Kronika konce světa

Co budete dělat, když svět ze dne na den skončí a většina lidstva podlehne neznámé epidemii? Když všichni vaši blízcí zemřou, v některých případech vám v náručí? Když s hrůzou zjistíte, že pro velkou část přeživších by bylo lepší, kdyby také umřeli, protože teď připomínají spíše oživlé mrtvé z hororových filmů? Někdo se zblázní, jiný po realistickém zhodnocení situace spolyká prášky na spaní. Hlavní hrdina tohoto příběhu si začal psát deník…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/28097/kronika-konce-sveta-28097.jpg 4.1124
Romány, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Epocha (ČR, od r. 1989)

Filatov

Kronika konce světa je velmi čtivou knihnou od které jsem nevěděl co očekávat. Přeci jenom téma zombie apokalypsy z českých luhů a hájů? Proč ne. Nakonec mě kniha zajímala po celou dobu a musím uznat, že české prostředí bylo příjemným zpestřením tématu apokalypsy. Člověk je přeci jenom zvyklý na americkou tvorbu. Autor se s tím vypořádal skvěle. Začátek nepostrádá akci a napětí, ale v určité části sklouzávala do určité rutiny, kdy se naši hrdinové apokalypsou protloukali na můj vkus až moc jednoduše a pohodově a jenom se bavili, ale poslední třetina opět dostala náboj ze začátku a tím mě utvrdila v pěti hvězdičkách. Co se týče hlavních postav, všichni byli sympaťáci, ač se třeba ze začátku tak vůbec nejevili. Tryskáč, Johan a také Peggy byli mými nejoblíbenějšími. Knihu bych shrnul jako autorovu osobitou představu apokalypsy a zombíků v našem prostředí.

icewind

Je to taková postapo rychlovka, propracování charakterů a detailní vykreslení jejich vnitřního boje nad úpadkem civilizace a vlastních morálních hodnot hlavního hrdinu tak nějak jen zběžně štrejchlo. Z četby plyne poznání - pokud si připravíte manuál přežití s připravenými checkpointy a seznamem toho, co je potřeba zrekvírovat, máte šanci to přežít....nebo aspoň zkuste potkat někoho kdo takový manuál vlastní. Znalosti aviatiky, airsoftu a zkušenosti se strategiemi na PC výhodou....jo...a nebojte se ochočit zdivočelou zombie. Suma sumárum, přečtete rychle, neurazí a na konci možná zbyde pocit, že to chtělo trochu víc propracovat.

petrarka72

"Postapo obohacená hororovými prvky"? To jako vážně? Přemýšlím, jestli si dělá srandu autor nebo autor synopse... Tohle fakt ne (přečteno 50 stran, zbytek prolistován, na tohle nemám čas).

ivanaa

skvela kniha

TheSarcasm

No paráda. Od knížky jsem nic moc nečekal, ale o to více dostal. Původní pochybnosti nad tím, že se jedná o českého autora vzaly rychle za své, naopak české reálie byly příjemným oživením. Vyprávění mělo spád, stále se něco dělo, i když, pravda, závěr spíš působil jako konec prvního dílu. Bohužel, pokud vím, pokračování neexistuje. Škoda, určitě bych si ho přečetl. Kromě příjemného zážitku z četby si beru ještě ponaučení - přestat podceňovat české autory. Mohou být lepší než věhlasní zahraniční hitmakeři.

Gabetka

Na knihu jsem narazila náhodou při hledání knihy odehrávající se v Brně pro čtenářskou výzvu. A jsem za to ráda, bez výzvy bych ji nejspíš úplně přehlédla. Začetla jsem se už od začátku, bez problémů jsem se vžila do pocitů hlavního hrdiny, který mi svými názory, chováním a vtipnými postřehy (často na svůj vrub) hodně sedl. Možná autor nepřišel s ničím úplně inovativním (kromě chování zombíků) v postapokalyptickém žánru, ale jeho počin je čtivý, napínavý, občas humorný (dlouho jsem se u čtení nahlas nepochechtávala) a také emotivní. Konec je nenadálý ve stylu ať si to každý přebere po svém. Svým způsobem je tak dokonalý. Přečteno jedním zatajeným dechem. Pro milovníky žánru dle mého nutnost.

Nomia

Přišla jsem k tomu, jak slepý k houslím. České autory nevyhledávám a už vůbec ne v odvětví fantasy, kde jsem věrná zahraniční tvorbě. Ale zjevně dělám chybu. Tohle postapokalyptické brněnské dostaveníčko si mě celkem získalo. Stojí za přečtení.

