*Pájuše* *Pájuše* komentáře u knih

Otrokyně citů Otrokyně citů Nalini Singh

Mé hodnocení knihy je se rozděluje na dvě linie. Na příběh a hlavní hrdiny.
Příběh se mi sám o sobě líbil, ačkoliv byl předvídatelný. * SPOILER * To, že se Sascha napojí na mysl svého milého mi bylo jasné okamžitě. Dokonce i fakt, že nezemře společně s ním, protože jí udržuje v chodu mysl nejen jeho, ale také celé smečky. Tady jsem ale myslela ve velkém měřítku. Vlastně se jedná jen o vybranou část smečky, ale to je detail, protože výsledek je pořád stejný. ;-) * KONEC SPOILERU *
Nicméně se tam vyskytlo pár nesrovnalostí. Autorka tady několikrát zmiňuje, že v tomto světě jsou tři hráči - měňavci, Psyové a lidé. Bohužel, ty lidi jsem v knize vůbec nezaznamenala. Dokonce i Mercy Thomson, Kate Danielsová a můžu jmenovat spoustu dalších, mají v "novém světě" začleněny lidi do příběhu. Tady, ačkoliv je o nich zmínka, nehrají žádnou roli - mocenskou, politickou, ani tu "vedlejší". Jsou tu tak trochu nadbytečně...
Další pro mě taková kuriozitka jsou vztahy mezi členy smečky. Přišlo mi to opravdu zvláštní, že se tam musí udělit "výsada doteku", ačkoliv všichni tak nějak ho porušovali...
Autorka tu postavila proti sobě mocné síly. Jedni necítí vůbec nic, zatímco ti druzí cítí zase až moc. Ne že bych v tom viděla rozpor. (ironie) K prolnutí těchto dvou rovin došlo přirozenou cestou. Zatímco se světem Psyů jsem neměla problém, se světem "koček" už ano. Měla jsem z nich trochu pocit nereálnosti, což mě mrzelo. Nedokážu si představit na jednom písečku leopardy, levharty a další kočkovitý šelmy
Teď něco málo k postavám. Nehorázně mě vytáčel Saschin přístup s tím neustálým "zabijou mě, když zjistí, že jsem poškozená". Ano, chápu, že pro to bylo odůvodněné stanovisko, ale číst o tom v každé kapitole, už je vážně moc. A to samé platí pro Lucase s jeho "chci, aby tu masku okamžitě shodila."
* SPOILER *
Co mě ale dorazilo, bylo, když si Lucas začal uvědomovat, že se mu Sascha líbí. Řekl ji o vraždách a Sasche došlo, že ji jen využíval kvůli informacím. Mohl by mi někdo říct, proč když mu Sascha řekla, že to řekla matce, ačkoliv by to neudělala, on si prostě usmyslel, že ho zradila?
* KONEC SPOILERU *
Menší problém jsem měla i se samotným vztahem hrdinů. Opravdu mi nepřišlo, že by se mezi nimi nějak závratně ta láska utvářela postupně. V průběhu knihy jste zaznamenaly silný sexuální podtext, vlastně tři čtvrtě knihy jde jen o něj, a poslední čtvrtina knihy se najednou promění v lásku jak trám. Nemyslím si, že takhle to funguje. Což mě přivádí k další kuriozitce: * SPOILER * vážně budete člověku vykat, když už víte, že je to vaše partnerka/družka??? * KONEC SPOILERU *
A takovýchto řekněme drobnůstek, které se v knize vyskytují je spoustu. Čtenáře, který se ponoří do příběhu naplno, to asi nevytrhne. Já u téhle knihy měla právě ten problém se do příběhu pořádně ponořit...

