Špičkou jazyka

Špičkou jazyka

Román od autorky, jež bývá označována za novodobého Charlese Dickense, nás zavádí do viktoriánské Anglie a Londýna. V 80. letech 19. století se mladinká Nancy Astleyová, dcera venkovského obchodníčka s ústřicemi, zamiluje do hvězdy londýnského kabaretu Kitty Butlerové, jež se na svá vystoupení převléká za muže a zpívá mužské písně. Nancy nevynechá jediné představení, až si jí Kitty všimne, a Nan se stane její garderobiérkou. To jsou počátky jejich společného milostného života i společné kabaretní kariéry, ale jejich osudy propletené s mnoha sociálními prostředími, dobovými hnutími a dalšími postavami představují v podání Sarah Watersové, stejně jako v případě její Zlodějky (vyšlo v r. 2008), jízdu na horské dráze s ekvilibristickými výkony....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32745/spickou-jazyka-32745.jpg 4.2172

Tipping the Velvet (1998)

Vydáno:, Argo

Veronika33
03. listopadu

Kniha bola zaujímavá, miestami však veľmi zdĺhavá a nudná. Čo mi však veľmi nesedelo, boli pasáže s lesbickým sexom (popis na mňa až mooooc) a to, že v podstate všetky ženy, ktoré v živote Nancy stretla boli lesby alebo aspoň mali tieto sklony, zdalo sa mi to nereálne. Celkovo to nebolo zlé, ale asi si to už viackrát neprečítam. Napriek tomu som zvedavá na autorkine ďalšie knihy.

encyklopedie

....odpočinková kniha, jako stvořená pro horké prázdninové dny. "Pohádkové čtení"
i když je to autorčina beletristická prvotina.............
mých oblíbených 321%

vevu.

Knížka byla zajímavá, příběh mě zaujal. Jen mi přišlo z pohledu příběhu, že na světě žijí jen samé lesby..

Lenka1386

Styl psaní mi „lahodil“, nenapadá mě pro to jiný výraz. Celou první třetinu jsem si připadala, jako bych popíjela vaječný likér. A to nemyslím nijak špatně, mám ho moc ráda. Popis kabaretu a první něžné lásky byl pro mou romantickou duši to pravé. Lesbické téma jsem vnímala jenom okrajově, pořádně se rozvine až tak v půlce. Hlavní hrdinka není zrovna obdivuhodná, ctnostná a odvážná a proto možná může působit nesympaticky, ale (zřejmě díky tomu, že má kniha přes 500 stran a člověk tak má vcelku dlouhou dobu na to, se s ní sžít) o to pro mě byla reálnější. Nezachovala se vždy správně, ale o to uvěřitelněji. Přesto ale nedávám plný počet. Knížka to byla skvělá, ale něco mi tam chybělo – něco, co by mě dojalo, nebo naštvalo, nakoplo, nebo podkoplo, nevím. Je to takové čtení pro klidné večery.

lagareta

Tak nevím, knížku jsem docela dlouho sháněla, těšila se na ni, protoze Zlodějka se mi moc líbila, ale po přečtení jsem dosti na rozpacích. Ale jak napsal již někdo přede mnou, hlavní hrdinka mi vůbec nesedla, nedokázala jsem ji fandit ani litovat, prostě mi lezla na nervy. V podstatě jedine dvě sympatické postavy byly okrajove (Dave a Ralf). Ještě tu mám připraveného Malého tyrana, tak jsem zvedava ...nebo si přečtu znovu Zlodějku, protože tam jsem fandila Maud i Susan:-)

Mishelfka
13.10.2016

Watersová a její knihy z viktoriánského období jsou geniální. Je vidět, že autorka má reálie v malíku (psala diplomovou práci na téma pornografie ve viktoriánské Anglii). Přečetla jsem za dva večery a mohu jen navázat na oslavné komentáře mých předchůdců.

metalan
28.08.2015

Nejlepší kniha co jsem kdy četla na lesbické téma..strašně krásně psané,že to člověka úplně pohltí a v táhne do děje,a neví kdy má přestat číst..už se Těšín na další takovou knihu...jinak komu nevadí homosexuálové,tak mohu jen doporučit.

