Limes inferior

Limes inferior https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/132414/bmid_limes-inferior-tLz-132414.jpg 4 118 26

Totalitní společnost, v níž jsou lidé rozděleni do tříd a odměňováni podle své inteligence, funguje zdánlivě bez problémů. Všichni jsou si rovni, i když někteří jsou si rovnější. Každý má nárok na základní potřeby – potraviny, bydlení, zdravotní péči. Lahůdky a luxusní zboží jsou ale jen pro ty s vyšší třídou, kteří mají přístup k „tvrdší měně". Ta se dá ale naštěstí směnit a veksláci jsou všudypřítomní. A pak jsou tu lifteři. Máte-li dost peněz, dokážou nejrůznějšími nelegálními způsoby „vyliftovat" vaši třídu, a tak vám zvýšit úroveň a příjmy. Sneer je jedním z těchto „veksláků", který se na režim adaptoval. Přesto se začne zajímat, jak systém může fungovat, když se zdá, že společnost řídí pouze vyliftovaní hlupáci. Proniká do stále hlubších tajemství, včetně toho nejutajenějšího – kdo to vše řídí. Janusz A. Zajdel se stal počátkem osmdesátých let 20. století nejvýraznějším kritikem režimu v rámci science fiction a Limes inferior je jeho vrcholným dílem v tomto směru. Kniha je doplněna dvěma autorskými povídkami Živá torpéda a Vyšší zájem.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Triton

Limes inferior , 1982

Rooz
05.06.2014 3 z 5

Zajímavá a osvěžující kniha s orwellovskou tématikou, ale prostě jsem čekal víc od závěru.

Neo1tex
29.05.2014 4 z 5

Druhá polovina knihy je výrazně zajímavější, než první, přesto se jedná o velmi povedenou knihu.

orson
29.04.2014 4 z 5

Hodně zajímavá kniha... docela jsem přemýšlel, kdy ji autor napsal. Určitě se už něco z jeho předpovědi splnilo (velký brácha nás už dlouho sleduje), ale tak daleko, jak to popisuje to snad nikdy nezajde. Fikce to byla pěkná, ale myslím, že v ní jsou dosti velké mezery - nijak tam nevysvětluje, jak se mohlo stát, že lidé žijí v uzavřených megapolích - co telefony, letadla, auta? Myslím, že v dnšní době by něco takového nebylo možné - už jen třeba díky internetu...

Kapis
10.03.2014 5 z 5

Geniální, vizionářská záležitost. Ten popis světa, lidí v něm zotročených a činností, které se vyvinuli jako obrana před fungováním světa je domyšlený opravdu hluboko. Z knihy až mrazí, když si člověk uvědomí jak blízko napsanému se blíží dnešní realita. A ten konec, dávající naději, opravdu skvělá kniha, přečteno už podruhé. Docela by mě zajímalo, se přiznám, do jaké inteligenční třídy bych byl zasazen po elektrohypnóze. Snad aspoň do trojky bez liftingu;)

Jura Jurax
08.01.2013

Dokonalé dílo. jež lety neztratilo. Ovšem plně si ho vychutná jen ten. kdo na vlastí kůži zažil budování socialismu :-)

Hellboy
30.11.-0001 4 z 5

Limes Inferior je nesmírně zvláštní sci-fi kniha polského autora z roku 1982. Nemá téměř žádný děj, soustředí se takřka výhradně na popis lidského společenství kdesi v nepříliš vzdálené budoucnosti. Je to svět, ve kterém je život každého jedince řízen Klíčem, jakousi kreditní kartou, která je nepřenosná, má ji každý na světě a jsou na ní všechny údaje o jejím držiteli. To je na knize naprosto úžasné: ačkoliv je 30 let stará, její hlavní myšlenka, která byla v době psaní naprosto nereálná, se teď poměrně jistě stává skutečností. Karta, díky níž vás mohou sledovat všude a vědí o každém vašem kroku. Hmotné peníze už neexistují, pouze "body" na Klíči, kdekoliv za cokoliv člověk utratí, částka se strhne z Klíče a policie má okamžitý přehled o pohybu jejího majitele. No prostě docela depresivní vize. Zajdel pak popisuje, jak taková společnost funguje. Lidé jsou rozřazení do 7 skupin podle inteligence a v závislosti na své úrovni dostávají na klíč každý měsíc body. Nejméně polovina obyvatelstva nepracuje, protože pro ni není práce, ale i tak dostávají body, alespoň nějaké - nikdo není v hmotné nouzi. Svět je ale zároveň plný nejrůznějších veksláků a podvodníčků, kteří jsou schopni změnit, zvýšit inteligenční skupinu člověka a tím mu zajistit více peněz na Klíč. Trochu mě mrzí závěr knihy, ale jako celek je to výborná zkušenost. 85%

antiutopie, dystopie, kakotopie

Část díla