16.03.2016 2 z 5

Magie ničivá Magie ničivá Ilona Andrews

„To si ze mě děláte srandu!“ Přesně tohle mi běhalo myslí po přečtení poslední stránky Magie ničivá. Zatímco si to u mě v minulém díle Curran pěkně rozlil, tady si vylepšil skóre o 360 stupňů! Miluju toho řvoucího psychopata. Scény s ním vždycky stojí za to! :D
Když se do knihy ponoříte, naleznete nový svět plný mytologických i nemytologických postav a kousků historie, který je pro čtenáře tak přirozený jako dýchání. Ty postavy jsou základnou všeho a dávají knihám ten správný šmrnc. Nevadí, že jsou tam upíři, mágové, bohové a různá směs dalších nadpřirozených bytostí. Tohle je totiž to, co dává knize ten punc dokonalosti. Nijak vážně se tam nekřižují, vše, co čtenář dostává při čtení knihy je jedna dokonale propracovaná originalita. Dokážete se vžít do postav tak lehce, že čtení se pro vás stává požitkem. Co kniha, to nějaká perla na konci, jako taková třešnička na dortu, sladká tečka za poslední větou, která se vám v ústech rozplyne jako ten nejjemnější dezert.
Při čtení knih tohoto spisovatelského dua, zapomenete úplně na okolní svět a zakousnete se do příběhu drsňačky Kate a jejich problémů, ve kterých vězí vždycky až po uši! :D
Magie ničivá – stejně jako předchozí díly – narušily stereotyp zaběhnutý v knihách fantasy/postapo, kterým jsem kdy četla. Nemůžu si pomoct, ale knihy jsou od jednoho dílu k druhému lepší a lepší. A tenhle díl byl… epický, kolosální, mega obrovský DEBUT!!!
Takový šok jsem v předchozích dílech snad nezažila jako tady na předposlední kapitole! Zdá se, jako by jedna dějová linie končila a začala nová Éra. Éra, kterou bude zábavné sledovat, protože svět Kate Danielsové už nebude nikdy jako dřív!
Roland je vážně, vážně děsivý pa*chant! Ale je to dobře vymyšlená postava a mám pocit, že s ním Kate s Curranem zažijí hodně nervů drásajících okamžiků a perných chvilek. Jsem zvědavá na vývoj téhle postavy. ;-)
Už teď je mi líto, až série skončí. Knihy jsem si zamilovala a tahle série se mi zažrala do srdce tak hluboko, že pro žádnou sérii už tam není místo. IA bude navždy patřit mezi mistry svého řemesla a tenhle pomyslný stupínek vítězů nikdo nepřekoná.

13.07.2015 5 z 5

Okouzlující čarodějka Okouzlující čarodějka Jill Barnett

U této knihy jsem se smála, až mi tekly slzy z očí. :-D Jill Barnett umí psát vskutku bravurně a je jedna z mála autorek, která zkombinovala romantiku s komedií. Knihu jsem si užívala od začátku do konce. Doporučuji nečíst ve veřejné dopravě. ;-)

29.08.2014 5 z 5

Tetovaný Tetovaný Peter V. Brett

Nevím proč, ale měla jsem období, kdy jsem knihu nemohla vzít ani do ruky. Nějak mě to napínání, než se dostanu přes dvě postavy k té jedné, která mě zajímala nejvíce, přestalo bavit a knihu jsem na řádu týdnů odložila k ledu. Nakonec jsem se k ní vrátila a bylo to jako když se "ztracený syn vrátí domů". Děj byl sytý, postavy barvité a příběh sám o sobě nikde nevázl. Za co dávám autorovi plný počet hvězd jsou určitě propracované postavy. Jejich vývoj, změna smýšlení, to vše Vám autor servíruje postupně, ale ještě hezky za tepla. Postupně přicházíte na to, že se s nimi život nemazlí a jen horko těžko předvídáte, co se jim na další straně stane. A to je další věc, která si zaslouží plný počet hvězdiček. Totiž ta nepředvídatelnost vás nutí číst a číst a číst. Takže neváhejte a čtěte.

