ondras666

Přečtené 368Tesla noir
září - říjen 2020
Tesla noir 2020, L. Vavrečka

Musím říct, že po přečtení anotace a zhlédnutí obálky jsem si řekl, tohle bude bomba. A pak jsem se pustil do čtení. Kniha posazená do Ameriky 30.let, ale v jiné technické alternativě. Musím říct, že tohle mě hodně bavilo. Pokusy, vynálezy, dobové osobnosti a hybatelé tehdejšího průmyslu. To vše super. Ale... Samotný příběh byl docela dobrý, ale ne zcela mě bavil. Ten konec trochu překombinovaný, ale celkově vzato, dali se to. Tudíž bomba ano, ale jen taková menší.


Čára
27. září 2020
Čára 2020, J. Hapka

Dobrá sonda do života PS za dob dávno minulých. Vzpomínky autora na jeho vojenskou službu a dobu, v které se to vše odehrálo. Za mě hodně povedené, krátké kapitoly a snadno čitelné. Velké plus za oddíl po 35.letech. jediné mínus pro mě je divně šitá vazba, která se mi během čtení lehce vytrhávala.


Muž, který sázel stromy
? - září 2020
Muž, který sázel stromy 2012, J. Giono

Sice povídka na pár stran, ale svým obsahem připomíná ságu... Krásný příběh jednoho muže, co chtěl udělat svět lepší.


Lásky princezen kuronských
září 2020 (17.-26.)
Lásky princezen kuronských 2011, O. Dvořák

Jak již bylo napsáno v komentářích dříve, bravurní dílo. Historická sonda do rodiny Kateřiny Zaháňské a jejich sester. V knize je hodně historických osobností, dýchne na vás tamní doba a prostředí. Navíc i člověka donutí se třeba o některých osobnostech dozvědět něco navíc. Za mě velice čtivá kniha.


Matčiny hříchy
září 2020 (08.-10.)
Matčiny hříchy 2016, I. Kelly

Za mě tahle kniha nechce nějaké složité komentáře, ale chce, aby byla čtena! Strasti, trápení a to vše kolem, čím musela autorka projít, nelze slovy vypsat. Jen lze říct, že se to dělo a věřím, že i děje.


Pivo na Loiře
srpen - září 2020
Pivo na Loiře 2020, T. Barnes

Takový knižní deníček jednoho blázna, co se rozhodne v kraji vinařů uvařit pivo. Trochu mi kniha připadá stylem něco mezi Peterem Maylem a Dominikem Landsmannem, což se docela povedlo. Krátké kapitoly plné srandy a starostí. A k tomu všemu ten poklidný duch Francie.


Pražský kabalista
srpen 2020 (27.-31.)
Pražský kabalista 2012, M. Halter

Podle zdejších komentářů jsem nečekal nijak velkolepé dílo, ale mile jsem byl překvapen. Kniha nás zavádí do rudolfínské Prahy a do tehdejších míst židovského města. A popisuje výborně danou dobu a místo. Je zajímavé sledovat tu spoustu osobností, které historie zná. Styl psaní mi seděl, kapitoly akorát a kniha má spád. Jediné co mi vadilo, byla místy přemíra hebrejských výrazů a slovník na konci o pár slovech, což nepojme téměř nic z knihy. Kniha stojí za přečtení, už jen proto, že se dozvíte, co udělá jedna uzavřená dohoda, jíž byl David svědkem.


Ukradené světlo
srpen 2020 (22.-26.)
Ukradené světlo 2020, E. Altissimo

No musím říct, že jsem knihu začal číst s tím, že to bude asi nic moc, ale brzy jsem zalitoval svého úsudku. Kniha je od začátku do konce výborná, příběh je dobrý, i když lehce předvídatelný. Hlavní postavy jsou výborné, i jejich psychologie. I když musím uznat, že Diega bych asi zabil, být jeho děda. A za mě super byl vsunutý příběh o Empire State Building.


