Myslete na děti!

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Fiona pracuje jako soudkyně Nejvyššího soudu a při svém mimořádném pracovním vytížení vnímá manželův zálet s mladší ženou, na který mu přijde, sice bolestně, ale zároveň na nějaká hluboká řešení prostě nezbývá čas. Řeší komplikovaný právní spor – sedmnáctiletý mladík umírá na leukemii a rodiče odmítají transfuzi krve; patří ke Svědkům Jehovovým. Potvrdí soudkyně v precizně vedeném sporu, že právo na život je víc než právo rodičovské?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/242296/myslete-na-deti-rWi-242296.jpg 4.1293
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Odeon
Orig. název

The Children Act, 2014

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (87)

Kniha Myslete na děti!

Přidat komentář
ZÓNA
21. října

Ve výsledku a ve své finální verzi se jedná o dobrou knihu.
S jistou blahosklonností jsem občas cítil i vysokou kvalitu.
Jenže mi McEwan častěji přijde příliš vážný a poučující.
Hledal jsem v jeho toporné odbornosti radost, ale zahltit přes polovinu knihy statěmi ze soudní síně, mi přišlo nedůstojné velkému finále. Více úspornosti tam, kde je jí dobře a více odvahy v místech, která bez ní nevyzní tak ostře.
Smutné pro osud dítěte, liknavé ze strany dospělého člověka. Váhavé ze strany manželů, skvělé ze strany profesní.
Jelikož takhle musím členit román, nepřijde mi až tak mistrovsky napsaný.
Stačilo více pospojovat, více se otevřít, protože téma je tak silné...
Pan McEwan je velký spisovatel. Možná kritizuji jeho knihu příliš. Ale pokud si představím, co mohlo z příběhu být, kdyby se mu dal větší lidský rozměr...

Hyaenodon
22. září

Tak nějak nevím. Kniha už svým rozsahem napovídá, že nepůjde o do hloubky propracovaný příběh, ale spíše o jakýsi nástřel a tak tomu (bohužel) i je. Děj mi utekl příliš rychle na to, abych si k nějaké postavě vypracoval hlubší vztah. Tři hvězdy za jazyk.


Malinche128
18. září

Verím, že keby sa má ktokoľvek na túto knihu pýtal hoci aj o x rokov vedela by som mu povedať každý detail.... Je TOP kniha..

saxik07
12. května

Kniha je o rodinném právu, do detailů popisuje soudní procesy, zabývá se těžkými tématy, rozebírá volbu mezi životem a smrtí. Líbilo se mi nahlédnutí pod povrch soudních procesů a úskalí v rozhodování soudců. Některé pasáže jsem hltala jiné se mi četly hůře, ale celkově se mi kniha líbila.

kurama45
28. dubna

Jedno veľké sklamanie pravdepodobne spôsobené prehnanými očakávaniami. Myslela som si, že sa kniha bude snažiť predostrieť rôzne uhly pohľadu, že napriek tomu, že je aj o sudkyni, nebude súdiť, že sa bude snažiť byť objektívna, aj keď by mala byť zároveň kritická. Dostala som zaujímavý román s nezvyčajným konfliktom. Ale to je všetko. 99 % bolo o pani sudkyni, čo je síce pekné, ale vzhľadom k tomu, že jej súkromný život nijako neovplyvnil ten kariérny, nechápem, k čomu bolo dobré rozpitvávať jej manželstvo na pikometre. Hlavný protagonista bol idealizovaný chlapec, nič viac, nič menej. Videl vôbec niekedy autor člena Svedkov Jehovových? Rozprával sa s nejakým dospievajúcim chlapcom, ktorý k nim patrí? Prišlo mi, že ide čisto o jeho projekcie. Až príliš z románu cítiť autorove skutočné pocity a to, ako podľa nich manipuloval celú situáciu, ako si prispôsoboval správanie veriacich.

Ako román skvelé, ako hlbšia štúdia do komplikovanej situácie nedostatočné. Najlepšie to bolo zhrnuté v doslove, z ktorého si dovolím citovať:

„Kniha, jež měla potenciál přimět obě strany k zamyšlení, se tak blíží románu á thése či pamfletu.“

Marek.Sc
20. dubna

Kniha, ktorá rozoberá právo na rozhodnutie či zomrieť alebo žiť. Takmer dospelý Adam, ovplyvnený zmýšľaním svojej sekty a rodičov, je viac menej rozhodnutý. Ale je naozaj všetko čierne a biele? Sudkyňa Fiona Meyerová musí zvážiť všetky možnosti za a proti. Na pomyselnú váhu spravodlivosti položiť to dobré aj zlé. Rozhodovanie v tomto prípade nebude vôbec ľahké. Chlapcovi je nutné podať transfúziu a čas je v tomto procese nepriateľom. Od začiatku knihy sa prelína aj príbeh samotnej sudkyne a jej súkromný život. Je vzťah balansuje nad priepasťou a skok nedospelého mladíka v ústrety smrti sa javí ako neodvrátiteľný. Dva príbehy, ktoré sa spoja. Od začiatku kniha ponúka otázky, na ktoré sa ťažko odpovedá. Postaviť právo na život ako bezpodmienečnú dogmu súdneho systému alebo voľbu slobodného rozhodnutia odmietnutia liečby, v kontexte prijatia obligatórnych podmienok určených sektou. Kniha sa nečíta ťažko. Téma je zložitejšia, avšak použitý jazyk je zrozumiteľný a určite je prínosom pri zodpovedaní otázky práva na život.

Terkishead
02. ledna

Od autora je to má čtvrtá kniha a myslím, že každá z nich se mi zaryla pod kůži. Každá jinak. Všechny ale mají společné to, že netoužíte být v roli hlavních hrdinů. V této knize především obdivuji neuvěřitelně uvěřitelné charaktery hlavních postav a dilema, které pro všechny, nejen pro hlavní hrdinku, přináší práce s mladistvými, jejichž rodinné zázemí je jakýmkoliv způsobem konfliktní vůči většinovému smýšlení.

Dela111
15.12.2019

Na knihu s tímto námětem jsem byla moc zvědavá, protože vím, že Ian McEwan umí čtenáře překvapit a zneklidnit.
Příběh je podaný z pohledu soudkyně Fiony, která současně čelí krizi ve svém manželství. Mimo stěžejní právní spor se seznámíme s několika dalšími případy z oblasti rodinného práva.
Aby mohla Fiona zodpovědně rozhodnout, zda respektovat přání člověka, či zda zachránit život i proti jeho vůli, setká se s pacientem, sedmnáctiletým Adamem, osobně v nemocnici. Setkání je pro oba silným zážitkem a dítě na prahu dospělosti, které najednou ztratí jedinou morální hodnotu, kterou znalo, potřebuje pomoc, vedení...
Je to jeden z těch příběhů, který přináší víc než jednu otázku k zamyšlení, a tak nad ním hloubáme i po dočtení, přemýšlíme nad tím, co je v životě skutečně důležité a příběh postupně doznívá...
Ke knize mám jedinou menší výtku, mohla být více propracovaná, jít víc do hloubky.
90 %

1

Doporučujeme

Cesta sněžných ptáků
Cesta sněžných ptáků
Nepřemožitelný
Nepřemožitelný
Sága rodu Forsytů
Sága rodu Forsytů
Hotel v Paříži: Pokoj č. 1
Hotel v Paříži: Pokoj č. 1