renataab
14.08.2015

Moc zajímavá kniha ze staré Anglie, k tomu historický pohled na homosexualitu. Mně se to moc líbilo, hltala jsem příběh Nancy a její osudy. V posledním díle jsem ale již politické pasáže vynechávala.

miri.f
02.01.2015

Nevím, co napsat v úvodu, protože všechna superlativa byla již napsána. Knihu jsem přečetla doslova jedním dechem a klidně se k ní po určité době zase vrátím. Narozdíl od toho film není tak povedený, proto bych všem doporučila, aby si nejprve přečetli knihu. Tímto dílem si mě Sarah Waters získala i do jejích dalších velkolepých děl.

dark.ma93
28.12.2014

Na dané téma jedna z nejlepších. Filosofické, sexuální a přidá tomu i prostředí Anglie, přímořského města.

adorjas
17.09.2014odpad!

Vraj som kritická, ale pri tejto knihe nemôžem byť opak, nakoľko ju tak veľa ľudí chválilo, a ja som sa do nej púšťala s veľkou chuťou. Postavy plastické, opis scén nudný, jazyk vôbec nie zastaralý, ale súčasný, správanie postáv moderné. Neverila som ani jednému slovu, a hlavné postavy mi vyslovene liezli na nervy.

Henriette
15.08.2014

Zatím nejlepší román, který jsem od autorky četla.

Lost Soul
10.07.2014

Jako obvykle dobře napsané a skvěle přeložené, ale zbytečně zdlouhavé, ta poslední část, kdy se přidala k odborářům, už mě moc nebavila, ačkoliv se tam všechno pěkně uzavřelo.

Yorika
04.03.2014

Příběh o tom, jak velice snadno se člověk může ocitnout až na samém dně společnosti, odkud se jen s obtížemi dostává zpět k normálnímu životu.Viktoriánská Anglie je zde popsána tak umně, že čtenář přímo cítí její chuť na špičce jazyka.I když se kniha zabývá láskou mezi ženami, není to paradoxně hlavním tématem příběhu.Tím je sociální nerovnoprávnost tehdejší Anglie.Život dcery obchodníčka s ústřicemi ( jak příznačné ) je doslova jako horská dráha a i když je ke konci kniha poměrně předvídatelná, stále je velice čtivá.

Lidmila_2008
01.01.2014

Nudné, předvídatelné. Zaujala především viktoriánská Anglie.

gabish
15.11.2013

Po vynikající Zlodějce, atmosférou nabitém Malém vetřelci a možná trochu slabší leč stále čtivé Noční hlídce jednoznačně zklamání. Prostředí je jako vždy vykresleno dokonale, samotný příběh však již tak netáhne; první třetina je vlastně jen obyčejný románek, který se v další části kapánek zvrhne. Největší problém ovšem vidím v nesympatické, neskutečně sobecké a věčně ublížené hlavní hrdince. Nejprve jen vzdychá, touží, obdivuje, následně se propadá do deprese, aby se z ní mohla svérázným způsobem vyhrabat, stát se cynickou mrchou bez vlastní sebeúcty a nakonec snad i prozřít. Pokud mi nesedne hlavní postava, nemůžu jí fandit, natož se do knihy pořádně začíst.

Petulla
13.06.2013

Tak tahle kniha mě neskutečně ovlivnila :-) Nádherná viktoriánská Anglie, promyšlený děj, krásné ženy... prostě smekám!
Od Sarah mám dokonce v této knize i věnování :-) s podpisem.

makemake
12.05.2013

Nejsem znalec lesbické literatury, ale mám rád Dickensovský styl vyprávění, a tak jsem špičkou jazyka alespoň otestoval, jak chutnal život "jiných" v Anglii minulého století. Skvělá, výpravná sága, která měla všech pět Ká literárního textu, od kolize, ke katastrofě přes katarzi :) , aneb jak chutná sláva a jak hořký je pád do úplného bahna společnosti. Děkuju, paní autorko, cesta byla dlouhá a chutnala po ústřicích a soli...

