Beton a hlína

Klimatická krize se městům nevyhýbá. A lidé z měst se nevyhýbají klimatické krizi. Většina obyvatel západního světa žije ve městech. V prostředí, které v naší kulturní představivosti nahradilo přírodu, v „betonové džungli“. Život ve městě si proto automaticky spojujeme s jejím opakem — s kariérou, rychlostí, pokrokem, civilizací. Globální perspektiva klimatické krize však ukazuje, že nic není vzdálenější pravdě: požáry, povodně ani sucho se na adresu neptají. Ke stejnému zjištění se však dá dojít i pozorným lokálním zkoumáním. Tu je záhon, odněkud smrdí kompost, všude bzučí včely, tamhle někdo vysadil strom, v obchodě se prodávají vejce od nespoutaných slepic, kytička na kavárenském stolku je z náletových rostlin… Spisovatelka Viktorie Hanišová v knize Beton a hlína prostřednictvím třinácti rozhovorů zachycuje rozmanitou snahu lidí žít udržitelně a zodpovědně i v hektickém prostředí měst. Zpovídá nadšence z komunitních zahrad i aktivisty ze zahrádkářských kolonií, pražské včelařky, organizátory kompostovacích systémů či provozovatele bezobalového obchodu. Každý osud i přístup se liší, avšak v jednom ohledu mají všichni zpovídaní stejně jasno — na kritickou otázku „Co dělat?“ odpovídají jednoznačně: „Něco!“...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463496/big_beton-a-hlina-ktx-463496.png 4.374

Kniha Beton a hlína

monushka

Parádní kniha od mé oblíbené spisovatelky. Zaujaly mě všechny rozhovory, nějaké projekty jsem znala, s dalšími jsem se ráda seznámila.

Bedřich63
21.12.2022

Pokud budu hodnotit úroveň knihy po stránce literární, tak asi není co vytknout. Autorka ve formě rozhovorů docela čitelně popsala problematiku, která ji zaujala. Orientuje se ale na docela uzavřenou skupinku lidí většinou v Praze a okolí. Čekal jsem od knihy něco více a asi i něco trochu jiného.
Informace, které někteří protagonisté v knize pronesli, stojí určitě za zamyšlení.
Náš systém vzdělání musí být v totálním rozkladu už řadu let a nejen v posledních pár letech. Nějak jsem nepředpokládal, že může existovat někdo, kdo má občanku, a neví, kdy dozrává ovoce. No a takto bych asi mohl pokračovat dále.....
Granty, dotace, neziskovky - to je dnešní svět.
Širší záběr problematiky, pohled i z jiných úhlů a na jiné skupiny lidí by knize rozhodně prospěl. Určitě existuje celá řada organizací i jednotlivců, kteří pro zlepšení nebo aspoň udržení životního prostředí dělají také hodně. Ale jako stručný úvod do problematiky pro neznalé je to určitě dobrý počin. V dřívějších komentářích je to jasně patrné, spoustu lidí to oslovuje a to je dobře.

IvčaH76
17.11.2022

Zajímavé čtení, které otevírá oči.

TheDoll
24.10.2022

Knížka mě doprovázela při cestách vlakem do školy. Byla příjemným společníkem, inspirujícím a osvěžujícím. Nenáročným, ale zároveň obohacujícím. Knížku teď nutím příteli, a to je znamení, že byla dobrá.

veriszv
07.07.2022

Beton a hlína je kniha, kde najdete 13 rozhovorů.
Rozhovorů o naději.
Jsou lékem na zmírnění environmentálního žalu, který prožívá spousta z nás.
Ale fňukání nám nepomůže.
A tato kniha je důkazem, že mnoho lidí má pořád zájem na tom, aby nám planeta vydržela.
A tak je to ohromný nabíječ energie, protože vám garantuju, že budete chtít alespoň něco zkusit (spíš skoro všechno).
Rozhovory vede Viktorie Hanišová a vede je velice příjemně! Najdete tu skvělý výběr témat i osobností.
O včelaření, o komunitních zahradách, o kompostování, o odpadu. O životě ve městě, přitom pořád tak nějak ve spojení s přírodou.
A taky o tom, že každý může něco změnit. A kdo tvrdí že ne, tak se jen zbavuje vlastní zodpovědnosti.
Je to velmi přístupně napsané, takže je to opravdu kniha pro každého.
A já ji doporučuju jak nejvíc to jde!

harmonicka
16.06.2022

Pěkné shrnutí toho,co se dá dělat hned a jednoduše.Název má ode mě pět hvězdiček. Líbily se mi zmínky o ekologických knížkách,zasloužilo by si to seznam literatury na konci :)

Nočnípták
08.06.2022

Byla jsem moc zvědavá jaká bude knížka, která tématem tak nějak vyčnívá mezi ostatními knihami Viktorie Hanišové. Zpočátku se mně četla dost těžce, dokonce jsem trochu i přeskočila, abych se pak zase vrátila. Bylo to čtení pomalé, ale velice zajímavé a poučné.
Četla jsem a hodnotila už před několika měsíci. Protože na ni docela často myslím, asi jsem hodnocení podcenila. Musím jednu hvězdičku přidat.

Manifest blech
25.05.2022

Báječné rozhovory, spousta inspirace a myšlenek, tipů jako je Na ovoce a další. Moc doporučuju.