ondras666

Přečtené 433Dobývání nebe
září - říjen 2021
Dobývání nebe 2020, Paolo Giordano

Nádherná kniha s hlubokým obsahem. Autor si zde pohrál s osudy 4 přátel a bylo super sledovat celou tu linku, která je spojovala a zároveň rozdělila. Styl a jazyk knihy je krásný, čte se sama. Spousta alternativních směrů, otázka klimatu a zároveň hlubokých a temných myšlenek, co nás sžírají. Parádní kniha.


Zmatky chovance Törlesse
září 2021 (16.-25.)
Zmatky chovance Törlesse 1993, Robert Musil

Kniha stará přes sto let a má pořád co říct. V době, kdy vyšla, musela vzbudit pohoršení svým obsahem. Ale budiž ji to přičteno k dobru. Kniha má vcelku málo stran, ale nečte se zcela snadno. Styl psaní je poplatný době vzniku a chvíli trvá než si zvyknete. Ale stojí to za to. Místy hodně filosofování nad maličkostmi, jindy nad hlubokými věcmi. Některé pasáže prostě musíte číst znovu a není to na škodu. Autor si uměl pohrát se slovy a i to kruté a sexuálně násilné uměl popsat a dát tomu hloubku.


Žít navěky
srpen 2021 (16.-31.)
Žít navěky 2020, Dara Horn

Kniha je zde přirovnávána k Čapkově Věc Makropulos, což podle mého není zcela pravda. Jen si autorka vybrala podobné téma. A neudělala vůbec chybu. Jednoduchý příběh, prolínání minulosti a současnosti, navíc židovské téma. Úvahy nad nesmrtelností a touha po životě a smrti. Za mě povedená kniha.


Hana Hegerová - Královna šansonu
srpen 2021 (07.-26.)
Hana Hegerová - Královna šansonu 2021, Miroslav Graclík

Vcelku obsáhlý životopis doplněný o mnoho obrazového materiálu, vzpomínek ostatních umělců a lidí kolem Paní. Jen jsem čekal osobně více rozhovorů s Paní, nejen opsané články. Ale pro milovníky téhle dámy je kniha nutností.


To je on! O té, co si říkala Toyen
srpen 2021 (12.-16.)
To je on! O té, co si říkala Toyen 2021, Milena Štráfeldová

No páni... Skoro až nemám slov. Když jsem zjistil, že vyjde atypický životopis mé nejmilejší malířky, říkal jsem si, co to bude. A volba byla jasná - knihu co nejdřív přečíst. A nemám slov... Životopis pojatý formou vyprávění, prolínání všech významných i méně známých umělců, kteří prošli Mance životem a zanechali v něm stopu. Autorka vychází z reálných informací, které o tajemné umělkyni známe a přidala k nim dějovou linku, která to vše dokonale završila. Krátké pasáže, střídání postav a výborný styl psaní, to vše dělá z knihy to, že musíte číst dál a nechcete ji odložit. A jediné, co brání dočtení za jeden den je to, že si prostě musíte ty umělce vyhledat a něco si o nich přečíst a kouknout na jejich díla. Jediné, co bych knize vytkl je to, že mohla jako správný životopis obsahovat i fotografie nebo minimálně alespoň nějaké kresby. Kniha o malířce bez jediného obrázku, je hodně smutná.


Muž bez jazyka
srpen 2021 (09.-11.)
Muž bez jazyka 2021, Matěj Dadák

Tak tohle byla opravdu jízda. Knihu jsem si užil od první do poslední stránky. Arnošt a jeho rodina se vám dostane pod kůži a postupně se dozvídáme celou historii jejich osudů. Postavy jsou dobře propracované, hlavní hrdina je trochu sebestředný, ale sem to prostě patřilo. Za mě skvělá volba a těším se na další knihy autora.


