ondras666 Online ondras666 komentáře u knih

Pach krve Pach krve František Niedl

Tenhle díl mě fakt bavil hodně. Obzvlášť ten závěrečný spurt v honbě za osvobozením dcery.

19.04.2021 5 z 5

Rozervané království Rozervané království František Niedl

Další pokračování jedné série. Tento díl z mého pohledu trochu víc politický a válečný, ale nevadilo to. První polovina knihy mě nějak nebavila, ale druhá a obzvlášť závěr, mě potěšila.
I zde autor opakuje historii postav a jejich rodů, ale už ne v tak velkém rozsahu a docela to sedlo. Až na pár chyb, podobně jako v minulém díle. Ty koně, ach ty koně...

14.04.2021 5 z 5

Království meče Království meče František Niedl

Tento díl je za mě trochu slabší a má své chyby, což mě docela mrzí. Jak již bylo psáno v mnoha předešlých komentářích, autor měl nejspíš slabší chvilku. Politická linka je zde už větší, ale je to ku prospěchu hlavním hrdinům.
Co mi trochu vadilo, bylo to opakování předešlých dílů. Za mě trochu zbytečné, ale budiž.

10.04.2021 5 z 5

Ve službách mocných Ve službách mocných František Niedl

Za mě další skvělé pokračování série. Trochu více politiky než v předchozím díle, ale skvěle to zapadá do děje. A ten závěr, krása. Wolfram a Beneš jsou opravdu skvělé postavy.

05.04.2021 5 z 5

Růže a lev Růže a lev František Niedl

Za mě skvělé pokračování prvního dílu. Napětí se zvyšuje, bojů přibývá a není již pochyb o kvalitách postav a jejich osudech. Pan Niedl předvedl opět bravurní práci a jak je jeho zvykem, jen navnadil čtenáře na další díl.

01.04.2021 5 z 5

Rytíři z Vřesova Rytíři z Vřesova František Niedl

Myslím, že ke knihám pana Niedla není nutné zbytečně dodávat nic. Prostě jako vždy naprostá paráda a skvělá jízda na vlně rytířů.
Historické postavy jsou v knize jen okrajově, ale nenuceně zapadají do děje. A autor neúmyslně nutí čtenáře připomenout si historii. Za to mu díky a hurá na další díl.

29.03.2021 5 z 5

Tělo a krev Tělo a krev Michael Cunningham

O knihách páně Cunninghama by se dalo psát a psát. A pochvalně psát.
Příběh jedné rodiny, mnoha osudů a výborných osob. Psychologická stránka postav je opět brilantní, děj a zápletka též. Nechybí ani LGBT linka, jak už od autora čekám. A nezklamal ani tentokrát. Brilantní kniha, kterou si rád přečtu znovu.

23.03.2021 5 z 5

Opium a absint Opium a absint Lydia Kang

Ke knize mě dovedla kolegyně z práce, kterou zaujala. Anotace a obálka nalákala i mě. Jenže se opět potvrdilo, že se nemá dávat na vizuální dojem.
Z počátku mě kniha nebavila, samotná hlavní hrdinka mi byla nesympatická. Časem se to zlepšilo, ale pohled na ni se nezlepšil ani tou její závislostí. Zajímavé byly její útěky a vyšetřování.
Samotný závěr mě moc nepřekvapil, "upíra" jsem odhalil brzy.
Co knize dává hvězdu navíc jsou úryvky z díla pana Stokera.

15.03.2021 3 z 5

Pod skleněným zvonem Pod skleněným zvonem Sylvia Plath

Podle anotace, komentářů a informací, co jsem četl na netu, jsem čekal něco fakt ponurého, depresivního, co mě pohltí. Ale opak je pravdou.
Z počátku jsem moc nevěděl, co vlastně čtu. O holce ze střední třídy, která sama neví, co chce. A pak upadne do deprese a zkouší všechny možnosti jak se zabít. Do toho ještě ta zápletka ohledně panenství..
Kniha ve mě nezanechala nějak hluboký dojem, ale přečíst se dala.