Pražský syndrom
srpen 2020 (21.-22.)
Pražský syndrom 2019, J. P. Bertazza

Musím říct, že tahle kniha mě vážně dost mile překvapila. Kniha ukazuje dobře známá místa v Praze a ukazuje vlastně i svět průvodců a jejich zkušenost s xenofobní českou náturou. Trochu mi vadila ta linka s těmi čísly a daty smrti, ale celkově se to do knihy hodilo. A paradoxem je, že kniha ukazuje Prahu zcela bez turistů, což v době coronavirové byla realita...


Čtyři muži na vodě aneb Opilé banány se vracejí
21. srpen 2020
Čtyři muži na vodě aneb Opilé banány se vracejí 2003, P. Šabach

Další z knih pana Šabacha. Ovšem tentokrát trochu zklamání. Místy vtipné, místy opravdu nudné.


Cikánský evangelia
srpen 2020 (18.-20.)
Cikánský evangelia 2020, Š. Smolen

Kniha osudů dvou mužů, kteří z úplného dna našli cestu a cesta je zavedla k sobě. Psáno formou rozhovorů, kde člověk sleduje to vše, co prožili. Drogy, krádeže a další... Velké plus jsou za mě fotky, jednu hvězdu beru za tu přemíru víry. I když to je asi hlavní náplň sdělení...


Dopisy vnučce
srpen 2020 (16.-18.)
Dopisy vnučce 2007, J. Šiklová

Nedávno mě oslovila tvorba paní Šiklové a tudíž jsem se pustil směle i do této knihy. Ale... Styl psaní, úvahy a všechny myšlenky skryté v textu, to vše mi hodně sedí a autorka to umí podat. Ale něco mi zde chybělo. Dopisy určitě stojí za přečtení.


Srdcerváči: kniha druhá
16. srpen 2020
Srdcerváči: kniha druhá 2019, A. Oseman

Můj první komiks v životě. Docela mne bavilo jej číst, ale musím přiznat, že tenhle žánr není úplně pro mě. Téma je coming out jednoho z hlavních hrdinů, který hledá sám sebe. Podle mě dobře zpracované, ale nijak extra mě to neoslovilo.


Deník staré paní
srpen 2020 (08.-15.)
Deník staré paní 2003, J. Šiklová

Tohle byla druhá kniha paní Šiklové a musím uznat, že určitě ne poslední. Ať se to zdá jako malá kniha, svým obsahem rozhodně není. Psána formou deníku jedné staré paní, prababičky. Ta zde neotřele ukazuje problémy soužití generací, problémy starých lidí a jejich obavy. Kniha je místy vtipná, sarkastická, což ji dává drive. A v těch odstavcích je skryto hodně ponaučení a moudra. A citáty v knize, ty už jsou jako bonus.


Převorství u pomerančovníku
červenec - srpen 2020
Převorství u pomerančovníku 2020, S. Shannon

Knihu jsem otevřel náhodně a nevěděl sám, co od ní čekat. A po dočtení jsou mé dojmy rozporuplné... Prostředí, draci, magie, to vše beru. Děj vcelku taky dobrý. Ale... Kniha má přes 800 stran a konec knihy a samotný souboj s Bezejmenným je úplně zkrácen, neřkuli popsán v jedné kapitole. Což nechápu... Co mi ještě vadilo, byla ta LGBT linka v knize. Do tohoto fantasy světa mi to vůbec nesedělo a přišlo mi to místy až nepatřičné. Celkově dobrý, ale něco tomu chybělo...


Dědina
červenec 2020 (17.-22.)
Dědina 2018, P. Dvořáková

Kniha české autorky z českého prostředí jedné vesnice. Musím přiznatnat, že jsem knihu moc číst nechtěl, ale nakonec jsem rád, že jsem to udělal. Výborná charakteristika postav, krásně se prolínající příběhy jednotlivých lidí, nenáročný příběh a docela zajímavá jazyková hra. Sice trochu mix několika dialektů, ale celkově to do sebe ladí.


Najdi mě
červenec 2020 (15.-17.)
Najdi mě 2020, A. Aciman

Musím přiznat, že po přečtení předchozího dílu, jsem se velice těšil na pokračování. Ale jak už to bývá, tak druhý díl někdy je slabý a někdy by neměl prostě vzniknout. Kniha rozdělená na několik částí, kde ukazuje život a osud jednotlivých mužských hrdinů prvního dílu. Nejvíce se mi asi líbila část s Elienen, i když ta linka o židovství mi neseděla. Závěrečná část, ta mě zklamala. Neměl jsem veliká očekávání, ale tohle mě zklamalo na plné čáře.


