Ohnivá brána

Strhující vyprávění o hrdinském boji za svobodu Řecka proti ohromující perské přesile u Thermopyl. Velice plasticky je zobrazena Sparta a její hrdá vojácká mentalita, jako poslední místo v Řecku, kde se čas zastavil v homérské době.

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29419/ohniva-brana-Fwu-29419.jpg 4.6114

Gates of Fire: An Epic Novel of the Battle of Thermopylae (1998)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, BB art

Kniha Ohnivá brána

Killingjoke

Řecko, 480 př. n. l. Perský král Xerxes se rozhodl dokončit trestnou výpravu, kterou započal jeho otec Dareios, a potrestat Řecké městské státy za jejich vzdor při výpadech na území dnešního Turecka. Statisícové perské vojsko se valí skrze umělý most přes Hellespont a kolébce demokracie tiše odbíjí umíráček. Poslední nadějí může být jen vzdorující vojenská skupina, v jejíž čele stanulo 300 Sparťanů, vedení králem Leonidasem. Tito se perské invazi postavili na místě k tomu strategicky nejvhodnějším - Thermopylském průsmyku...

"Jdi, poutníče, a zvěstuj Lakedaimonským,
že my tu mrtvi ležíme, jak zákony kázaly nám."

Troufám si říct, že existuje jen minimum těch, kteří nikdy neslyšeli o odporu řeckých obyvatel proti invazi perských vojsk. Jen minimum těch, kteří nikdy neslyšeli o udatném spartském králi Leonidasovi a jeho 300 nejvěrnějších mužích. Příběh jenž v novověku uchvátil filmový svět, knihy a dokonce i komiks, i když je často do značné míry idealizován a zkreslen... Steven Pressfield píše jedny z nejlepších knih ze starověkého Řecka a pro mne je tato kniha druhou z tohoto období, po výtečných Ctnostech války. Ohnivá brána se mi líbila stejně, ne-li o trošku víc. Příběh je vyprávěn skrze vzpomínky Xeonese, zajatce a jediného přeživšího masakru u Thermopyl. Tento má popsat perskému králi zdroj morální síly a odhodlání Sparťanů a jejich spolubojovníků, kteří se v průsmyku postavili mnohonásobné přesile a šli tak na jistou smrt. Xeones tak vypráví o způsobech spartské výchovy, drsných pravidlech a způsobu života ve společenství, kde mohou přežít jen ti nejsilnější. Ač jsem tedy z počátku očekával převážně vylíčení slavné bitvy, dostal jsem mnohem širší vhled do tehdejšího života a mentality starověkých Řeků, které nám z dnešního pohledu může přijít nepředstavitelné. Ve výsledku je to vlastně mnohem lepší a užil jsem si příběh o dost víc. Steven Pressfield zvládá antiku na výbornou, na rozdíl od románů Škorpion ve znaku a Profesionální voják, odehrávající se během 2.SV, potažmo v budoucnosti, které mne moc nebavily. Určitě se časem mrknu na další jeho knihu z antiky. Ještě mi tam pár zajímavých kousků zbývá...

Igor1311

kniha písaná trocha zvláštnym štýlom, kde sa samotnej bitke venujú len posledné kapitoly. Napriek tomu je to zaujímavá sonda do hierarchie života v Sparte, do ich mentality. Bitka v Termopylách je jednou z najikonickejších, ktorá dokázala nakoniec spojiť celé grécko v boji o slobodu

