Třicet let na zlatém severu

od:

Třicet let na zlatém severu

Dobrodružné i veselé životní příběhy slavného moravského rodáka, který přes třicet let pobýval v ruské, aljašské a kanadské Arktidě a jenž se stal na dálném severu eskymáckým náčelníkem.

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/36443/tricet-let-na-zlatem-severu-36443.jpg 4.458
Žánr:
Literatura naučná, Cestopisy a místopisy
Vydáno:, Jiří Chvojka
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (13)

Přidat komentář
pajaroh
26. května

Cestopis a životopis jednoho úctyhodného dobrodruha či zabijáckého Barona Prášila?
Pokud jsou příběhy pravdivé, jedná se o zajímavou sondu do neznámých krajin Novosibiřských ostrovů, nicméně tolik věcí je v knize sporných a těžko uvěřitelných a tento pocit zesiluje i nadlehčený styl popisování všeho drsného a krutého... A jestli se nejedná o zdroj informací, netřeba knihu číst, protože literární skvost to vskutku není.
Vyloženě mi vadilly kapitoly o lovení zvěře. Chápu, že lov byl nedílnou součastí tehdejšího života, ale nadšení čišící z řádek popisující umlácení stovek tuleňů (klackem) či masové lovení velryb je příliš velké.

Sisi11
20. února

Mrož, jenž byl oderván ze svého severského domova do domoviny, o které neměl ani tušení, že jeho domovinou je. Miloval sever a celý zbytek života se tam snažil navrátit. Bohužel doba, která se změnila za ta léta změnila, mu to neumožnila a tento polárník zůstal odtržen od svého života, který zůstal na severu.
Neuvěřitelný příběh neuvěřitelného dobyvatele severu, nádherné!

kloin
14.09.2016

Poprvé jsem se o Welzlovi dověděl od svého otce, když mi jako klukovi vysvětloval slova nanuk a eskymo, že to není jen zmrzlina, ale že jsou s tím spojena jména a příběhy. Patřil však ke generaci, která Welzlovi příliš nevěřila a brala ho více jako mluvku. Když jsem na knihu letos narazil, řekl jsem si, že si ji přečtu.
Příhody jsou určitě hodně přibarvené. Věřím ale tomu, že v místech, kde se kulturou stává pouze vyprávění příběhů mezi polárníky, bylo nutné příhody si upravovat tak aby byly stále poutavé. A že se ta vyprávění asi často opakovala.
Rozhodně to byl velký člověk a mě jeho příběhy i životní postoj zaujaly.

jitka7047
01.12.2014

čtu tu samé kladné komentáře, já se bohužel nepřipijim. Mě kniha nudila a to mě cestopisy nebo obecně knihy o jiných světech vždycky bavily. Ale ono jde hlavně i o formu a styl psaní, ne jen o samotný obsah. A to mě bohužel zklamalo tak, že jsem ji odložila nedočtenou a nechala si od tatíka, kterej mi ji vlastně doporučil, dovyprávět, jak to dopadlo. A věřte, že jeho vyprávění mi bavilo poslouchat víc, než to knižní vydání. :-)

hermina007
25.09.2014

Dobrodruh s velkým D.

_Michelle_
11.07.2014

Zajímavá knížka o putování a netradičním dobrodružném způsobu života. Doporučiji přečíst (především Zábřežákům).

učtese
17.02.2014

Po dočtení mám trochu rozporuplné pocity. Myslel jsem že Jan Welzl byl spíš cestovatel, který podnikal cesty na sever kvůli poznání. Takže jsem byl dost překvapen, že tam žil a pracoval tak dlouho a vzhledem k tvrdým podmínkám je to jistě obdivuhodné.Ale nějak mi nesedí ten způsob života. Je to svědectví o neskutečném drancování té krajiny a zvěře. Možná že jsem zblblej z dnešní "doby ekologické" ale to, že tam pozabíjeli co se dalo se mi prostě nelíbilo. Knize zoufale chybí mapa ve kterých se Jan Welzl nevyznal, ale mě pak chyběla jakákoli představa o těch cestách, které tam podnikal. Doufám že v nějakém příštím vydání bude slovo "živobytí" nahrazeno nějakým jiným, třeba "zásoby". Živobytí je totiž na téměř každé stránce a vytvořil jsem si k němu pěknou averzi. Ale moc nevěřím, že v se v dohledné době kniha dočká nového vydání. Nejsem si jist jak by byla dnešní generací přijata.

Jonny
20.04.2013

Rozhdoně stojí za přečtení. Ale ze začátku a v třetí čtvrtině jsem se musel do čtení docela nutit. Nebyla to kniha kterou bych přečetl na jeden nádech - ale o některých pasážích to říct lze.

pospic
11.02.2013

Kniha je to opravdu výborná. Mám ale problém, mám dělat referát (stručný, krátký, přehledný), ale nevím jak by měl vypadat. :( prosím byl bych rád kdyby jste mi někdo poslali na e-mail referát (vzor). prosím a děkuji za pomoc. e-mail: pospic.kuba@seznam.cz

orson
07.02.2013

Smekám pomyslný klobouk. O Janu Welzlovi jsem nic nevěděl (buď jsem ve škole nedával pozor, nebo jsme to tam opravdu nebrali), upozornil mě na něj až jeden ze čtenářů mého blogu v souvislosti s Jackem Londonem. A musím říct, že ti dva měli mnoho společného - ovšem co je nejlepší, z této knihy poznáte Aljasku a zlatokopy z druhé stránky, dozvíte se mnoho fakt ze života na dalekém severu. Mě dosti potěšilo, když jsem při čtení narazil na postavy o kterých psal i Jack London. Pokud tedy máte rádi knihy a povídky Jack Londona, přečtěte si i tento román / dokument / autobiografii rodáka ze Zábřeha na Moravě.

pag
12.04.2012

Fakt výborná!!! To jsem opravdu nečekal. Jestli to pan Welzl doopravdy prožil, tak to před ním smekám pomyslný klobouk.

Ikkju
02.01.2012

Je to tak jak píše koubin007. Cestopisy nejsou ani zdaleka moje parketa, ale tahle kniha mě naprosto dostala. Welzl je výborný vypravěč, dobrodruh, podnikavá duše, a jeho zážitky z cesty která je na hranici uvěřitelnosti a pobytu v krajích které jsou na hranici představivosti jsou skutečně dokonalé.

koubin007
11.02.2011

Divím se ža tato kniha zde nemá žádný komentář. Až mě to poněkud zaráží neboť se jedná, podle mě o extraordinérní knihu, jak svým žánrem, tak především formou vyprávění a nemá tudíž obdoby v historii českých cestopisů.