Lustr pro papeže
červenec 2020 (07.-15.)
Lustr pro papeže 2019, J. Tománek

Tohle dílo bych nazval "Malá velká kniha". Silný příběh, velký trest za banální přečin... Kniha je dobře psaná, dobře se čte a ukazuje hrůzy té doby.


Je to jinak, mami
červenec 2020 (04.-07.)
Je to jinak, mami 2019, T. Tainová

Žádné převratné dílo, žádná růžová knihovna, žádná kniha plná gay sexu a romantiky. Tak bych to asi pojmul. Kniha psaná v krátkých kapitolách, čte se dobře a rychle. Je to v krátké době taková sonda do života LGBT komunity na Slovensku. Poslední třetina knihy celkem slušně graduje, ale ten konec je dost ustřižený a dost nedotažený. Ale asi to byl záměr.


Špičkou jazyka
červen - červenec 2020
Špičkou jazyka 2010, S. Waters

Vcelku zajímavá kniha s originálním námětem v době viktoriánské Anglie a její morálky. Hlavní hrdinka mě z počátku trochu štvala, ale časem jsem si ji oblíbil a s radostí sledoval její osud. Oceňuji dobové popisy míst a všeho toho dění.


Světlo z Pauliny
červen 2020 (21.-22.)
Světlo z Pauliny 2020, J. Štifter

Malá kniha s krátkými povídkami, které do sebe tak nějak zapadají a doplňují se. Kniha půjčená od kolegyně, moc pěkné čtení.


Keď láska bolí, aj chlapi plačú II.
červen 2020 (19.-21.)
Keď láska bolí, aj chlapi plačú II. 2016, Ľ. Piro

Tak i pokračování příběhu Filipa opravdu stálo za to. Autor píše opravdu zajímavě, děj svižný, i když dost předvídatelný. Velice zdařilá je ta doplňková část o Frederikovi. Samu knihu vlastně tak nějak odlehčila, i když dost těžkým tématem. Autor sám nevím, zda má nějakou zkušenost s coming outem, ale téma LGBT menšiny a slovenského pohledu na věc, zvládl bravurně. PS: díky uživateli jirka9453 za obě knihy.


Keď láska bolí, aj chlapi plačú
červen 2020 (18.-19.)
Keď láska bolí, aj chlapi plačú 2013, Ľ. Piro

Tak musím říct, že tohle bylo pro mě velké překvapení. Pro mě zcela neznámý slovenský autor, který napsal sice krátkou, ale povedenou knihu. Věnuje se ožehavému tématu na Slovensku, a to je LGBT tématika. Ta je v knize jen okrajová, nezabíhá nikam do hloubky a knize to dodává to, co autor zamýšlel. Kniha čtená ve slovenštině, ale to vůbec nevadilo, spíš by mi asi vadil překlad. Jediné mínus bych dal za skoky v textu, kdy odstavce pokračují v sobě vzájemně, ale to je asi spíš formátem eknihy než chybou autora.


Obscénní pták noci
červen 2020 (15.-16.)
Obscénní pták noci 2019, J. Donoso

Hodně zvláštní a hodně náročná kniha, která není pro každého čtenáře. Musím přiznat, že i já se s ní dost trápil, než jsem poznal to skryté uvnitř. Zřejmě se chtěl autor podělit o svoji bolest s ostatními. Styl psaní je hodně zvláštní, dost trvalo než jsem pochopil, co vlastně čtu. A musím říct, že jsem byl docela i spokojen. Je pravdou, že místy jsou to opravdu rozsáhlá souvětí a dlouhé odstavce změti vět, ale celkově to asi jinak v této knize nejde. PS: zkuste si najít tu imbunche...


Penis nemá uši
15. červen 2020
Penis nemá uši 2019, M. Dobrý

Povídky o chlapech a jejich snahách být macho. Celkové pojetí není špatné, ale dalo by se něm hodně zapracovat a udělat lepším. Některé povídky jsou opravdu povedené, některé naopak nudné a banální. Ale celkově se to dá. Propojení jednotlivých postav v povídkách mi nějak nevadilo a přišlo mi docela příjemné. Není to nějaká závratná literatura, ale číst se dá.


