Myslete na děti!

Fiona pracuje jako soudkyně Nejvyššího soudu a při svém mimořádném pracovním vytížení vnímá manželův zálet s mladší ženou, na který mu přijde, sice bolestně, ale zároveň na nějaká hluboká řešení prostě nezbývá čas. Řeší komplikovaný právní spor – sedmnáctiletý mladík umírá na leukemii a rodiče odmítají transfuzi krve; patří ke Svědkům Jehovovým. Potvrdí soudkyně v precizně vedeném sporu, že právo na život je víc než právo rodičovské?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/242296/myslete-na-deti-rWi-242296.jpg 4.1195

The Children Act (2014)

Vydáno:, Odeon

Kniha Myslete na děti!

Lionella
včera

Výborná. Pomalým tempom vtiahne autor čitateľa až do Fioninej mysle, ktorá je sudkyňou najvyššieho súdu a špecializuje sa na rodinné právo. Čitateľ si tak kladie otázky spolu s hlavnou postavou, prežíva spolu s ňou všetky váhania, pochybnosti a snaží sa správne rozhodovať. A zase len chaos a pochybnosti, čo je vlastne správne. Kniha predkladá veľa námetov na zamyslenie, ale odpovede necháva na čitateľa.

Allys

Zaujimava kniha vďaka ktorej je možné nahliadnuť do zákulisia práce sudcu. Niekedy je to naozaj ťažké rozhodovanie a hlavnej postave niet čo závidieť. Kniha je výborne napísaná a charaktery postáv rozoberá do hĺbky. Som rada, že som sa ku knihe dostala.

miroslava999

Nevim. Libilo i nelibilo.Pri cteni popisu nastavajiciho stari na strane 27 mi sel mraz po zadech.Prave jsem na jeho prahu a je to velice vystizne.

Aliii

Moje první kniha od autora, ale rozhodně ne poslední. Ani nevím, jak to popsat, ale autor se mi dostal do hlavy a nechal tam spoustu otázek a námětů k zamyšlení, o smršti emocí nemluvě. Má trochu zvláštní styl psaní, odlišný od knih, které jsem už četla a rozhodně si brzy přečtu něco dalšího.

mi-380

Na pozadí manželské krize nahlížíme do britského soudního systému. Ten náhled je tak ostrý, přesvědčivý a zdá se, že zcela kvalifikovaný, až mě to přinutilo podrobněji zjišťovat, kdo že je vlastně Ian McEwan. Aha, Betonová zahrada, která mě kdysi tak fascinovala. Autor se prostě zabývá dětmi a jejich možnostmi a omezeními v různých společnostech, ať už sociálních nebo náboženských a věrohodně popisuje opatrné, složité, někdy zdánlivě neřešitelné našlapování soudů v britské multikulturní společnosti: 90% (183 hodnotící generují průměr 81%).

Chesterton

McEwan je krutý provokatér, často jdoucí za hranu, jak dokazuje jeho Betonová. The Childern Act mi přijde vycizelovaná do nejmenšího detailu. Otvírá citlivá a křehká témata, nejjemnější přediva vztahů, lásky i jejího přechodu do nenávisti, stejně jako přechodu ze života do smrti.
Nejvíc mi jako podstata knihy vystoupila chladná rozumová úvaha v kontrastu s vnímáním srdcem a určitou iracionalitou zmíněnou v závěru doslovu, který mi přijde brilantní.
Příběh začíná po svátku Nejsvětější Trojice, je zmíněn Westminsterský římskokatolický biskup, ortodoxní židovský pár, sekta svědků Jehovových a téma transfuze, siamská dvojčata a nutnost volit mezi životem a smrtí v případě vlastních dětí. Vše se odehrává prolíná s kulisami bezdětného manželství soudkyně Fiony Mayové, které po velmi primitivním návrhu jejího muže, profesora dějin umění, odhaluje svou vyprázdněnost z obou stran.
Mnoho témat stojí kontrastně a někdy ne zcela férově proti sobě. Třeba sekta Svědků proti tradičním náboženstvím. Ale to už je standardní styl tohoto muže, který nám dává téměř nekonečný prostor k tomu, abychom se chytli za nos.
Také mi nepřijde, že by příběhem nadmíru vystupoval jeho názor, že víra je "v nejlepším případě morálně neutrální, a přinejhorším jde o odporné duševní pokřivení".

"Někdejší šlechetný ideální přežíval do moderní éry, otlučený, a zrezivělý jako rytířské brnění. Soudci zastupovali panovníka a po staletí sloužili jako strážci dětí národa".

"Selhání upevnilo povrchní vědomí, že právo se ve své nejhorší podobě nechová jako osel, ale jako jedovatý had "

Grynče

Moc se mi nelíbila, dočetla jsem jen v rámci výzvy.

tonysojka

Mc Ewan umí nasadit brouky a otázky do hlavy. V každém díle jakoby upozorňoval na nevratné následky rozhodnutí,jež člověk učiní ve chvílích, kdy si jich skoro ani nevšimne.A když ano,tak přemýšlením ztratí tu trochu času,kterou na rozhodnutí měl.V této knize mne fascinoval přesný popis rozpadu manželství kvůli sobectví jednoho z partnerů a vnitřní život hlavní hrdinky s jejími pochybnostmi a dilematy.Po Pokání a Chesilské pláži je to na Mc Ewana překvapivě kladná ženská postava a s jejím selhavším partnerem se vůbec nemaže. Také nahlédnutí do soudní praxe bylo pro mne hodně zajímavé. O případech Svědků Jehovových a Siamských dvojčat, jakož i o paní soudkyni budu přemýšlet hodně dlouho.