okeey okeey komentáře u knih

Zapomenuté dívky z Paříže Zapomenuté dívky z Paříže Pam Jenoff

Jedná se o válečný román, o agentky Soe a jejich velitelce. Kniha je ve dvou časových rovinách, rok 1944 a 1946. Každá kapitola je psána z pohledu jedné z postav, což mi vyhovuje, přijde mi to přehlednější a člověk se potom v ději tolik neztrácí. Příběh se mi strašně líbil, ta odvaha, se kterou se agenty vrhaly do svých misí, byla neuvěřitelná. Příběh je sice fiktivní, ale je inspirován skutečnými příběhy, chytl mě od první strany a jen těžko se mi od knihy odtrhávalo, druhá polovina knihy byla tak napínavá, že jsem ji musela dočíst, i když jsem četla do noci, přestože jsem vstávala brzy do práce. Je to má první kniha od této autorky a určitě ne poslední. Rozhodně doporučuji, je to jeden z nejlepších románů z 2. světové války co jsem četla.

05.08.2020 5 z 5

O psaní: Memoáry o řemesle O psaní: Memoáry o řemesle Stephen King

V této knize dozvíte střípky ze života Stephena Kinga, ale také dostanete rady, jak správně napsat nejen knihu, ale také článek, fejeton, pojednání, recenzi, závěrečnou nebo jen slohovou práci. Řekla bych, že je na místě si od PANA spisovatele brát tyto rady k srdci, protože ví o čem mluví, jak víme. Kniha se čte lehce, je humorně psaná a zajímavá, mistr hororů nám odkrývá zážitky a vzpomínky, které jen tak někde nenajdete. Určitě doporučuji každému, kdo se pere s psaním jako takovým, nebo třeba jen tomu, kdo se chce u knížky zasmát.

20.07.2020 4 z 5

Černé znamení Černé znamení Sebastien de Castell

2. díl série Divotvůrce. Musím říct, že jsem se druhého dílu trochu bála, jelikož ve většině sérií je první díl naprostá pecka, a druhý díl už bývá slabší. Ale také jsem na další díl těšila a nezklamal mě. Trojice Reichis, Ferius a Kellen mě dost baví, tentokrát řešili epidemii černého stínu a moc mě to bavilo, teda hlavně Reichis, v lecčems mi připomíná Šklíbu z Alenky v říši divů, kterou zbožňuju. Za mě rozhodně ano a už se těším, co přinese další díl.

20.07.2020 5 z 5

Divotvůrce Divotvůrce Sebastien de Castell

Tohle je velice nadějný začátek série, která začíná být aspirantem na to, že se mi zaryje hluboko do srdce. Divotvůrce mě chytil od první strany, srozumitelně psáno, není zde nějaký přehršel postav a milión míst, ve kterých se vůbec nevyznáte, šup na další díl. Tohle si rozhodně přečti.

14.07.2020 5 z 5

Tři vyvolení Tři vyvolení Stephen King

Spadl mi kámen ze srdce, ale jako obrovskej! Protože po historicky první knize (1. díl Temné věže - Pistolník), která se mi od Stephena Kinga nelíbila, asi z 20 přečtených, jsem se bála, že druhej díl bude to samý. Ale nestalo se! A jsem za to neskutečně ráda, tento díl byl o 100% lepší a pěkně se nám to rozjíždí! Jako pořád nemůžu uvěřit tomu, že King napsal fantasy, ale sakra on je dobrej i v tomhle a jako je typický u jeho knih, tak tam si na ten boom prostě musíš počkat a tady to prostě trvá celej jeden díl, ale krátkej a díky bohu za to. Prosím neodkládejte sérii Temná věž kvůli prvnímu dílu, protože to čekání se vyplatí, věřte mi! A šupky dupky na další díl. Doporučuju!!! 9/10

23.06.2020 5 z 5

Panství zášti a lásky Panství zášti a lásky Sara Holland

I přes veškeré recenze, které dílo de facto haní se mi druhý díl Everless velice líbil. Ano, jednička byla lepší, to každopádně. První díl byl napínavější a hltala jsem každou stranu. Tento díl byl takový pozvolnější, celkem klidný, žádné boom se nekonalo, ale jak píši, i přes to se mi to líbilo, děj volně plynul, četlo se mi to hezky. Mrzí mě, že tato série končí druhým dílem, určitě bych si chtěla přečíst, jak život Jules Emberové pokračuje. Já knihu doporučuji.