Krvavý Bronx
červen 2020 (09.-14.)
Krvavý Bronx 2020, *. antologie

Ačkoli nemusím moc povídkové knihy, tuhle jsem si zkusil přečíst a udělal jsem dobře. Původně jsem myslel, že to bude nějaká sonda do Bronxu v podání předních českých autorů, ale milé jsem se zmýlil a za to se knize i autorům omlouvám. Povídky jsou povedené, nic dlouhého, každá má svůj novinový článek v začátku, tak alespoň lze vidět jak autor dané téma pojal. Líbí se mi i přesah do dalších povídek. Samozřejmě ne všechny se povedly, ale to už je asi na vkusu každého čtenáře. A ilustrace doplňující knihu jsou vážně povedené.


Platforma
květen - červen 2020
Platforma 2019, Ajem

Tak musím říct, že knihu jsem vzal v knihovně s velkým despektem a říkal si, co to vlastně bude. A musím říct, že mi vyrazil dech. Výborné dvě dějové linky, Emila a Adama. Obě jsou výborné, vzájemné střídání je výborně řazené a celkově to působí výborně. Kniha je psána výborným stylem, čte se sama. A ten závěr, kdy se dozvíte celé rozluštění, nečekané.


A každé ráno je cesta domů delší a delší
30. květen 2020
A každé ráno je cesta domů delší a delší 2018, F. Backman

Podle anotace a zdejších komentářů jsem čekal od této útlé knížečky naprostou bombu, která mě usadí. Žel se nestalo. Ano, kniha má hloubku, ukazuje nám to, co dokáže stáří s nemocí, která nás ochromí. Vzpomínky jsou udělány dobře, ale dle mého jsou knihy s touto tématikou mnohem lepší. Ať jsem za názor kamenován či ne, kniha mě nenadchla...


Černobyl: Historie jaderné katastrofy
květen 2020 (24.-30.)
Černobyl: Historie jaderné katastrofy 2019, S. Plokhy

Za mě výborná naučná kniha, která ukazuje jaké vlastně bylo pozadí této tragédie a co by bylo, kdyby... Na mě trochu moc jmen a ocenění a plánů, ale jinak dobrá kniha.


Kdo chytá v síti
květen 2020 (23.-24.)
Kdo chytá v síti 2020, M. Pecháčková

Souhlasím naprosto s názorem Market-k-a. Kniha je psána z několika pohledů, což autorka udělala výborně. Film jsem neviděl, ale již v úvodu je objasněno, proč kniha je napsána. Musím říct, že je to hodně složité téma a pro společnost špatně tolerovatelné a uchopitelné, ale je součástí dnešní internetové doby. Mě se ta kniha líbila, čte se velmi dobře a dokáže upozornit i na věci, které vám přijdou normální a přitom vlastně nejsou. A ukazuje zde autorka jednu zásadní věc, sociální sítě jsou velmi snadno zneužitelné a lidi velmi manipulovatelní.


Bouře mečů 2
květen 2020 (04.-23.)
Bouře mečů 2 2002, G. R. R. Martin


Sám mezi všemi
duben - květen 2020
Sám mezi všemi 2018, K. Walldová

Ke knize jsem přistupoval trochu s despektem, ale musím říct že si to nazasloužila. Děj není nijak závratný, chvílemi i předvídatelný. Celková zápletka s minulostí mi přišla místy až trochu zbytečná, ale co proč ne. Trochu mě zaráží to mnoho erotiky a sexu, gayové zde opět vypadají jako promiskuitní skupina. No a pak ten internát a jeho osazenstvo... Autorka to trochu přehnala, ale v celkovém kontextu se to ztratí. Kniha se čte rychle, jen ten konec trochu ustřižený a uspěchaný. Autorka též mohla věnovat trochu prostoru i osobám, které v knize hrají svou roli, ale tak jak se objeví, tak zase zmizí... Třeba matikář a jeho osud by mě zajímal. Každopádně, autorce klobouk dolů, zhostila se toho dobře.