Vlk.kh

O knihovničce Pevnosti nemám příliš valné mínění. To, co se mi dostalo zatím do rukou za moc nestálo - ale bylo to jen pár kousků a třeba jsem měl smůlu na ty slabé. Ovšem toto bylo vysoko nad rámec očekávání. Dávám plnou palbu, je to dobře napsané a dobrých postapo příběhů je jako šafránu. Mimoto, Tryskáč mi byl hodně sympatický.

Svářeč

Co na tom, že tomu úplně chybí nějaká hlubší zápletka. Je to velmi čtivé, postavy jsou sympatické a celé jsem to přečetl s nesmírnou chutí.

tomikste
19.12.2017

Ke knížce jsem se dostal úplnou náhodou, když na mě vykoukla někde tady na databázi. Přečetl jsem jí téměř na jeden zátah. Strhující děj, výborně napsaný formou deníku. Drsný příběh, ale ne přitažený za vlasy. Konec podle mě skvělý - žádný happy end, prostě z ničeho nic konec a nazdar :-)

Pitbullka
19.08.2017

Od knihy jsem temer nic necekala. A jaka to chyba! Vyborna knizka. Takova ceska lepsi verze The walking dead. Urcite doporucuji.

Diabel
26.06.2017

Další kniha z edice Pevnost, kterou mám za sebou. Mám ty knížky celkem v lásce. Tento počin jsem objevil náhodou do čtenářský výzvy a ke všemu se jednalo o můj oblíbený žánr. To mě velice potěšilo.
Birdman to rozjel trochu v jíném stylu, než na který jsem zvyklý. Když jsem knihu četl, tak se mi zdálo, že to autor zpočátku zbytečně natahuje a všechno až moc popisuje. V zápětí mi ale docvaklo, že to je jeho styl psaní. Je fakt, že se první čtvrtka tak trochu vleče, ale po nějaké době jsem se adaptoval a nechal se příběhem pěkně unášet... Ono to vlastně neni špatné. A v některých ohledech se i lépe čte. Je vidět, že autor průběh příběhu vymýšlel do detailu a myslel i na drobnosti. Apokalypsu, při které záhadná nemoc zkosila většinu lidské populace, popsal dostatečně čtivým způsobem.
Tak nějak by se to klidně mohlo stát a autor si s tím poradil na jedničku. A jen málo věcí mi přišlo přemrštěných, nevěrohodných nebo nelogických. Je pravda, že v příběhu nenajdete nic, co byste neznali ze zombí knih. Lidé hledají další lidi, shání potraviny a věci na přežití, přicházejí do styku ze zombíky... A ne ledajakými. A to mě dost překvapilo, protože se tu zombíci chovají dost divně a nevěděl jsem, jak to mám brát (viz Pepa na konci knihy). Nakonec jsem to nechal plavat.
Děj je vyprávěn prostřednictvím deníku, který si Johan (hlavní hrdina) vede. Čtenář je tak seznamován s událostmi velice osobitým způsobem a nic mu nebrání zcela se vžít do role hlavního hrdiny. Postavy jsou pro mě sympatické a živé a hlavní hrdina úplně normální chlap, co brečí, zmatkuje a dělá chyby. Žádný vyrovnaný, chladný superman likvidující jednu hrozbu za druhou a mimoděk trousící sarkastické hlášky.
V zápětí se na mě vynoří druhá postava s jmenem Tryskáč. Totalní pošuk, který si hraje na vojaka a vnucuje svoje idelogije všem kolem, což je v zombím světě pochopitelný. Postava měla grády.
Kronika se pak už četla o něco lépe. Díky deníkovým zápisům je děj dynamický a ubíhá závratným tempem.
Zajímavé pro mě bylo to, že uvnitř knihy naleznete spoustu odkazů na Den trifidů, Resident Evil, Šíleného Maxe, Stalker či 28 dní poté. Fakt prča s úsměvem na tváři. Nijak to nerušílo a troufl bych si říct, že z nich Birdman čerpá to nejlepší. Zručně vykresluje zničenou civilizaci, která je postupně zpět pohlcována přírodou. Buduje atmosféru beznaděje, staví hrdinu před zásadní morální rozhodnutí a když se naskytne příležitost, neváhá čtenáře šokovat.
Birgman má nějaký ty mouchy, ale kdo je nemá.

Kniha mě na český poměry potěšila a Kroniku konce světa zkrátka musím doporučit.

