orson orson komentáře u knih

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Knihu jsem koupil manželce pod stromek, byla z ní moc nadšená, ale mě se do ní nějak nechtělo - na mě je v papírové podobě trochu moc tlustá. Takže jsem si ji nakonec koupil i elektronicky :) Ale popravdě řečeno čekal jsem od ní trochu více - ten konec mě lehce zklamal, nicméně to také přikládám zprávám a recenzím, které jsem před tím četl. Na druhou stranu mě překvapilo, že to je úplně jiný žánr, než jsem čekal - autorka si s přípravou dala hodně práce a tak není divu, že vše vypadá strašně reálně, až z toho běhá mráz po zádech (ani ne tak z toho "čarování", ale spíše z té činnosti STB). Dost by mě zajímalo, co je skutečnost a co je fikce. Určitě si ale co nevidět přečtu další knihu od této autorky.

08.09.2013 4 z 5

Probuzené běsy Probuzené běsy Richard K. Morgan

Tak jako nakonec jsem to přelouskal, ale vzhledem k tomu, že předchozí díly jsem četl před asi sedmi lety, tak jsem se v tom trochu ztrácel. Na mě to už bylo trochu moc cyberpunkové, ale někomu by to nemuselo vadit.

01.09.2013 3 z 5

Nekonečno vítá ohleduplné řidiče Nekonečno vítá ohleduplné řidiče Rob Grant

Pár desítek dílů seriálu jsem viděl, ale nepočítám se mezi sklaní fandy. Trochu jsem se bál, že to bude jen přepis seriálu, ale buď jsem ty první díly neviděl a nebo je to schválně takové doplňkové čtivo. Každopádně jsem se docela bavil.

09.08.2013 4 z 5

Příběh Zoe Příběh Zoe John Scalzi

Na jednu stranu je to v něčem ještě slabší než předchozí díly - autor vypráví děj z předchozí knihy očima Zoe, takže novinek tam zase tak moc nebude, ale na druhou stranu prostě umí vyprávět, člověka to chytne a nepustí, dokud to nedočte. Zkusím si od něj přečíst něco mimo tuto sérii.

03.08.2013 4 z 5

Poslední kolonie Poslední kolonie John Scalzi

Ještě slabší, než předchozí díly, stává se z toho takový naivní rodinný seriál :( I když musím uznat, že pořád to má spád a děj je dosti napínavý, ale kvality prvního dílu to zdaleka nedosahuje a obávám se, že další díl bude ještě horší.

28.07.2013 4 z 5

Brigády duchů Brigády duchů John Scalzi

Nejprve to vypadalo nadějně, ale po dočtení musím říct, že kvalita šla bohužel dolů. Pozitivní bylo, že ač je to trochu jiný příběh, tak děj navazuje a hlavní postava se mění (a to se mi líbí). Konec to trochu pokazil, byl až moc sladkej.

28.07.2013 4 z 5

Válka starého muže Válka starého muže John Scalzi

Nevěděl jsem co si přečíst, tak jsem zabrouzdal na goodreads.com (zahraniční obdoba databáze knih) a narazil jsem na Válku starého muže. Moc jsem od toho nečekal, ale byl jsem mile překvapen - docela slušná military sci-fi s originálně vymyšleným světem. Nechci nic prozrazovat, ale první díl jsem dočítal dosti pozdě pozdě v noci a teď už hltám druhý :)

21.07.2013 5 z 5

Je těžké být bohem Je těžké být bohem Arkadij Strugackij

Nevím proč, ale čekal jsem trochu víc. Těžko jsem se do té knihy začítal, ke konci už ale měla pěkný spád, jen jsem si myslel, že to bude lepší.

16.07.2013 3 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Moc pěkný nadčasový sci-fi román, ač napsán před téměř 40 lety, nic se na něm nemusí měnit a je stále aktuální.