Libeňský román
srpen 2021 (02.-07.)
Libeňský román 2021, Richard Erml

Náhodně vybrána kniha, která mě zaujala v regálu v knihovně. Z počátku jsem moc nechápal, kdo je kdo, než jsem se pořádně začetl. A musím říct, že kniha byla vážně skvělá volba. Krátké kapitoly z pohledu několika hlavních postav, postupně se dozvídáme celou historii a důvod všeho. Jen ta poslední část mě trochu zklamala, ale i tak to bylo skvělé čtení.


Thorovo kladivo
červenec - srpen 2021
Thorovo kladivo 2017, Rick Riordan

Docela dobře čtivé pokračování příběhu Magnuse a jeho přátel. Za co strháván hvězdu je opakování děje z předchozí knihy, což mi přišlo zbytečné. No a závěr se dal čekat, že se objeví i Percy.


Prastarý meč
červenec 2021 (20.-26.)
Prastarý meč 2016, Rick Riordan

Za mě milé překvapení. Sympatický hrdina, krátké kapitoly, spoustu mytologie a zamotaný děj s nádechem fantasy, tohle mám rád. Místy mi sice kniha připadala jako nějaká PC hra, kde aby jsi mohl pokračovat, musíš splnit další úkol, ale celkově to do sebe zapadá. A hned jdu na další díl.


Nasraná máma - Nekorektní průvodce těhotenstvím od početí k porodu
červenec 2021 (15.-16.)
Nasraná máma - Nekorektní průvodce těhotenstvím od početí k porodu 2021, Tereza Maroušková

Tak jako muž úplně asi nedocením tyhle knihy, ale zkusil jsem si ji přečíst. Nejsem cílová skupina a úplně mi nesedí tyhle knihy na bázi blogů. Mám z nich trochu pocit, že kdo nepíše blog, tak jako by nebyl. A kdo nic neumí, píše blog... Spoustu módních zkratek a výrazů mladé generace, naštěstí zde nebyla cílená reklama. Autorka to jistě neměla lehké, ale není sama...


Někdo mě má rád
červenec 2021 (13.-15.)
Někdo mě má rád 2020, Dominik Landsman

Knihu jsem bral do rukou s tím, že to bude vtipná satira z rukou páně Landsmana a TMBK. Jenže jsem se spletl... Postava pana Ovčáčka je v české politice dost výrazná a tudíž dává velký prostor k různým kauzám a spekulacím. Zde je vykreslený jako kombinace Forresta Gumpa, Sheldona Coopera a Smitherse. Za mě se tohle spojení nepovedlo.


Byl jsem brněnským katem
červenec 2021 (07.-13.)
Byl jsem brněnským katem 2020, Zdeněk Jirásek

Kniha mě zaujala obálkou a rozhodl jsme se jí proto přečíst. A nelituji toho. Příběh pana Františka, který se po válce stal katem. Kniha je vyprávěna jeho pohledem a i když obsahuje fakta, data a jména, je to spíše než biografie krátký román. Za mě výborně zpracované, kapitoly krátké a bez zbytečně dlouhých opisů všeho kolem. Jediné, co mi vadilo bylo místy neustálé opakování toho, co už bylo napsáno.


Nesnesitelná lehkost bytí
červen - červenec 2021
Nesnesitelná lehkost bytí 2006, Milan Kundera

Knihu tohoto autora jsem četl prvně a přistupoval jsem k ní obezřetně. Ano, autor psát umí, ale za mě je tahle kniha trochu přeceněná. Ale je to můj názor. Celkový styl psaní mi seděl, děj vcelku jednoduchý, postavy obyčejné, místy trochu spíš otravné. Ale celkově to sedělo dohromady. Jediné, co mi vadilo byly ty úvahy o Bohu.


