Probuzené běsy

Takeshi Kovacs se vrátil domů na Harlanův svět. Pevnina se tu vynořuje z nebezpečných a nevyzpytatelných hlubin oceánu, který tvoří devadesát pět procent povrchu celé planety. Jakmile se pokusíte vzlétnout nad oblaky v něčem sofistikovanějším, než je helikoptéra, sestřelí vás marťanské orbitální základny. Smrt však nečeká pouze v moři a na nebi. Na souši, od tropických pláží a bažin Kossuthu až po ledem a strojními zařízeními pokryté pláně Nového Hokkaida, přišly vniveč všechny těžce získané výdobytky quellistické revoluce. Vše mají pevně v hrsti První rody, korporace a jakuza. Na cestě za pomstou smrti své milované se Takeshi Kovacs zaplétá do sítě politických intrik a technologických záhad. O slovo se hlásí nejen duchové Harlanova světa, ale i stíny Takeshiho minulosti. Proslýchá se, že Quellcrist Falconerová vstala z mrtvých......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/132434/probuzene-besy-VOJ-132434.png 4.238

Takeshi Kovacs (3.)

Romány, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Triton

Woken Furies (2005)

Kniha Probuzené běsy

Ramiel

Podle mého pokračuje sestupná tendence. Nějak jsem se nemohl začíst. Nedělalo mi problém knihu odložit. Ten mix hledání, bojů, útěků a filozofování mi nějak nesedl. Spousta zbytečných a opakujících se rozhovorů o smyslu života a revoluci knihu zbytečně natahovala. Nejspíš jsem měl po prvním "detektivním" dílu jiná očekávání.

trudoš

Ach jo. Od závěru trilogie jsem vážně čekal něco trochu jiného.
Problém Probuzených běsů je, že nemají jasně stanovenou zápletku. Tam, kde v prvním díle měl hrdina vyřešit sebevraždu zbohatlíka a ve druhém pomoci nalézt mimozemskou loď, tady se dlouho jen tak protlouká dějem, aniž by bylo čtenáři třebas naznačeno, o co vlastně půjde. Později se to sice zlepší, přesto vývoj událostí dál přelétá z jednoho motivu na druhý bez konkrétnějšího cíle. Opomeneme-li tedy jakési revoluční hnutí za práva pracujícího lidu, do něhož se Takeshi Kovacs připlete.
Nejde ani tak o to, že vyznění příběhu by bylo oproti předchozím dílům slabší, spíš jen, že jsem autorovy knihy nezačal číst pro filozofické úvahy o zvrácenosti bohatých, ale pro akci a nápaditost. Což se tady příliš nekoná. A největší lákadlo knihy - souboj starého Kovacse s jeho mladší verzí - je pak ve finále nevyužité. Až jsem v pokušení říct, že jako samostatný román mimo řadu a s vlastním obsazením bych si ho pravděpodobně užil o dost víc.

pavel.2

Poslední díl série mi přišel trochu slabší. Takeshi Kovacs bojuje proti svému mladšímu já, které ještě neodešlo z Vyslaneckých sborů... Nicméně popis jeho rodného světa je dechberoucí, akce skvělá - jen celkový dojem po přečtení knihy není tak opojný, jako u minulých dílů.

Lenka.Vílka
09.11.2018

("I got a bulletproof heart, You got a hollow-point smile, Me and your runaway scars, Got a photograph dream on the getaway mile." - Bulletproof Heart - My Chemical Romance)

Morgan to dokázal. Znovu. Už potřetí. Kompletně mě rozebral. Měl k tomu sice dost pomocníků, ale to není důvod ke snížení hodnocení. Právě naopak.
Má svůj vypravěčský talent, má v každé situaci (a pouzdře) dokonalého Takeshio, má hodně psycho Harlanův svět, na který jsem se díky druhé knize tak moc těšila. Tohle jsou jasné triumfy na výhru. A i kdyby Morgan začal omylem prohrávat, mám připravené karty navíc, které mu pod stolem podstrčim. Jo, až tak se mi kniha (potažmo série) líbila.

lachtan77
29.07.2018

Všechny tři díly řadím mezi mé nejlepší knihy. Téma, příběh, akce vše mi dokonale sedlo.

thorir
28.07.2018

Nový příběh, nový svět, nová situace, nové pojmy. Čtenář je tak trochu hozen do vody – plav nebo se utop. Prvních několik desítek (stovek) stran se topíte v pojmech. Naštěstí, Morgan umí psát, dokáže udržet pozornost čtenáře i bez přílišného vysvětlování, nechá plynout příběh, čtenář si mnohé musí domyslet, aby se mu domněnka potvrdila o pár (desítek) stran dál. Harlanův svět je však nesmírně zajímavý a dostatečně složitý. Mystika kolem mimozemšťanů pokračuje intenzivněji než v předchozím díle. Byť se to na prvních několika stech stranách nezdá, vše směřuje ke vcelku předvídatelnému cíli, to nepovažuji za chybu, v žádném případě to není důvod ke snížení hodnocení. K čistému kyberpunku v podobě deMontu se přidává politika Harlanova světa, náboženství vousáčů, fanatismus revoluce Quellismu. Kniha se opět čte sama, opět atraktivní svět, příběh má spád, opět skvělé nápady, čtenář se nenudí.

Flexi
02.01.2016

četla jsem všechny díly najednou, což byla jak vidím výhoda, super

Mortiis
29.05.2015

Prebudené besy sa mi páčili ešte viac ako Požičovňa mäsa. Aspoň prvá polovica knihy. Viac akčné, viac cyberpunkové, proste drsnejšie, temnejšie, cynickejšie. Jediné, čo Morganovi až tak nejde, sú opisy sexuálnych scén. Viac sa pri nich nasmejem, než vzruším :)

Richard K. Morgan
britská, 1965