03.02.2021 5 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

(SPOILER) Ve druhé díle rozehrává Shusterman hru, která se už začíná malinko podobat klasickým YA knihám. Nechci říci, že by kniha byla předvídatelná ve všem. Nimbus mě úplně odzbrojil a pak, když se na scéně objevil náš záporák a samotný konec... i to bylo pro mou mysl šok. Nicméně dějová linka už jaksi postrádala tu dramatičnost a dopředu jste věděli, co která postava udělá. Druhý díl posunul příběh do nové úrovně. Nedokážu říci, jestli k lepšímu nebo k horšímu. To ukáže až třetí díl. Trochu se ho ale obávám, protože mám jisté pochyby o tom, kam až autor chce zajít. Na druhou stranu si myslím, že Nimbus v posledním díle sehraje svoji "životní" roli. A na tohle se těším víc, než na znovuoživení... však ten, kdo četl, ví. :-)

24.10.2020 4 z 5

Modré hlubiny Modré hlubiny Jennifer Donnelly

Tohle se moc nepovedlo. Knihu doprovází nehorázná kliše, hlavní hrdinka pořád utíká (před nepřáteli, před skutečností, sama před sebou - ano, dá se to pochopit, ale když to dělá celou knihu, jednoho to opravdu omrzí a ztratí zájem, protože hádejte, co bude následovat na další stránce? Útěk, jupííí! A co další kapitola? Další útěk! No ne, to jsem opravdu nečekala! :-O ), kniha zabředávala do pohádky, postavy nijaké (až na Ling a Astrid, díky bohu za ně - nejnormálnější postavy z celého paskvilu). Slovníček byl k ničemu, protože listovat z jednoho konce na druhý vás po pár kapitolách nebaví a raději dáte přednost "domýšlení se", co který ten pojem v kontextu znamená. Jídlo, místa, jména, kouzla - vše mi šlo těžko přes pusu. Tentokrát jsem neměla šťastnou ruku a to jsem si myslela, že vyzkouším něco nového, originálního. No, moje zklamání je nezměrné... asi stejně tak velké jako celý podmořský svět. Místo zizinky s ním celou tabulku čokolády a budu věrná, stejně jako perutýn, osvědčené klasice, protože druhý díl číst nebudu, ani kdyby se potopená Atlantida ocitla zpátky nad hladinou!

26.06.2018 1 z 5

Agnes Agnes Hannah Kent

Agnes byla kniha, kterou jsem měla v knihovně už hodně dlouhou dobu. A absolutně nechápu, proč jsem to čtení tak dlouho odkládala. Velmi zajímavý příběh - až na ta jména, to byla pro mě hotová katastrofa! :D - který vás na konci knihy nemile překvapí a zároveň rozesmutní. Přesto... je to kniha která stojí za to, aby jí někdo vzal do ruky, potěžkal tíhu písmenek a nakonec, s posledním srdcebolným povzdechem, ji vrátil do knihovny. Pět hvězdiček - nemůžu jinak.

18.11.2017 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Díky této autorce snad ještě dám šanci českým autorům, aby mě vyvedli z omylu, že neumí psát. Ale TOHLE už žádný český autor nepřekoná!
Strhující, magický, dechberoucí příběh! Nemůžu se dočkat pokračování, což mě přivádí k otázce - kdy hodlá nakladatelství vydat další díl?!? Potřebuji ho a to okamžitě!!