Té nula
červen 2021 (28.-30.)
Té nula 2021, S. Černý (pseudonym)

Drobná kniha plná krátkých básní českého autora, tak knihu lze nazvat. Poezii moc nečtu a musím na ni mít náladu, abych ji dokázal vstřebat. Jednotlivé básně jsou krátké, výstižné. Místy mi bohužel přišlo, že jsou až dětinsky jednoduché a chyběl mi tam nějaký náboj nebo hlubší smysl. Ale je to jen můj pocit. Kniha doplněná povedenými ilustracemi. Autor má jistě dobře našlápnuto a ještě se má kam posunout v další tvorbě.


Lovci a sběrači
červen 2021 (22.-23.)
Lovci a sběrači 2003, Michal Hvorecký

Musím říct, že pro mě milé překvapení jak v knize, tak ve stylu autora. Povídky jsou jednoduché, ale výborné. Nakupovat do hypermarketu už budu chodit jinak. Jediné, co bych knize vytkl je překlad do češtiny? Proč? Slovenština by pro knihu byla jistě lepší.


Můj kámoš Ježíš
? - červen 2021
Můj kámoš Ježíš 2017, Lars Husum

Co k této knize říct? Lepší asi je přečíst si ji. 4 hlavní kapitoly, každá se ubírá svým směrem a končí dost neslavně. Za mě ne moc vtipné, ale spíš takové hrubé až seversky chladné. Ale celkově to do sebe zapadá a čte se dobře. Jen toho násilí bylo trochu moc a ten konec byl dost tvrdý.


Pozapomenutá místa - Krásy naší země
červen 2021 (03.-22.)
Pozapomenutá místa - Krásy naší země 2015, Jiří Šír

Průvodce po místech méně známých. Některá stojí za návštěvu.


Dekameron 2020
červen 2021 (09.-14.)
Dekameron 2020 2020, Lydie Romanská

Od knihy jsem čekal asi trochu víc, ale nebylo to nejhorší. Některé povídky jsou bez nápadu a popravdě jsem ani netušil, co chtěl autor říct. Některé jsou naopak opravdu povedené.


Odpojený muž
červen 2021 (08.-09.)
Odpojený muž 2017, Philip Zimbardo

Za mě trochu zklamání. Publikována studie o příčinách, důsledcích, aspektech a řešení závislosti na pornu, hrách a podobně. Sice poučné, ale za mě trochu jednostranné.


Trochu moc
květen - červen 2021
Trochu moc 2020, Lydia Strong

Musím přiznat, že třetí díl této série se povedl asi nejvíc. Možná to je i tím, že Mike je můj oblíbenec už od začátku a zde má vlastně celý prostor sám pro sebe. I přes nějaké gramatické chyby, opět, se četla kniha dobře. A co by mě zajímalo, zda došlo k výměně rolí...


Trochu dál
květen 2021 (29.-31.)
Trochu dál 2019, Lydia Strong

Druhý díl jsem bral ze zvědavosti jak se osudy hlavního hrdiny prvního dílu posunuly. Ale tady to bylo o mladším bráškovi... Což mi neskutečně vadilo celou knihu. To pojmenování je pro 26letého kluka fakt hrozné. Co se týče pravopisu, stylistiky a mnoha překlepů, nehodnotím zde, ale autorce doporučuji více korektorů. Co se týče samotného příběhu, tak je zvolen dobře. Jen trochu dost předvídatelný. A Mike je kupodivu jedna z nejlépe popsaných osob a charakterů. A ještě jedna věc. Pokud autor píše o nemoci jako je diabetes, doporučil bych zjistit si alespoň základní informace a fakta... Hypoglykemické kóma opravdu nepřijde, když si nevezme člověk inzulín.


Trochu víc
květen 2021 (24.-29.)
Trochu víc 2019, Lydia Strong

Knihu jsem začal číst s nadějí, že mě bude bavit. Ale ejhle... Téma vcelku banální, navíc ne zrovna dobře pojaté. Hlavní postavy jsou zoufale šablonovité a navíc většina z nich neskutečně protivná. Evan a Dan jsou fakt jako pár neskutečně hloupá a vcelku otravná kombinace. Navíc věčně mlčící Dan je fakt perlička. No a ten závěr...


