihu jsem přečetla dvakrát moc se mi líbila.
viděl někdo film? zpráva

PetraCy
PetraCy
14.10.2021 5 z 5

Doporučuji...měl by si tuto knihu přečíst každý...

jollyjo
jollyjo
20.09.2021

Parádní kniha , která by měla být na školách brána jako povinná četba. Autor tě dokáže parádně vtáhnout do děje a bohužel v tomto případě z toho až mrazí. Nejvíce začne člověk žasnout nad kalkulem vedení maďarského židovstva ohledně zvěřejnění zprávy , kterou sepsal Vrba a Wetzler na Slovensku a která právě měla sloužit k procitnutí maďarského židovstva.

helena842
helena842
04.05.2021 5 z 5

Skvělá kniha, ve které autor s nadhledem vypráví hrůzy, které zažil v Majdanku a v Osvětimi. Kniha je velmi čtivě sepsaná a oceňuji, že jsem si mohla přečíst i samotnou zprávu, kterou společně s Alfredem Wetzlerem sepsali. Opravdu obdivuhodný příběh, kterým se line autorova neuvěřitelná, až nakažlivá chuť žít. Jedno z nejlepších vyprávění, které jsem o koncentračních táborech četla. Snad se dočkáme dotisku, knihu jsem měla půjčenou z knihovny, ale ráda bych o ní rozšířila svou sbírku.

lordchaos
lordchaos
23.03.2021 5 z 5

V rámci žánru to nejlepší, co si můžete přečíst. A je to z první ruky!

knihomolka27
knihomolka27
21.03.2021 5 z 5

Toto dílo je opravdu zlatým hřebem deníků o osvětimských vězních, které jsem četla. Tím samozřejmě nechci říct, že by ty ostatní deníky nebo zápisky lidí byly špatné. To ani v nejmenším.....jen nejsou tak podrobné, upřímné, obsáhlé jako je tato kniha. Je neskutečné to číst a narovinu z toho mám velmi smíšené pocity. Nedokážu pochopit jak je možné, že když se lidé dozvěděli o masovém vraždění, tak se to snažili vyřešit jen tak, že jim do dobytčáků propašovali pár chlebíčků. To je tak absurdní. Muselo zemřít dalších 400 000 lidí, než se konečně někdo k něčemu rozhoupal. No ono měli času dost, že jo když nešlo o život jim.

Rudolf Vrba je pro mě hrdinou v pravém slova smyslu. Nedokážu ani pochopit jak na takovém místě mohl stále myslet pozitivně a věřit, že se odtamtud dostane. Musel to být neskutečně silný člověk. Prošel si úplně vším, vše důkladně zapsal a zdokumentoval, navíc je zřejmé, že má i jisté spisovatelské vlohy....takže vám kniha odbíhá o to víc. Kniha je opravdu neskutečná a jí ji doporučuji úplně všem a to hned z několika důvodů.....................Važte si toho čeho máte. Neberte svojí svobodu a život jako samozřejmost - byly totiž doby kdy se dal lidský život vyměnit za jeden obyčejný citron, Zbytečně neplýtvejte, Važte si maličkostí, nestěžujte si kvůli nesmyslům....

limruska
limruska
18.03.2021 5 z 5

Opravdu skvěle napsané, autentické, žádné přibarvování. Strašné, že ta hrůza je naše minulost. A co mě děsí, je to, kolik lidí se bylo schopno dobrovolně podílet na těch zvěrstvech. Spousta z nich žila před válkou normální život a jak málo jim stačilo, aby z nich byli odporní sadisti? A po válce řadu z nich trest nedostihl a žili si .... . Jak příšerné, nespravedlivé !

Lenka4
Lenka4
18.03.2021 5 z 5

Vyprávění stejně drsné, jako situace, které se autor prožíval. Jako jeden z mála měl dost síly, odvahy a štěstí k tomu, aby své svědectví mohl podat. Ty, jejichž konec života provázelo nepředstavitelné utrpení, je třeba si stále připomínat. Jejich osud je totiž i varováním do budoucna.

domihruzkova
domihruzkova
08.03.2021 5 z 5

Asi nejlépe napsaná kniha na toto téma - věcná, nepřiklášlená. Obdivuji odvahu a odhodlání dostat se z tábora smrti.

janina pako
janina pako
05.02.2021 5 z 5

Moc krasne napsana kniha, z tech co jsem cetla, nejlepsi. Doporucuji

vemrazik
vemrazik
30.01.2021 5 z 5

Ten typ knížky, u které nemůžu jíst a i uprostřed léta mě mrazí...
Za mě jedna z nejlepších knih s tématikou konc. táborů, hned vedle Jiskry života.

DivnýJanko
DivnýJanko
28.01.2021 odpad!

neverím mu ani slovo