10.06.2020 4 z 5

Pistolník Pistolník Stephen King

První díl Temné věže a musím říct, že mě to zatím moc neuchvátilo. Bylo to takové táhlé, byť kniha má jen 150 stran. Konec to trochu vylepšil. Pistolníkovo putování za černým mužem se mi zdálo nekonečné, ale zase někomu tyto úvodní díly vyhovují, já s nimi mám naopak problém. Ale věřím, že od druhého dílu to chytne ráz a budu hltat každou stránku. Bohužel první díl mě nepotěšil.

31.05.2020 2 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

Tohle je milá a vtipná zpověď otce otce svému synovi o tom, co všechno by měl vědět o tom, jak vyrůstal, o tom, jací jsou jeho rodiče apod. Samozřejmě nechybí ani ,,vtipné scénky z natáčení". Je to útlá oddychová knížečka, která vás pobaví a vykouzlí úsměv na rtech.

27.05.2020 5 z 5

Rose Madder Rose Madder Stephen King

Hlavním motivem této knihy je domácí násilí a hrůzy, kterými si ženy procházejí, některé měsíce, jiné roky, ale také třeba i desítky let. Člověk, který tohle nikdy nezažil nad tím kroutí hlavou a říká si: "to já bych si v životě nenechala líbit" nebo "proč od něj prostě neutekla". Zkrátka to není tak jednoduché, když máte tak obrovský strach.
Tato kniha je o Rosie, která tu odvahu našla a utekla od svého manžela/tyrana, podařilo se jí to, odjela 800 mil od svého domova a našla útočiště u Dcer a Sester - ústav pro ženy v nouzi, které si prošly domácím násilím. Tento ústav své chráněnky připraví na normální život, pomůže najít nový domov a práci. Jenže tento čin nezůstane bez odezvy, jelikož manžel Rosie je policista a žene se za pomstou, protože "tohle mu přece nemohla udělat, takhle ho zradit", a chce ji zabít.
Jak se Rose ubrání? Nebo uteče?
Je také zásadní zmínit, že v počátku svého svobodného života si Rosie koupí v jedné zastavárně obraz, který ji uchvátí na první pohled a který také hraje neméně důležitou roli v tomto příběhu.
Skvěle psaná kniha, která mě chytla od první strany, má spád, vážné téma, není to jen nějaký bezduchý thriller. Tohle se mi velmi líbilo. Nejsem u Kinga zvyklá na tak vážná témata a mile mě to překvapilo. Stephen King prostě umí!

10.05.2020 5 z 5

Když nejste v pohodě Když nejste v pohodě Jill Stark

Tohle je ten správný pomocník ,,kabelkového formátu", když vám není do zpěvu a ruku na srdce, každý to tak někdy má, někdo častěji někdo méně. Já se řadím do skupiny ,,častěji", protože si už dlouhou dobu procházím psychicky náročným obdobím a už jsem přečetla a viděla kde co s touto tematikou, ale většinou to byly knihy, které mě po pár stranách přestaly bavit, protože byly odborně nebo velice chaoticky napsané.
Ale tahle knížečka mě mile překvapila. Je to jednoduchý návod, soucítění, postrčení, pohlazení a i prostředek, skrze kterého se dozvíte, že nejste sami, kdo má občas špatné dny, nebo naopak často, nebo že nejste jediný člověk s duševní poruchou, což je milé a velice uklidňující zjištění. Najdete v knize také co dělat, když se necítíte dobře nebo jak tomu předcházet. Užitečný pomocník, kterého byste měli mít vždy po ruce. Rozhodně doporučuji.

