orson orson komentáře u knih

Na vlastní pěst Na vlastní pěst Miroslav Žamboch

Ze série JFk jsem četl asi prvních 10 dílů, zarazil jsem se na 10 a 11 dílu, ten už jsem ani nedočetl a od té doby jsem si vybíral spíše podle autora či hodnocení. Tento díl jsem si vybral kvůli autorovi (můj oblíbenec) a musím nekriticky poznamenat, že to je jeden z nejlepších dílů JFK. Dalo by se to číst i bez těch předchozích knih. Při čtení jsem si akle uvědomil, jak jsou skoro všechny hlavní postavy pana Žambocha podobné - Koniáš, Bakly, Ducatti, JFK... tedy né že by mi to vadilo :)

22.04.2013 5 z 5

Svůj svět si musíme zasloužit Svůj svět si musíme zasloužit Miroslav Žamboch

Povídky ze světa/světů cyklu JFK (ne vždy byl hlavní postavou Kovář). Musím ořiznat, že tento soubor povídek se mi líbil mnohem více než většina ucelených dílů JFK. Určitě si od několika autorů povídek dohledám jejich další tvorbu. Všechny povídky mi přišly nadprůměrné, snad jen s výjimkou té od Neffa (zpočátku vypada hodně zajímavě, ale ten její závěr byl prostě nedomyšlený a odbytý).

19.04.2013 4 z 5

Germinal Germinal Émile Zola

Moje první kniha od Zoly, že to bude krutý realismus to jsem čekal, ale některé scény mě fakt dostávaly (hlavně ty v podzemí). Docela zajímavé, jak se mi sešly po sobě dvě knížky odehrávající se v dolech (předtím jsem četl Ve službách klanu, kde se také havíři prokopávali ze závalu na povrch). Celkem vzato myšlenky a události v knize obsažené mě moc nepřekvapily, četl jsem pár románů Jacka Londona, který také hodně psal realistické knihy říznuté socialismem.

12.04.2013 4 z 5

Císař & žoldnéř Císař & žoldnéř Jerry Pournelle

Závěr této ságy se povedl, aspoň mě to tak připadalo, byl to nakonec asi nejlepší díl ze všech. Napínavý děj začal už někde v první čtvrtině a rychlý spád vydržel až do konce, hezká oddechovka.

02.04.2013 4 z 5

Ve službách klanu Ve službách klanu Miroslav Žamboch

Konečně! Konečně Miroslav Žamboch zase napsal něco z Koniášova světa - děj se sice neodehrává v jeho době, ale mnohem mnohem dříve, kdy kouzla ještě nebyly postaveny mimo zákon, v době před velkou válkou čarodějů (ve stejné době, nebo možná trochu později, se odehrává povídka Dlouhý sprint). Ve službách klanu je hodně dobrá fantasy, velká část děje se odehrává v podzemí, kde se těží aktivní drahokamy (hodně mi to připomínalo povídku V temnotě s Baklym). Možná to bylo tím podzemím, možná rychlostí akce, každopádně kniha mě nenechala vydechnout, dokud jsem ji nedočetl a pak mi bylo sakra líto, že už je konec.

27.03.2013 5 z 5

Mega hustej nářez Mega hustej nářez František Kotleta (p)

Po slabším / vycpávkovém druhé díle je Kotleta zpátky v plné síle - krev, usekané údy (některé opakovaně) a desítky, stovky, tisíce... no vlastně i milióny mrtvých. Trochu jsem se bál, že kvalita půjde dolů, ale nestalo se tak. Sice se už v ději žádné velké nečekané promyšlené odhalení nekonalo, ale zato měl pěkný spád, rychlou akci a spoustu dokonalých hlášek! Neodpustím si a jednu uvedu: "Gerharde, kurva, z tebe už je zase trupík!"-

22.03.2013 5 z 5

Král & žoldnéř Král & žoldnéř Jerry Pournelle

Ale jo, tenhle díl mi přišel trochu lepší než předchozí, velký spád byl už asi od poloviny knihy. Opět to byla příjemná oddechovka, nic náročného. Asi nakonec celou tu sérii dočtu :)

21.03.2013 4 z 5

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Asi jsem divnej, ale kniha mi nesedla, nelíbila se mi a nemít tak vysoké hodnocení a nebýt zvědavý co z toho nakonec vyleze, tak ji ani nedočtu, musel jsem se dosti přemáhat. Já vím, že to za nás byla povinná četba (existuje ještě něco takového na současných školách?), ale já si kromě názvu o této knize nic nevybavoval, nedokázal jsem ji nikam zařadit, takže jsem vůbec neměl představu o čem to bude (a to byla možná trochu chyba.

16.03.2013 3 z 5

Princ & žoldnéř Princ & žoldnéř Jerry Pournelle

Připadá mi, že úroveň této militari sci-fi série krapet upadá. Po pomalém rozjezdu, kdy se čtenář v množství postav moc neorientuje získává děj trochu spád a na konci pěkně vygraduje, ale nic moc překvapivého se nekonalo. Jako oddechovka dobrý, ale to je asi tak vše.

04.03.2013 3 z 5

Memento Memento Radek John

Silný realistický příběh o tom, kam až to může dojít, když se zkombinuje nešťastná mladistvá láska a první experimentování s drogami. Velmi mi to připomínalo film Requiem for a dream. Oboje bych prosadil na základní škole jako povinné čtivo/film - to by ty študenty odnaučilo začínat si něco s drogama!

Už po několika stránkách je vcelku zřejmé, jak se bude děj vyvíjet. Jediné co není až do konce jeasné je, jak dopadne hlavní postava - zda to přežije, či nikoliv. Víc nebudu prozrazovat a teď si jdu najít nějakou lehkou oddechovou knížku, abych neměl tak děsivé sny.

