Ohnivá brána

Strhující vyprávění o hrdinském boji za svobodu Řecka proti ohromující perské přesile u Thermopyl. Velice plasticky je zobrazena Sparta a její hrdá vojácká mentalita, jako poslední místo v Řecku, kde se čas zastavil v homérské době.

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29419/ohniva-brana-29419.jpg 4.7105

Gates of fire (1998)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, BB art

GepardLady

Když čtu komentáře níže, musím uznat, že autorovi se jeho záměr podařil. Vůbec nezáleží na historických faktech a souvislostech, když je příběh podán dostatečně drasticky a atraktivně. Historickou literaturu, a to i tu z antického Řecka, mám dostatečně načtenou, abych mohla říct, že knihy z dílny amerických autorů se vesměs vyznačují stejným neduhem - snahou o co největší líbivost, postavenou na vulgárnosti a drsnosti. Hrdinové nejsou podmaniví správňáci, jak tomu bývá v evropsky romantickém pojetí, ale arogantní krasavci, kteří sice vynikají fyzickou dokonalostí, ale jsou to hajzlíci, které čtenář prostě musí nenávidět, nebo jimi alespoň pohrdat. Jak typické pro to americké pojetí dávných dějin (příp. mytologie)! Ne jen v literatuře, ale i ve filmu - vezměme si např. bájného Achillea, kterého v Tróji ztvárnil Brad Pitt - uctívaný řecký íroás je tu ztvárněn jako nafoukanej blb, kterej se ale umí ohánět oštěpem tak, že před ním všichni padají na zadek. V Ohnivé bráně je takovým příkladem Polynikes. Já jsem přesvědčená, že kdyby Sparťané vychovávali chlapce a vedli vojáky tak, jak je uvedeno v téhle knize, byla by to banda demoralizovaných ubožáků, kteří by v životě nedokázali vytvořit pověstnou lakedaimonskou kulturu bojovníků.
Knížku jsem ještě nedočetla a ani nevím, jestli najdu sílu ve čtení pokračovat (a že jsem schopná skousnout leccos). Skončila jsem v okamžiku, kdy Polynikés tyranizuje Alexandra přirovnáváním zabíjení soupeřů k "mrdání" a označuje ho za rozkoš. Je to prostě hnus!
Co se literární stránky týče, pominu-li tu „smyčkovitou“ kompozici, kde se každou chvíli přes drobná faktaod hlavního děje odbočuje k jiným dějům, v jiném čase apod., jsem rozčarovaná i mizerným českým překladem. Mluvit o týmu, o chození do akcí a podobně, to je opravdu v historické literatuře z tohoto období neadekvátní. To chvílemi jeden v představách vidí zpocené hokejisty a v dalším chlapi s kulometama.
Ach jo, a to jsem se na tuhle knížku tak těšila…

Hafanik

Absolutna bomba ala 300!!!

Thomas1222

Kniha, která si zasluje být čtena. Militaristický stát pěstující člověka dle zákonů Lykurgových, jenž si mohl odpočinout jen ve válce. Sparta, jakožto stát bez rozvoje kulturního umění (narozdíl od Athén) s tehdy nebývalou úctou k ženě jakožto matkou svobody a nositelkou budoucnosti. Stát postaven na válčení a tvrdých pravidlech, jehož král poslal sám sebe i své věrné na cestu sebeobětování, aby alespoň pozdržel vojska perské říše, které měly za úkol zničit ideu svobody.

Jirkson

.....tak tohle byl hodně silný čtenářský zážitek!!!

sx19
12.04.2017

Hoc je pravdou, ze som kvoli symaptiam k starovej Sparte a jej spolocnosti velmi pozitivne nakloneny, no nemozem si pomoct, pre mna jedna z najlepsich knih ake som cital. Putava, strhujuca, inspirativna a emotivna. Obzvlast milo ma prekvapil pohlad na Spartu a jej sposob zivota ocami samotnych spartanov. Z kazdej strany sme masirovani pohladom historikov na Spartu a jej obyvatelo. Tento pohlad z druhej strany mi ale prisiel tiez hodne realny, predovsetkym pocity lakonikov(ciek), ktore nemusia byt presne v sulade s tym co ukazuju na vonok a ich obrovske sebazapretie a sebaobetovanie pre spolocnost a to nie len na bojisku.

Navyse som zistil, ze stupa na cene, moj vytlacok sa vysplhal v antikvariate na desatnasobok povodnej ceny vyznacenej na knihe :)

Snad jedinym negativom je len to, ze je akosi kratka ;)

LittleZedd
05.03.2017

Popisné, souhrné a hlavně skvěle napsané. Velmi poutavě napsaný, a hlavně do příběhu vtisknutý, morální kodex nejen hlavního hrdiny, ale celé Sparty. Toto může čtenář vstřebat jen tehdy, když dokáže pochopit a vcítit se do života dávno mrtvých věků a to se Pressfieldovi povedlo vskutku mistrně. Ohnivá brána si našla vrchní příčky v mé knihovně.