04.07.2013 5 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Možná ve své době, to byla odvážná pokroková kniha. Dneska je to už jen hodně slabý odvar Nicka Twispa (Mládí v hajzlu). Pořád jsem čekal až do poslední stránky, že se tam něco stane, ale ono se tam vůbec nic nestalo - ta kniha nemá skoro žádný děj, jen vzpomínky hlavního hrdiny a jeho toulání po městě. Je pravda, že autor skvěle vylíčil pocity teenagera, ale to je asi tak vše.

26.06.2013 2 z 5

Vinnetou Vinnetou Karel May

Po 25 letech jsem si zase přečetl knihu svého mládí. Byl jsem zvědav, jaká bude - jestli to budu opět nadšeně hltat a nebo zjistím, že to je naprostý škvár (ještě navíc jsem před touto knihou četl Mayův životopis, takže jsem si to celé mohl zasadit do trochu jiného oprazu než tenkrát, když mi bylo devět a já se od knihy nemohl odtrhnout. No nebudu vás napínat - děj byl napínavý jako tenkrát, jen dneska mi některé pasáže přišly už trochu přehnané, Olda Šetrnej a Vnetů až moc správňácký a ty jejich rozhovory místama až moc přeslazený :) Ale i tak je to pořád pěkný čtení a těším se, až to půjčím synovi.

21.06.2013 4 z 5

Já, náčelník Apačů Já, náčelník Apačů Karel May

Po životopisu Jacka Londona se mi pod ruky připletl životopis Karla May, dalšího mého oblíbence z dětství. Tentokráte psaný samotným autorem, takže jsem se docela těšil, protože jsem četl spoustu poznámek o tom, že jeho knihy jsou jen fikce, které napsal ve vězení - což by mi vůbec nevadilo, chtěl jsem si jen udělat jasno.

No popravdě trochu mě to zklamalo - May to pojal jsko svou obhajobu v procesech, které tenkráte běžely, ale o kterých dnes už nikdo neví. Bylo to dosti ukecané a rozvláčné a na můj vkus se méně věnoval psaní o své tvorbě a více o procesech (ovšem je mi jasné, že to v jeho době byl ten nejpalčivější námět). Každopádně by byla asi pro mě lepší jeho biografie z pera jiného autora a s větším odstupem.

Ale i tak jsem po dočtení otevřel znovu knihu svého mládí - Vinnetoua a teď jsem zvědavý, zda to pro mě bude stejně čtivé jako před 25 lety :)

19.06.2013 3 z 5

Vendeta Vendeta Larry Correia

Ale jo, první díl byl sice o chlup lepší, ale i tak to nakonec byla pěkná kulhánkovina. Nevíte, kdy bude další díl? :)

09.06.2013 4 z 5

Lovci monster s.r.o. Lovci monster s.r.o. Larry Correia

Po dlouhé době zase kniha, od které se nešlo odpoutat a díky které jsem chodil spát dlouho po půlnoci. Oddechovka s upírama a jinýma potvorama (ještě teď se občas mrknu na strop. jestli tam není některý z těch parchantů...) ve stylu Kulhánka říznutého Fabianem. Hlášky byly sice trochu slabší, hrdina nezničitelný (ač v každé kapitole dostal pořádnej nášup) ale děj měl pořádný spád. Až se mi přestane zdát o monstrech, tak zkusím další díl.

27.05.2013 5 z 5

Prelet nad kukučím hniezdom Prelet nad kukučím hniezdom Ken Kesey

Viděl jsem film, dokonce několikrát a pochyboval jsem, že by kniha mohla být lepší. Moc se mi ani do ní nechtělo, nerad čtu knížky, které jsem předtím už "viděl" (v kině nebo TV), člověk se tak ochudí o spoustu překvapení. Ale zarazilo mě, jak vysoce je tato kniha hodnocená (je zde i v top 100), takže jsem ji nakonec zkusil a nelituji. Děj je víceméně shodný s filmem, ale hlavní postava a tedy úhel ze kterého je příběh vyprávěn je úplně jiný. Je to jako by jste něco zažili s kamarádem a pak to každý popsali svými slovy. V knize je hlavní postavou (vypravěčem) indián, který to nemá v hlavě úplně v pořádku, a více už vám neprozradím, přečtěte si to sami.