Hodnotím 8/10

P.S. Závěr je hodně otevřený. Co jsem tak četl, tak autor počítal s pokračováním, ale už se ho asi bohužel nedočkáme. Škoda.

pobijecmuch
17.05.2017

Žádné upoutávky, nebo ochutnávky, ode mně nečekejte, když se mně něco líbí, tak to napíšu na rovinu a nedělám kolem toho mlhu. Prostě tato kniha je pro mně super. Děj se odehrává v mém rodném městě Brně a okolí. Birdman je pro mně něco jako bratranec Franty Kotlety. Škoda jen, že asi psaní pověsil na hřebík a uvažované pokračování tohoto postapa románu se již nedočkáme.

Alezi76
08.05.2017

Perfektně napsaná kniha se super dějem a moc povedeným koncem. Jedna z nejlepších s postapo tématem.

Monty196
20.04.2017

Knihy psané českými autory s tímto tématem, se u nás moc nevyskytují, a proto jsem od knihy ze začátku moc neočekávala, ale co přišlo pak, mě velmi překvapilo. Kniha mě upoutala hned od úvodu. Čte se sama, velmi dobře, není to nijak zdlouhavé a děj dobře ubíhá.
Pro příznivce postkatastrofických příběhů rozhodně doporučuji!!

Franc
29.11.2016

Mám takový neodbytný pocit, že v poslední době mi osud přihrává do rukou ty nejzajímavější kusy naprostou náhodou. Ne jinak tomu bylo i u této knihy. Koupil jsem jí na bazaru knih, aniž bych nějak pečlivěji zkoumal anotaci. S nakladatelstvím Epocha jsem již v milosti učinil dobrou zkušenost a tato kniha mi to více než potvrdila.

Žánr postapo je můj oblíbený, takže při hodnocení občas přivírám oči. U této knihy tomu nebylo ani trochu potřeba. Musím říci, že jsem více než mile překvapen příběhem, který mi prošel před očima. Útlá kniha nabízí velice poutavý příběh několika naprosto rozdílných lidí, kteří měli to štěstí či smůlu, která jim umožnila přežít jako jedni z mála. Jak jsem uvedl, kniha je útlá, příběh rychle plyne, události Vám doslova letí před očima. Jednotlivý hrdinové jsou natolik rozdílní, že každý má možnost nalézt svého favorita, kterému bude držet palce.

Sice nejsem moc velkým fandou úkazů, které se i v této knize objevily, a již z obálky je zřejmé o čem mluvím. Přesto v tomto díle tomu tak nebylo, autor je "decentně" zabudoval do příběhu tak, že se stali jeho neodlučitelnou součástí.

V žánru postapo byly napsáno spoustu děl, ale tato bude asi vyjímečná mimo jiné tím, že se odehrává v českých reáliích. To jí dodává punc zajímavosti a jedinečnosti v rámci toho žánru.

Takže věřím, že kniha se bude líbit i těm, kteří tomuto žánru moc neholdují. Jedná se vskutku o podařený kus, který přečtete za pár hodin. Snad se mnou budete souhlasit když si dovolím tvrdut, že toto dílo mi do jisté míry připomíná prvotní díla mistra Kulhánka. Takže snad ani milovníci tohoto spisovatele by neodkládali knihu s tím, že v tomhle konstatování jsem hodně přestřelil.

Taurusfairy
17.11.2016

Když jsem zjistila, že celý příběh odehrává v ČR, měla jsem předsudky. Nicméně je příběh povedený a až na pár nesrovnalostí super. Dobře se četlo...doporučuju fanouškům postapo. ☺

Radan2020
12.01.2016

Chvílemi možná trochu přeplácané, ale výsledek je super. Přečteno na posezení, milovníkům postapokalyptických sci-fi doporučuji!

Pixx-73
23.11.2015

Velice dobře a čtivě napsaná kniha, zlhtnul jsem ji během dvou dnů. Když srovnám s Kingovým Pulsem, který se zabývá obdobným tématem, Kronika rozhodně vede.

Sakulnikov
11.10.2015

Pěkné postapo.

alef
17.08.2015

Tohle nahlédnutí do deníku jednoho z mála přeživších v české krajině zasažené epidemií bylo pro mě opravdu zajímavým zážitkem ... číst postapokalyptický román zasazený do českého prostředí bylo zvláštní ... napsané tak autenticky až mrazilo ... jen lidé (se jmény jako Jitka, Renata, Pavel ...), města (jako Brno, Krnov, ...) ... pak nemoc ... hrůza z umírání ... a pak už nic ... jen svět "poté" ... svět mnohem nebezpečnější než ten dřívější ...

Četba je to celkem svižná ... samozřejmě, že to není nějaké extra literárně vybroušené dílo, ale v daném žánru je to prostě skvělé.

G.i.r.a
20.10.2014

No a mně se to co? Mně se to líbilo. Dokonce moc. :-) Ony všechny povídky/knížky z edice Pevnost mají kouzlo a čtou se jedním dechem.

