Myslete na děti!

Fiona pracuje jako soudkyně Nejvyššího soudu a při svém mimořádném pracovním vytížení vnímá manželův zálet s mladší ženou, na který mu přijde, sice bolestně, ale zároveň na nějaká hluboká řešení prostě nezbývá čas. Řeší komplikovaný právní spor – sedmnáctiletý mladík umírá na leukemii a rodiče odmítají transfuzi krve; patří ke Svědkům Jehovovým. Potvrdí soudkyně v precizně vedeném sporu, že právo na život je víc než právo rodičovské?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/242296/big_myslete-na-deti-rWi-242296.jpg 4.1326

Vydáno: , Odeon

The Children Act, 2014

Kniha Myslete na děti!

Ophelie
15. listopadu

Kniha s nelehkým tématem - Je víra více než život? A lze vůbec takové věci posuzovat objektivně? Na pozadí příběhu mladíka Adama a jeho víry a starší advokátky Fiony se zároveň odehrává manželská krize Fiony a Jacka...
Jedná se sice počtem stran o kratší román, ale co do obsahu nutí čtenáře klást si otázky, nutí k zamyšlení nad nejedním těžkým tématem. Skvělá kniha!

Romcha

Kdo vede lepší, správnější, hodnotnější existencii? Stoupenci sekulárního humanismu, racionality a právní kultury západního světa, nebo ti, kdo ve svém životě přiznávají místo vertikále, svrchovanému tajemství, a připouštějí omezenost vlastní svobodné vůle? Je náboženství jen dětskou hrou lidstva, nebo je spiritualita bytostnou lidskou potřebou stejně přirozenou jako potřeby fyziologické?
Na první pohled přináší McEwanův román Myslete na děti! jednoznačené odpovědi. Ve čtenářích, kteří nesdílejí autorova východiska, však může naopak zanechat mnohem více otázek.
Fiona Mayeová, brilantní soudkyně na prahu šedesátky vede fádní, spořádaný život Londýňanky vyšší střední třídy, prostrý vnitřních i objektivních vzmachů a propadů. Kromě hrstky výstřelků v mládí nezažila nic mimořádného. Osobní dramata a lidské vášně (zejména ty temné) k ní přicházejí pouze prostřednictvím jejich případů, které má rozsoudit. A jediným vážnějším vzrušením v jejím životě je avantýra jejího manžela, nicméně v díle vůbec nejde o manželskou krizi, to co autor přimárně v knize řeší je:
Společenskou smlouvou jsme se vzdali zodpovědnosti v mnoha oblastech života a delegovali rozhodování na instituce, kteřé si na to zjednáváme. Outsourcujeme vlastní mravní zralost a způsobilost. Zákony jsme oběstavěli vztahy, reglementovali i lásku. Vše je právně ošetřeno, světská spravedlnost chrání člověka před ním samým a právo zatím taktak stačí reagovat na čím dál složitější svět. U soudu může skončit i tak soukromá všední věc, jako do jaké školy bude a nebude chodti vaše dítě. Zdá se být typickou projekcí vlastního stínu, že takto zdětinštělá společnost se dětmi nejvíce zašťiťuje a ohání

Devorah

Většina románu se odehrává na pozadí velké manželské krize hlavní hrdinky. Ona i její muž jsou zde vykresleni bez příkras, bez nadřazenosti jednoho nad druhým, nefandíme ani jednomu. Společně s nimi jsme tichými svědky krize jejich manželství, jejich osobních, ale i profesních dilemat (McEwan nám tu nabízí polemiku mezi právem víry a pragmatickým humanismem). Konečný zápas mezi vírou a touhou, jak nám McEwan předestírá , je spíše svobodnou vůlí ještě ne zcela plnoletého mladíka, k níž se další z hlavních postav odhodlala.
Ano, k tomuto konci příběh nevyhnutelně spěl od samého začátku, nicméně autor se k němu dostal přes spoustu zbytečných, zdlouhavých a nudných odboček a  ve finále je pak čtenáři jedno, jakým směrem se hlavní hrdinové dají. Zůstane jen jakýsi osten zklamání, což je velká škoda.

SynD

morální cvičení, pojaté krásným jazykem. hrdinové se ale chovají šablonovitě: ani Fiona, ani Chlapec na mě nepůsobili jako živé bytosti a stejně pimprlově na mě působila i krize donedávna zcela harmonického manželství.

Anette99

V knize se proplétají soukromá dramata různých lidí. Uznávané soudkyni v oboru rodinného práva se rozpadá manželství, zatímco řeší spory jiných manželů. Do života jí vstoupí umírající mladík, který je odmala svými rodiči fanaticky veden k víře, a proto odmítá transfuzi, která by mu zachránila život. Stárnoucí, vždy chladná soudkyně zažije po mnoha letech vzplanutí, se kterým se neumí vypořádat a utíká sama před sebou. V knize je také skvěle zakomponováno to, jak dokáží být lidi ve své víře fanatičtí. Bylo to velmi zajímavé čtení.

Dani25

McEwan to proste vie, vie vybrať zaujímavú tému, rozobrať hlavnú postavu na kúsky, zaujať čitateľa tak, že nepustíte knihu z ruky, kým ju neprečítate celú.

slaska77

Téma je to bezesporu pětihvězdičkové a moc jsem se těšila, že zase jednou plný počet dám. Prostředí rodinného práva se všemi svými zmary a konflikty milovaných osob je jedno z nejzajímavějších v soudnictví vůbec. Někdy je sice méně více, ale příběh by si i tak zasloužil trošku více rozpracovat, autor to možná s tou úsporností trochu přehnal, konec knihy mi přišel také až moc a zbytečně nerealisticky vyhrocený, ale to může být jen můj postoj. Za mě 3,5 hvězdičky, s tím, že jak se něco odehrává v Londýně, hned to má u mě protekci, takže se přikláním ke 4.

hanzmb

Velké téma, na které jsem se moc těšil, navíc vyprávěné velmi působivým způsobem. Bohužel dle mého autor toto téma dost prohospodařil. Místo, aby hlouběji rozebíral chlapcův vývoj a jeho vztah s hrdinkou, klouže spíš jen na povrchu. Zbytečně velkou část pak zabírají manželské problémy či popisy hudebního vystoupení. Nebo při zachování těchto také zajímavých částí měla mít kniha podstatně větší rozsah.