Vynález profesora Van Troffa

Autor nás uvádí do daleké budoucnosti, do situace, kdy stará zemská civilizace už degenerovala a je odsouzena k zániku. Jde totiž o spotřební společnost, v níž platí zásada: homo homini lupus. A v tomto okamžiku uplatňuje autor svůj motiv optimistický: v žádném případě to neznamená konec života ve vesmíru ani na Zemi. Obnovitelem života musí být nutně jiná společnost – společnost nesoucí pokrok. A jejím představitelem je i hlavní hrdina příběhu, astronaut, který se vrací na Zemi po objevné cestě z dalekých hvězdných světů. Román má zajímavé řešení, vyšel z pera zkušeného autora, o čemž svědčí i to, že byl v Polsku označen za nejlepší sci-fi roku 1980....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26346/vynalez-profesora-van-troffa-26346.jpg 4.264
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Mladá fronta

Cylinder van Troffa, 1980

Kniha Vynález profesora Van Troffa

milan3144

Brilantní nadčasová sci-fi, která rozhodně stojí za přečtení. Nutí čtenáře k zamyšlení, ke kladení si otázek a hledání možných odpovědí, jak to s námi bude dál. Závěr pak ještě více rozehraje čtenářovu fantazii, kdy vlastně si může dosadit mnoho do té doby neznámých, ale zároveň nemusí každý dospět ke stejnému výsledku.
Skvělá pětihvězdná sci-fi bez potoků krve a zmutovaných monster.
Velmi dobrý je i doslov Josefa Týče.

zahadum
29.08.2021

Môže sci-fi príbeh z roku 1980 byť lepší ako mnohé diela po tomto roku alebo zo súčasnosti ? Nielen môže ale on je rádovo lepší ! Malá nenápadná knižka ( brožúrka ) ktorá sa mi doma roky skrývala odhalila svoje krásne tajomstvá. Príbeh je jednoduchý, ľudstvo je rozdelené a jeho jedna časť žije na Mesiaci, jedna ostala na Zemi kde došlo k drastickým zmenám ktoré mali katastrofálny dopad na ľudskú populáciu a v podstate aj na samotnú planétu. Ešte existuje jedna vetva ľudstva o ktorej však taktne pomlčím...
Dejová linka na Mesiaci je žiaľ trošku krátka a dosť na rýchlo uzatvorená, chcelo by to ešte poznať nejaké detaily a pozadie života človeka na Mesiaci. Lenže ak si spätne spomínam tak kniha by potrebovala ešte stovky strán aby sme boli celkovo v obraze. Zajdel geniálne ale veľmi stručne načrtol toľko pozoruhodných udalostí a spojitostí ktoré siahajú až dvesto milión rokov do budúcnosti ( naozaj nepreháňam ) Kniha je po prvom čítaní len také " predjedlo " lebo v dohľadnej dobe bude človek chcieť znovu a znovu čítať aby analyzoval každé slovíčko v tomto pozoruhodnom románe. Nie je to veľkolepá sci-fi opera ale v podstate hravo do vrecka strčí všetky veľké sci-fi všetkých čias. Dokonca je v príbehu implementovaná dejová línia veľkej love story ! ktorá je ale tak umne našitá na hlavný príbeh, že čitateľ ani nevie , že číta súčasne " dve knihy " ! naprosto geniálne ! Čo je ešte geniálnejšie ale depresívnejšie je opis budúcnosti ľudstva. Človek si ani nemôže povedať, že na to kašle však je to výplod fantázie autora. Nie nie autor s desivou presnosťou vystihol a predvídal skoro všetky súčasné problémy ľudstva a nás to desí keďže kniha ukazuje kam to speje. Toto je úžasná, silná, realistická sci-fi ktorá ma dostala do kolien a z obyčajnej brožúrky sa vykľul klenot mojej knižnice! Odporúčam všetkým znalcom kvalitnej sci-fi kde nemá miesto tupá omáčka, klišé a kde filozofia knihy prekračuje samu seba a kde dokonca vtipne a úchvatne nájdete v knihe aj opis knihy ktorú práve čítate ( geniálne ! )

gersie
26.02.2020

Tak přesně takhle si představuji vědecko-fantastickou literaturu. Výborně napsaný a zvládnutý příběh. Myslím si , že by se velká většina autorů mohla učit , jak psát tento žánr. Dávám pět hvězd i když bych dal klidně i víc. Vřele doporučuji všem milovníkům sci-fi.

velvin
10.01.2020

Rád bych knihu zakoupil. Děkuji za případnou nabídku.
Kontakt : velvin@seznam.cz

Ziriath
15.03.2019

Příběh začíná návratem opozdilých astronautů - průzkumníků, kterým se po cestě rozbil nadsvětelný pohon, a proto se vrátili o 150 let později, než měli. Zatímco část výpravy zůstane uvězněna na měsíční základně, hlavní postava se dostane na Zemi pokrytou solárními panely, absurdními městy a obyvateli degenerovanými v důsledku nepodařených genetických experimentů, kterým stále slouží automatizované město. A v podzemí jednoho města ale stále čeká ten určitý vynález.
Knížka má typické Zajdelovy kvality, tj. premisa dotažená ad absurdum s mnohými zamyšleními nad sociologickými a fyzikálními otázkami. Na své si přijdou i příznivci urbexu. Jen mi trochu vadí, že byla trochu nešťastně useknuta dějová linie na Měsíci. Baví mě, že v Zajdelových knihách se objevují reference na jiná klasická díla - no a tady dokonce knížka vtipně odkazuje sama na sebe.

Franc
06.04.2015

Opět skvělé dílo, které na necelých 200 stránkách nabídne mnoho zajímavého čtení a myšlenek. Někdy je holt méně více.

Jenom je velká škoda, že u nás nevyšel i zbytek díla tohoto mimořádného autora.

p0stm0derna
21.03.2015

Podle mého soudu brilantní. Autora jsem neznal, knihu jsem sebral z bedny zdarma v knihovně náhodou.

orson
11.06.2014

Zajdel nadhodil docela zajímavé téma (řešení přelidněnosti) - škoda jen, že to popisované řešení je hodně přitažené za vlasy, ale jinak má autor skvělé nápady, to se musí nechat :) A hlavně to dokáže hodně čtivě napsat.