04.12.2016 5 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Svět byl vykreslen jako kruté místo, troufám si tvrdit, že by se to klidně dalo zasadit do středověku. Úplně si tu temnou dobu dokážu představit, ale hlavní postavy - Celaena, princátko a kapitán - mi do tohoto temného příběhu vůbec nepasovaly. Ze všech jsem měla pocit, že jsou v knize tak trochu omylem.
Když shrnu kapitána stráží - který nikdy nikoho nezabil, ale přesto se stal kapitánem stráží * SPOILER * těžko tomu uvěřit, když všude zuří válka * KONEC SPOILERU * - a princátka - který se choval až moc naivně na to, že je to následník trůnu - přišlo mi, jako kdyby tyhle postavy dělala autorka jak přes kopírák.
Celaena je kapitola sama o sobě. Pokaždé, když autorka zmiňovala rozpoznání jedů, střílení z luku atd., neopomenula za tím okamžitě dodat, že je v tom Celaena ze všech nejlepší. Díky čemuž ve mě rostl pocit nedůvěry, který mi přetrval až do hořkého konce. Možná kdyby tyhle věci okrajově zmínila někde na začátku, * SPOILER * zatímco bručela ve vězení * KONEC SPOILERU *, ta nedůvěra by mi ani na mysl nepřišla. Autorka se snažila z osmnáctiletý holky udělat toho nejdrsnějšího nájemnýho vraha, ale moc v tom neuspěla. Předně by ji měla dát trochu jiné povahové vlastnosti. Tohle byla pro mě jen holčička, která si na vraha jen hrála. V knize se mi Celaena jevila jako namachrovaná, povrchní a vztahovačná káča, která občas má i krapet rozumu. Někdy jsem ale uvažovala, jestli ten mozek používá. * SPOILER * Kdybych se měla vtělit do role nájemného vraha, rozhodně bych v tváří v tvář proti 22 nepřátelům/sokům, skrývala svoje skutečné schopnosti až na úplný konec. Zvláště, když bych byla jako žena mezi muži jediná. Je to trochu logické, že i kouzelník neukazuje všechny svoje triky hned. Ne, Celaena prostě chtěla ukázat, zač je toho loket! * KONEC SPOILERU *
Anotace slibovala pořádnou akci, já se zatím u kniha nudila. Užila jsem si jednu dvě scény a jinak nic. Všechny ty "úkoly", které mají plnit - rozhodně odmítám to nazývat bojem! - jsem protrpěla. A ačkoliv autorka má vypravěčský talent, knihu jsem si neužila tak, jak jsem od vysokého hodnocení tady očekávala. Když pominu sem tam tu nějakou hrubku, fakt, že anotace přehání a skutečnost, že z nájemného vraha udělala postavu tak akorát k smíchu, může být autorka za slabý průměr ráda.

10.04.2016 3 z 5

Kdopak je ta zrzka? Kdopak je ta zrzka? Alice Clayton

Co ke knize dodat... erotiky je tady víc, než dost, ale postrádala jsem alespoň nějaký ten vtip. To, že se hlavní hrdinka chová jako střelená ženská, která se hihňá úplně všemu, mi moc vtipný nepřišlo. Jo, usmívala jsem se nad knihou, ale byl to ten typ úsměvu "to jako vážně?" Měla jsem problém uvěřit tomu, čím se mě autorka snažila nakrmit. To prakticky nebyl příběh, nemělo to vůbec žádný děj, jen přemíru sexuálních scén...
Do druhý dílu se pouštět v blízké době nebudu. A možná tuhle sérii nikdy nedočtu.

17.10.2015 2 z 5

Překroč svůj stín Překroč svůj stín Katie McGarry

Knihu jsem nejdříve četla v originálu a teď znovu v českém překladu. Ať se na to dívám, jak chci, kniha ani českým překladem neztrácí na kvalitě. Poutavý příběh o překonávání překážek, vlastního strachu a pocitu viny. O nalezení smyslu života, nové rodiny, stejně tak jako o nelezení sama sebe. Nádherný příběh, který vám ukáže, že život není vždycky spravedlivý, ale umí rány, které sám způsobí, léčit. :-)

16.07.2015 5 z 5

Hostitel Hostitel Stephenie Meyer

Kniha mi vyrazila dech. Poutavá, čtivá, barvitá... vůbec jsem se nenudila. Mělo to spád, v každé kapitole bylo něco, co vás dojalo, vzrušilo nebo naštvalo. Skvělá knížka, kde i "jiné" civilizace dokáží být zmítání lidskými emocemi. Líbil se mi námět - neotřelý, originální, fascinující - i pohled na "mimozemšťany". :-)
Viděla jsem i film, ale ten se mi tak moc nelíbil. Tuším, že v knížce byl ten chlap na konci (myslím, že se ve jménu měl něco s Plamenem) vyobrazen jako s rezavými vlasy, ale ve filmu je měl černé(? nebo hnědé?)

