ondras666

Tesla noirTesla noirL. Vavrečka

Musím říct, že po přečtení anotace a zhlédnutí obálky jsem si řekl, tohle bude bomba. A pak jsem se pustil do čtení.
Kniha posazená do Ameriky 30.let, ale v jiné technické alternativě. Musím říct, že tohle mě hodně bavilo. Pokusy, vynálezy, dobové osobnosti a hybatelé tehdejšího průmyslu. To vše super. Ale...
Samotný příběh byl docela dobrý, ale ne zcela mě bavil. Ten konec trochu překombinovaný, ale celkově vzato, dali se to.
Tudíž bomba ano, ale jen taková menší.

předevčírem

ČáraČáraJ. Hapka

Dobrá sonda do života PS za dob dávno minulých. Vzpomínky autora na jeho vojenskou službu a dobu, v které se to vše odehrálo.
Za mě hodně povedené, krátké kapitoly a snadno čitelné. Velké plus za oddíl po 35.letech.
jediné mínus pro mě je divně šitá vazba, která se mi během čtení lehce vytrhávala.

Muž, který sázel stromyMuž, který sázel stromyJ. Giono

Sice povídka na pár stran, ale svým obsahem připomíná ságu...
Krásný příběh jednoho muže, co chtěl udělat svět lepší.

Lásky princezen kuronskýchLásky princezen kuronskýchO. Dvořák

Jak již bylo napsáno v komentářích dříve, bravurní dílo. Historická sonda do rodiny Kateřiny Zaháňské a jejich sester. V knize je hodně historických osobností, dýchne na vás tamní doba a prostředí. Navíc i člověka donutí se třeba o některých osobnostech dozvědět něco navíc.
Za mě velice čtivá kniha.

Matčiny hříchyMatčiny hříchyI. Kelly

Za mě tahle kniha nechce nějaké složité komentáře, ale chce, aby byla čtena!
Strasti, trápení a to vše kolem, čím musela autorka projít, nelze slovy vypsat. Jen lze říct, že se to dělo a věřím, že i děje.

Pivo na LoiřePivo na LoiřeT. Barnes

Takový knižní deníček jednoho blázna, co se rozhodne v kraji vinařů uvařit pivo.
Trochu mi kniha připadá stylem něco mezi Peterem Maylem a Dominikem Landsmannem, což se docela povedlo. Krátké kapitoly plné srandy a starostí. A k tomu všemu ten poklidný duch Francie.

Pražský kabalistaPražský kabalistaM. Halter

Podle zdejších komentářů jsem nečekal nijak velkolepé dílo, ale mile jsem byl překvapen.
Kniha nás zavádí do rudolfínské Prahy a do tehdejších míst židovského města. A popisuje výborně danou dobu a místo. Je zajímavé sledovat tu spoustu osobností, které historie zná.
Styl psaní mi seděl, kapitoly akorát a kniha má spád. Jediné co mi vadilo, byla místy přemíra hebrejských výrazů a slovník na konci o pár slovech, což nepojme téměř nic z knihy.
Kniha stojí za přečtení, už jen proto, že se dozvíte, co udělá jedna uzavřená dohoda, jíž byl David svědkem.

Ukradené světloUkradené světloE. Altissimo

No musím říct, že jsem knihu začal číst s tím, že to bude asi nic moc, ale brzy jsem zalitoval svého úsudku.
Kniha je od začátku do konce výborná, příběh je dobrý, i když lehce předvídatelný.
Hlavní postavy jsou výborné, i jejich psychologie. I když musím uznat, že Diega bych asi zabil, být jeho děda.
A za mě super byl vsunutý příběh o Empire State Building.

Pražský syndromPražský syndromJ. P. Bertazza

Musím říct, že tahle kniha mě vážně dost mile překvapila.
Kniha ukazuje dobře známá místa v Praze a ukazuje vlastně i svět průvodců a jejich zkušenost s xenofobní českou náturou. Trochu mi vadila ta linka s těmi čísly a daty smrti, ale celkově se to do knihy hodilo.
A paradoxem je, že kniha ukazuje Prahu zcela bez turistů, což v době coronavirové byla realita...

Čtyři muži na vodě aneb Opilé banány se vracejíČtyři muži na vodě aneb Opilé banány se vracejíP. Šabach

Další z knih pana Šabacha. Ovšem tentokrát trochu zklamání. Místy vtipné, místy opravdu nudné.

Cikánský evangeliaCikánský evangeliaŠ. Smolen

Kniha osudů dvou mužů, kteří z úplného dna našli cestu a cesta je zavedla k sobě.
Psáno formou rozhovorů, kde člověk sleduje to vše, co prožili. Drogy, krádeže a další...
Velké plus jsou za mě fotky, jednu hvězdu beru za tu přemíru víry. I když to je asi hlavní náplň sdělení...