22.05.2013 5 z 5

Peníze, nebo život? Peníze, nebo život? Tomáš Hajzler

Peníze nebo život! Těžká volba, každý by rád oboje a jen někdo to dokáže :) Původně jsem od knihy čekal americký nadšený motivační styl, ale hluboce jsem se mýlil. Je to spíše hutná sbírka mouder, výzkumů a článků na podporu druhé volby (život) semtam okořeněné osobními zážitky autora. Místy to bylo až trochu nudné/hutné, ale každopádně mě to donutilo nad mnoha věcmi přemýšlet a to je jedině dobře. Každopádně já už několik let nejsem pro tuto knihu tou pravou cílovkou, ale věřím, že pár lidí obrátí na správnou víru a dokáže jim změnit život.

15.05.2013 4 z 5

Nightflyers Nightflyers George R. R. Martin

Vezl jsem kolo na garanční prohlídku vlakem a potřeboval jsem něco lehkého na čtení - lehkého proto, že zpátky jsem těch více jak 40km jel na tom kole. Takže jsem z knihovny vytáhl tuhle knihu, kterou jsem doposud nepřečetl (zkoušel jsem to před lety, ale nezaujala). Tentokrát jsem se začetl a vhod přišlo i 40 minutové zpoždění vlaku. Martin opět dokazuje, že umí - ač čtenář některé zvraty již delší dobu tuší, ptřece jen bývá nakonec překvapen. A na to, že je tato novela 30 let stará je stále ještě plně aktuální. Teda až na tu obálku, tak je fakt hrozná.

10.05.2013 4 z 5

Příjemná oddechovka ve stylu Forresta Gumpa. Jen pro lepší představu - hlavní hrdina (Alan Karlsson) je někdo mezi Forrestem Gumpem a Jakubem Vandrovcem. Skromný, trochu šáhlý chlápek, co si rád hraje s výbušninami a postupem času se setká se spoustou velikánů (američtí a ruští prezidenti, diktátory v Číně...). V knize jsou dva děje - jeden popisuje zážitky z jeho života a ten druhý je o tom, jak ve 100 letech utekl z domova důchodců. Oba příběhy jsou čtivé a vtipné.

06.05.2013 4 z 5

Na vlastní pěst Na vlastní pěst Miroslav Žamboch

Ze série JFk jsem četl asi prvních 10 dílů, zarazil jsem se na 10 a 11 dílu, ten už jsem ani nedočetl a od té doby jsem si vybíral spíše podle autora či hodnocení. Tento díl jsem si vybral kvůli autorovi (můj oblíbenec) a musím nekriticky poznamenat, že to je jeden z nejlepších dílů JFK. Dalo by se to číst i bez těch předchozích knih. Při čtení jsem si akle uvědomil, jak jsou skoro všechny hlavní postavy pana Žambocha podobné - Koniáš, Bakly, Ducatti, JFK... tedy né že by mi to vadilo :)

22.04.2013 5 z 5

Svůj svět si musíme zasloužit Svůj svět si musíme zasloužit Miroslav Žamboch

Povídky ze světa/světů cyklu JFK (ne vždy byl hlavní postavou Kovář). Musím ořiznat, že tento soubor povídek se mi líbil mnohem více než většina ucelených dílů JFK. Určitě si od několika autorů povídek dohledám jejich další tvorbu. Všechny povídky mi přišly nadprůměrné, snad jen s výjimkou té od Neffa (zpočátku vypada hodně zajímavě, ale ten její závěr byl prostě nedomyšlený a odbytý).

19.04.2013 4 z 5