03.05.2020 5 z 5

Strážci zákona Strážci zákona Richard Bachman (p)

Strážci zákona a Beznaděj neodmyslitelně patří k sobě je to jeden příběh pojatý jinak. Je teda pravda, že jsem jako první četla Beznaděj a ta se mi líbila o dost víc než Strážci zákona, ale je možné, že kdyby to bylo naopak, tak by se mi třeba Strážci zákona líbily víc.
Postavy se zde jmenovali stejně jako v Beznaději, akorát jim King přisoudil jiné sociální role a úlohy. Skvěle psaný příběh o posedlosti, o důsledcích a bojem s ní.
Je tady hodně znát rozdíl mezi Bachmanem (Strážci zákona) a Kingem (Beznaděj), musím říct, že King se mi líbil prostě víc, Bachman mě tolik nebavil, nemělo to takový spád, s postavama to bylo dost chaotické. Zkrátka King je King, byť to psala jedna osoba. Přesto ale dávám 4/5, protože jsem byla hodně ovlivněná Beznadějí.

03.05.2020 4 z 5

Nejhorší večírek tvého života Nejhorší večírek tvého života Andy Rowski

Tak tohle by asi byl nejhorší večírek mého života. Pořádná dávka duchařiny a zároveň můj první gamebook. No teda asi bych nemohla číst jen gamebooky, chce to pořádné soustředění.
Ale jsem ráda za tuto zkušenost a určitě si nějaký gamebook pořídím. Jako to, že nechápu, že někdo dokáže napsat knihu, která má hlavu a patu, oukej, ale že někdo dokáže napsat něco takového? To fakt nechápu.
Tohle bylo strašidelné a četlo se to jedním dechem, rozhodně doporučuji. Líbí se mi ta možnost několika konců, protože je jen na vás jak se rozhodnete a k jakému konci vaše rozhodnutí bude směřovat.

21.04.2020 5 z 5

Beznaděj Beznaděj Stephen King

Thriller/horor s nádechem duchovna, který je teda pěkný psycho! Jedete si takhle na rodinou dovolenou nebo cestujete na motorce po Americe a zastaví vás dost divně vyhlížející policista, který se vám snaží vlichotit a ve finále vám dá na budku nebo vám ,,najde" marihuanu v kufru, každopádně vás zatkne a odveze do městečka jménem Beznaděj a tam to všechno začíná i končí. Přijedete do městečka, které je liduprázdné a všude se válejí mrtvoly. A co teď s váma bude?
Příběh mě naprosto pohltil a to tak, že se mi i zdálo tom, že mi nějakej psychopat vyvraždil rodinu. Hnus.
Je to hustý, je to dechberoucí a naprosto neskutečný. Jedním dechem, opět další kniha, která se našemu mistrovi dost povedla.

19.04.2020 5 z 5

Nezbytné věci Nezbytné věci Stephen King

Nejen, že má toto vydání naprosto boží obálku, ale ten příběh? Ten si prostě musíte přečíst.
Naprosto mistrně zpracovaná psychologická hra, která si zahrává s myslí všech, kteří do krámku ,,Nezbytné věci" zavítají. Pan Lelant Gaunt zdánlivě sympatický prodavač postupem knihy odkrývá, co je vlastně zač.
Kniha je naprosto bravurně napsaná a rozhodně ji řadím ke knihám, které se Kingovi opravdu povedly.
Napětí od začátku do konce. To si prostě musíš přečíst!

16.04.2020 5 z 5

Svědectví modrých koní Svědectví modrých koní Sophie Hardach

Krásně psaný román, který sleduje dvě dějové linky, retrospektivní vyprávění zasazené do minulého režimu a současnost. Příběh se četl sám, za necelé dva dny přečteno. Hlavní hrdinka Ella si mě získala, a to tím, že ač ji od toho všichni odrazovali, nevzdala se a svého bratra hledaa děj se co děj. Tohle mě moc bavilo. Velice emotivní, rodinný příběh v pohnuté době. Vřele doporučuji.