Tramvají na Jadran: Šest příběhů mé duše
květen 2021 (16.-24.)
Tramvají na Jadran: Šest příběhů mé duše 2021, Tomáš Fišer

Kniha se zdála dobrým počinem, ale za mě dost velké zklamání. Příběhy vcelku dobře napsané, ale v konečném výsledku spíše nudné. Knihou jsem se prokousával dost dlouho a musím přiznat, že jsem ji dočetl s velkou námahou.


Richenza
? - květen 2021
Richenza 2004, Antonín Polách

Románové zpracování životopisu známé postavy českých dějin, královny vdovy Elišky. Výborné zpracování, vystižená atmosféra 14. století a mocenský boj, to vše v dějové linii lásek této ženy. A v pozadí nenávist nevlastní dcery Elišky. Opravdu skvělé dílo doplněné rozsáhlým glosářem. I když bych asi více uvítal vysvětlivky pod čarou než listovat...


Bohové jadeitu a stínu
duben - květen 2021
Bohové jadeitu a stínu 2021, Silvia Moreno-Garcia

Taková pohádka nepohádka. Kniha založená na legendárním Popol Vuh, ale jak sama autorka v doslovu píše, je to stále beletrie a fantasy... Hlavní hrdinka je Popelkou z Yucatánu a od začátku je jasné jak to dopadne. Musím říct, že místy jsem přemýšlel proč knihu dál čtu. Ale dočetl jsem... Obálka je povedená.


Dva roky v hajzlu
duben 2021 (24.-27.)
Dva roky v hajzlu 2021, Lubomír Větříšek

Je hodně knih s tématikou základní vojenské služby a musím říct, že všechny jsou hodně podobné. Ono se ani není čemu divit, prostředí bylo více méně stejné všude. Autor sepsal své vzpomínky, ale celkově to vyznělo jako slohová práce na téma "Dva roky ztraceného času". Kniha není ani vtipná, poučná taky ne, jsou zde všechny známé názvy a věci. Co by třeba knize pomohlo dle mého názoru je, že by autor dohledal kluky z "pětky" a ukázal, co z nich je. Ale jinak vcelku nudná kniha.


Cesty rytířů
duben 2021 (21.-24.)
Cesty rytířů 2020, František Niedl

Vyvrcholení celé série a já si říkám proč... Tak nějak jsem to čekal, ale furt si říkal, že to tak neskončí. Opět skvělá ukázka lekce dějepisu a zároveň ukázka brilantního umění páně Niedla. Ale udělat z Wolframa Anděla pomsty, to se nemuselo stát...


101 věcí, co dělat, když WiFi nefunguje
23. duben 2021
101 věcí, co dělat, když WiFi nefunguje 2020, Ruby Ashby-Orr

Tak tohle nebylo ani trochu vtipné, ani trochu nápadité.


Já, rytíř
duben 2021 (19.-21.)
Já, rytíř 2020, František Niedl

Opět skvělá práce se slovy a dějem. Zde už je více než osudy jednotlivých rytířů více autor zaměřený na dějiny, postavy a vlastně boj o moc. Ale i tak super.


Pach krve
duben 2021 (14.-19.)
Pach krve 2019, František Niedl

Tenhle díl mě fakt bavil hodně. Obzvlášť ten závěrečný spurt v honbě za osvobozením dcery.


Rozervané království
duben 2021 (10.-14.)
Rozervané království 2018, František Niedl

Další pokračování jedné série. Tento díl z mého pohledu trochu víc politický a válečný, ale nevadilo to. První polovina knihy mě nějak nebavila, ale druhá a obzvlášť závěr, mě potěšila. I zde autor opakuje historii postav a jejich rodů, ale už ne v tak velkém rozsahu a docela to sedlo. Až na pár chyb, podobně jako v minulém díle. Ty koně, ach ty koně...