07.03.2021 3 z 5

Můj brácha se jmenuje Jessica Můj brácha se jmenuje Jessica John Boyne

Jedna z podob LGBT zobrazená pohledem malého bratra, co úplně nechápe svět kolem sebe. Místy pár dobrých myšlenek, jinak dost břitké, psané spíš pro mládež. A ten sladký happyend tomu moc nepomohl.

05.03.2021 3 z 5

Tržiště Tržiště Petr Hugo Šlik

Musím říct, že tuhle knihu jsem si fakt užil.
Styl psaní, jednotlivých příběhů a osob, krásně mi to celé sedlo. Každý příběh má své kouzlo, vzájemně do sebe zapadají, i když je čtěte různě. Nejsmutnější je příběh farmáře, ale někdo to chytit musel...
Všem, kdo chodí na trhy na Kulaťák, doporučuji.

02.03.2021 5 z 5

Neboj se vrátit domů Neboj se vrátit domů Aleš Palán

Nádherná kniha plná moudrosti a příběhu jedné obyčejně neobyčejné ženy. Mudr. Svatoňová je opravdu nezapomenutelná osobnost a zde to lze vidět. Její neutuchající zapálení a láska ke všem je cítit z každé odpovědi.
Kniha je čtivá, musí se však počítat s tím, že v rozhovorech je hodně zmínek o smrti, umírání a víře. Ale věřím, že kdo tuhle ženu zná, nic jiného ani nečeká.

28.02.2021 5 z 5

Červená, bílá a královsky modrá Červená, bílá a královsky modrá Casey McQuiston

Kniha určená dle mého spíše pro mladší generaci, ale přesto jsem ji dočetl. Svoji tématikou LGBT se řadí mezi další do poličky přečtených. Ale...
Samotná kniha není nějak překvapivě náročná, jednoduchý příběh s docela zajímavým nápadem spojit dva dost rozdílné světy. Žádné přehnané dialogy, i ta romanticky erotická linka je dost okrajová, tudíž vhodná ke čtení i pro mladší.
Co mi ovšem na knize dost vadilo, byla ta vlezle americký styl života, jejich "zlatá mládež" a tak nějak i směr celé knihy. A aby toho nebylo málo, autorka to za mě zcela zabila tou politikou...

26.02.2021 3 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Jak se mi líbil první díl, tak je druhému nemám slov. Sledovat osudy této rodiny je radost, i když jejich osudy mnohdy nejsou radostné a život si s nimi hraje zvláštní hru. Každopádně za mě druhý díl lepší než první.
Jediné, co mi vadí, že v knize není více oddělený příběh. Možná je to tím elektronickým formátem, ve které jsem ji četl, ale nevím. Jedna část končí a další větou zjistíte, že už jste někde jinde. Ale na hodnocení to vliv mít nebude.

19.02.2021 5 z 5

Na hranici života a smrti: 25 rozhovorů s předními českými lékaři Na hranici života a smrti: 25 rozhovorů s předními českými lékaři Marie Frajtová

Kniha představuje významné české lékaře v obyčejném světle a ukazuje kudy vedly cesty jejich osudu k současnosti. Jednotlivé rozhovory jsou zajímavé, akorát dlouhé a mají dobrou výpovědní hodnotu.
Jediné, co mě na knize mrzí, že autorka nezvolila širší okruh lékařů. Zde je 95% zaměstnanců FN Motol a trochu pozapomněla na jiné osobnosti z jiných nemocnic. Ale třeba napíše pokračování.

