Námořník na koni

Co může vzniknout, jestliže se známý a zkušený spisovatel biografií, jakým bezesporu Stone je, rozhodne popsat život jiného spisovatele, bouřliváka a dobrodruha Jacka Londona? Výsledkem takového spojení – talentovaného spisovatele a úžasného vzrušujícího života jiného neméně talentovaného a známého spisovatele jako námětu – snad ani nic jiného jako poutavá kniha nemůže být. Autor s literární bezprostředností zaznamenává klíčové okamžiky Londonova života a i když řadu detailů a úhlů pohledu do knihy nezahrnul, zůstává výtečným průvodcem na cestě k pochopení Londonova díla a jeho komplikované a složité osobnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46398/big_namornik-na-koni-46398.jpg 4.4104
Literatura světová, Literatura naučná, Biografie a memoáry

Vydáno: , Mladá fronta

Sailor On Horseback: The Biography of Jack London, 1938

Kniha Námořník na koni

adelinka
04.08.2020

Sama by som sa pre túto knihu určite nerozhodla. No keďže sa hrám a táto kniha bola v súboji s ďalšou knihou, musela som si ju prečítať, aby som vedela posunúť ďalej pre mňa tú lepšiu. Na prekvapenie sa čítala veľmi dobre a veľmi zaujímavý príbeh Jacka. Priznám sa, že ku koncu som aj bola nešťastná z jeho prístupu k financiám, ako mal život raz hore, raz dolu....

Hanka_Bohmova
29.04.2020

Stála jsem před knihobudkou, dívala se na Námořníka na koni a přemýšlela, jestli si ho chci přečíst. Životopisné knihy Irvinga Stonea mám ráda, ale nemám ráda Jacka Londona, resp. to, co z jeho děl dýchá. A nakonec jsem si právě proto knihu vzala. Byla jsem zvědavá, nakolik mi rozšíří pohled na Londona jako lidskou bytost.

Autobiografického Martina Edena mám ještě v živé paměti a musím říct, že Stoneův životopis (který mě po literární stránce poněkud zklamal) se mu duchem i událostmi velmi podobá. Jsou tu fakta navíc, která mohou nabídnout i určité motivy a psychologická vysvětlení, je tu trochu reflexe a kritiky, mnoho a mnoho socialismu, protagonistu si díky Stoneovi také konečně dovedu živěji představit jako oblíbenou, družnou a štědrou osobu.

Přesto můj instinktivní odpor zůstal beze změny. Vnímám jako riziko tento druh sebejistoty, v sobě zakotvené, kdy člověk je sám sobě zákonem a měřítkem všech věcí. Vím, i z vlastní zkušenosti vím, že se ničeho nedovolám, kdykoli se objeví ono "já chci!". A Londonův voluntarismus má pro mě od začátku nevyhnutelně tragický odstín, vede sice vpřed, neúnavně štve vpřed (já dosáhnu - přiměju - donutím), přitom však zakrývá výhled na lidské hranice a lživě předvádí obzor jako neomezený. Každý vydobytý úspěch je v tomto smyslu dalším latentním zlem. Člověk může mnohé přinutit a k mnohému se přimět, ale nemá zdroj sám v sobě, všichni na to narážíme. I London na to narazil. Jeho touha po vztahu s dcerou se mi zdá být typickým projevem muže a otce, který své meze konečně spatřil.

Moje děti mi vyprávěly, že v některých verzích Minecraftu může člověk těžit a kopat tak dlouho, až se prokope i podložím - a otevře se pod ním nicota. Věřím, že tento okamžik nevyhnutelně přichází v každém lidském životě, nakonec i pro ty, kteří vystačili s iluzí dokonalé kontroly či bezbolestného úniku. Výsledek pak záleží v tom, co jsme schopni vidět a přijmout: Někteří padají nicotou přímo ke zdroji, kde nalézají sami sebe jako bytost darovanou. Jiní na téže cestě dospívají pouze k zoufale partikulární pravdě, že jediná jejich svoboda je svoboda se zničit.

jamesek007
16.04.2020

jak napsat reálnej životopis o někom kdo je na hlavu, vy ho máte rádi a nechcete mu ublížit.
myslím, že ho irving dost šetřil.
poklad, žízeň i agonie bych doporučil, tohle mně nevzalo.

niknikita
01.12.2019

Jak posoudit a být soudná?
První polovina knihy je spíše popisná a trochu nudná, ale provede nás dětstvím a literární tvorbou Jacka Londona.
Druhá část mne bavila více a dovolila mi nahlédnout do obrovské a nedefinovatelné duše tohoto jedinečného člověka.
Jsem ráda, že jsem mohla poznat tolik detailů o bouřlivém životě Jacka Londona.
Mám velké mezery a tak Londonovy knihy budu teď hodně vyhledávat a moc ráda...

soukroma
23.08.2019

Rozhodně zajímavý život, ale ne moc dobrý životopis: nepříliš hladké čtivo, časté omílání téhož, hlavně ta vydatná socialistická náplň, která vypadá, jakoby byl i Stone skalní komunista (nebo spíš jakoby to psal někdo z východního bloku). Socialista a rasista, tak je London vylíčen.
Nej(za)jímavější je rozhodně dětství a rané mládí, kdy hladověl a zažil ty hlavní dobrodružné epizody, z nichž později těžil; až ho chytlo psaní, a s tím se tedy taky dlouho pral a horko těžko protloukal. Později už se tak nějak plácal jak v psaní (jednou nahoře jednou dole, Dcera sněhu - prý nejhorší román, chystám se na něj), tak zejména ve vztazích. Ovšem snad nejstrašnější byla životní peripetie se Snarkem, to by slušelo tak Monty Pythonům!
Za jistou informační hodnotu 70%, za literární hodnotu 50% (biografie může být čtivá, ale určité musí být systematická, bez zbytečných opakování, zato s jasným členěním třeba podle let, a minimálně ty roky/etapy mají být snadno určitelné v každé části knihy - zde je obtížné zjistit i kdy se London narodil a kdy zemřel!).
Plus černý puntík vydavateli za množství chyb a překlepů.
Pozn.: z anotace knihy Tulák po hvězdách - "Jack London byl inspirován skutečným příběhem nevinně odsouzeného Ed Morrella, který si vytrpěl pět let samovazby. Londonovi se podařilo prosadit obnovu procesu a Morrell byl v lednu 1914 z věznice v San Quentinu propuštěn. " O téhle knize se Stone zmiňuje jen velice zběžně a tyto zajímavé informace (fakta?) nejsou uvedeny vůbec.

Delicius
16.08.2019

Tak trochu zklamání, spousta kydů o socialismu a nietzsichánství; a pro mě ne moc dobře popsaný život. No a Jack London mě moc nezaujal ani jako osobnost.

Igor1311
01.04.2019

neskutočne perfektne napísaný životopis o človeku, o ktorom by sme mohli povedať, že bol rojko či idealista. Nepochybne jeden z najvýznamnejších autorov, ktorý sa aj napriek mnohým prekážkam dokázal vypracovať na jednu z najvýznamnejších autorských postáv vôbec

Mr.JaroCZ
25.09.2018

Výborný životopis Jacka Londona z pera Irvinga Stonea.