Utekl jsem z Osvětimi

kniha od:

Utekl jsem z Osvětimi obálka knihy
Mé hodnocení:

KoupitKoupit eknihu

Příběh slovenského Žida za okupace působivě líčí především jeho zážitky z koncentračního tábora. Hlavní hrdina Walter Rosenberg (Rudolf Vrba) byl při druhém pokusu o útěk za hranice Slovenského štátu transportován do vyhlazovacího tábora v Majdanku a posléze do Osvětimi. Podstatná část knihy je tvořena líčením jeho zážitků a pozorování z táborů. Roku 1944 s jedním ze spoluvězňů z Osvětimi uprchl. Ve zprávě, kterou s sebou přinesli, podávají první ucelené, podrobné a zároveň otřesné informace o situaci, která ve vyhlazovacích táborech panovala. Děj knihy končí ve chvíli, kdy hrdina jde poprvé do boje proti Němcům....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13570/utekl-jsem-z-osvetimi-cCP-13570.jpg 4.8935
Žánr
Literatura faktu, Biografie a memoáry, Příběhy
Vydáno, Sefer
Orig. název

44070: The Conspiracy of the Twentieth Century, 2007

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (190)

Kniha Utekl jsem z Osvětimi

Přidat komentář
lordchaos
23. března

V rámci žánru to nejlepší, co si můžete přečíst. A je to z první ruky!

knihomolka27
21. března

Toto dílo je opravdu zlatým hřebem deníků o osvětimských vězních, které jsem četla. Tím samozřejmě nechci říct, že by ty ostatní deníky nebo zápisky lidí byly špatné. To ani v nejmenším.....jen nejsou tak podrobné, upřímné, obsáhlé jako je tato kniha. Je neskutečné to číst a narovinu z toho mám velmi smíšené pocity. Nedokážu pochopit jak je možné, že když se lidé dozvěděli o masovém vraždění, tak se to snažili vyřešit jen tak, že jim do dobytčáků propašovali pár chlebíčků. To je tak absurdní. Muselo zemřít dalších 400 000 lidí, než se konečně někdo k něčemu rozhoupal. No ono měli času dost, že jo když nešlo o život jim.

Rudolf Vrba je pro mě hrdinou v pravém slova smyslu. Nedokážu ani pochopit jak na takovém místě mohl stále myslet pozitivně a věřit, že se odtamtud dostane. Musel to být neskutečně silný člověk. Prošel si úplně vším, vše důkladně zapsal a zdokumentoval, navíc je zřejmé, že má i jisté spisovatelské vlohy....takže vám kniha odbíhá o to víc. Kniha je opravdu neskutečná a jí ji doporučuji úplně všem a to hned z několika důvodů.....................Važte si toho čeho máte. Neberte svojí svobodu a život jako samozřejmost - byly totiž doby kdy se dal lidský život vyměnit za jeden obyčejný citron, Zbytečně neplýtvejte, Važte si maličkostí, nestěžujte si kvůli nesmyslům....


limruska
18. března

Opravdu skvěle napsané, autentické, žádné přibarvování. Strašné, že ta hrůza je naše minulost. A co mě děsí, je to, kolik lidí se bylo schopno dobrovolně podílet na těch zvěrstvech. Spousta z nich žila před válkou normální život a jak málo jim stačilo, aby z nich byli odporní sadisti? A po válce řadu z nich trest nedostihl a žili si .... . Jak příšerné, nespravedlivé !

Lenka4
18. března

Vyprávění stejně drsné, jako situace, které se autor prožíval. Jako jeden z mála měl dost síly, odvahy a štěstí k tomu, aby své svědectví mohl podat. Ty, jejichž konec života provázelo nepředstavitelné utrpení, je třeba si stále připomínat. Jejich osud je totiž i varováním do budoucna.

domihruzkova
08. března

Asi nejlépe napsaná kniha na toto téma - věcná, nepřiklášlená. Obdivuji odvahu a odhodlání dostat se z tábora smrti.

janina pako
05. února

Moc krasne napsana kniha, z tech co jsem cetla, nejlepsi. Doporucuji

vemrazik
30. ledna

Ten typ knížky, u které nemůžu jíst a i uprostřed léta mě mrazí...
Za mě jedna z nejlepších knih s tématikou konc. táborů, hned vedle Jiskry života.

DivnýJanko
28. ledna

neverím mu ani slovo

1 ...