ondras666 ondras666 komentáře u knih

Pražský syndrom Pražský syndrom Juan Pablo Bertazza

Musím říct, že tahle kniha mě vážně dost mile překvapila.
Kniha ukazuje dobře známá místa v Praze a ukazuje vlastně i svět průvodců a jejich zkušenost s xenofobní českou náturou. Trochu mi vadila ta linka s těmi čísly a daty smrti, ale celkově se to do knihy hodilo.
A paradoxem je, že kniha ukazuje Prahu zcela bez turistů, což v době coronavirové byla realita...

22.08.2020 5 z 5

Čtyři muži na vodě aneb Opilé banány se vracejí Čtyři muži na vodě aneb Opilé banány se vracejí Petr Šabach

Další z knih pana Šabacha. Ovšem tentokrát trochu zklamání. Místy vtipné, místy opravdu nudné.

21.08.2020 3 z 5

Cikánský evangelia Cikánský evangelia Štěpán Smolen

Kniha osudů dvou mužů, kteří z úplného dna našli cestu a cesta je zavedla k sobě.
Psáno formou rozhovorů, kde člověk sleduje to vše, co prožili. Drogy, krádeže a další...
Velké plus jsou za mě fotky, jednu hvězdu beru za tu přemíru víry. I když to je asi hlavní náplň sdělení...

20.08.2020 4 z 5

Dopisy vnučce Dopisy vnučce Jiřina Šiklová

Nedávno mě oslovila tvorba paní Šiklové a tudíž jsem se pustil směle i do této knihy. Ale...
Styl psaní, úvahy a všechny myšlenky skryté v textu, to vše mi hodně sedí a autorka to umí podat. Ale něco mi zde chybělo. Dopisy určitě stojí za přečtení.

18.08.2020 4 z 5

Srdcerváči. Kniha 2 Srdcerváči. Kniha 2 Alice Oseman

Můj první komiks v životě. Docela mne bavilo jej číst, ale musím přiznat, že tenhle žánr není úplně pro mě.
Téma je coming out jednoho z hlavních hrdinů, který hledá sám sebe. Podle mě dobře zpracované, ale nijak extra mě to neoslovilo.

16.08.2020 3 z 5

Deník staré paní Deník staré paní Jiřina Šiklová

Tohle byla druhá kniha paní Šiklové a musím uznat, že určitě ne poslední.
Ať se to zdá jako malá kniha, svým obsahem rozhodně není.
Psána formou deníku jedné staré paní, prababičky. Ta zde neotřele ukazuje problémy soužití generací, problémy starých lidí a jejich obavy. Kniha je místy vtipná, sarkastická, což ji dává drive. A v těch odstavcích je skryto hodně ponaučení a moudra. A citáty v knize, ty už jsou jako bonus.

15.08.2020 5 z 5

Převorství u pomerančovníku Převorství u pomerančovníku Samantha Shannon

Knihu jsem otevřel náhodně a nevěděl sám, co od ní čekat. A po dočtení jsou mé dojmy rozporuplné...
Prostředí, draci, magie, to vše beru. Děj vcelku taky dobrý. Ale...
Kniha má přes 800 stran a konec knihy a samotný souboj s Bezejmenným je úplně zkrácen, neřkuli popsán v jedné kapitole. Což nechápu...
Co mi ještě vadilo, byla ta LGBT linka v knize. Do tohoto fantasy světa mi to vůbec nesedělo a přišlo mi to místy až nepatřičné.
Celkově dobrý, ale něco tomu chybělo...

13.08.2020 4 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Kniha české autorky z českého prostředí jedné vesnice. Musím přiznatnat, že jsem knihu moc číst nechtěl, ale nakonec jsem rád, že jsem to udělal.
Výborná charakteristika postav, krásně se prolínající příběhy jednotlivých lidí, nenáročný příběh a docela zajímavá jazyková hra. Sice trochu mix několika dialektů, ale celkově to do sebe ladí.

22.07.2020 5 z 5

Najdi mě Najdi mě André Aciman

Musím přiznat, že po přečtení předchozího dílu, jsem se velice těšil na pokračování. Ale jak už to bývá, tak druhý díl někdy je slabý a někdy by neměl prostě vzniknout.
Kniha rozdělená na několik částí, kde ukazuje život a osud jednotlivých mužských hrdinů prvního dílu. Nejvíce se mi asi líbila část s Elienen, i když ta linka o židovství mi neseděla.
Závěrečná část, ta mě zklamala. Neměl jsem veliká očekávání, ale tohle mě zklamalo na plné čáře.

17.07.2020 3 z 5

Lustr pro papeže Lustr pro papeže Jan Tománek

Tohle dílo bych nazval "Malá velká kniha".
Silný příběh, velký trest za banální přečin...
Kniha je dobře psaná, dobře se čte a ukazuje hrůzy té doby.

15.07.2020 5 z 5

Je to jinak, mami Je to jinak, mami Tamara Tainová

Žádné převratné dílo, žádná růžová knihovna, žádná kniha plná gay sexu a romantiky. Tak bych to asi pojmul.
Kniha psaná v krátkých kapitolách, čte se dobře a rychle. Je to v krátké době taková sonda do života LGBT komunity na Slovensku.
Poslední třetina knihy celkem slušně graduje, ale ten konec je dost ustřižený a dost nedotažený. Ale asi to byl záměr.