10.11.2014 4 z 5

Stříbrné město Stříbrné město Radek Sterakdary Starý (p)

(SPOILER) Hlavou mi pořád běží otázka - opravdu je tohle autorova prvotina? Možná, jak v čem. Ze začátku jsem měla především problém s tím, že vlastně nebylo nic vysvětleno ke světu, který si autor vybral pro svůj příběh. Jak se ale příběh začal rozbíhat, autor vše popisoval postupně. A nebylo to na škodu počkat si na to. V knize nebyla ani jedna jediná pasáž, coby vycpávková vata! To mě opravdu překvapilo, ale příjemně. Víc než příjemně. Bylo to vyprávění, které mě naprosto vtáhlo do děje. Za to patří autorovi velká pochvala. Udržel mě u knihy i ve dvě ráno, což se málo kterému autorovi podařilo.
Co se týče postav, asi nejvíce mě bavil Harari. Je to takový "světák" :D, byť co se sociálního cítění týče, naprosto selhává, ale tahle postava měla charakter a velký potenciál (snad v dalším díle bude také přítomen, jeho konec bych si nepřála!). No a samotná Arila... to je trochu kontroverzní postavička. Nemůžu říci, že bych si ji zrovna dvakrát oblíbila, ale k ději neodmyslitelně patří. Bez ní by to bylo neúplné a ani postava Harariho by příběh nedokázala utáhnout sama. Je ale s podivem, že i tahle kontroverzní postavička byla i přes svou na jednu stranu naivní představu o "hrdinství", schopná říkat věci, které měly hlavu a patu a ve správný čas přinést i zajímavé myšlenky. Uvidíme, co přinese další díl.

Chci ještě vyzdvihnout samotné obrázky v knize. Fakt se mi líbily.

19.05.2024 5 z 5

Rytmus, já & Malychin Rytmus, já & Malychin Mariana Zapata

Tak tohle nešlo. Opravdu! Postpubertální chování hlavní hrdinky bylo natolik iritující, že jsem knihu dočetla se sebezapřením (chápejte jen proto, že je to Zapata). U této knihy tedy autorka přestřelila. A to hodně! V knize bylo docela dost humor (i když někdy tedy nemístného). Od autorky jsem zatím četla jen samé knihy, které mě chytly za srdce nebo naopak byla v nich jakási hloubka toho vztahu, tady mi to přišlo, že to za autorku napsal někdo jiný. No... škoda. Todle se tedy u mě v knihovně dlouho neohřeje.

05.12.2021 odpad!

Dívka, která si říkala Tuesday Dívka, která si říkala Tuesday Stephen Williams

Knihy tohoto žánru obvykle nevyhledávám. Úplně nejsou žánrem, který by mě bavil. Nicméně, o této knize musím říct... klobouk dolů. Nejvíce mě bavil pohled Tuesday, který byl směsicí sarkasmu, sebemrskačství a ostrovtipu. Nejméně pak pohled detektiva. Ono... byl pro příběh klíčový, ale na to, že byl polda dlouhou dobu, mu věci docházely s desetikapitolovým zpožděním... Blech! A postava Thuesday byla jako Sherlock Holmes, Jekyll a Hyde a James Bond v sukních v jednom... ovšem je mi trošku zatěžko věřit, že by takhle...jak to jen říci?... "propracovaný plán" na zničení mafiánského podsvětí dokázala vymslet malá holka.

25.07.2020 4 z 5

Ginny Napořád Ginny Napořád Benjamin Ludwig

Jednomu člověku jsem nedávno tvrdila, že mít rozečtené dvě knihy a vrhat se do další nemá smysl. No, tak v tomto případě to smysl mělo a opodstatněný!
Knihu jsem odložila, protože jsem si představovala, jak to bude náročné (nejen po psychické stránce, ale také v tom, jak to bude složitě napsané). Jak jen jsem se mýlila! Po Hospodě Jamajce, kterou jsem upřednostnila před touto knihou a ze které jsem byla poněkud zklamaná, Ginny pro mě byla velkým překvapením.
Četla se neskutečně rychle, děj byl svižný a Ginny neskutečně sympatická. Dětská mysl v sobě skrývala širokou škálu pocitů a vjemů a byla tak osvěžující! Prostá, jednoduchá... Čistá. Jak jen mysl dítěte může být.
A tohle okouzlující dítě nejenže cítilo, ale snažilo se "přizpůsobit" některým lidských měřítkům, které se na ni snažili napasovat lidi v jejím okolí. To, že má dítě autismus, neznamená, že se neumí samo rozhodovat nebo že nedokáže říct svůj názor. Jen se prostě bojí, že ho ostatní nepochopí. A tady se Ginny snažila říct něco pět let lidem kolem sebe, ale nikdo ji ne že nevěřil, ale neposlouchal...
Úžasná směsice laskavosti, rozněžněných citů a uvědomění si svého vlastního "já" se snoubí ruku v ruce s pošetilostí, nedůvěrou a až fanatickým strachem z "neznámého".