Království meče
duben 2021 (05.-10.)
Království meče 2017, František Niedl

Tento díl je za mě trochu slabší a má své chyby, což mě docela mrzí. Jak již bylo psáno v mnoha předešlých komentářích, autor měl nejspíš slabší chvilku. Politická linka je zde už větší, ale je to ku prospěchu hlavním hrdinům. Co mi trochu vadilo, bylo to opakování předešlých dílů. Za mě trochu zbytečné, ale budiž.


Ve službách mocných
duben 2021 (01.-05.)
Ve službách mocných 2017, František Niedl

Za mě další skvělé pokračování série. Trochu více politiky než v předchozím díle, ale skvěle to zapadá do děje. A ten závěr, krása. Wolfram a Beneš jsou opravdu skvělé postavy.


Růže a lev
březen - duben 2021
Růže a lev 2017, František Niedl

Za mě skvělé pokračování prvního dílu. Napětí se zvyšuje, bojů přibývá a není již pochyb o kvalitách postav a jejich osudech. Pan Niedl předvedl opět bravurní práci a jak je jeho zvykem, jen navnadil čtenáře na další díl.


Rytíři z Vřesova
březen 2021 (26.-29.)
Rytíři z Vřesova 2016, František Niedl

Myslím, že ke knihám pana Niedla není nutné zbytečně dodávat nic. Prostě jako vždy naprostá paráda a skvělá jízda na vlně rytířů. Historické postavy jsou v knize jen okrajově, ale nenuceně zapadají do děje. A autor neúmyslně nutí čtenáře připomenout si historii. Za to mu díky a hurá na další díl.


Jediná kniha o jídle, kterou potřebujete
březen 2021 (23.-25.)
Jediná kniha o jídle, kterou potřebujete 2020, Karolína Fourová


Tělo a krev
březen 2021 (15.-23.)
Tělo a krev 2014, Michael Cunningham

O knihách páně Cunninghama by se dalo psát a psát. A pochvalně psát. Příběh jedné rodiny, mnoha osudů a výborných osob. Psychologická stránka postav je opět brilantní, děj a zápletka též. Nechybí ani LGBT linka, jak už od autora čekám. A nezklamal ani tentokrát. Brilantní kniha, kterou si rád přečtu znovu.


Opium a absint
březen 2021 (08.-15.)
Opium a absint 2020, Lydia Kang

Ke knize mě dovedla kolegyně z práce, kterou zaujala. Anotace a obálka nalákala i mě. Jenže se opět potvrdilo, že se nemá dávat na vizuální dojem. Z počátku mě kniha nebavila, samotná hlavní hrdinka mi byla nesympatická. Časem se to zlepšilo, ale pohled na ni se nezlepšil ani tou její závislostí. Zajímavé byly její útěky a vyšetřování. Samotný závěr mě moc nepřekvapil, "upíra" jsem odhalil brzy. Co knize dává hvězdu navíc jsou úryvky z díla pana Stokera.


Pod skleněným zvonem
březen 2021 (02.-07.)
Pod skleněným zvonem 1996, Sylvia Plath

Podle anotace, komentářů a informací, co jsem četl na netu, jsem čekal něco fakt ponurého, depresivního, co mě pohltí. Ale opak je pravdou. Z počátku jsem moc nevěděl, co vlastně čtu. O holce ze střední třídy, která sama neví, co chce. A pak upadne do deprese a zkouší všechny možnosti jak se zabít. Do toho ještě ta zápletka ohledně panenství.. Kniha ve mě nezanechala nějak hluboký dojem, ale přečíst se dala.


Můj brácha se jmenuje Jessica
05. březen 2021
Můj brácha se jmenuje Jessica 2020, John Boyne

Jedna z podob LGBT zobrazená pohledem malého bratra, co úplně nechápe svět kolem sebe. Místy pár dobrých myšlenek, jinak dost břitké, psané spíš pro mládež. A ten sladký happyend tomu moc nepomohl.


1 ...