Limes inferior

Totalitní společnost, v níž jsou lidé rozděleni do tříd a odměňováni podle své inteligence, funguje zdánlivě bez problémů. Všichni jsou si rovni, i když někteří jsou si rovnější. Každý má nárok na základní potřeby – potraviny, bydlení, zdravotní péči. Lahůdky a luxusní zboží jsou ale jen pro ty s vyšší třídou, kteří mají přístup k „tvrdší měně". Ta se dá ale naštěstí směnit a veksláci jsou všudypřítomní.

A pak jsou tu lifteři. Máte-li dost peněz, dokážou nejrůznějšími nelegálními způsoby „vyliftovat" vaši třídu, a tak vám zvýšit úroveň a příjmy.

Sneer je jedním z těchto „veksláků", který se na režim adaptoval. Přesto se začne zajímat, jak systém může fungovat, když se zdá, že společnost řídí pouze vyliftovaní hlupáci. Proniká do stále hlubších tajemství, včetně toho nejutajenějšího – kdo to vše řídí.

Janusz A. Zajdel se stal počátkem osmdesátých let 20. století nejvýraznějším kritikem režimu v rámci science fiction a Limes inferior je jeho vrcholným dílem v tomto směru.

Kniha je doplněna dvěma autorskými povídkami Živá torpéda a Vyšší zájem. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/132414/limes-inferior-132414.jpg 4.158
Romány, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Triton

kaja.marik
08.06.2016

Jak pisou ostatni, kniha perfektni, konec divny ... Ale urcite stoji za to precist. Vzdyt se porad mluvi o garantovanem prijmu pro vsechny lidi, i pro ty kdo nepracuji. Ve Svycarsku bylo i referendum. A presne takovou spolecnost kniha popisuje.

Disease
02.02.2016

Stejně jako většina zde komentujících si musím povzdechnout nad odfláknutým závěrem. Nicméně většina románu je výborná. Doplněno dvěma povídkami: Živá torpéda je taková celkem příjemná kosmická detektivka a Vyšší zájem tradiční absurdita, kterou mohl napsat právě jen autor z Východního bloku.

iv.86
23.12.2015

Kniha to mohla být zajímavá, ale ten konec to pokazil. Čekala jsem víc...

julliette
03.05.2015

No, je to docela zajímavé, ale moc mě to nenadchlo. Je to úplně jiný svět, kde mají jiná pravidla a body místo peněz a liftery, kteří je nelegálně mění. Takže takový průměr. Mohlo to být akčnější.

Franc
12.01.2015

Škoda, že neexistuje zázračná pilulka, po které by člověk zapomněl děj knihy. Rád bych s hlavním hrdinou znovu pozvolna nahlížel za oponu rádoby zlaté klece, ve které lidstvo žije.

Jediné, co krapet kazí dojem z jinak skvělé knihy, je závěr.

Enorme
09.09.2014

Knížku jsem si půjčil de facto omylem. Přesto jsem rád že jsem si jí přečetl.
Hlavní hrdina se zabýval během celé knihy zajímavými otázkami. Děj má rychlý spád a čte se to prakticky samo.
Kniha má ale zásadní vadu, kterou je podle mého názoru zakončení. Možností jak zakončit tuto knihu by bylo hodně, bohužel jsem se nedočkal ani jedné a závěr byl... No srazil knihu o příčku níž.

MilkyA
17.07.2014

No ten koniec je teda pekne na hovno a nie len obsahom. Inak je to slušná knižka.

Rooz
05.06.2014

Zajímavá a osvěžující kniha s orwellovskou tématikou, ale prostě jsem čekal víc od závěru.

Neo1tex
29.05.2014

Druhá polovina knihy je výrazně zajímavější, než první, přesto se jedná o velmi povedenou knihu.

orson
29.04.2014

Hodně zajímavá kniha... docela jsem přemýšlel, kdy ji autor napsal. Určitě se už něco z jeho předpovědi splnilo (velký brácha nás už dlouho sleduje), ale tak daleko, jak to popisuje to snad nikdy nezajde. Fikce to byla pěkná, ale myslím, že v ní jsou dosti velké mezery - nijak tam nevysvětluje, jak se mohlo stát, že lidé žijí v uzavřených megapolích - co telefony, letadla, auta? Myslím, že v dnšní době by něco takového nebylo možné - už jen třeba díky internetu...

Kapis
10.03.2014

Geniální, vizionářská záležitost. Ten popis světa, lidí v něm zotročených a činností, které se vyvinuli jako obrana před fungováním světa je domyšlený opravdu hluboko. Z knihy až mrazí, když si člověk uvědomí jak blízko napsanému se blíží dnešní realita. A ten konec, dávající naději, opravdu skvělá kniha, přečteno už podruhé. Docela by mě zajímalo, se přiznám, do jaké inteligenční třídy bych byl zasazen po elektrohypnóze. Snad aspoň do trojky bez liftingu;)

Jura Jurax
08.01.2013

Dokonalé dílo. jež lety neztratilo. Ovšem plně si ho vychutná jen ten. kdo na vlastí kůži zažil budování socialismu :-)

Hellboy

Limes Inferior je nesmírně zvláštní sci-fi kniha polského autora z roku 1982. Nemá téměř žádný děj, soustředí se takřka výhradně na popis lidského společenství kdesi v nepříliš vzdálené budoucnosti. Je to svět, ve kterém je život každého jedince řízen Klíčem, jakousi kreditní kartou, která je nepřenosná, má ji každý na světě a jsou na ní všechny údaje o jejím držiteli. To je na knize naprosto úžasné: ačkoliv je 30 let stará, její hlavní myšlenka, která byla v době psaní naprosto nereálná, se teď poměrně jistě stává skutečností. Karta, díky níž vás mohou sledovat všude a vědí o každém vašem kroku. Hmotné peníze už neexistují, pouze "body" na Klíči, kdekoliv za cokoliv člověk utratí, částka se strhne z Klíče a policie má okamžitý přehled o pohybu jejího majitele. No prostě docela depresivní vize. Zajdel pak popisuje, jak taková společnost funguje. Lidé jsou rozřazení do 7 skupin podle inteligence a v závislosti na své úrovni dostávají na klíč každý měsíc body. Nejméně polovina obyvatelstva nepracuje, protože pro ni není práce, ale i tak dostávají body, alespoň nějaké - nikdo není v hmotné nouzi. Svět je ale zároveň plný nejrůznějších veksláků a podvodníčků, kteří jsou schopni změnit, zvýšit inteligenční skupinu člověka a tím mu zajistit více peněz na Klíč. Trochu mě mrzí závěr knihy, ale jako celek je to výborná zkušenost. 85%

antiutopie

Janusz Andrzej Zajdel