ondras666 ondras666 komentáře u knih

Marie Curie: Průkopnice, nositelka Nobelovy ceny, objevitelka radioaktivity Marie Curie: Průkopnice, nositelka Nobelovy ceny, objevitelka radioaktivity Richard Gunderman

Zajímavá a poučná kniha o životě této slavné ženy. Doplněna spoustou fotek.

07.01.2022 5 z 5

Beton a hlína Beton a hlína Viktorie Hanišová

Vcelku rychlé čtení, které je i poučné. Autorka vydává knižně rozhovory s několika lidmi, kteří se snaží o lepší planetu a přístup k ní. Zároveň představuje jejich projekty, cíle a vlastně i návody na možnou změnu v přístupu k přírodě. Čteno spíše ze zvědavosti, ale oceňuji některé informace, které jsem se dozvěděl.

06.01.2022 4 z 5

Osamělost prvočísel Osamělost prvočísel Paolo Giordano

Krásný a zároveň smutný příběh dvou lidí, které poznamená jedno rozhodnutí. Kniha se čte sama, postavy jsou propracované velice dobře a místy cítíte tu naléhavou tíhu jejich volání o pomoc. Opravdu krásná kniha.

05.01.2022 5 z 5

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Tahle kniha je pro mě veliké překvapení.
Krásný příběh, tři zdánlivě nesouvisející roviny, které se nevtíravě prolnou na konci.
Oceňuji střídání krátkých kapitol, jednoduchý, ale skvělý jazyk a i samotný příběh je super.

28.12.2021 5 z 5

Hra Hra Neil Strauss

Podle vysokého hodnocení knihy jsem čekal něco, co mě ohromí. Ano, stalo se, ale spíše negativně.
Kniha plná návodů jak sbalit a okouzlit holku. Ano, pro někoho nadlidský úkol, ale věnovat tomu 450 stran je fakt divný.
Kdyby se kniha řádila mezi ty pseudopříručky, které v Americe chrlí autoři jednu za druhou, pochopím. Ale takhle ne...
Jediné, co je trochu zajímavé je těch pár kreseb. Ale to knihu nezachrání.

09.12.2021 odpad!

Kdo zabil mého otce Kdo zabil mého otce Édouard Louis (p)

Krátká a pěkná kniha, která završuje dvě předchozí. Prvotina Skoncovat s Eddym byla výborná, druhý díl mě zklamal, ale touto knihou autor ukázal zase své kvality.
Krátká, leč výstižná kniha, která nutí k zamyšlení. Kniha vzpomínek a vlastně hledání cesty syna a otce.
Jak autor sám píše na začátku, jako divadelní hra by to bylo fakt zajímavé, hra jednoho herce.

30.11.2021 5 z 5

Lékařské procesy v Čechách a na Moravě na přelomu tisíciletí Lékařské procesy v Čechách a na Moravě na přelomu tisíciletí Jan Mach

Zajímavá kniha případů žalob a možných pochybení ze zdravotnictví. Kniha spíše určená odborné veřejnosti, ale jinak velice poučná.

29.11.2021 5 z 5

Grandhotel Grandhotel Jaroslav Rudiš

Samotný příběh je vcelku jednoduchý, hlavní hrdina svým způsobem taky. Krátké kapitoly, nic náročného na čtení.
Co mi vadilo tak to neustále opakování jistých frází. A nejvíc to "ale k tomu se ještě dostanu".

22.11.2021 2 z 5

Nevyhnutelná opotřebovanost citů Nevyhnutelná opotřebovanost citů Zidrou (p)

Komiksový příběh pro všechny věkové kategorie, nejen pro ty starší. Samotný příběh je trochu plochý a nemá moc zajímavou linku, spíš takový že neurazí, ale ani nenadchne. Smyslem komiksu je asi ukázat, že staří není konec světa nebo života. Za příběh 2 hvězdy, jedna navíc za umělecké ztvárnění. Nakresleno je to vážně krásně, autoři se nebáli i odvážnějších a nahých scén, což doplňuje celkový soulad.

08.11.2021 3 z 5

Fialová Fialová Anna Šuláková

Kniha české autorky, která mě zaujala svoji obálkou a následně anotací.
Příběh dvou dívek, které jsou si souzeny. Postavy jsou nenáročné, děj je vcelku jednoduchý, ale bavil mě. Trochu šablonovité to být může, ono zase v žánru fantasy a sci-fi asi nic moc nového vymyslet nejde. Za mě to bylo pěkné.

02.11.2021 4 z 5

Miss Blanka 3.A Miss Blanka 3.A Blanka Solařová-Calibaba

Asi jsem divný, ale nechápu komentáře knihy. Vtipné to nebylo vůbec, stylově sloh druhého stupně základní školy a pouze snaha zaujmout. Tématice arabských zemí se teď věnuje hodně autorů, ale ně vždy je to téma zvolené vhodně. Ale asi to dává autorce jinou prestiž, než kdyby učila na škole někde v Horní dolní. Pro mě škoda papíru, který na knihu padl.