26.03.2020 5 z 5

Konečně. KONEČNĚ dočteno! Nechci říct, že v těchto typech knih jsou vždycky samé bláboly, jenže často to k tomu sklouzává. Tady to nebylo výjimkou. Je pravda, že pár poznatků jsem si z toho odnesla, ale že by mi prozářila a změnila život, to nemůžu říct. Občas jsem měla pocit, že autor mluví o jiném vesmíru, než ve kterém se pohybuji já a proto pro mě kniha zůstává v jistém smyslu nepochopena. Škoda, no.

08.12.2019 2 z 5

Noční cirkus Noční cirkus Erin Morgenstern

Když nahlížím na příběh jako celek, je plný tajemných zákoutí a cestiček jako v samotném cirkusu stanů. To, co se odehrává za jeho bránami, je něco, co jsem tak trochu nechápala. Stále to nechápu... je to stejné jako když se snažíte, aby ručičky na hodinách šly v opačném směru. Nepřirozené, postrádá to logiku a přece vás ta možnost fascinuje.
Kniha je plná filozofie, pravd a dalších skrytých příběhů v příběhu. Všechno má v příběhu smysl, byť vy ho tam postrádáte. Kniha ukazuje dvě rozdílné tváře - přesně jako mince, která má svůj rub a líc. Jsem překvapená její hloubkou, i když občas máte pocit, že to, co čtete je jako moře vaty. Nevíte, kdy najdete její břeh. Přesto je úžasnou směsicí iracionality, fantasie a dětských snů (samotní aktéři by o tom asi uvažovali jinak). Ach, tak ráda bych viděla Strom přání, moci si tak zapálit svíčku a vědět, že to přání se splní! Zkrátka a dobře: Noční cirkus je dějištěm a Vy jejich dalšími aktéry. Tak co, neláká vás ta možnost, přidat se k rêveurs?

27.07.2018 4 z 5

Šeptající lebka Šeptající lebka Jonathan Stroud

Lockwood & Spol. opět dokazují, že na to mají! Postavy, příběh, dějová linka - vše je dokonale vyvážené. Jen je škoda, že nevyšly další díly. Ty příběhy mají velký potenciál. Málo co mě v mém věku na dětských knihách upoutá, ale tohle bylo hodně, hodně dobré!

03.06.2018 5 z 5

Magie spojuje Magie spojuje Ilona Andrews

O. Můj. Bože. Nemám slov! V knize se toho stalo tolik...! Otázky z minulého dílu byly zodpovězeny k mé spokojenosti - i když některé jsem předvídala správně - dokázaly mě překvapit! Děj mi tak trochu připomínal pohádku O kohoutkovi a slepičce - aby slepička zachránila život kohoutka lítala od jednoho zvířátka k druhému, aby od studánky nakonec dostala vodu. Autorka nezklamala ani na konci knihy :D. Vždy je tam nějaká perlička, taková pecka, která vás přinutí si prostě sednou na zadek. Při poslední stránce jsem jen zakřičela: "Takhle to nemůže skončit! Kde je další stránka! To neeee!" Prudce bušící srdce, napětím zvlhlé dlaně, smích i smutné chvíle zažívám jen u těchto knih. Proto jsou knihy od této spisovatelky vždy známkou kvality.
PS: Jen několik slov na závěr. Měl Váš výtisk taky tolik chyb jako ten můj?! Vrrr...

23.12.2017 5 z 5