Edenie

Edenie - absolutní ráj svobodných a šťastných lidí, gigantická kosmická stanice, zázrak nejmodernější techniky... Bohužel jen do chvíle, kdy do Edenie dorazí novinář Rinah. Krůček za krůčkem odhaluje hrůznou pravdu a ráj se před jeho očima mění v peklo... Poslední román jednoho z klasiků polské science fiction, autora u nás dobře známých knih Vynález profesora van Troffa a Limes inferior....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/28581/edenie-28581.jpg 3.927

Paradyzja (1984)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Albatros

Hobo
20.12.2018

Vždy jsem měl rád sci-fi a v tomto žánru zejména utopie/dystopie. Edenie patří v tomto žánru k tomu nejlepšímu - a číst ji zejména dnes u mne vedlo až k mrazení v zádech. Vždyť snahy o totalitní ovládnutí lidstva a využít k tomu dnešní technologie jsou tak zřejmé...

Disease
17.12.2018

Trochu moc to stojí na té technické pointě, takže při druhém čtení už mi to nepřišlo lepší než Limes Inferior, ale celkově pořád výborně napsaná dystopie.

Niraj
16.09.2017

Pěkné počtení, takový jednodušší Orwell, ale rozhodně velmi zajímavé. Nicméně mě trošku zklamal ten závěr, čekal jsem dramatičtější zakončení. Proto o jednu * méně.

julliette
04.05.2015

Je to pěkný příběh. Jak spisovatel poznává život v Edenii, ale nebyla to žádná pecka. Nebylo to moc akční. Mohlo to být lepší.

Kapis
03.02.2014

Výborná záležitost, mám takovéhle "orwelliny" moc rád, navíc, když člověk celou dobu tak trochu ví co se děje z předešlého čtení. Brutální vyvrcholení těsně před koncem, kdy se vše provalí naplno je prostě šílené - a ta bezmoc, co člověk u toho cítí. Opravdu geniální. Zajdel rozhodně patří k jedněm z nejlepších evropských SF spisovatelů.

steppen-wolf
23.03.2013

Odkazuji na svůj komentář ke knize Kallokain od Karin Boye. S rozdílem, že tato kniha je přímo inspirovaná životem v "reálném" komunismu, především v jeho stalinistické variantě. Autor brilantně využil prostředky vesmírné SF (vesmírná stanice na oběžné dráze), aby na jejich základě vytvořil geniální metaforu totalitního režimu jako jedné velké Lži. Příznivci "Velké literatury" a odpůrci "laciné sci-fi," by se v žádném případě neměli nechat odradit vnějšími atributy. Tohle je literatura hodná Orwela.

Janusz Andrzej Zajdel

Janusz Andrzej Zajdel