Utekl jsem z Osvětimi

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Příběh slovenského Žida za okupace působivě líčí především jeho zážitky z koncentračního tábora. Hlavní hrdina Walter Rosenberg (Rudolf Vrba) byl při druhém pokusu o útěk za hranice Slovenského štátu transportován do vyhlazovacího tábora v Majdanku a posléze do Osvětimi. Podstatná část knihy je tvořena líčením jeho zážitků a pozorování z táborů. Roku 1944 s jedním ze spoluvězňů z Osvětimi uprchl. Ve zprávě, kterou s sebou přinesli, podávají první ucelené, podrobné a zároveň otřesné informace o situaci, která ve vyhlazovacích táborech panovala. Děj knihy končí ve chvíli, kdy hrdina jde poprvé do boje proti Němcům....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/13570/utekl-jsem-z-osvetimi-cCP-13570.jpg 4.8830
Žánr
Literatura faktu, Biografie a memoáry, Příběhy
Vydáno, Sefer
Orig. název

44070: The Conspiracy of the Twentieth Century, 2007

více informací...


Nahrávám...

Komentáře (160)

Kniha Utekl jsem z Osvětimi

Přidat komentář
katerina2424
10. března

Je fascinující, jak někteří lidé navzdory všem hrůzám a obludnostem holocaustu nikdy neztratili naději a vůli k životu. Autor má můj obrovský respekt. Jeho inteligence, vynalézavost, statečnost a snaha o záchranu ostatních jsou obdivuhodné, obzvlášť v tak mladém věku.

lucifess
24. února

Jedna z knih o holokaustu, kterou stojí za to číst.
Jasný a faktický popis bez příkras. Co všechno zažil. Kde dokázal jako takto mladý najít motivaci každý den pokračovat v plánování útěků je pro mě neskutečné.
Tak obrovská vůle žít a následně pak cíl informovat svět, aby vyhlazování skončilo a další transporty už nešli do plynu. V rámci Majdánku i Osvětimi prošel několika tábory, bloky i pracovními zařazeními a přináší velmi ucelený náhled na fungování a možnosti přežití.

Martian
16. února

Nejlepší kniha o holokaustu, kterou jsem četl.

slaska77
01. února

S tématikou holokaustu jsem přečetla již mnoho, mnoho knih, počínaje Remarquem, přes Sophiinu volbu až po novodobou Osvětimskou knihovnici, Vypravěčku či Mischling. Musím ale říci, že tato kniha je tak nějak nejucelenější a dává tak nějak nejvíce pocítit skutečné hrůzy, které jsme si jako lidi sami sobě byli schopni udělat. V Osvětimi jsem byla na exkurzi ve svých asi 18 letech, tehdy jsem ještě asi nedokázala vše vstřebat, teď je mi to líto. Pozoruhodná kniha, pozoruhodný život, takové hrůzy si nemohl nikdo vymyslet, ty se opravdu musely stát. (Únor: 438 str.)

MammuT
26. ledna

Mrazivě pravdivé vyprávění, které vás nepustí. Vždy když si řeknete, že už musíte přestat číst, tak ve vás hlodá myšlenka, co se asi odehrává na další stránce. Povinná četba pro každého. Až po přečtení této knihy jsem získal pravdivý obraz té hrůzy, do té doby jsem byl v představách hodně naivní.

martineden
21. ledna

Po přečtení této knihy jsem ztratila iluze o humanitě. Neskutečná kniha!

Vybubu
16. ledna

Ano, toto je kniha, která by měla být povinnou četbou na základních školách. Je až smutné, jak dokáže člověka změnit prožití něčeho tak nepředstavitelného. Občas mi bylo autora neskutečně líto, s jakým despektem a skoro až lhostejností líčí hrůzy naší historie. Nedokážu si představit, možná ani nechci.. tu bolest, utrpení, zoufalství... Dlouho ještě ve mně bude kniha rezonovat...

Alilka
16. ledna

Silný příběh silného člověka, který se nebojí přiznat, že tu hrůzu kterou prožil mu pomohlo přežít štěstí v tom neštěstí, které mu přálo i díky jeho přičinění... Kniha mě utvrdila v jednom, Walter Rosenberg byl úžasný člověk.

1 ...