Železná pata

Kniha líčí boj, který jednoho dne vypukne mezi plutokracií a lidem, jestliže to osud ve své zuřivosti dopustí.

https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/68097/zelezna-pata-68097.jpg 3.851

Vydáno: , Naše vojsko

The Iron Heel, 1907

Kniha Železná pata

Kartsy

Vše v románu vychází ze skutečných kapitalistických poměrů v USA počátku 20. století, jak se lze přesvědčit i v odborné literatuře (např. Behemot: Dějiny továrny a utváření moderního světa, od Joshua B.Freemana www.databazeknih.cz/knihy/behemot-dejiny-tovarny-a-utvareni-moderniho-sveta-425876 ). Zájemce o vhled do principů vykořisťování v dalších sektorech lidské činnosti nechť sáhne po některé studii Jana Kellera (Tři sociální světy, apod. www.databazeknih.cz/vydane-knihy/jan-keller-4413?orderBy=rno )
Román je vlastně manifest sociálně spravedlivé společnosti, Bible socialistického revolucionáře a velmi strhující román z USA počátku 20. století. Naprosto přesně jsou zde popsány principy fungování korporativního kapitalismu, který jsme si v naší vlasti po roce 1989 opět zavedli. Je to zároveň proroctví - London v něm popisuje ekonomický mechanismus, který o dekádu později (kniha vyšla v roce 1905) vedl k první světové válce - válce USA s Německem, jak správně předpovídá (počátek oligarchy vyvolávaných cyklických válek s průmyslovým způsobem vyvražďování, které zároveň spotřebovávají průmyslové přebytky). Dále předpovídá oligarchy vyvolanou první celosvětovou hospodářskou krizi na přelomu 30.let, japonskou expanzi, rozpad britské koloniální říše nebo Američany potlačenou revoluci v Mexiku. A nakonec prorocky předvídá i výsledný aktuální stav, kdy díky globalizaci nadvláda oligarchie skutečně nabrala ve 21. století takřka planetární rozměry. Skvěle zde vykresluje moc monopolních korporací a jejich servisních elit (manažeři, politici, právníci, soudci, církevní preláti, novináři denního (ú)tisku ...). Z pera jednoho z nejlepších romanopisců se to navíc čte jedním dechem - je to napínavé drama s temnou atmosférou, za kterou by se nemusel stydět ani E.A.Poe. Naprostá nutnost pro všechny komu společnost, ve které žije, není lhostejná.

missbellatrixx

Inu...politické romány zrovna nevyhledávám, ale pan London to umí tak čtivě, že jsem knihu stěží odkládala...

DeepSea21
20.06.2019

Zajímavé. Musím si knihu přečist ještě jednou. Korporatismus je hnus.

Tatopulos
29.04.2019

Další z nadčasových dystopií o tom, jak korporace, oligarchie a velký kapitál chtějí ovládnout svět a pomalu si svět přivlastňují prostřednictvím tzv. hlídacího psa demagogie- novin.

jirka0283
26.06.2018

Dalo se. Po 30 letech jsem byl poučen co je to proletariát.

konstelanski
03.02.2018

kniha kterou bych zařadil mezi exempláře s krevní skupinou Orwellova 1984 nebo Bradburyových 451 stupňů.. a nedá se říct, že svou myšlenkou úplně na druhou stranu barikády.

Butch-core
14.11.2017

Jakkoli je Londonova fikce budoucnosti přehnaně idealistická, kniha názorně ukazuje, že komunismus je ve svém zárodku blyštivou znouzectností, ideou konce polámaných hnátů v továrnách a přepychu bez krás lidských hodnot, nikoli zločineckou ideologií. Svět trhu má své páky zákonitě udržující naše životy v totální nesvobodě svobodného pohybu odnikud nikam. Proč je tedy zánik kapitalismu méně připustitelný než konec světa? Inu, s demokracií nebo lidskostí to nemá nic společného. Spíš se bojíme, že bychom se museli utkat na život a na smrt v ulicích. Nedá-li se dneska mluvit o komunismu jako o něčem lidském, nedá se už ani mluvit o hrdinství nebo o víře v humánní pravdy. Kniha je ve všech těchto ohledech dobrým rádcem. Horší už je to s českou předmluvou v dávném vydání z roku 1951, kde se přirovnávají Londonovy vize k realizaci socialistického převratu v Sovětském Svazu. Období Stalina či Gotwalda se skutečně nesluší považovat za vzor.

Johnas10
24.03.2016

Největší hodnota Londonovy Železné paty pro mne spočívá zřejmě v poznání, že přes všechny pokusy optimalizovat vztahy mezi proletariátem a oligarchií se po za víc jak 100 let nepodařilo a hrozí v zásadě stejné sociální problémy, jako tehdy. Sice to vypadá, jak se máme dobře, nejsme už oblečení do špinavých šmíráků a užíváme si konzumní společnosti, v zásadě jsme ale stále jen poskoky oligarchie. Dvě miliardy lidí se ženou do Evropy za vidinou snadného života, způsobující přitom její destabilizaci. Železná pata nenabízí řešení, není pohledem do budoucnosti, ale pomáhá pochopit trpnost neschopnosti moderní civilizace.