07.02.2021 5 z 5

Bunny Bunny Lydia Strong

Knihu jsem volil jako oddechovou četbu a nečekal od ní nějaký zázrak. Ale docela mě překvapila. Samotný příběh a zápletka nejsou nijak ohromné. Za mě dost předvídatelné a trochu šablonovité. Taková přeslazená americká young adult lovestory obohacená sexem, než MM romance. Ale hlavně, že to má sladký konec...
Nevím zda autorka je z ČR a píše pod pseudonymem nebo cizinka žijící u nás, ale co se korektur a úpravy týče, je to žalostné. Tolik chyb a překlepů v jedné knize nutí k zamyšlení, proč si nezaplatí lepší kontrolu před vydáním... Za to jedna hvězda dolů.

04.02.2021 4 z 5

Freddie Mercury Freddie Mercury Peter Freestone

Takový nevšední zápisník zážitků s práce a života s Freddiem.
Autor jako dlouholetý blízký spolupracovník Freddieho vzpomíná na vše, co zažil. Je to docela dobře rozdělené na různé kapitoly, což je docela dobré. Co mi vadí je to, že místy je to spíše obrovské množství popisů míst a všeho okolo, což jen přidává strany. Ale je to můj osobní názor.
Každopádně myslím, že kniha určitě za přečtení stojí a je plnohodnotným doplněním mnohých životopisu.

31.01.2021 4 z 5

Už zase sloužím o Vánocích Už zase sloužím o Vánocích Adam Kay

Na knihu jsem se moc těšil po úspěšném prvním dílu. A bohužel se nevyhnu srovnání...
Styl knihy je hodně podobný, styl psaní skoro stejný. Kniha se čte sama, tenhle styl mi plně vyhovuje.
Takhle kniha je dle mého nudná. Pár příhod, popisů Vánoc strávených v nemocnici. A to je vše. Dle mého má autor na mnohem víc.

26.01.2021 3 z 5

Dějiny násilí Dějiny násilí Édouard Louis (p)

Po přečtení předchozí knihy jsem se těšil na další, ale musím přiznat, že jsem zklamaný.
Kniha je svým tématem velice závažná, navíc když si člověk uvědomí, že je to autorova osobní zkušenost. Ale samotné téma dle mého hodně znevažuje styl psaní knihy. Hodně mi vadilo to přeskakování mezi sestrou a vlastním pohledem. A docela mi vadila i ta kurzíva, ale to je asi můj problém.
Jediné nad čím uvažuji je, jestli autor opravdu popsal doslovně svoji zkušenost nebo ji upravil? Pokud tak jak se stalo, tak nepochopím, že si do bytu vezme někoho zcela cizího... Ale každý ať se zamyslí...

23.01.2021 2 z 5

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Tak nevím jak pojmout tuhle knihu a následnou recenzi...
Knihu jsem měl v hledáčku již dlouho a chtěl si ji přečíst, ale nějak jsem na ni neměl čas. Pak jsem se k ní dostal a začal číst. Po pár stranách si říkám jestli čtu dobré vydání nebo nějakou zvláštní verzi plnou divného jazyka. Ale po chvíli hledání na internetu jsem zjistil, že čtu správně.
Jak hodnotit knihu? Celkově slabý příběh o vině a trestu, následné převýchově a znovu to samé... Samotný příběh není extra zajímavý. Scény násilí,které jsem podle komentářů čekal jako zásadní, slabé a o ničem.
Zvláštní kapitolu si zaslouží jazyk. Ten je kombinací několika druhů, slangů a výrazů. Trochu mi to připomnělo dnešní mládež. Překladatelsky to musel být opravdu oříšek. Knize jazyk dodává zvláštní styl, ale pro mě až moc opakovatelný.
Kniha sama nutí k zamyšlení nad morálkou, politikou a násilím, které v knize je. Ale to je asi jako u velké části knih, kde je tématem utopie.
Dle mnohých je kniha kultovní a jedna z nejlepších knih století, ale za mě rozhodně ne. Kniha je možná i hodnocena tak vysoko díky filmu panu Kubricka, který asi udělal hodně.
Přečíst asi stojí za to, pokud překousnete ten jazyk, ale na piedestal slávy a obdivu bych ji nezařadil.

22.01.2021 3 z 5