orson orson komentáře u knih

Hvězda-02 Hvězda-02 Robert Fabian

Druhý díl také nezklamal a přinesl příjemné oddechové chvíle četby. Místy bylo dosti těžké se odtrhnout, ale to je u Fabiána docela běžné :)

05.07.2014 4 z 5

Hvězda-01 Hvězda-01 Robert Fabian

Fabián rozhodně nezklamal. Kniha má příjemně akční děj, neotřelé myšlenky a dobře vymyšlený svět. Příjemně oddechové a návykové čtivo. Snad jen konec tohoto dílu mě trochu naštval - ukončeno v nejlepším, takže jsem hned musel otevřít díl následující :)

04.07.2014 4 z 5

Jez a běhej Jez a běhej Scott Jurek

Moc příjemné čtení - kdo zná Zrozeni k běhu, tak by si měl tuto knihu také přečíst, vždyť ji napsala jedna z hlavních postav :) recepty mě nakonec až tak moc nezaujaly, ale i přesto časem některý z nich otestuji. Mnohem zajímavější bylo číst, jak se Jurek k tomu běhání dostal, jaké měl zázemí a co všechno neskutečného dokázal.

17.06.2014 4 z 5

Vynález profesora Van Troffa Vynález profesora Van Troffa Janusz Andrzej Zajdel

Zajdel nadhodil docela zajímavé téma (řešení přelidněnosti) - škoda jen, že to popisované řešení je hodně přitažené za vlasy, ale jinak má autor skvělé nápady, to se musí nechat :) A hlavně to dokáže hodně čtivě napsat.

11.06.2014 4 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Asi už jsem moc starý, na to jak všude tuto knihu vychvalují mě trochu zklamala. Váhal jsem mezi 3 a 4 hvězdičkami, ale nakonec 4 za zajímavý seznam dalších knih na přečtení :)

09.06.2014 4 z 5

2001: Vesmírná odysea 2001: Vesmírná odysea Arthur C. Clarke (p)

Konečně jsem si vyplnil mezeru ve svém scifi vzdělání :) Teď ještě kouknout na ten film, podle kterého byla kniha napsaná. Ve své době to musela být bomba. Dnes jsou některé scény trochu úsměvné, ale pořád to je nadčasové dílo.

04.06.2014 4 z 5

Stařík se mi líbil, analfabetka už méně - přijde mi, že to je na stejné brdo - neuvěřitelné příběhy nevšedních postav. Autor mě tedy ničím novým nepřekvapil. Tedy abych nekřivdil, četlo se to dobře, člověk si u toho odpočinul, ale celkově nic nového.

27.05.2014 4 z 5

Kronika konce světa Kronika konce světa Shigor Birdman (p)

Asi už jsem četl moc postkatastrofických knih, takže mi tato nepřipadala nijak originální. Ale na druhou stranu nebyla špatná - taková průměrná oddechovka, která v ničem nepřekvapí. Mnohem lépe bylo toto téma zpracováno v knihách Tma 2.0, Den trifidů, Cesta.

18.05.2014 3 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Zatím je to letos nejlepší kniha, jakou jsem četl, dokonce předčila předchozí díl, na který volně navazuje a to už je co říct. Asi bych to nenazval kalsickou detektivkou, protože detektivní zápletka je opět pouze jednou částí díla. Dalšími částmi je líčení drsné přírody (které většinou nensnáším, ale tento autor to umí napsat tak, že člověk začne googlit fotky z té lokality), popis krušného života obyvatel v minulosti a i v přítomnosti a konečně osudy hlavních postav. Nemůžu se dočkat, až vyjde třetí - závěrečný díl této série.

