Vynález profesora Van Troffa

Vynález profesora Van Troffa

Autor nás uvádí do daleké budoucnosti, do situace, kdy stará zemská civilizace už degenerovala a je odsouzena k zániku. Jde totiž o spotřební společnost, v níž platí zásada: homo homini lupus. A v tomto okamžiku uplatňuje autor svůj motiv optimistický: v žádném případě to neznamená konec života ve vesmíru ani na Zemi. Obnovitelem života musí být nutně jiná společnost – společnost nesoucí pokrok. A jejím představitelem je i hlavní hrdina příběhu, astronaut, který se vrací na Zemi po objevné cestě z dalekých hvězdných světů. Román má zajímavé řešení, vyšel z pera zkušeného autora, o čemž svědčí i to, že byl v Polsku označen za nejlepší sci-fi roku 1980....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26346/vynalez-profesora-van-troffa-26346.jpg 4.241

Cylinder van Troffa (1980)

Romány, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Mladá fronta

Franc
06.04.2015

Opět skvělé dílo, které na necelých 200 stránkách nabídne mnoho zajímavého čtení a myšlenek. Někdy je holt méně více.

Jenom je velká škoda, že u nás nevyšel i zbytek díla tohoto mimořádného autora.

p0stm0derna
21.03.2015

Podle mého soudu brilantní. Autora jsem neznal, knihu jsem sebral z bedny zdarma v knihovně náhodou.

orson
11.06.2014

Zajdel nadhodil docela zajímavé téma (řešení přelidněnosti) - škoda jen, že to popisované řešení je hodně přitažené za vlasy, ale jinak má autor skvělé nápady, to se musí nechat :) A hlavně to dokáže hodně čtivě napsat.

Kapis
22.03.2014

Zajdel byl borec, tohle sociální sci-fi je opět výbornou knihou, ze které navíc jde cítět více než z jeho jiných děl, že byl vědcem. Použil podobný motiv jako v Limes inferior, kdy lidé žijí pouze ve městech a veškerá okolní půda je využívána k zabezpečení jejich životních potřeb. Tím ale podobnost končí, máme tu úplně jiný příběh, jinou fabulaci a spoustu lidskosti a lásku doslova na věky. Je to opět psáno ich-formou přes deníky několika lidí (to mi připomnělo, že si musím sehnat a znovu přečíst Deník ztracený ve vaně od Lema) a hlavní hrdina se hodně zaobírá vlastním nitrem, výčitkami a nadějemi. Autor respektoval fyzikální zákony a perfektně je implementoval do děje. Je to neskutečně čtivé a místy dost napínavé. Mám pocit, že autor šel i více do hloubky, zaujaly mě především dvě takové pasáže, které si dovolím zde ocitovat:

“Další verze byla téměř ideální, jenže neuskutečnitelná, což je imanentní vlastností každého ideálního řešení“ – což dle mého zcela sedí třeba na takový komunismus. (A to nevím co je imanentní;-))

a

“Jak úžasně důslední jsme byli vždy v realizaci našich plánů – my, lidé spjati s technikou, vědou, pokrokem...Nedovedli jsme ovšem stanovit pro své počínání rozumnou mez.“

Zajdel je autor, jehož tři knihy co u nás vyšly doporučuji kudy chodím a jelikož on napsal těch románů ještě kapku více, nezlobil bych se, kdyby toho u nás vyšlo více. Skvělé!!

Pavelpi
08.03.2014

Jedna z mých nejoblíbenějších knih,drží mne dodnes.Minimálně jednou za rok si jí musím znovu přečíst.A kupodivu to chytilo i mého syna,který se k ní občas také vrátí,i když čte normálně úplně jiný žánr.

Jack Bauer
24.02.2013

V době vydání naprostá bomba, ale když jsem to četl po letech potřetí už mě to tak nechytlo. To samé jako s kdysi mojí nejoblíbenější sf Soudní řízení na Epsí. Za komančů nic pořádného nebylo a když tak pod pultem, tak člověk vzal za vděk kdejaký malý brožovaný výtisk. Dnes už jsou mnohem lepší sci-fi, např. Ráma.

Yalka
03.01.2013

Jedna z nejlepších sci-fi, co jsem četla. Úžasný podmanivý příběh, vize postapokalyptického světa ze které mrazí. Ale zároveň se od ní nemůžete odtrhnout (plus k tomu lovestory napříč časem a prostorem). Hrozně moc mi to utkvělo. Doporučuju. Čistých 100 %.

Janusz Andrzej Zajdel

Janusz Andrzej Zajdel