29.03.2020 5 z 5

Nebe v kleci Nebe v kleci Christine Leunens

Jelikož jsem jako první viděla film - Králíček Jojo, tak se srovnání nevyhnu ani kdybych chtěla. Z filmu jsem měla rozporuplné pocity, hlavní myšlenka se mi líbila, mělo to hloubku, co mě ale od této myšlenky rušilo byly zdánlivě ,,vtipné" scény. Přišlo mi to přitažené za vlasy a rozhodně to nesplnilo účel, jaký to evidentně mělo mít. Doufala jsem, že se autorka v knize tomuto nešvaru vyhne a jak to bylo? Vyhnula se tomu a díky bohu za to.
Film je asi tak do třičtvrtě knihy jakž takž autentický, ale poslední část byla naprosto jiná. V knize je toho samozřejmě mnohem víc a konec je dotažený a oproti filmu protažený a to je dobře. Kniha je vážným vyprávěním o zakázané lásce, zasazené do doby 2. světové války, a příběh je velmi povedeně zpracován. Jak film, tak kniha na mě udělaly naprosto odlišný dojem a v knize ten příběh má úplně jinou hloubku, stejně tak i dopad na čtenáře. Knihu vřele doporučuji.

27.03.2020 5 z 5

Doktor Spánek Doktor Spánek Stephen King

Teda to byla jízda. Doktor spánek je pokračování knihy Osvícení, které se Kingovi více než povedlo. Jsem trochu na vážkách, která kniha byla lepší, protože obě mají něco do sebe. Každopádně mě delší dobu žádná kniha takhle nechytla. Dannyho mám ráda už od prvního dílu a děkuju panu Stephenu Kingovi za to, že mu osud Dannyho nebyl jedno a chtěl to dotáhnout, protože se s tím výborně popasoval. Hltala jsem každou stránku a touha dočíst knihu a dozvědět se jak to dopadne, byla více než prioritou.
Neméně důležitou postavou se stala Abra Stoneová, dívka, která mi byla sympatická už od první strany, na které se objevila. Abra s Danem nás pěkně provedou celou škálou nástrah a zápletek, které si pro nás autor připravil. Pane Kingu tohle se Vám ale sakra povedlo, klobouček.

24.03.2020 5 z 5

Puls Puls Stephen King

Tohle byla jedna z nejlepších Kingovek vůbec. Je to naprosto mistrně zpracované postapo.
Zrychlený dech, touha, která se stupňuje s každou další stranou, dočíst knihu a už sakra konečně vědět jak to dopadne. Ano, sice přehnaně, ale velice výstižně popsáno, jak nás moderní doba a telefony ženou do záhuby. Tohle jo, tohle byla vážně skvělá kniha. Nečetls? Přečti, stojí za to.

15.03.2020 5 z 5

Ostrov Duma Key Ostrov Duma Key Stephen King

Edgar měl nehodu, která ho zmrzačila na celý život. Vlny vzteku, které byly způsobeny bezmocí, zapříčinily, že přišel o manželku. Sebral se a prostě odjel, kam? Na Duma Key a tam to všechno začíná.
Tato kniha ve čtenářích vzbuzuje rozporuplné pocity, jedni jsou z ní vážně nadšení a druhé ale absolutně vůbec nechytla. Já se řadím někam mezi, kniha mě bavila, ale vím, že King má lepší příběhy. Kniha je podle mě napsaná strašně zdlouhavě a to mi na ní vadilo, naopak zase pro Kinga je tohle příznačné, vleklý začátek a v půlce ,,prásk" a knihu hltáte až do konce.

12.03.2020 4 z 5

Čím starší, tím lepší, ale starší Čím starší, tím lepší, ale starší Sophie Mas

Kniha, která je biblí nejen pro ženy ve středním věku. Styl psaní se mi moc líbil, i to jak vtipně pojatá kniha je. Je to taková rukověť ženy cca od 30 vejš. Kniha je nádherně zpracovaná, včetně fotek a různých ilustrací. Kapitoly hezky rozvržené včetně citátů a básní. Mě se to zkrátka moc líbilo. Milé oddychové čtení, ale žádnou hlubší myšlenku v tom nehledejte.

06.03.2020 4 z 5