Limes inferior

Totalitní společnost, v níž jsou lidé rozděleni do tříd a odměňováni podle své inteligence, funguje zdánlivě bez problémů. Všichni jsou si rovni, i když někteří jsou si rovnější. Každý má nárok na základní potřeby – potraviny, bydlení, zdravotní péči. Lahůdky a luxusní zboží jsou ale jen pro ty s vyšší třídou, kteří mají přístup k „tvrdší měně". Ta se dá ale naštěstí směnit a veksláci jsou všudypřítomní. A pak jsou tu lifteři. Máte-li dost peněz, dokážou nejrůznějšími nelegálními způsoby „vyliftovat" vaši třídu, a tak vám zvýšit úroveň a příjmy. Sneer je jedním z těchto „veksláků", který se na režim adaptoval. Přesto se začne zajímat, jak systém může fungovat, když se zdá, že společnost řídí pouze vyliftovaní hlupáci. Proniká do stále hlubších tajemství, včetně toho nejutajenějšího – kdo to vše řídí. Janusz A. Zajdel se stal počátkem osmdesátých let 20. století nejvýraznějším kritikem režimu v rámci science fiction a Limes inferior je jeho vrcholným dílem v tomto směru. Kniha je doplněna dvěma autorskými povídkami Živá torpéda a Vyšší zájem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/132414/big_limes-inferior-tLz-132414.jpg 4.1102
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Triton

Limes inferior, 1982

Kniha Limes inferior

radusak9806-1

Takhle do tramvaje výborný.
Jenže konec prvního příběhu je vlastně nijaký. Dlouho se vlastně nic neděje, pak je zvrat a následuje nic moc konec, který nemůže uspokojit téměř nikoho. Druhý příběh je fajn a třetí je vata na pár stránek.
Tak nějak nevím, jak se na to koukat globálně

Tony86

Napsáno "nejlepším polským autorem sci-fi", povoláním jaderný fyzik. Obálka tady na webu vypadá cool a čekal bych i dobrý obsah. Já četl Odeon vydání z knihobudky. Autor nás neobratně seznamuje se světem, který se mu zrodil v hlavě a do 2/3 se nic moc neděje, opakují se jen slova Klíč, nulák-šesťák, různobarevné body, lifting a automat. Pak se Sneer ukáže u rodičů, otec čtenáři vysvětluje, že toho moc neví a pak tomu nasadí korunu poznání pravdy za městem a konec, horší to být nemohlo.

jenda3876
14.10.2021

Nekonečné monology jsou dost ubíjející, děj se posouvá šnečím tempem.
Postavy nejsou moc vyprofilované. Pron a Sneer jsou dost matoucí, vlastně pořádně nevím na čí straně mám být.

ludek.n
02.05.2021

Země je rozdělena do izolovaných městských aglomerací, mohutně komputerizovaných a automatizovaných, jejichž společenské zřízení je hybridem kapitalismu a socialismu. Byť se na první pohled zdá, že nic lepšího pod sluncem neexistuje a život zde nemá daleko k dokonalosti, ne všechno je tak úžasné a bezkonfliktní. Své by o tom mohl říct liftař Adi „Sneer“ Cherryson, který si v jedné takové aglomeraci hledá své místo na slunci. Přední polský sci-fi autor Janusz A. Zajdel rozpracoval v Limes Inferior vizi poloutopické společnosti, která přes všechny své klady spěje do záhuby, byť se všichni tváří, že tomu tak není. Dokud svou vizi drží při zemi a zabývá se životem v Argolandu, je to v pořádku a příběh má vše, co má správný příběh mít: drive, švih, napětí, záhadno, pár neodhalených tajemství. Jakmile se však vydá za hranice města a povznese se nad „pracující“ lid, nadobude jeho vyprávění podobu hodnotící zprávy společenského, hospodářského a kulturního vývoje za poslední desetiletí, tak jak byla přednesena na výročním zasedání Strany mírného pokroku a celé to jde do kopru. Nezachrání to pak už ani hrozící apokalypsa či cokoli jiného, co by snad Zajdel ještě dokázal vytáhnout z pytlíku nápadů.