07.07.2020 5 z 5

Špičkou jazyka Špičkou jazyka Sarah Waters

Vcelku zajímavá kniha s originálním námětem v době viktoriánské Anglie a její morálky.
Hlavní hrdinka mě z počátku trochu štvala, ale časem jsem si ji oblíbil a s radostí sledoval její osud.
Oceňuji dobové popisy míst a všeho toho dění.

04.07.2020 4 z 5

Světlo z Pauliny Světlo z Pauliny Jan Štifter

Malá kniha s krátkými povídkami, které do sebe tak nějak zapadají a doplňují se.
Kniha půjčená od kolegyně, moc pěkné čtení.

22.06.2020 5 z 5

Keď láska bolí, aj chlapi plačú II. Keď láska bolí, aj chlapi plačú II. Ľubomír Piro

Tak i pokračování příběhu Filipa opravdu stálo za to. Autor píše opravdu zajímavě, děj svižný, i když dost předvídatelný.
Velice zdařilá je ta doplňková část o Frederikovi. Samu knihu vlastně tak nějak odlehčila, i když dost těžkým tématem.
Autor sám nevím, zda má nějakou zkušenost s coming outem, ale téma LGBT menšiny a slovenského pohledu na věc, zvládl bravurně.
PS: díky uživateli jirka9453 za obě knihy.

21.06.2020 5 z 5

Keď láska bolí, aj chlapi plačú Keď láska bolí, aj chlapi plačú Ľubomír Piro

Tak musím říct, že tohle bylo pro mě velké překvapení.
Pro mě zcela neznámý slovenský autor, který napsal sice krátkou, ale povedenou knihu. Věnuje se ožehavému tématu na Slovensku, a to je LGBT tématika. Ta je v knize jen okrajová, nezabíhá nikam do hloubky a knize to dodává to, co autor zamýšlel.
Kniha čtená ve slovenštině, ale to vůbec nevadilo, spíš by mi asi vadil překlad.
Jediné mínus bych dal za skoky v textu, kdy odstavce pokračují v sobě vzájemně, ale to je asi spíš formátem eknihy než chybou autora.

19.06.2020 5 z 5

Obscénní pták noci Obscénní pták noci José Donoso

Hodně zvláštní a hodně náročná kniha, která není pro každého čtenáře. Musím přiznat, že i já se s ní dost trápil, než jsem poznal to skryté uvnitř. Zřejmě se chtěl autor podělit o svoji bolest s ostatními.
Styl psaní je hodně zvláštní, dost trvalo než jsem pochopil, co vlastně čtu. A musím říct, že jsem byl docela i spokojen. Je pravdou, že místy jsou to opravdu rozsáhlá souvětí a dlouhé odstavce změti vět, ale celkově to asi jinak v této knize nejde.
PS: zkuste si najít tu imbunche...

16.06.2020 4 z 5

Penis nemá uši Penis nemá uši Marek Dobrý

Povídky o chlapech a jejich snahách být macho.
Celkové pojetí není špatné, ale dalo by se něm hodně zapracovat a udělat lepším. Některé povídky jsou opravdu povedené, některé naopak nudné a banální. Ale celkově se to dá.
Propojení jednotlivých postav v povídkách mi nějak nevadilo a přišlo mi docela příjemné.
Není to nějaká závratná literatura, ale číst se dá.

15.06.2020 3 z 5

Krvavý Bronx Krvavý Bronx Petra Soukupová

Ačkoli nemusím moc povídkové knihy, tuhle jsem si zkusil přečíst a udělal jsem dobře.
Původně jsem myslel, že to bude nějaká sonda do Bronxu v podání předních českých autorů, ale milé jsem se zmýlil a za to se knize i autorům omlouvám.
Povídky jsou povedené, nic dlouhého, každá má svůj novinový článek v začátku, tak alespoň lze vidět jak autor dané téma pojal. Líbí se mi i přesah do dalších povídek. Samozřejmě ne všechny se povedly, ale to už je asi na vkusu každého čtenáře.
A ilustrace doplňující knihu jsou vážně povedené.

15.06.2020 5 z 5

Platforma Platforma Ajem

Tak musím říct, že knihu jsem vzal v knihovně s velkým despektem a říkal si, co to vlastně bude. A musím říct, že mi vyrazil dech.
Výborné dvě dějové linky, Emila a Adama. Obě jsou výborné, vzájemné střídání je výborně řazené a celkově to působí výborně.
Kniha je psána výborným stylem, čte se sama. A ten závěr, kdy se dozvíte celé rozluštění, nečekané.

09.06.2020 5 z 5

Podle anotace a zdejších komentářů jsem čekal od této útlé knížečky naprostou bombu, která mě usadí. Žel se nestalo. Ano, kniha má hloubku, ukazuje nám to, co dokáže stáří s nemocí, která nás ochromí. Vzpomínky jsou udělány dobře, ale dle mého jsou knihy s touto tématikou mnohem lepší.
Ať jsem za názor kamenován či ne, kniha mě nenadchla...

30.05.2020 3 z 5