Tahle konkrétně, o tom našem postapo státečku, s uvěřitelnými postavičkami (pořád tajně miluji Leničku), si u mne zasloužila takové speciální místečko. Hráč, který využije konec světa k nerušenému hraní všeho, na co jindy neměl čas, no který pařan o něčem takovém nikdy nesnil?
Trošku smutno mi bylo na začátku, autorovi se opravdu podařilo vyvolat pocit (v mém jinak celkem pasivním vnímání) bezmoci. Lidé umírají, a není jak jim pomoc. Dokonce lidé, které milujeme, a u kterých si ani neuvědomujeme, jak moc je potřebujeme... Navíc na svou Renatu nezapomněl až do konce knihy, a tak by to mělo být. Nemiluje ten, kdo nemiluje navždy. :-)

Takže pokud hledáte záchodové čtení (rychlé jednoduché příběhy, které můžete po dokončení potřeby kdykoliv odložit stranou), tahle určitě nezklame. :-)

Freechappi
01.07.2014

Takový lepší průměr, žádný dechberoucí čtenářský zážitek nebo škoující okamžiky nečekejte, ale jako oddychovka proč ne. Čte se vcelku dobře, není moc dlouhá ani přehnaně popisná. Vcelku mě potěšilo že jsem očekávala tradiční zombíky a nedočkala jsem se jich, za to plus.

inmax
05.06.2014

Ze začátku jsem měl trošku problémy s přijetím českých jmen a reálií ale pak už mi přišlo docela fajn, že třeba hlavní hrdinové rabují Tesko v Brně nebo že přeživší na severní moravě mají problémy s alkoholem :D Začátek mrazivý, pak už to trošku polevilo. Trošku mi nesedělo to rychlé přemisťování mezi městy napříč republikou, ale jinak příjemné čtení.. teda né, že by číst o vyhynutí 90 procent lidstva bylo příjemné ale dobře a poutavě o tom bylo psané :)

orson
18.05.2014

Asi už jsem četl moc postkatastrofických knih, takže mi tato nepřipadala nijak originální. Ale na druhou stranu nebyla špatná - taková průměrná oddechovka, která v ničem nepřekvapí. Mnohem lépe bylo toto téma zpracováno v knihách Tma 2.0, Den trifidů, Cesta.

michaela7357
29.03.2014

Tuhle knížku jsem otevřela v knihovně a přečetla jen poslední větu: musím jít už se blí- ..... Nezklamala :).

reccal
16.02.2014

Velice zajímavé čtení. V první chvíli jsem ji chtěla hodit za postel, to když jsem zjistila, že autor je Čech a hlavními hrdiny jsou Honza a Tryskáč. Přiznám se, že ačkoli první strany plné apokalypsy a beznaděje byly fajn, pak jsem se chvíli musela zuby nehty držet, abych otočila na další stránku. Nakonec je z toho hodně slušná survival-zombie kniha, ačkoli o zombících jako takových nemůže být ani řeči. Přečteno za pár hodin, což u mě znamená "dost se mi to líbilo"!

Ikkju
09.12.2013

Jednoznačný přínos knihy byl part o borci, který po katastrofě zapojil elektrickou centrálu, a konečně a definitivně ničím nerušen (jen zatarasil dveře proti zombím) se pustil do pořádného paření na počítači! x)

Ben Nevis
11.11.2013

Přečetli, hráli nebo viděli jste jeden postapokalyptický příběh a znáte je všechny. Holt v tom tématu není co nového vymýšlet, a tak se počítá jenom zpracování.
Chválím autora za realističnost, ale na druhou stranu to občas připomínalo čtení ATM (Armádní technický magazín). Postavy jsou rozmanité a dobře zpracované, hlavně s Tryskáčem si pan spisovatel pohrál, je to svéráz.
Děj však neohromí. Sbírání potravin, potkávání přeživších a potýkání se s "nemrtvými" sem tam přeruší nějaká akce. Až ke konci děj trochu vybočí ze stereotypu. Naštěstí je knížka krátká, jinak by fakt nebylo co psát.
Konec je sice useknutý, ale změnil mé rozhodnutí z 3/5 na 4/5. Na jednu stranu je pozitivně laděný do budoucna, na druhou stranu stranu však naznačuje méně optimistický vývoj. Možná že je lepší, že nás autor nechal hádat. :-)

Ronin Roujin
06.09.2013

Celkem povedený český a v čechách se odehrávající zombie/survival příběh s otevřeným koncem. Sice ne nic nového, ale čte se to dobře a příběh pěkně odsejpá. Pokud chcete tedy něco lehčího na odreagování, je tento příběh celkem dobrá volba.