Metroušek
25.02.2017

Pro mne jeden z nejsilnějších historických románů. Naprostá klasika, plasticky pojednávající výcvik bojovníků ve staré Spartě a statečný boj Řeků za svobodu proti perské přesile. Jedna z mála knih, u kterých se neubráním slzám.

Ianrou
07.11.2016

Podle mých zkušeností typický Pressfield co nedá svým hrdinům nic zadarmo. V knize mě nejvíce zaujal pohled na život ve starověké Spartě, samotná bitva už byla jen třešnička na dortu.

Tina.orl
24.09.2016

Výborné čtení, i přesto, že je historické.

kyssling
05.07.2016

Skvěle sepsaný historický román. Až jsem měl v některých pasážích slzy v oku ...

67pista
16.02.2016

úžasné a strhujúce asi najlepšie čo som čítal z historických románov a nebolo ich teda málo. Po rímskej ságe od McCullough som si myslel že nič lepšie sa už napísať nedá ale mýlil som sa . Dá sa ..

StvN
06.01.2016

Skvělá kniha! Asi Pressfieldova nejlepší. Bez zbytečného patosu a realistický obraz života ve staré Spartě a slavné bitvy u Thermopyl.

Radek72
13.11.2015

Čteno již hodně let zpátky...a hooodně dlouho před filmem 300. Skvělý román z doby Sparty a pro mě (v té době neznalého detailů bitvy U Thermopyl) s překvapivě smutným, byť hrdinským koncem. Dodnes jedna z knih, která na mě po četbě silně zapůsobila.. Rozhodně doporučuji.

Majrek
19.09.2015

Výborná kniha, i když místy až vojácky drsná, přibližující nám obyvatele Lakedaimonu ve skutečné podobě. Dílo je velmi čtivé, podobně jako "Souboj s Bohy".

braunerova
26.07.2015

Krásný příběh, který jsem přečetl za jeden den. Vše podstatné už bylo řečeno v ostatních komentářích, tak přídám jen úryvek z knihy:
"Jdi, poutníče, a zvěstuj Lakedaimonským,
že my tu mrtvi ležíme, jak zákony kázaly nám."

Scorpion_69

UZASNY PRIBEH.
Ikdyž smutný.

orson
17.02.2014

Bitva u Thermopyl vyprávěná jedním z mála přeživších. Asi jsem čekal trochu více akce a trochu méně idealizování postav, ale nebylo to špatné. Pěkné náhledy na to, jak to tenkráte ve Spartě vypadalo.

MorriconeTheGod
03.12.2013

Historicky poměrně značně věrná kniha pěkně popisující nejen zásadní historické momenty, ale i naprosto všední věci a děje, což je vzácnost. Přesto mě kniha příliš neuchvátila, na vzdory tomu, že jde o moje oblíbené období a události (nebo možná právě proto). Je to příliš rozpitvané a přitom bez výrazných hloubek.

ksander33
11.04.2013

Tuto knihu jsem četla před šesti lety a pořád si přesně pamatuji určité pasáže. Skvělý historický román, zajímavý příběh a detaily ze života Sparťanů, které si bude ještě dlouho pamatovat.

PMR
23.11.2011

Sympatická kniha.
I když těžištěm autorova zájmu je spíš válka jako taková, než vlastní historie.
Tak se například nedozvíme skoro nic o příčinách jednotlivých líčených válečných konfliktů nebo jak jim autor rozumí, ...

Ale i tak je to docela zajímavé - protože válka je vlastně dost nehistorická záležitost...

F-i-n-r-o-d
05.01.2011

Rozhodně patří mezi nejlepší historické romány, které jsem četl. Rozumnou formou vplétá fiktivní příběh do historické reálie. Závěr je poměrně očekávatelný vzhledem k historickým faktům, přesto strhující.

Vavča

Autorův první román z antiky, mistrný nutno říci, zná prostě dokonale reálie anitckého světa, ale umí je i poutavě prodat. Život Helénů a Sparťanů měl mnoho různých zakoutí a detailů, o kterých sjte možná neměli ani tušení. Kdyby se podle tohoto natočil film, nebo minisérie, to by byla bomba, bitva u thermophyl bohužel bude pro některé jen cool řežba filmu 300. A přitom to byla tak složitá bitva a tažení vůbec.

Atheas

Lepší než film, a nejlepší z autorových knih a snad i jeden z nejlepšich historických románu.