21.10.2021 odpad!

Dobývání nebe Dobývání nebe Paolo Giordano

Nádherná kniha s hlubokým obsahem.
Autor si zde pohrál s osudy 4 přátel a bylo super sledovat celou tu linku, která je spojovala a zároveň rozdělila.
Styl a jazyk knihy je krásný, čte se sama. Spousta alternativních směrů, otázka klimatu a zároveň hlubokých a temných myšlenek, co nás sžírají. Parádní kniha.

16.10.2021 5 z 5

Zmatky chovance Törlesse Zmatky chovance Törlesse Robert Musil

Kniha stará přes sto let a má pořád co říct. V době, kdy vyšla, musela vzbudit pohoršení svým obsahem. Ale budiž ji to přičteno k dobru.
Kniha má vcelku málo stran, ale nečte se zcela snadno. Styl psaní je poplatný době vzniku a chvíli trvá než si zvyknete. Ale stojí to za to. Místy hodně filosofování nad maličkostmi, jindy nad hlubokými věcmi. Některé pasáže prostě musíte číst znovu a není to na škodu.
Autor si uměl pohrát se slovy a i to kruté a sexuálně násilné uměl popsat a dát tomu hloubku.

25.09.2021 4 z 5

Žít navěky Žít navěky Dara Horn

Kniha je zde přirovnávána k Čapkově Věc Makropulos, což podle mého není zcela pravda. Jen si autorka vybrala podobné téma. A neudělala vůbec chybu.
Jednoduchý příběh, prolínání minulosti a současnosti, navíc židovské téma. Úvahy nad nesmrtelností a touha po životě a smrti. Za mě povedená kniha.

31.08.2021 5 z 5

Hana Hegerová - Královna šansonu Hana Hegerová - Královna šansonu Miroslav Graclík

Vcelku obsáhlý životopis doplněný o mnoho obrazového materiálu, vzpomínek ostatních umělců a lidí kolem Paní. Jen jsem čekal osobně více rozhovorů s Paní, nejen opsané články. Ale pro milovníky téhle dámy je kniha nutností.

26.08.2021 5 z 5

No páni... Skoro až nemám slov.
Když jsem zjistil, že vyjde atypický životopis mé nejmilejší malířky, říkal jsem si, co to bude. A volba byla jasná - knihu co nejdřív přečíst. A nemám slov...
Životopis pojatý formou vyprávění, prolínání všech významných i méně známých umělců, kteří prošli Mance životem a zanechali v něm stopu. Autorka vychází z reálných informací, které o tajemné umělkyni známe a přidala k nim dějovou linku, která to vše dokonale završila. Krátké pasáže, střídání postav a výborný styl psaní, to vše dělá z knihy to, že musíte číst dál a nechcete ji odložit. A jediné, co brání dočtení za jeden den je to, že si prostě musíte ty umělce vyhledat a něco si o nich přečíst a kouknout na jejich díla.
Jediné, co bych knize vytkl je to, že mohla jako správný životopis obsahovat i fotografie nebo minimálně alespoň nějaké kresby. Kniha o malířce bez jediného obrázku, je hodně smutná.

16.08.2021 5 z 5

Muž bez jazyka Muž bez jazyka Matěj Dadák

Tak tohle byla opravdu jízda. Knihu jsem si užil od první do poslední stránky.
Arnošt a jeho rodina se vám dostane pod kůži a postupně se dozvídáme celou historii jejich osudů. Postavy jsou dobře propracované, hlavní hrdina je trochu sebestředný, ale sem to prostě patřilo. Za mě skvělá volba a těším se na další knihy autora.

11.08.2021 5 z 5

Libeňský román Libeňský román Richard Erml

Náhodně vybrána kniha, která mě zaujala v regálu v knihovně.
Z počátku jsem moc nechápal, kdo je kdo, než jsem se pořádně začetl. A musím říct, že kniha byla vážně skvělá volba. Krátké kapitoly z pohledu několika hlavních postav, postupně se dozvídáme celou historii a důvod všeho. Jen ta poslední část mě trochu zklamala, ale i tak to bylo skvělé čtení.

07.08.2021 5 z 5

Thorovo kladivo Thorovo kladivo Rick Riordan

(SPOILER) Docela dobře čtivé pokračování příběhu Magnuse a jeho přátel.
Za co strháván hvězdu je opakování děje z předchozí knihy, což mi přišlo zbytečné.
No a závěr se dal čekat, že se objeví i Percy.

02.08.2021 4 z 5

Prastarý meč Prastarý meč Rick Riordan

Za mě milé překvapení. Sympatický hrdina, krátké kapitoly, spoustu mytologie a zamotaný děj s nádechem fantasy, tohle mám rád.
Místy mi sice kniha připadala jako nějaká PC hra, kde aby jsi mohl pokračovat, musíš splnit další úkol, ale celkově to do sebe zapadá.
A hned jdu na další díl.

26.07.2021 5 z 5