GepardLady
19.09.2018

Když čtu komentáře níže, musím uznat, že autorovi se jeho záměr podařil. Vůbec nezáleží na historických faktech a souvislostech, když je příběh podán dostatečně drasticky a atraktivně. Historickou literaturu, a to i tu z antického Řecka, mám dostatečně načtenou, abych mohla říct, že knihy z dílny amerických autorů se vesměs vyznačují stejným neduhem - snahou o co největší líbivost, postavenou na vulgárnosti a drsnosti. Hrdinové nejsou podmaniví správňáci, jak tomu bývá v evropsky romantickém pojetí, ale arogantní krasavci, kteří sice vynikají fyzickou dokonalostí, ale jsou to hajzlíci, které čtenář prostě musí nenávidět, nebo jimi alespoň pohrdat. Jak typické pro to americké pojetí dávných dějin (příp. mytologie)! Ne jen v literatuře, ale i ve filmu - vezměme si např. bájného Achillea, kterého v Tróji ztvárnil Brad Pitt - uctívaný řecký íroás je tu ztvárněn jako nafoukanej blb, kterej se ale umí ohánět oštěpem tak, že před ním všichni padají na zadek. V Ohnivé bráně je takovým příkladem Polynikes. Já jsem přesvědčená, že kdyby Sparťané vychovávali chlapce a vedli vojáky tak, jak je uvedeno v téhle knize, byla by to banda demoralizovaných ubožáků, kteří by v životě nedokázali vytvořit pověstnou lakedaimonskou kulturu bojovníků.
Knížku jsem ještě nedočetla a ani nevím, jestli najdu sílu ve čtení pokračovat (a že jsem schopná skousnout leccos). Skončila jsem v okamžiku, kdy Polynikés tyranizuje Alexandra přirovnáváním zabíjení soupeřů k "mrdání" a označuje ho za rozkoš. Je to prostě hnus!
Co se literární stránky týče, pominu-li tu „smyčkovitou“ kompozici, kde se každou chvíli přes drobná faktaod hlavního děje odbočuje k jiným dějům, v jiném čase apod., jsem rozčarovaná i mizerným českým překladem. Mluvit o týmu, o chození do akcí a podobně, to je opravdu v historické literatuře z tohoto období neadekvátní. To chvílemi jeden v představách vidí zpocené hokejisty a v dalším chlapi s kulometama.
Ach jo, a to jsem se na tuhle knížku tak těšila…

P. S. Knížku jsem nakonec dočetla a kdybych komentář psala teď, asi by byl smířlivější, ale z celkového pohledu na mě neudělala nejlepší dojem a rozhodně ji nezařadím mezi to nejlepší, co jsem kdy z daného historického období četla.

Hafanik
13.03.2018

Absolutna bomba ala 300!!!

Thomas1222
22.01.2018

Kniha, která si zasluje být čtena. Militaristický stát pěstující člověka dle zákonů Lykurgových, jenž si mohl odpočinout jen ve válce. Sparta, jakožto stát bez rozvoje kulturního umění (narozdíl od Athén) s tehdy nebývalou úctou k ženě jakožto matkou svobody a nositelkou budoucnosti. Stát postaven na válčení a tvrdých pravidlech, jehož král poslal sám sebe i své věrné na cestu sebeobětování, aby alespoň pozdržel vojska perské říše, které měly za úkol zničit ideu svobody.

Jirkson
05.01.2018

.....tak tohle byl hodně silný čtenářský zážitek!!!

sx19
12.04.2017

Hoc je pravdou, ze som kvoli symaptiam k starovej Sparte a jej spolocnosti velmi pozitivne nakloneny, no nemozem si pomoct, pre mna jedna z najlepsich knih ake som cital. Putava, strhujuca, inspirativna a emotivna. Obzvlast milo ma prekvapil pohlad na Spartu a jej sposob zivota ocami samotnych spartanov. Z kazdej strany sme masirovani pohladom historikov na Spartu a jej obyvatelo. Tento pohlad z druhej strany mi ale prisiel tiez hodne realny, predovsetkym pocity lakonikov(ciek), ktore nemusia byt presne v sulade s tym co ukazuju na vonok a ich obrovske sebazapretie a sebaobetovanie pre spolocnost a to nie len na bojisku.

Navyse som zistil, ze stupa na cene, moj vytlacok sa vysplhal v antikvariate na desatnasobok povodnej ceny vyznacenej na knihe :)

Snad jedinym negativom je len to, ze je akosi kratka ;)

LittleZedd
05.03.2017

Popisné, souhrné a hlavně skvěle napsané. Velmi poutavě napsaný, a hlavně do příběhu vtisknutý, morální kodex nejen hlavního hrdiny, ale celé Sparty. Toto může čtenář vstřebat jen tehdy, když dokáže pochopit a vcítit se do života dávno mrtvých věků a to se Pressfieldovi povedlo vskutku mistrně. Ohnivá brána si našla vrchní příčky v mé knihovně.

starověké Řecko Persie řecko-perské války

Steven Pressfield