Dopisy vnučceDopisy vnučceJ. Šiklová

Nedávno mě oslovila tvorba paní Šiklové a tudíž jsem se pustil směle i do této knihy. Ale...
Styl psaní, úvahy a všechny myšlenky skryté v textu, to vše mi hodně sedí a autorka to umí podat. Ale něco mi zde chybělo. Dopisy určitě stojí za přečtení.

Srdcerváči: kniha druháSrdcerváči: kniha druháA. Oseman

Můj první komiks v životě. Docela mne bavilo jej číst, ale musím přiznat, že tenhle žánr není úplně pro mě.
Téma je coming out jednoho z hlavních hrdinů, který hledá sám sebe. Podle mě dobře zpracované, ale nijak extra mě to neoslovilo.

Deník staré paníDeník staré paníJ. Šiklová

Tohle byla druhá kniha paní Šiklové a musím uznat, že určitě ne poslední.
Ať se to zdá jako malá kniha, svým obsahem rozhodně není.
Psána formou deníku jedné staré paní, prababičky. Ta zde neotřele ukazuje problémy soužití generací, problémy starých lidí a jejich obavy. Kniha je místy vtipná, sarkastická, což ji dává drive. A v těch odstavcích je skryto hodně ponaučení a moudra. A citáty v knize, ty už jsou jako bonus.

Převorství u pomerančovníkuPřevorství u pomerančovníkuS. Shannon

Knihu jsem otevřel náhodně a nevěděl sám, co od ní čekat. A po dočtení jsou mé dojmy rozporuplné...
Prostředí, draci, magie, to vše beru. Děj vcelku taky dobrý. Ale...
Kniha má přes 800 stran a konec knihy a samotný souboj s Bezejmenným je úplně zkrácen, neřkuli popsán v jedné kapitole. Což nechápu...
Co mi ještě vadilo, byla ta LGBT linka v knize. Do tohoto fantasy světa mi to vůbec nesedělo a přišlo mi to místy až nepatřičné.
Celkově dobrý, ale něco tomu chybělo...

DědinaDědinaP. Dvořáková

Kniha české autorky z českého prostředí jedné vesnice. Musím přiznatnat, že jsem knihu moc číst nechtěl, ale nakonec jsem rád, že jsem to udělal.
Výborná charakteristika postav, krásně se prolínající příběhy jednotlivých lidí, nenáročný příběh a docela zajímavá jazyková hra. Sice trochu mix několika dialektů, ale celkově to do sebe ladí.

Najdi měNajdi měA. Aciman

Musím přiznat, že po přečtení předchozího dílu, jsem se velice těšil na pokračování. Ale jak už to bývá, tak druhý díl někdy je slabý a někdy by neměl prostě vzniknout.
Kniha rozdělená na několik částí, kde ukazuje život a osud jednotlivých mužských hrdinů prvního dílu. Nejvíce se mi asi líbila část s Elienen, i když ta linka o židovství mi neseděla.
Závěrečná část, ta mě zklamala. Neměl jsem veliká očekávání, ale tohle mě zklamalo na plné čáře.

Lustr pro papežeLustr pro papežeJ. Tománek

Tohle dílo bych nazval "Malá velká kniha".
Silný příběh, velký trest za banální přečin...
Kniha je dobře psaná, dobře se čte a ukazuje hrůzy té doby.

Je to jinak, mamiJe to jinak, mamiT. Tainová

Žádné převratné dílo, žádná růžová knihovna, žádná kniha plná gay sexu a romantiky. Tak bych to asi pojmul.
Kniha psaná v krátkých kapitolách, čte se dobře a rychle. Je to v krátké době taková sonda do života LGBT komunity na Slovensku.
Poslední třetina knihy celkem slušně graduje, ale ten konec je dost ustřižený a dost nedotažený. Ale asi to byl záměr.

Špičkou jazykaŠpičkou jazykaS. Waters

Vcelku zajímavá kniha s originálním námětem v době viktoriánské Anglie a její morálky.
Hlavní hrdinka mě z počátku trochu štvala, ale časem jsem si ji oblíbil a s radostí sledoval její osud.
Oceňuji dobové popisy míst a všeho toho dění.

Světlo z PaulinySvětlo z PaulinyJ. Štifter

Malá kniha s krátkými povídkami, které do sebe tak nějak zapadají a doplňují se.
Kniha půjčená od kolegyně, moc pěkné čtení.

Keď láska bolí, aj chlapi plačú II.Keď láska bolí, aj chlapi plačú II.Ľ. Piro

Tak i pokračování příběhu Filipa opravdu stálo za to. Autor píše opravdu zajímavě, děj svižný, i když dost předvídatelný.
Velice zdařilá je ta doplňková část o Frederikovi. Samu knihu vlastně tak nějak odlehčila, i když dost těžkým tématem.
Autor sám nevím, zda má nějakou zkušenost s coming outem, ale téma LGBT menšiny a slovenského pohledu na věc, zvládl bravurně.
PS: díky uživateli jirka9453 za obě knihy.