Disease
05.04.2013

Sice se žádných "šokujících sexuálních scén" nedočkáte, ale viktoriánská stylovost je vcelku příjemná.

Lenora
06.02.2013

Watersová očividně nedokázala odolat potenciálu své akademické práce na téma homosexuální prózy z konce devatenáctého století. Měla hodně narešeršováno a nastudováno o lesbičkách ve viktoriánské době a nepochybně se toužila o tohle nostalgicky exotické milieu se čtenáři podělit. Coming out je i ve zdánlivě upjaté době jenom začátek hledání vlastního já; Bildungsroman se tedy klene nad několika různými prostředími, které spisovatelka nadšeně a důkladně popisuje. Z chaloupky obchodníka z ústřicemi (jak symbolické) na přímořském venkově tedy hup do šantánu a kabaretu, pak do sídla aristokratické dekadentky, kde hrdinku zkazí všudypřítomná zhýralost a luxus, a nakonec polepšit do domácnosti aktivistky a sufražetky a doufat ve společenskou změnu na komunistické slavnosti. Pro autorku je tu důležitější průnik skrze sociální vrstvy a rozmanitá místa vylíčený jakoby "dickensovským" jazykem (který je pro její účely příhodně deskriptivní) než samotný hrdinčin příběh. Se strukturou, perspektivou a samotným dějem ale už daleko kreativněji i sofistikovaněji pracuje v dalších dílech (např. ve "Zlodějce") a opět s odkazy na soudobou literaturu (např. Wilkie Collinse). Každá kniha je u ní zřetelným posunem k lepšímu, takže koho zaujal už debut, nebude příště zklamán, ale vzdávat by to s ní nemuseli ani ostatní.

fauxthum
31.01.2013

Poněkud schematicky utvářený román. Autorka vzhledem ke svému akademickému zázemí zřejmě docela chytře a umně - domnívám se - stylem vyprávění a kompozicí parafrázuje dobovou literaturu. Zdá se mi ovšem, že kniha v tomto smyslu bohužel nic víc než dobře provedenou prací, tedy přímočarým naplněním programového konceptu, není. Jedná se ovšem o debut, jsem tudíž zvědav na autorčiny další díla - doufejme, že pro mě budou překvapivější...

Graine
16.08.2012

Zajímavá kniha! Obdivuji autorčiny znalosti, díky které se dozvíme o soudobých poměrech v anglické společnosti

Šmíša
13.07.2012

Když jsem poprvé držela knížku v ruce, nechtěla jsem jí raději ani otevřít. Děsila jsem se, že půjde o bichli plnou porna a kdoví čeho. Na základě dobrých recenzí jsem si nakonec knížku vypůjčilav knihovně a musím říct, že mě mile překvapila. Je velmi čtivá, má spád, a rozhodně není orientovaná čistě na nějaké hambatiny. Akorát ke konci jsem se už trošku nudila, (možná protože to bylo trochu klišé) jinak opravdu poutavé čtení. Když knížku porovnám s filmovou verzí, musím říct, že film je opravdu hodně strohej, chválemi dost pozměněj trapnej blábol a hodnotím ho max 10%.

Štěchýto
06.09.2011

Super! (Kdyby jste si místo lesbického dosadili heterosexuální, tak to nebude kniha o schování své orientace...)

Mary
22.07.2011

Ještě jsem to nedočetla, jsem asi ve dvou třetinách knihy, ale jsem naprosto nadšená.

MarkétaS

Kdyby jste si místo lesbického dosadili heterosexuální je to docela obyčejný románek, ale autorčina znalost dobových reálií to všechno pěkně ozvláštňuje.

miawallacova

5 z 5 * pro mě tematicky jedna z nejpovedenejsich knih o lesbicke lasce... dokonce mnohem lepsi než tolik protagovana "Studna osameni"
Viktoriánská anglie popsaná tak poutavě, že cítíte vůni ve vzduchu

pajonek

........skvělé, že máme překlad této bezesporu skandální knihy, kniha svou otevřeností neurazí , naopak .......... ale kdo nemá rád "Tipping the Velvet" - cunnilingus , at to raději nečte , pro mne jsou čtyřprocentáci taky lidi.........