milan3144
15.03.2021

...a pokračování? Není? No to je teda pěkné! Hned od počátku ve mě kniha vyvolala, a pak dále udržovala, vysoký stupeň zvědavosti s jistou dávkou napětí o dalším pokračování děje. I když je kniha psaná v době, kdy o mobilech nebylo ani potuchy, a to ani moc ve sci-fi, a tudíž je po té technologické stránce ztvárnění budoucnosti možný lehký shovívavý úsměv, má přesto onen klíč, který je důležitou součástí příběhu, svého skutečně realizovaného, zdatného následovníka v současných smartfonech.
Pět hvězd a probuzený zájem i o další dvě knihy od tohoto autora, které u nás vyšly.

Ladinek
06.01.2021

Asi je jiné tohle číst v roce 1989 a v roce 2021. Když se píše o Klíči:
"Je jeho peněženkou, pasem i průkazem totožnosti, nahrazuje všechna dávná potvrzení, doklady, šeky a další dokumenty. Je to prostředník včleňující každého člověka do centrálního počítačového systému, regulujícího život společnosti".
Tak si říkám, že tomu s těmi mobily jdeme pěkně naproti.

cziss
15.12.2020

(+ SPOILER) Parádní nápad tahle knížka. To vám tak jednou Země čelí invazi ufounů. A ne, nejsou to kruťáci ve stylu Aliena či Predátorů, TIHLE jsou daleko, daleko horší. Jsou to totiž komouši jak řemen. Karl a Friedrich jsou oproti nim přištipkáři, protože tihle kluci ve snaze nastolit beztřídní společnost udělají společnost se sedmi, no vlastně osmi třídami. Jistě, sice neposílají každého ne100% soudruha do gulagů, ale mají PLÁN. Bohužel nikdo neví jaký...

Jako kritika socialismu je tato knížka velmi dobře vymyšlená, zvlášť pravda je odkrývána postupně a ze začátku to snad vypadá i nějaká obhajoba tamního systému. Ten zvrat se mi líbí. Konec je prostě snaha o happyend. Z knížky samozřejmě čpí jisté, dnes již překonané teze, jakože inteligence se dá souhrnně kvantifikovat nebo naivní představy o budoucí technice, ale to je běžné. A že za všechno můžou ufouni? No a nebyly "ufouni" všichni tihle Stalinové, Leninové a Brežněvové? Brežněv ten byl stopro :).

Jinak, k některým komentářům co sem tu četl. Kniha rozhodně, ani trochu, nemá žádnou spojitost s tím, jak dnes žijeme. Nemá smysl to moc rozpatlávat, takže jen krátce. Kastovní systém nemáme, nemáme exkluzivní sady peněz pro různé druhy zboží (což je vlastně další kastovní záležitost), máme svobodu pohybu atd. atd. Hledat podobnost mezi platební kartou a "klíčem" je nesmysl. Mezi plošnou dávkou a tamními dávkami také (3 měny...). A že na úřadech a ve vládě jsou neschopní lidé? No, tak to choďte víc k volbám ;).

petr_
30.11.2020

Ono se to dnes děje, lidé zakoukaní do počítačů a mobilních telefonů si neuvědomují, že jim realita utíká. Pomalu nevědí jaké je roční období, natož aby si všimli jaké je venku počasí (pokud to nezjistí na internetu). Mnoho lidí se snaží získat zaměstnání na které nemají žádné předpoklady. Úřady a ministerstva se plní takovými lidmi a rozhodování o životě lidí se ubírá křivolakými uličkami a také s realitou nemá nic společného.
Rovnostářská společnost, která se postará o každého obyvatele který vynakládá minimální úsilí pro svoje uplatnění a shání někoho, kdo by ho dotlačil na vyšší společenskou úroveň .
Co zbývá? Bůh, nebo umělá inteligence, popř. mimozemšťané, kteří rozhodnou co je pro nás dobré. A tak se sami připravíme o svobodnou vůli, protože to je pro většinu lidí pohodlnější.

To vše tato kniha popisuje.