26.02.2013 5 z 5

Merde Impossible Merde Impossible Stephen Clarke

Ale jo, docela příjemná oddechovka to byla. Buď měl děj trochu lepší spád než předchozí díl a nebo jsem měl náladu zrovna na takovou oddechovku. Ale jinak už to bylo krapet přehnané a nereálné. První díly série mi zpětně připadají mnohem lepší.

21.02.2013 3 z 5

Kraď jako umělec Kraď jako umělec Austin Kleon

Moc pěkná knížka, která odhalí odkud se pořád berou nové kreativní nápady (ne, opravdu v prachsprostém copy and paste to není), pomůže vám povzbudit vaši kreativitu a ještě se u toho dobře pobavíte.

16.02.2013 5 z 5

Železná pata Železná pata Jack London

Zase úplně jiná, nestandardní kniha od mého oblíbeného autora. Je to vlastně socialistický román - líčí v něm, jak si představuje budoucnost Ameriky, včetně socialistické revoluce. Osobně mi to až tak moc nesedlo.

14.02.2013 3 z 5

50 způsobů, jak na zpětný odkaz 50 způsobů, jak na zpětný odkaz Michal Kubíček

Ale jo, ač se v oboru víceméně pohybuji, tak jsem si v této knize našel pár dobrých nápadů a odkazů na zajímavé stránky či nástroje. A hlavně je to tu vše hezky čtivě sepsané na jednom místě, včetně zdůvodnění proč je/není daný způsob budování zpětných odkazů vhodný. P.S. Zkuste použít slevový kód FACEBOOK0950 ušetříte 50Kč

14.02.2013 5 z 5

Třicet let na zlatém severu Třicet let na zlatém severu Jan Welzl

Smekám pomyslný klobouk. O Janu Welzlovi jsem nic nevěděl (buď jsem ve škole nedával pozor, nebo jsme to tam opravdu nebrali), upozornil mě na něj až jeden ze čtenářů mého blogu v souvislosti s Jackem Londonem. A musím říct, že ti dva měli mnoho společného - ovšem co je nejlepší, z této knihy poznáte Aljasku a zlatokopy z druhé stránky, dozvíte se mnoho fakt ze života na dalekém severu. Mě dosti potěšilo, když jsem při čtení narazil na postavy o kterých psal i Jack London. Pokud tedy máte rádi knihy a povídky Jack Londona, přečtěte si i tento román / dokument / autobiografii rodáka ze Zábřeha na Moravě.

07.02.2013 5 z 5

Tři vánoční povídky Tři vánoční povídky Petr Šabach

Tři pěkné povídky, na knihu jsem narazil také na webu Alzasoftu, kde byla zařazena mezi knihami zdarma. Až při čtení jsem zjistil, o koho vlastně jde a bylo to na povídkách vidět, byly na hodně vysoké úrovni, dobře jsem se u nich bavil. Takže si od pana Šabacha určitě brzy něco seženu a přečtu.

22.01.2013 4 z 5

Štěstí.cz aneb Jak je těžké najít chlapa Štěstí.cz aneb Jak je těžké najít chlapa Valerie Freiová

Na tuto knihu jsem narazil na webu Alzasoftu - byla to jedna z free knih, tak jsem si řekl, že ji zkusím. Je to jen taková oddechovka na cestu do práce, děj je vcelku jasný, takže jsem od ní nic nečekal a přesto mě docela pobavila. Autorka umí docela vtipně vyprávět. Na konci jsem zjistil, že web stesti.cz skutečně existuje, tak by mě zajímalo, zda to autorka psala na zakázku, jako reklamu :) Jo a má to pěkné ilustrace.

21.01.2013 3 z 5

Na západ od cti Na západ od cti Jerry Pournelle

Hmm, trochu jsem zklamán. Předchozí díl byl o kus lepší. Myslel jsem, že v tomto se dozvím, jak Falkenberg začínal, ale děj je situován mnohem dál (ale stále před předchozí díl). Jako vždy trochu zmatek v postavách, ale výborné popisy taktiky a bojů (občas se mi to nechtělo ani odkládat). Asi dám military sci-fi na chvíli pokoj.

20.01.2013 4 z 5

Žoldnéř Žoldnéř Jerry Pournelle

Zavzpomínal jsem na Fabiána a jeho Mariňáky a dostal jsem chuť na trochu té military sci-fi. Takže jsem si vybral to nejlepší podle legie.info - Žoldnéř je první díl docela dlouhé ságy. Ze začátku trochu zmatek, pak zklamání, že tam není rozepsáno, jak se hlavní postava vypracovává z kadeta na velitele 42. legie, ale pak se konečně objevil hlavní příběh a děj začal mít spád. V půlce příběh skončil a začal druhý. Tak nevím, jsou i ty další knihy podobné? Asi to budu muset prověřit :)

17.01.2013 4 z 5

Námořník na koni Námořník na koni Irving Stone (p)

O téhle knize jsem se dozvěděl náhodou doma u rodičů a protože je London můj oblíbenec, tak jsem ji rovnou zabavil na čtení a stálo to za to. Irving Stone dovedl jeho životopis popsat opravdu čtivě. I když tu práci měl hodně ulehčenou, neboť London o sobě psal hned v několika knihách. Ale i tak bylo hodně napínavé (a místy až děsivé) číst, v jakých podmínkách vyrůstal a žil, jaké měl problémy s financováním svých plánů, jak ho spousta přátel zneužívala a jak i přesto dovedl odpouštět.

12.01.2013 5 z 5