Bude to bolet, doktore?
duben 2020 (24.-30.)
Bude to bolet, doktore? 2018, A. Kay

Výborně napsaný deník jednoho gay lékaře, který pro svou práci žije. A to se mu stane osudným... Kniha se čte moc dobře, ukazuje praxi a vzrůst porodníka od nuly nahoru. Ukazuje systém péče v Anglii a jeho dopady... Každý, kdo dělá v nemocnici občas zažije pocity jako autor na konci knihy. Jen autor s tím neuměl naložit a ukončil kariéru. Ale byla to jeho volba a teď mu je nejspíš dobře. A jistě to ocenil H (james farrell).


Portnoyův komplex
? - duben 2020
Portnoyův komplex 1992, P. Roth

Anotace knihy mě nadchla a těšil se na zajímavý počin. Ten se ale nedostavil. Hlavní hrdina mi byl nesympatický od začátku, nemohl jsem si zvyknout na formu vyprávění a styl psaní. Chvílemi místa na zamyšlení, chvílemi úsměvné, ale ve výsledku pro mě nudné a nezajímavé.


O zubaté vagíně a králi penisů
24. duben 2020
O zubaté vagíně a králi penisů 2009, L. Budinský

Přehledné uspořádání mýtů a pověstí o lidských genitáliích. Spíš pro pobavení nad útlou knihou, žádná náročná literatura,


My
duben 2020 (19.-23.)
My 2019, E. Kennedy

Ale jo, bylo to pěkný. Sice druhé díly moc nevyhledávám, ale tohle jsem si nenechal ujít. Děj je jednoduchý, děj se dá předvídat, ale čte se to pěkně.


Oba na konci zemřou
duben 2020 (13.-19.)
Oba na konci zemřou 2018, A. Silvera

Tak musím říct, že tahle kniha se mi dostala pod kůži. Není to stylově žádné umělecké dílo, ale obsahem přesahuje sama sebe. Dva zcela odlišní a dva zcela náhodní kluci, kterým se řízením osudu podaří prožít společně to, co jim je dáno, a to posledních 24hod života. Když to dobře půjde... Styl psaní ve změnách pohledů postav mi sedí, celkově doladěno a i příběh je čtivý a utíká. Sice je jasné jak to celé dopadne, ale celou dobu si říkáte, třeba se stane zázrak... A nutí vás to přemýšlet nad jednou věcí. Co kdyby někdo zavolal vám, že vám zbývá 24hod života. Co by jste dělali a chtěli udělat?


Kráska a netvor
duben 2020 (08.-13.)
Kráska a netvor 2019, A. Stainforth (pseudonym)

Historické knihy mám rád, romance moc nemusím, ale tohle mě docela bavilo. Knihy tohoto autora mám rád, sedí mi jeho styl psaní a dost mě baví. Kniha se četla dobře, děj svižný, zápletka povedená. Jen konec dost ustřižený v kontextu celé knihy, kdy se to vše odehrálo během pár stran. To mé hodnocení srazilo. A super, že autor se drží svých doslovů.


Deník kastelána
duben 2020 (08.-11.)
Deník kastelána 2014, E. Boček

Knihu jsem otevřel náhodně a těžko o ní smýšlet... Hlavní děj se točí kolem zámku a kastelánské práce, co vše to obnáší a co vše to s sebou přináší. To je ta lepší stránka věci. Pak jsou tu všichni okolo, všechny ty paranormální jevy (ano, každé historické místo má nějaké, ale tady už to bylo fakt přehršel). Zde mi to ani nepřišlo nějak strašidelné nebo zajímavé, spíše to zde je, aby to tam bylo. Styl autorova psaní mi moc neseděl, dost mi tam vadily ty vulgarismy, které bych v jistých chvílích nečekal a dost mi to vadilo. Snad další knihy budou lepší.


Šikmý kostel
březen - duben 2020
Šikmý kostel 2020, K. Lednická

Tahle kniha si zaslouží všech 5 hvězdiček. Má styl, příběh a dokáže něco předat dál. Postavy mají výborně propracovanou psychologii, vzájemně se prolínají jejich osudy a do toho mistrně zapracované události doby. Autorka má dobře našlápnuto, tak snad jí to vydrží


1 ...