13.05.2014 5 z 5

Sex, drogy & cyb'n'roll Sex, drogy & cyb'n'roll Petr Heteša

Výborné cyberpunkové počtení od českého autora. Skvělé, nápadité a docela dobře vymyšlené prostředí (město o několika úrovních, přičemž vrchní část patří pracháčům a spodek temným živlům), zajímavá zápletka a možná trochu natvrdlá hlavní postava... jo a celé je to doplněno spoustou drog a sexu :)

10.05.2014 5 z 5

Limes inferior Limes inferior Janusz Andrzej Zajdel

Hodně zajímavá kniha... docela jsem přemýšlel, kdy ji autor napsal. Určitě se už něco z jeho předpovědi splnilo (velký brácha nás už dlouho sleduje), ale tak daleko, jak to popisuje to snad nikdy nezajde. Fikce to byla pěkná, ale myslím, že v ní jsou dosti velké mezery - nijak tam nevysvětluje, jak se mohlo stát, že lidé žijí v uzavřených megapolích - co telefony, letadla, auta? Myslím, že v dnšní době by něco takového nebylo možné - už jen třeba díky internetu...

29.04.2014 4 z 5

Skála Skála Peter May

Čekal jsem detektivku, ale tady bylo vyšetřování vraždy spíše takovým vedlejším příběhem. Ten hlavní odkrývá minulost ústřední postavy a drsný život na ostrově Lewis. To je snad poprvé co mě popis přírody donutil sednout k počítači a vygooglit pár fotek, ostrov An Sgeir, Lewis a další. Autor moc šikovně propojil skutečnost s fikcí.

24.04.2014 5 z 5

Dračice Dračice Jan Hlávka

Docela překvapivé dvě povídky o čarodějích a dracích. Zprvu hodně nesympatické hlavní postavy se postupně zajímavě vyvinou... no příjemná oddechovka.

12.04.2014 5 z 5

Zakletá Zakletá Orson Scott Card

Zatím asi nejslabší kniha od Carda, co jsem četl. Prostě taková pohádka, nic překvapivého, docela jsem se u toho i nudil. Jedině snad co mě trochu pobavilo bylo vysvětlení původu chaloupky na kuřích nožkách Baby Jagy :)

07.04.2014 3 z 5

Povídky Povídky Zdeněk Svěrák

Předchozí "Nové povídky" (tedy z hlediska napsání to byly následující) mi přišly lepší. Ale i tak se mi tyto hodně líbily. Škoda jen, že jich bylo zase tak poskrovnu.

27.03.2014 4 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Zpočátku mi to připadalo pomalé, ucandané a strašně mi vadil vypravěč - smrtka. Pořád do toho kecala a vyzrazovala osudy postav. Způsob vyprávění mi hodně připomínal seriál o koláčníkovi (Řekni, kdo tě zabil), prostě takové milé povídání, až na to že to bylo o vážných věcech - o válce, nacismu, koncentrácích, smrti... Celkové hodně smutný a dojemný příběh.

25.03.2014 4 z 5

Století páry Století páry Petr Schink

Moc příjemné překvapení - originální styl, promyšlený svět, vtipné hlášky a spousta akce. Co více si přát, když si chce člověk odpočinout od reálného světa :)

15.03.2014 5 z 5

Zdroj Zdroj Ayn Rand (p)

Po dlouhé době zase jedna kniha s velkým K. Ne že bych se vším v ní souhlasil, místy to bylo až moc ideologické a intelektuální (pohnutky některých postav mi přišly opravdu hodně přitažené za vlasy), ale celkově hodně příjemné čtení. Navíc z oblasti architektury (která je pro mne momentálně docela aktuální kvůli rekonstrukci domu), takže o to více jsem se mohl s některými myšlenkami ztotožnit :)

07.03.2014 4 z 5

Nové povídky Nové povídky Zdeněk Svěrák

První povídky, které jsem od Svěráka četl a rozhodně mě tedy nezklamaly (snad jen množstvím - bylo jich žalostně málo, ale jak se říká: dobrého pomálu). Každá z nich měla nějaký nápad a tak nějak pohladila po duši (fujtajxl, myslel jsem, že tuhle frázi nikdy u knihy nepoužiju, ale k těmhle povídkám se opravdu hodí).

22.02.2014 5 z 5

Ohnivá brána Ohnivá brána Steven Pressfield

Bitva u Thermopyl vyprávěná jedním z mála přeživších. Asi jsem čekal trochu více akce a trochu méně idealizování postav, ale nebylo to špatné. Pěkné náhledy na to, jak to tenkráte ve Spartě vypadalo.

17.02.2014 4 z 5