Keď láska bolí, aj chlapi plačúKeď láska bolí, aj chlapi plačúĽ. Piro

Tak musím říct, že tohle bylo pro mě velké překvapení.
Pro mě zcela neznámý slovenský autor, který napsal sice krátkou, ale povedenou knihu. Věnuje se ožehavému tématu na Slovensku, a to je LGBT tématika. Ta je v knize jen okrajová, nezabíhá nikam do hloubky a knize to dodává to, co autor zamýšlel.
Kniha čtená ve slovenštině, ale to vůbec nevadilo, spíš by mi asi vadil překlad.
Jediné mínus bych dal za skoky v textu, kdy odstavce pokračují v sobě vzájemně, ale to je asi spíš formátem eknihy než chybou autora.

Obscénní pták nociObscénní pták nociJ. Donoso

Hodně zvláštní a hodně náročná kniha, která není pro každého čtenáře. Musím přiznat, že i já se s ní dost trápil, než jsem poznal to skryté uvnitř. Zřejmě se chtěl autor podělit o svoji bolest s ostatními.
Styl psaní je hodně zvláštní, dost trvalo než jsem pochopil, co vlastně čtu. A musím říct, že jsem byl docela i spokojen. Je pravdou, že místy jsou to opravdu rozsáhlá souvětí a dlouhé odstavce změti vět, ale celkově to asi jinak v této knize nejde.
PS: zkuste si najít tu imbunche...

Penis nemá ušiPenis nemá ušiM. Dobrý

Povídky o chlapech a jejich snahách být macho.
Celkové pojetí není špatné, ale dalo by se něm hodně zapracovat a udělat lepším. Některé povídky jsou opravdu povedené, některé naopak nudné a banální. Ale celkově se to dá.
Propojení jednotlivých postav v povídkách mi nějak nevadilo a přišlo mi docela příjemné.
Není to nějaká závratná literatura, ale číst se dá.

Krvavý BronxKrvavý Bronx*. antologie

Ačkoli nemusím moc povídkové knihy, tuhle jsem si zkusil přečíst a udělal jsem dobře.
Původně jsem myslel, že to bude nějaká sonda do Bronxu v podání předních českých autorů, ale milé jsem se zmýlil a za to se knize i autorům omlouvám.
Povídky jsou povedené, nic dlouhého, každá má svůj novinový článek v začátku, tak alespoň lze vidět jak autor dané téma pojal. Líbí se mi i přesah do dalších povídek. Samozřejmě ne všechny se povedly, ale to už je asi na vkusu každého čtenáře.
A ilustrace doplňující knihu jsou vážně povedené.

PlatformaPlatformaAjem

Tak musím říct, že knihu jsem vzal v knihovně s velkým despektem a říkal si, co to vlastně bude. A musím říct, že mi vyrazil dech.
Výborné dvě dějové linky, Emila a Adama. Obě jsou výborné, vzájemné střídání je výborně řazené a celkově to působí výborně.
Kniha je psána výborným stylem, čte se sama. A ten závěr, kdy se dozvíte celé rozluštění, nečekané.

A každé ráno je cesta domů delší a delšíA každé ráno je cesta domů delší a delšíF. Backman

Podle anotace a zdejších komentářů jsem čekal od této útlé knížečky naprostou bombu, která mě usadí. Žel se nestalo. Ano, kniha má hloubku, ukazuje nám to, co dokáže stáří s nemocí, která nás ochromí. Vzpomínky jsou udělány dobře, ale dle mého jsou knihy s touto tématikou mnohem lepší.
Ať jsem za názor kamenován či ne, kniha mě nenadchla...

Černobyl: Historie jaderné katastrofyČernobyl: Historie jaderné katastrofyS. Plokhy

Za mě výborná naučná kniha, která ukazuje jaké vlastně bylo pozadí této tragédie a co by bylo, kdyby...
Na mě trochu moc jmen a ocenění a plánů, ale jinak dobrá kniha.

Kdo chytá v sítiKdo chytá v sítiM. Pecháčková

Souhlasím naprosto s názorem Market-k-a.
Kniha je psána z několika pohledů, což autorka udělala výborně. Film jsem neviděl, ale již v úvodu je objasněno, proč kniha je napsána.
Musím říct, že je to hodně složité téma a pro společnost špatně tolerovatelné a uchopitelné, ale je součástí dnešní internetové doby. Mě se ta kniha líbila, čte se velmi dobře a dokáže upozornit i na věci, které vám přijdou normální a přitom vlastně nejsou.
A ukazuje zde autorka jednu zásadní věc, sociální sítě jsou velmi snadno zneužitelné a lidi velmi manipulovatelní.